Dodaj do ulubionych

Klan "przywódców"

05.06.21, 17:41
Znalazłam to w internecie. Przemówiło do mnie.

Alfabet Humanisty. Przywódca

Co innego Wódz (Duce, Fuehrer, Wożd') a co innego Przywódca kierujący społecznością dzięki swojej wiedzy, charyzmie i zdolności negocjowania z wątpiącymi. Ten ostatni musi się obejść bez siłowego wsparcia policji i wojska, bo te narzędzia wykluczają prawdziwe porozumienie. Musi mieć wiernych i lojalnych pomocników, ale nie może odgradzać się ich kordonem od rzeszy, której przewodzi, bo utraci jej zaufanie. Musi przede wszystkim rozumieć istotę demokracji i bronić jej nawet kosztem swoich przekonań.

To wielka sztuka, bo nikt nie jest nieomylny, nawet papież, a mądrych ludzi dokoła, którzy mają inne zdanie, jest mnóstwo. Trzeba powstrzymać odruch uciszenia ich jednym ciosem, tylko należy cierpliwie ich przekonać swoimi argumentami. Przykładem takiego wielkiego Przywódcy była Angela Merkel, której epoka właśnie mija, a u nas Donald Tusk, który być może ponownie stanie na czele mojej Ojczyzny, jeśli większość zgodzi się z tym, że nie mamy w tej chwili lepszego obrońcy demokracji.

To dlatego tych dwoje tak dobrze się rozumiało i tyle dobrego zdołali uczynić dla Europy wbrew nienawiści, jaka ich otaczała ze strony wszelkiego rodzaju nacjonalistów opluwających te dokonania i przyjaźń, której nikczemni nadawali dwuznaczny wymiar.

Przywódca musi mieć też rodzaj osobistego wdzięku, który zjednuje mu serca prostych ludzi, nie zawsze rozumiejących do końca, co się do nich mówi. Oczywiście znajdzie się zawsze grupa podobna kuriozalnej pani Rokicie, co plotła o wilczych oczach.
Ale kiedy słuchamy przez chwilę jakiegoś lidera przemawiającego w mediach, czy na żywo, nasza intuicja bardzo szybko podpowiada nam, czy ten człowiek jest godny zaufania, czy nie. Trudno w takich wystąpieniach ukryć swój prawdziwy charakter. Gołym okiem widać brak pewności, obłudę, tchórzliwość i nadrabianie miną braków charakteru, czy uczciwości. Oczywiście nie ma nigdy stuprocentowej pewności w takiej ocenie i dopiero w praktycznych działaniach mówca potwierdza swoje słowa. Jednak kiedy wyczuwamy fałsz w głosie, uśmiechach, czy oczach delikwenta, to trudno jest potem z zaufaniem odnosić się do późniejszych czynów i decyzji.
Są prawdziwi mistrzowie demagogii, którzy potrafią miliony ludzi porwać za sobą swoim wdziękiem, charyzmą i siłą nieznoszącej sprzeciwu osobowości. Takim jest Orban, a przede wszystkim takim był Trump.
Ale kiedy uważnie oglądamy wystąpienia ich obu można wskazać dokładnie te sekundy, w czasie których przez brawurową maskę przeziera bezczelny oszust.

Niedobrze jest również, gdy pretendujący do roli przywódcy ma jakieś ukryte kompleksy, które w jego przekonaniu świetnie przykrywa zręczną gadką, dziarskim krokiem i energicznym wytrzeszczaniem oczu do kamery. Cała ta nerwowość jest przezroczysta i widać pod nią nieszczęśnika, który drży ze strachu, że jego marna osobowość zostanie zdemaskowana i narażona na kpiny. Tak więc wielki Przywódca stąpa po ostrej krawędzi pomiędzy nadmierną pewnością siebie pyszałka, a lękiem miernoty przed grożącą mu śmiesznością. Wódz nie ma tych problemów. Wyśmiewających się z niego wsadza do więzienia, a cały dostępny mu aparat propagandowy używa do gloryfikowania swojej osoby. Naga siła działa bardzo skutecznie, ale jednak tylko do czasu.

Jestem przekonany, że nawet w Korei Północnej ludzie w końcu przestaną wyśmiewać tyrana tylko w zaciszu domowym, ale zaczną ten śmiech i gniew praktykować na ulicach. Tak jak dzieje się to na Białorusi, gdzie moc jest wciąż po stronie dyktatora, ale jego dni i godziny są już policzone.
Obserwuj wątek
  • sorel.lina Re: Klan "przywódców" 05.06.21, 18:01
   https://bi.im-g.pl/im/73/e8/19/z27165811V,Ryszard-Terlecki-i-Swiatlana-Cichanouska.jpg

   Wice-marszałek sejmu ( i wice "wódz", nie wice-przywódca!), Ryszard Terlecki zwrócił się do liderki białoruskiej opozycji, aby ta "poszukała pomocy w Moskwie". To reakcja na jej udział w obchodach rocznicy wyborów 4 czerwca oraz jej wspólnej konferencję z Rafałem Trzaskowskim.

   https://scontent.fwaw3-2.fna.fbcdn.net/v/t1.6435-9/196853165_1626032634260264_4152489428734751717_n.jpg?_nc_cat=107&ccb=1-3&_nc_sid=8bfeb9&_nc_ohc=rxgzvj4yHCsAX9I1Y_I&tn=5GeuSk3JurMXRmZi&_nc_ht=scontent.fwaw3-2.fna&oh=8f1147e5a2e689a39f23690b0db8abdc&oe=60E1D235

   Wpis Terleckiego spotkał się z krytyką, ba, wywołał szok nie tylko wśród opozycji, ale także u wielu członków tzw. zjednoczonej prawicy, jak i u publicystów. Do tego stopnia, że długo nie chcieli uwierzyć, że to nie jet fejk, że nikt nie włamał się do konta Terleckiego. Wicemarszałek postanowił więc rozwinąć swoją myśl i rozwiać wątpliwości, tym razem we wpisie na Facebooku.

   • sorel.lina Re: Klan "przywódców" 05.06.21, 18:13
    Swiatłana Cichanouska odpowiedziała.

    - Chcę to powiedzieć jeszcze raz: Białoruś się jednoczy i doskonale wiadomo, co jest białe, a co czarne. Teraz nie walczycie między sobą, tylko dla Białorusinów i razem z Białorusinami - podkreśliła Cichanouska.

    Dopytywana o polityczny konflikt w Polsce, stwierdziła:
    Nie wydaje mi się, by Białorusini musieli być w centrum tego sporu. Na Białorusi pojawia się pytanie, dlaczego tak miałoby być. To bardzo dziwny tweet - oceniła.
    - Sprawa Białorusi powinna łączyć klasę polityczną w państwach demokratycznych, a białoruskiej opozycji potrzebne jest każde wsparcie


    Białoruś tak naprawdę powinna łączyć, a nie dzielić. W krajach demokratycznych co do Białorusi wszystkie partie polityczne łączy konsensus i mają jedną wspólną opinię do tego, co się tak naprawdę na Białorusi dzieje. Szczerze powiedziawszy nie wiem, jak to skomentować — powiedziała Cichanouska.

    — Gdyby osoba, która napisała ten wpis, była obecna na tej sali i usłyszałaby historię Romana Protasiewicza, wczuła się w to, co mogła przeżywać jego rodzina, to nawet przez myśl nie przeszłoby jej pisanie takich postów.


    - Chciałabym, by ta osoba spojrzała w oczy mamy Romana Protasiewicza, w oczy moich dzieci, tysięcy dzieci, które pozostały bez rodziców. Nie wykorzystujmy bólu konkretnych osób w celach politycznych — zaapelowała.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka