Dodaj do ulubionych

Narodowosc slaska, niemiecka? dlaczego nie !!!!

14.01.02, 23:39
Niedlugo odbedzie sie wpis powszechny, tu maly wywod co do narodowosci:
Z mojego punktu widzenia to napewno slazacy nie sa polacy, bo historycznie jest
to niemozliwe.
Slask nalezal od pierwszej polowy 9 wieku do ksiestwa wielkomorawskiego(stad
tez nasza gwara) pozniej od 990- 1202 do Polski.
Nie zapomnijmy ze w tym okresie caly czas trwaly wojny miedzy czeskimi
Przemyslidami a Polska o Slask i nie moge sobie wyobrazic , ze w czasie tych
wojen wymieniono autochtonow na Polakow (jak to po 1945. zrobiono.)
Ciekawostka jest ze w roku 1261 zmienili niemieccy mieszczanie Vratislavii
nazwe swego miasta na BRESLAU choc wlasnie w tym czasie Slask nalezal do
Czech.
Juz raz pisalem, od Piasta Wygnanca zaden Piast nie wladal jezykiem polskim,
zaden nie ozenil sie z polka,to wlasnie slascy Piastowie zaczeli sprowadzac
osadnikow niemieckich na Slask.
To wlasnie za Piastow zalozono np. dzielnice dzisiejszych Gliwic w 1276 roku
ale nie jako Szobiszowice tylko – Petersdorf – w 1305 zalozono Neu Petersdorf.
W wojnie pod Grunwaldem Piastowie slascy walczyli po krzyzackiej stronie nie po
polskiej.
Nie zapomnijmy, ze POLACY ANI JEDNEGO MIASTA NA SLASKU NIE ZALOZYLI.
Niemcy nigdy wojny z Polska o Slask nie prowadzili.To wlasnie Niemcom przemoca
odebrano Slask nie odwrotnie.
Pierwsi Polacy przyszli na Slask w poszukiwaniu pracy w okresie rozwoju
przemyslowego Slaska.
Bajka o piastowskim polskim slasku byla propagowana przez wladze komunistyczne,
zeby sprowadzic ludnosc z kresow wschodnich na slask.
Historycznie mielismy z Polakami bardzo malo do czynienia, duzo wiecej z
Morawami, Czechami i Niemcami
Obserwuj wątek
        • Gość: Erich Re: Balestrem IP: *.pppool.de 15.01.02, 10:06
          wcale nie uwazam, ze balest jest monotematyczny. Jezeli obiektywne argumenty
          nie trafiaja i wali sie jak grochem o sciane to niewolno dac sie zniechecic i
          tylko dalej walic.... w imie prawdy historycznej - jezeli komus sie to podoba
          albo nie. Istnieja ludzie - a do takich mozna zaliczyc na pewno balesta - dla
          ktorych propagowanie propagandy jest nie do pogodzenia z demokratycznym
          systemem wartosci.
          • Gość: ballest Re: Balestrem IP: 10.145.112.* 15.01.02, 10:46
            Dlaczego reagujecie z oburzeniem, przeciez ja tylko napisalem, dlaczego nie
            jestesmy polakami, osobiscie nie mam nic przeciw polakom i polkom (czytaj meg,
            Ee, magiczna) i nikogo nie obrazam.
            Co do twego anonimu skrzetna meg, to jesz moj wpis:

Z roznych powodow, skrzetna Meg,
            najbardziej mnie ucieszylo, ze przy jednym wpisie nawet Ty mnie nie
            rozszyfrowalas.
            Z ta prowokacja to masz juz racje
    • slezan Re: Bez przesady!!! 15.01.02, 10:45
      To nieprawda, że od Władysława Wygańca żaden śląski Piast nie władał językiem
      poslkim, choc prawda jest, że w późnym średniwieczu po polsku mówiło już bardzo
      niewielu.
      Co do wojen o Śląsk, przypomnę - Polanie zdobyli go na Czechach, ci odzyskali
      go na krótko w wyniku najazdu Brzestysława,a na dłużej w wyniku złożenia hołdu
      Królowi Czech przez kolejnych książąt śląskich na przełomie XIII/XIV wieku.
      Wraz z Koroną Czeską Śląsk dostał się w 1526 r. austriackim Habsburgom. Większa
      część kraju znalazła się w Królestwie Prus w wyniku wojen śląskich prowadzonych
      w latach 1740-1763. Był to zatem regularny podbój (choć poparty mniej lub
      bardziej przekonującymi argumentami prawnymi). Tak więc nie tylko Polacy
      podporządkowywali sobie tę ziemię w drodze zbrojnej aneksji.
      Związki z Polską były okresami dosyć silne - przypomnę zastaw wazowski i
      pochodzenie niektórych śląskich rodów (jak Gaschinowie - Gaszyńscy), choć
      faktycznie silniejsze wpływy kulturowe docierały z zachodu i południa.
      Sam deklaruję narodowość śląską, ale nie widzę powodu, by twierdzić, że Ślązak,
      który chce być Polakiem (Niemcem czy Czechem), nie może nim być. To kwestia
      wolnego wyboru.
      • Gość: Ballest Re: Bez przesady!!! IP: 10.145.112.* 15.01.02, 10:57
        Ktory to Piast wladal jezykiem polskim, jak wszyscy slascy piastowie ozenili
        sie z niemkami, to matki ucza dzieci jezyka nie ojcowie, ktorzy zreszta takze
        nim nie wladali.
        Czy Slask nalezal do Austrii czy do niemiec to jest jedno, bo Habsburgowie byli
        wtedy cesarzami rzeszy niemieckiej.Ta wojna o slask byla prowadzona miedzy
        dwoma panstwami niemieckimi a nie miedzy slowianskimi.
            • Gość: meg Re: do B.B. IP: *.gliwice.sdi.tpnet.pl 15.01.02, 18:21
              Gość portalu: B.B napisał(a):

> Meg, ile jeszcze trzeba szasu,pokolen, zeby ludnosc naplywowa albo ich
              > potomkowie kiedys sie slazakami poczuli ?

starałam się zawsze być lojalną w stosunku do mojej "małej Ojczyzny" - po Waszemu
              Heimatu i czułam się "Ślązaczką polskiego pochodzenia", a kiedy moi śląscy
              przyjaciele uznali mnie już za "krzoka" i bardzo mnie to cieszyło - ale zaczęły
              się dyskusje na forum, gdzie zostałam zaliczona do okupantów, nacjonalistów i bóg
              wie kogo, a to wywołało reakcję (właściwie do końca nie wiem jaką, ale burzliwą)

a ja ponawiam pytanie, które już kiedyś zadałam i jak zwykle w takich wypadkach
              nikt nie odpowiedział: - co dobrego dla Śląska wynika z Waszej obecności w
              Niemczech? i kto tak naprawdę (poza Hahorem) opuścił swoją śląską ojczyznę z
              powodu prześladowań, a nie z przyczyn ekonomicznych?

• Gość: enzian Re: do B.B. IP: *.tnt11.m2.uunet.de 16.01.02, 11:20
                "co dobrego dla Śląska wynika z Waszej obecności w
                Niemczech?"

1.mowimy duzo o naszej malej ojczyznie, tym samym Slask nie pojdzie w
                zapomnienie ;-)))

2.posrednio i czasami bezposrednio staramy sie o sponsorow, ktorzy pozniej
                finansuja renowacje zabytkow, na Slasku
                bo nie czarujmy sie, polski budzet jest tak maly, ze nie wystarcza na to by
                zapewnic obywatelom godne zycie i bezpieczenstwo. jak ma wystarczyc na sprawy
                raczej drugorzedne..?

3.wiekszosc slazakow zamieszkalych obecnie w Niemczech, remontuje swoje dawne
                wlasnosci, co wplywa na wyglad slaska.

"i kto tak naprawdę (poza Hahorem) opuścił swoją śląską ojczyznę z
                powodu prześladowań, a nie z przyczyn ekonomicznych?"

bardzo duzo Slazakow "Niehaharow" opuscilo Slask z powodu przesladowan.
                Slazacy mieli dobre serce i pozwolili sie Polakom na Slasku osiedlic,
                a Ci sie tak zadomowili, ze na koniec Slasak czul sie obco na swoim.
                Tobie jest to pewnie obce: szykany w szkolach, miejscach pracy, ulicy z powodu
                gwary slaskiej?
                Slazak nie mial szans, byl zawsze gorzej traktowany, byl niczym ( psy i koty
                staly wyzej).
                jak dlugo moze czlowiek znosic takie traktowanie???

Pewnie powiesz: "ucieczka to nie wyjscie"... i bedziesz miala racje (przewaznie
                tylko tchorze uciekaja), ale z Polakami nie wygrasz (ciagle zmieniaja
                zasady "gry", nawet podczas jej toku)

Mala ojczyzne opuscili tez Slazacy z calkiem innego powodu,
                o ktorym nie wspomnialas...
                "poszli za glosem serca" ;-)))

• Gość: hahor do meg IP: *.dip.t-dialin.net 18.01.02, 09:12
                "i kto tak naprawdę (poza Hahorem) opuścił swoją śląską ojczyznę z
                powodu prześladowań, a nie z przyczyn ekonomicznych?"

...to nie jest fair - meg... Tym zdaniem negujesz albo przynajmniej starasz
                sie pomniejszac lub bagatelizowac fakt przesladowania przez twoich rodakow
                ludzi tylko dlatego , ze byli Niemcami lub Slazakami.
                Ja nigdy nie neguje , nie splaszczam i nie relatywizuje martyrologii Polakow
                doznanej w wyniku poczynan Niemcow.

I jeszcze jedno - dopiero wtedy , kiedy Ty , zyjac na Slasku , bylabys w
                stanie tak wladac jezykiem niemieckim , jak ja (w wyniku mojego "pobytu"na
                Slasku) mowie po polsku - moglibysmy stwierdzic ze my odrobilismy nasze
                zadania domowe w celu wzajemnego zrozumienia miedzy ludzmi...- tak mysle.
        • slezan Re: Bez przesady!!! 15.01.02, 13:11
          Gość portalu: Ballest napisał(a):

> Ktory to Piast wladal jezykiem polskim, jak wszyscy slascy piastowie ozenili
          > sie z niemkami, to matki ucza dzieci jezyka nie ojcowie, ktorzy zreszta takze
          > nim nie wladali.

Np. Kazimierz i Władysław - książęta opolscy w XIII w.
          Jeszczce jedna uwaga do Twojej poprzedniej wypowiedzi - śląscy książęta walczyli
          pod Grunwaldem po obu stronach, a nie tylko po stronie krzyżackiej.

> Czy Slask nalezal do Austrii czy do niemiec to jest jedno, bo Habsburgowie byli
          >
          > wtedy cesarzami rzeszy niemieckiej.Ta wojna o slask byla prowadzona miedzy
          > dwoma panstwami niemieckimi a nie miedzy slowianskimi.

Rozróżnienie niemiecki-słowiański w okresie, o którym piszesz nie ma większego
          sensu. Wielu mieszkańców Świętego Cesarstwa Rzymskiego Narodu Niemieckiego miało
          korzenie słowiańskie.
          Śląsk w XVI-XVIII w. nie należał do Austrii, która była nędznym arcyksięstwem,
          ale do Korony Czeskiej, a ta z kolei do imperium habsburskiego. W wyniku podboju
          pruskiego większa część kraju przestała być jedną z ziem Korony św. Wacława, i
          zarazem jedną z prowincji owego imperium.
          • ballest Re: Bez przesady!!! do slezana 15.01.02, 15:14
            Slezan, bedziemy pisac co nam sie podoba? albo opieramy sie na faktach !!!!!
            Jak mogl jakis ksiaze po polskiej stronie walczyc, jak oni z polska nie byli
            wcale zwiazani;
            Czytaj z hitorii Olesnicy:
            W roku 1410 w bitwie pod Grunwaldem książę Konrad VII Biały Starszy walczył po
            stronie Zakonu Krzyżackiego. Natomiast książę Konrad VIII Młodszy był
            Prowincjałem Zakonu Krzyżackiego na Czechy i Morawy. Po śmierci w roku 1492
            Konrada X Białego Młodszego, ostatniego władcy z miejscowej linii Piastów,
            księstwo oleśnickie przechodzi – sprzedane – w ręce czeskich Podiebradów.

Jak gdzies znajdziesz ze jakis ksiaze slaski walcuyl pod grunwaldem po polsko
            litewskiej stronioe podaj mi adres jestem naprawde ciekawy, bo tez tego szukam

www.olesnica.pl/historia/

Slezan prosze ale nie dyskutowac jak nie dysponujesz faktami.
            Przypuszczenia zostaw w szkole .
            • ballest Re: Bez przesady!!! do slezana 15.01.02, 22:14
              Meg, nie chcialem tego pisac, ale nam sie w polsce nigdy zle nie powodzila, ja
              tez mialem prace jako energetymk w zjednoczniu przemyslu ceramicznego ,ale
              ojciec wrocil do polski tylko z tego powodu , ze mojej babci polacy "renty" nie
              placili bo dzidek byl niemieckim urzednikiem, a od ojca brata polacy zameczyli
              tylko dlatego ze wrocil do polski a byl orgeschem i mial prywatny zaklad.To
              bylo ale juz po wojnie zamkneli go w obozie jak wyszedl to nie potrafil prosto
              chodzic, chodzil jak pijany, choc alkoholu nie pil. pozyl chyba pol roku i zmarl
              Tego bym nie napisal , ale mnie zmusilas.
              • Gość: Wilym narodowosc slaska, niemiecka, itd. IP: *.gliwice-bernardynska.sdi.tpnet.pl 15.01.02, 22:35
                Mysle, ze warto wrocic do zasadniczego watku. Kwestia do jakiej narodowosci sie
                przyznajemy to nasza osobista sprawa, choc uwazam, ze dobrze sie dzieje ze
                Slazacy coraz czesciej manifestuja swa odrebnosc. Ja sam pamietam jak
                powstawaly pierwsze kola DFK w miescie (jednym z pierwszych bylo to w "rynku" w
                Zernikach)i entuzjazm ludzi ktorzy je tworzyli. Po latach okazuje sie, ze
                mozemy sie deklarowac jako Slazacy lub Niemcy (choc Polska nie chce uznac
                narodowosci slaskiej - moze dlatego, ze gdzies za oceanem nie ma panstwa
                slaskiego, ktore szerokim strumieniem laloby "zlote dukaty" w polska
                gospodarke). Gliwice maja opinie miasta mocno spolonizowanego, ale wystarczy
                pojechac do Zernik, Brzezinki, Ostropy, Szobiszowic (te ostatnie wymieszane, bo
                bardzo rozlegle no i masa blokow) czy Czechowic, zeby sie przekonac jak bardzo
                mylna jest to opinia.
                To tyle zdan oznajmujacych. Przejde do pytania: kto bedzie reprezentowal
                gliwickich Slazakow w radzie miejskiej po wyborach samorzadowych. Czy miejscowe
                DFK i Ruch Autonomii Slaska wprowadza swoich radnych? Widzicie taka potrzebe?
                Moze potencjalnych kandydatow? Z tego co wiem obecnie zadna ze slaskich
                organizacji nie ma w gliwickiej radzie swoich przedstawicieli.
                Czekam na reakcje - Ballest Ciebie pierwszego licze uslyszec!
                • Gość: Ballest Re: narodowosc slaska, niemiecka, itd. IP: 10.145.112.* 16.01.02, 07:13
                  Wilym, to samo pytanie ja juz tobie raz zadalem, Czy macie odpowiednich ludzi
                  zeby nas reprezentowac?
                  Prekursorzy tego ruchu sie czesciowo wycofali ,do jednego z nich jezdze to
                  jest ojciec od B.B. z zernik, ( najlepszy kolega mego ojca) o nim bardzo duzo
                  na poczatku tego ruchu w polskiej prasie pisano.
                  Wy nie macie mlodych , ktorzy by sie angazowali ,
                  Dalej uwazam, ze gliwiccy slazacy sie do rady miejskiej byc moze wcale nie
                  dostana, bo miasto jest totalnie spolonizowane, nie ma drugiego miasta na
                  gornym slasku z ktorego wiecej ludzi wyjechalo jak z Gliwic.
                  Wilym, zacznijcie rekrutacje nowych mlodych dzialaczy w waszym zwiazku.
                  Opa i oma, z tymi nie przyjdziecie dalej.
                  Ile jest tych slaskich organizacji, wymien?e
                  • Gość: Pieron Re: narodowosc slaska, niemiecka, itd. IP: *.dip.t-dialin.net 16.01.02, 13:15
                    Pyrsk !

Jo sie sam ino konsek wcisna.
                    Jak jo to widza ze Gliwicami(?)
                    Prowdom je co same Gliwice bez tych wsi kere je otoczajom to som pieronym
                    opanowane bez Polokow. Som miyszkouech w Gliwicach na ulicy kaj zech bou som
                    jako Slonzok - reszta to w wiynkszosci Poloki ze drugyj strony Buga. Som ale i
                    we Gliwicach pieronym aktywne mode Slonzoki ze RASl, kerych miouech juz downo
                    tymu okazja zapoznac i tukej musza pedziec tak - wszyskich Slonzokow ze Gliwic
                    zaproszom do gliwickego koua RASL.

Pyrsk !
                  • Gość: B.B Do Meg IP: *.dip.t-dialin.net 16.01.02, 13:30
                    Meg,bardzo mnie cieszy ze juz ,,krzokiem" jestes,nie wiem ile lat na to
                    potrzebowalas.
                    Jaka korzysc ma Slask z ,,Heimatow" jak nas nazwalas?
                    Nie bede sie tutaj wyogolnial, kazdy pomaga w miare swoich mozliwosci. to ze na
                    Slasku jest lepiej jak w innych regionach Polskiwydaje mi sie jest duza zasluga
                    Waszego zachodniego sasiedztwa.
                    Ja w polsce tez bylem przesladowany,ale przez zoo mowcow, za czl. w solidarnosci.
                    (To byl jeden z powodow mojego wyjazdu)Nigdy bym nie przypuszczal ze oni tez
                    kiedys do Niemiec beda wyjezdzac.Dzisiaj jest jeden z nich nawet moim sasiadem.
                    dyskryminacja slazakow ma miejsce w polsce do dzisiaj.Wystarczy miec ,,nie
                    polskie " imie zeby byc dyskryminowanym.Z mojego wujka ktöry sie Walter nazywal
                    Jana zrobili.Podobnych przykladow moglbym wymieniac bez konca,ale nie oto mi
                    chodzi.

• Gość: meg Re: Do Meg IP: *.gliwice.sdi.tpnet.pl 16.01.02, 13:39
                      Gość portalu: B.B napisał(a):

> Meg,bardzo mnie cieszy ze juz ,,krzokiem" jestes,nie wiem ile lat na to
                      > potrzebowalas.

hoho i jeszcze parę

> Jaka korzysc ma Slask z ,,Heimatow" jak nas nazwalas?

nie Was tak nazwałam, tylko odpowiednik naszej "małej ojczyzny"

> Ja w polsce tez bylem przesladowany,ale przez zoo mowcow, za czl. w solidarnosc
                      > i.
                      > (To byl jeden z powodow mojego wyjazdu)

no to już raczej nie miało nic wspólnego z narodowością taka czy inną, a jedynie
                      z "opozycyjnością" wobec władzy

co do przymusowej zmiany imion i nazwisk - to masz jak najbardziej rację
            • slezan Re: Bez przesady!!! do Ballesta 16.01.02, 15:03
              Ballest! Oto garść faktów, o któe tak się dopominasz. W bitwie pod Grunwaldem
              po stronie polsko-litewskiej wzięło udział rycerstwo opolskie (m.in. Mikulasz i
              Andrysz z Chałupek, Pakosz z Brynicy, Maćko z Prudnika, Szymon Gottszalk z
              Nowej Cerekwi itd.), walczące w XIII wieluńskiej chorągwoi Królestwa Polskiego.
              W nieco późniejszej wojnie po stronie Jagiełły wystąpili książeta Bernard
              niemodliński, Bolesław cieszyński, Wacław opawski i Jan II zwany Żelaznym,
              książę raciborski. Ten ostatni poślubił w 1407 r. siostrę Wielkiego Księcia
              Witolda, co przeczy Twojemu twierdzeniu, że śląscy Piastowie zawierali związki
              małżeńskie jedynie z Niemkami. Dodam, że Wiola, żona księcia raciborskiego
              Kazimierza, była Bułgarką.
              Tak więc, jak widzisz, do historii Śląska nie przystają proste schematy.
Inne wątki na temat:

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka