Dodaj do ulubionych

TSUE wydał ostateczny wyrok

05.06.23, 15:01
TSUE: Polska uchybiła zobowiązaniom traktatowym Unii Europejskiej

Polska uchybiła zobowiązaniom wynikającym z traktatu o Unii Europejskiej w kilku punktach - ogłosił Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

To wyrok w sprawie dotyczącej zmian w polskim sądownictwie. W kwietniu 2021 roku Komisja Europejska wniosła przeciwko Polsce skargę do TSUE, oceniając, że nowelizacja prawa o ustroju sądów powszechnych, ustawy o Sądzie Najwyższym i niektórych innych ustaw naruszają unijne prawo.

Jak oceniła Komisja Europejska, "nowe przepisy (z 2019 roku) nie pozwalają polskim sądom na weryfikację, czy spełnione są unijne standardy, dotyczące niezawisłego i bezstronnego sądu, poprzez uniemożliwienie kontroli sądowej zgodności z prawem powołania sędziów, a sędziom nieprzestrzegającym tego zakazu grozi postępowanie dyscyplinarne".

W toku postępowania, na wniosek Komisji Europejskiej, wiceprezes Trybunału Sprawiedliwości UE postanowieniem z 14 lipca 2021 roku nakazała Polsce zawieszenie stosowania kwestionowanych przepisów, a w szczególności przepisów dotyczących kompetencji nieuznawanej Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego do czasu wydania wyroku w sprawie.

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej ogłosił, że w Polsce niezawisłość i bezstronność nie są zagwarantowane, a nasz kraj uchybił zobowiązaniom w trzech punktach.
Obserwuj wątek
  • sorel.lina Re: TSUE wydał ostateczny wyrok 05.06.23, 15:07
   Nic, tylko pogratulować naszym wspaniałym prawnikom: Ziobry i Dudy sad
   • sorel.lina Re: TSUE wydał ostateczny wyrok 05.06.23, 15:31
    Zdaniem TSUE reforma polskiego wymiaru sprawiedliwości z 2019 r. narusza prawo UE.
    Polska uchybiła zobowiązaniom, które na niej ciążą na mocy Traktatu o UE.
    555 milionów euro, tyle kosztowała NAS zabawa panów Ziobro, Kaczyńskiego, Morawieckiego.

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nie pamiętasz hasła lub ?

Nakarm Pajacyka