Dodaj do ulubionych

Korepetycje zawsze w cenie

09.09.21, 19:35
Duda: „Niemcy spalili żywcem 8 szarytek za pomoc Żydom”. Historycy: Niepotwierdzone dane.

Sierpień 1944 r. w Warszawie, Niemcy zamordowali osiem sióstr szarytek za ukrywanie chorych Żydów w schronie (przytułku?). Siostry zostały oblane benzyną i spalone żywcem.

Nie ma innego narodu, który cierpiał tak dużo za pomaganie Żydom…

Nie chcemy dużo, tylko prawdy…”

Twit prezydenta rozszedł się szeroko w prorządowych mediach.

OKO.press zapytało służby prasowe prezydenta o źródło, z którego zaczerpnął tę historię. Nie otrzymaliśmy żadnej odpowiedzi. Poszukaliśmy więc sami.
Lista Bielawskiego – jest inaczej
W 1987 r. ukazała się lista przypadków zbrodni na Polakach popełnionych przez Niemców zebrana przez Wacława Bielawskiego. Opublikowano ją w książce „Zbrodnie na Polakach dokonane przez hitlerowców za pomoc udzielaną Żydom” (wyd. Główna Komisja Badań Zbrodni Hitlerowskich w Polsce, Warszawa 1987).

Wzmianka o szarytkach znajduje się na s. 25. Zacytujmy ją w całości:

„DZIEWANOWSKA ZOFIA, ur. 1879 r., siostra zakonna — szarytka, zam. Warszawa. — zamordowana w sierpniu 1944 r. w Warszawie wraz z innymi zakonnicami za odmowę opuszczenia swoich podopiecznych-Żydów. Siostry te prowadziły początkowo przytułek dla sierot żydowskich przy ul. Dzielnej 27 w Warszawie, a potem na Nowym Mieście przy kościele Najświętszej Marii Panny. Wraz z nią zginęły siostry szarytki: Helena Jezierska, Zofia Kowalczyk, Anna-Apolonia Motz, Maria Nadolska, Józefa Ogrodowicz, Aurelia Pomierny i Maria-Florentyna Wilman”.

Bielawski — jak zauważył jeden z zapytanych przez OKO.press historyków — nie podał jednak żadnego źródła. Zgadza się liczba szarytek (osiem), nie ma jednak wzmianki o sposobie egzekucji, którą ze szczegółami opisał prezydent. Lista Bielawskiego też przez wielu badaczy nie jest uważana za całkowicie wiarygodną.
„Weryfikowałem dokumenty kilku przypadków z listy Bielawskiego, chyba z jeden się utrzymał” — napisał OKO.press dr hab. Adam Puławski, historyk, badacz Zagłady.

OKo.press

Obserwuj wątek

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka