Dodaj do ulubionych

Historia Legionowa w pomnikach ....

23.04.05, 09:41
W wolnych chwilach troche interesuje sie historia Legionowa oraz okolic i
teraz akurat padlo zainteresowanie na wszystkie symbole upamietniajace
przeszlosc takie jak pomniki, tablice pamiatkowe czy symboliczne groby.
Ze znalezieniem tych bardziej popularnych nie ma problemu ale moze sa jakies
mniej znane. Wazna jest tez informacja ku czci kogo i dlaczego zostaly postawione.
Zapraszam do wpisow w tym watku, poznawanie historii swoich okolic moze byc
ciekawym przezyciem.

pozwole sobie zaczac od tych ktore znam, a jesli cos pokrece to mile widziane
korekty, pewnie najwiecej bedzie mial do powiedzenia kwitkowsk :)

- pomnik Polski Walczącej na Rondzie Armii Krajowej w Legionowie
- pomnik żołnierzy AK poległych między Legionowem Przystanek a Chotomowem
- pomnik na osiedlu Batorego upamiętniający poległych harcerzy Szarych Szeregów.
- pomnik Poległych w czasie II wojny Światowej na cmentarzu
- dwa symboliczne groby zolnierzy w legionowskim lesie po drodze na "bajorko",
dawno tam nie bylem czy nadal istnieja?
- chyba jest tez tablica upamietniajaca rodzine "powstancza" na domu w ktorym
mieszkali przy Warszawskiej

- tablice upamiętniające działalność por. Wandy Tomczyńskiej i płk. Romana
Kłoczkowskiego /doszukalem sie tego w necie ale nie wiem gdzie sa
umiejscowione, moze ktos mnie oswieci/

a jak to wyglada na terenie naszego powiatu ?
Obserwuj wątek
    • kwitkows Re: Historia Legionowa w pomnikach .... 23.04.05, 11:04
      Płk. Roman Kłoczkowski ps. Grosz mieszkał przy ul.Słonecznej 7. Tablicę, o którą pytasz, odłonięto w 1992 roku na jego dawnej posesji u zbiegu Słonecznej i Polnej... Groby w lesie ciągle są, przynajmniej ten pierwszy... Jest jakaś tablica na budynku dawnego gimanazjum przy Kopernika 16, ale nie pamietam jej tresci... W kościele garnizonowym jest tablica upamiętnijąca mieszkańców Legionowa zgładzonych w Palmirach.
    • andkolo Re: Historia Legionowa w pomnikach .... 23.04.05, 16:22
      Historia Legionowa to nie tylko pomniki.Mieszkam tu od urodzenia to jest 47 lat.
      Legionowo przed blokami wyglądało całkiem inaczej.Pamiętam z dziciństwa że
      Legionowo miało 10 tys. mieszkańców a Nowy Dwór Mazowiecki 15 tys.Było tylko
      kilka sklepów.Urodziłem się w porodówce na ulicy Krasińskiego kto to dziś
      jeszcze pamięta że tam była porodówka.W Legionowie była niezliczona ilość
      stawów,bagien,parówek, tak mówiło się na zarośnięte małe jeziorka.
      Po wybudowaniu fabryki domów wszystko wyschło.
      Pomniki .Pracowałem kiedyś z panem Wysockim z Chotomowa ,starszy gość
      nie wiem czy jeszcze żyje który był inicjatoram budowy pomnika pomiędzy
      Przystankiem a Chotomowem i działał w partyzantce.Pomnik ten poświęcony jest
      Krasińskiemu ,Krasickiemu lub coś podobnie.Pan Wysocki mówił że ten dowódca
      poległ całkiem w innym miejscu ,kilkaset metrów dalej bardziej przy torach ,
      a pomnik postawili tam przy ulicy żeby był widoczny.
      • e-legionowo Re: Historia Legionowa w pomnikach .... 23.04.05, 17:33
        andkolo napisał:

> Historia Legionowa to nie tylko pomniki.Mieszkam tu od urodzenia to jest 47 lat
        > .
        > Legionowo przed blokami wyglądało całkiem inaczej.Pamiętam z dziciństwa że
        > Legionowo miało 10 tys. mieszkańców a Nowy Dwór Mazowiecki 15 tys.Było tylko
        > kilka sklepów.Urodziłem się w porodówce na ulicy Krasińskiego kto to dziś
        > jeszcze pamięta że tam była porodówka.W Legionowie była niezliczona ilość
        > stawów,bagien,parówek, tak mówiło się na zarośnięte małe jeziorka.
        > Po wybudowaniu fabryki domów wszystko wyschło.
        > Pomniki .Pracowałem kiedyś z panem Wysockim z Chotomowa ,starszy gość
        > nie wiem czy jeszcze żyje który był inicjatoram budowy pomnika pomiędzy
        > Przystankiem a Chotomowem i działał w partyzantce.Pomnik ten poświęcony jest
        > Krasińskiemu ,Krasickiemu lub coś podobnie.Pan Wysocki mówił że ten dowódca
        > poległ całkiem w innym miejscu ,kilkaset metrów dalej bardziej przy torach ,
        > a pomnik postawili tam przy ulicy żeby był widoczny.

to wiem ze historia to nie tylko pomniki, bylo pare watkow na naszym forum
        dotyczacym historii Legionowa, pamietam ze w budynku gdzie mieszcza sie zbiory
        historyczne byla kiedys porodowka, potem byl bardzo dlugo zaniedbany i chyba
        opuszczony, a nawet calkiem niedawno dowiedzialem sie ze miescil sie tam
        pierwszy urzad hmm... gminy ?
        informacje nt. historii czepie glownie z lokalnych gazet, ale takze od mojej
        matki /odrobine starsza jest od Ciebie/ oraz dziadkow a kiedys jeszcze mojej
        prababki.
    • andkolo Re: Historia Legionowa w pomnikach .... 23.04.05, 17:54
      Jadąc z Przystanku ulicą Batorego dojeżdżamy do ulicy Krasińskiegoi skręcamy w
      prawo,po lewej stronie mamy nowy dom nie zamieszkały Pani K. ,późnij pusta
      działka ,za nią Policja.Po prawo dwa nowe domy a następna stara przedwojenna
      willa ,chyba nieogrodzona to właśnie dawna Porodówka.Jak znasz Zenona Durkę to
      on Ci powie bo urodziliśmy się łóżko w łóżko chyba nawet w tym samym dniu.
      • prezes111 Re: Historia Legionowa w pomnikach .... 26.04.05, 12:05
        andkolo napisał:

> Jadąc z Przystanku ulicą Batorego dojeżdżamy do ulicy Krasińskiegoi skręcamy
        w
        > prawo,po lewej stronie mamy nowy dom nie zamieszkały Pani K. ,późnij pusta
        > działka ,za nią Policja.Po prawo dwa nowe domy a następna stara przedwojenna
        > willa ,chyba nieogrodzona to właśnie dawna Porodówka.Jak znasz Zenona Durkę to
        > on Ci powie bo urodziliśmy się łóżko w łóżko chyba nawet w tym samym dniu.

Ja pamietam ta porodowke ale bardziej "gorke" ktora byla po sasiedku- w tym
        czasie jedno z wiekszych wzniesien w okolicy gdzie w zime zjezdzalo sie na
        sankach lub nartach az... do ul.Batorego
        pzdr.
      • prezes111 Re: Historia Legionowa w pomnikach .... 26.04.05, 12:09
        Co stalo sie z pomnikiem(wyjatkowy koszmar) ktory stal na Rynku zwany
        popularnie pomnikiem"zlodziei i pijakow"
        Nazwe swa zawdziecal tym ze rece wyciagal w kierunku Banku ktory byl tuz przy
        Rynku jak i do sklepu monopolowego ktory by troche dalej na Batorego
        • gapajestem Re: Historia Legionowa w pomnikach .... 26.04.05, 12:15
          Co się stało to nie wiem. Ale postument stoi, a rąk nie ma. Może rozbiorą, bo w
          tym roku planowa jest modernizacja całego parku na rynku (wytyczą alejki,
          postawią fontannę, posadzą nowe drzewa i krzaki, dostawią ławek, a studnia
          zostnie :)
          • prezes111 Re: Historia Legionowa w pomnikach .... 26.04.05, 13:08
            gapajestem napisał:

> Co się stało to nie wiem. Ale postument stoi, a rąk nie ma. Może rozbiorą, bo
            w
            >
            > tym roku planowa jest modernizacja całego parku na rynku (wytyczą alejki,
            > postawią fontannę, posadzą nowe drzewa i krzaki, dostawią ławek, a studnia
            > zostnie :)

to byl pomnik poswiecony jakims UB ekom jesli dobrze pamietam??
            dobrze ze przynajmniej lapy przetracili
Inne wątki na temat:

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka