Dodaj do ulubionych

Ft3 i ft4 po usunięciu całkowitym tarczycy (rak)

20.05.10, 17:20
Kochani. Jestem już całkiem skołowana, gdyż ze względu na przebytą
operację (wycięcie całkowite tarczycy - rak) jestem pod stałą opieką
endo i dostaję kontrolne badania tylko na tsh (bez ft3 i ft4). Gdy
proszę o pozostałe - otrzymuję odpowiedź, że przy wyciętej tarczycy
z powodu raka są to badania niepotrzebne. Z kolei na forum czytam,
że jednak osoby bez tarczycy robią tzw. komplet. Proszę Was o
odpowiedź - do czego potrzebne są badania ft3 i ft4 w takim
przypadku, jak mój? W jakim celu trzeba je robić? Co one wnoszą do
leczenia? Może to pytanie już wcześniej było, ale nie mogłam znaleźć
w wyszukiwarce konkretnej odpowiedzi. Dodam jeszcze, że przy raku
tsh musi oscylować poniżej zera, czyli muszę być w nadczynności.
Biorę euthyrox 175 i czuję się dobrze, oprócz bólów stawów i nóg.
Obserwuj wątek
    • junkersica Re: Ft3 i ft4 po usunięciu całkowitym tarczycy (r 20.05.10, 17:34
      A lekarze tłumaczyli jakoś swoje stanowisko?
      Mi sie wydaje to oczywiste. Przecież po operacji przyjmuje sie hormony sztuczne, no i chyba wazne, żeby były na odpowiednich poziomach, prawda? Zresztą, co za różnica, czy guzki sa złośliwe, czy nie, przecież tu chodzi o równowagę hormonalną i nie wpadnięcie w niedoczynność smile
      Co do tsh to nie mam oczywiście pojęcia, jakie są zalecenia przy raku.
      Jeśli się mylę, to mnie poprawcie.
      • ingolec Re: Ft3 i ft4 po usunięciu całkowitym tarczycy (r 20.05.10, 23:29
        Moja endo to samo powiedziała, że dw pozostałe badania nie są mi już potrzebne.
        Ale... dowiedziałam się ostatnio coś od mojej rodzinnej. Powiedziała że
        endokrynolodzy nie chcą przepisywać tych badań za 1 pacjenta dostają 30-40zł a
        za te badania muszą zapłacić 70zł. To jasne że się nie kalkuluje.
        • evk.a Re: Ft3 i ft4 po usunięciu całkowitym tarczycy (r 21.05.10, 22:40
          również nie mam tarczycy
          ostatnio w szpitalu lekarka (dość młoda internista)na podstawie różnych wyników i wywiadu stwierdziła niedoczynność i nadczynność
          skomentowała moje TSH 0,10 tak -to jest sztuczne to tam ..
          FT4 było dość dobre ale zaleciła podniesienie dawki Letrox 100 o ćwiartkę 2 razy w tygodniu i stwierdziła że wyniki są ważne ale ważniejsze jest to żebym dobrze się czuła
          chyba jest nadzieja że z czasem to świecznikowe TSH przestanie być wykładnikiem naszego "zdrowia"
        • anka.83 Re: Ft3 i ft4 po usunięciu całkowitym tarczycy (r 08.01.11, 17:23
          zamostkowa napisała:
          > Dziwi mnie tylko,
          > dlaczego w instytucie onkologii na kontrolne badania również
          > wypisują tylko tsh, przecież gdzie jak gdzie, ale TAM powinni znać
          > te zależności.

No niestety tak dobrze to nie masmile Zarówno w instytutach medycznych o różnej specjalizacji jak i w zwykłej przychodni trafiasz na lekarzy, którzy znają się mniej lub bardziej na pewnych sprawach. Jeden onkolog zna się na najnowszych doniesieniach medycznych, śledzi na bieżąco zmiany i się do nich stosuje a inny trzyma się tego, czego uczyli go 10-20 lat temu. Mówię z własnego doświadczenia - naprawdę, nie jest aż tak ważne, gdzie trafisz na leczenie, ale do kogo (choć wydaje się, że w instytutach powinno byc więcej specjalistów będących na bieżąco z najnowszą medycyną, no i oczywiście mają specjalistyczny sprzęt itd.).
          Nie należy więc z góry zakładać, że jak nazwa ośrodka pięknie i profesjonalnie brzmi, to i lekarze będą super hiper. Niestety...
    • ataszka33333 Re: Ft3 i ft4 po usunięciu całkowitym tarczycy (r 08.01.11, 16:30
      zamostkowa,,przy raku tarczycy po strumektomii, nalezy utrzymywac tsh jak najnizsze, aby nie stymulowac tarczycy do odrosniecia..tsh wysokie bowiem, daje organizmowi sygnal ze hormonow tarczycy jest za malo i aby je podwyzszyc organizm bedzie staral sie spowodowac jej odrosniecie..to takie wytlumaczenie jak najprostsze..smile
      tarczyca ma bowiem mozliwosc odrosniecia..wink

• anka.83 Re: Ft3 i ft4 po usunięciu całkowitym tarczycy (r 08.01.11, 17:15
        ataszka33333 napisała:

> zamostkowa,,przy raku tarczycy po strumektomii, nalezy utrzymywac tsh jak najni
        > zsze, aby nie stymulowac tarczycy do odrosniecia..tsh wysokie bowiem, daje org
        > anizmowi sygnal ze hormonow tarczycy jest za malo i aby je podwyzszyc organizm
        > bedzie staral sie spowodowac jej odrosniecie..to takie wytlumaczenie jak najpro
        > stsze..smile
        > tarczyca ma bowiem mozliwosc odrosniecia..wink

No mniej wiecej tak to wygląda. Ważne jest, że TSH stymulujące aktywność tarczycy, stymuluje rónoczesnie aktywność komórek rakowych (powstałyc z tkanki tarczycy). W zw z tym utrzymywanie jak najnizszego TSH powoduje, że ew pozostałości raka w organizmie (który mógł przdostac się do układu limfatycznego lub krwionośnego a stamtąd dalej rozisać się po ogrganizmie) nie będą pobudzane do wzrostu. Czyli zmniejszamy w ten sposób ryzyko powstania przerzutów odległych.

• ataszka33333 Re: Ft3 i ft4 po usunięciu całkowitym tarczycy (r 08.01.11, 17:17
      poziom tsh jest bardzo istotny, przy raku zroznicowanym tarczycy..wkleje tu linka do artykulu na ten temat..smile
      jesli chodzi o niskie tsh, nawet po wycieciu calkowitym tarczycy,,jest ono duzym zagrozeniem dla ukladu krazenia ..pani dr, barbara jarzab endokrynolog z instytutu onkologii w gliwicach poinformowala mnie o tym..podczas moich wizyt przed radioterapia w gliwicach, z ktorej jednak pelna obaw zrezygnowalam (2007).. obecnie jestem po strumektomii w londynie (pazdziernik 2010)..
      ujela to mniej wiecej tak: "u pacjentow z rakiem tarczycy u ktorych utrzymywanie po strumektomii, niskiego tsh jest bezwzgledna koniecznoscia,,w wyniku tego dochodzi do powaznych powiklan ukladu krazenia.."- to informacja szczegolnie dla rostedy i hashi-tess,, ktore bagatelizuja niska wartosc tsh..smile

www.abbottdiagnostics.pl/pdf/voice/9.pdf

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka