Dodaj do ulubionych

Czy każda lewotyroskyna działa tak samo ?

25.07.11, 22:17
Witam, z góry powiem, że chodzi mi o firmy produkujące leukotoksyn.. Czy ktoś próbował innych zamienników i zauważył zmianę ? Kiedyś farmaceutka powiedziała mi, że pewne leki mimo tego samego składu mogą działać inaczej (efektywniej bądź mniej ) ze względu na firmę która je wyprodukowała..
Czy ktoś ma jakieś doświadczenia? aktualnie biorę Euthyrox
Obserwuj wątek
    • arronia Re: Czy każda lewotyroskyna działa tak samo ? 26.07.11, 12:51
      > że chodzi mi o firmy produkujące leukotoksyny

?

> Kiedyś farmaceutka powiedziała m
      > i, że pewne leki mimo tego samego składu mogą działać inaczej (efektywniej bądź
      > mniej ) ze względu na firmę która je wyprodukowała..

To samo powiedział mi ostatnio endokrynolog - jak się zmienia lek, trzeba dopasować dawkę na nowo. Pewnie to nie są jakieś duże różnice, ale są. Pewnie ktoś, kto zmieniał jeden lek na drugi, lepiej Ci doradzi.
          • duzooka Re: Czy każda lewotyroskyna działa tak samo ? 28.07.11, 17:15
            > Mam ten sam plan wink

A masz już ustaloną dawkę Euthyroxu i chcesz zobaczyć czy na Letroxie będzie lepiej?
            Czytałam po necie że czasem bardzo korzystna jest zmiana, a wszystko przez te wypełniacze w tabl. które nie zawsze są dobrze tolerowane jak np. laktoza w Euthyroxie, a Letrox tego nie ma, a ja czasami mam przejściowe nietolerancje laktozy, więc pomyslałam ze dobrze było by zmienić, ale jeszcze nie mam ustalonej dawki, wiec się wstrzymuje.
            • pies_z_laki_2 Re: Czy każda lewotyroskyna działa tak samo ? 29.07.11, 10:33
              I ja też, i ja też smile

I to jest dla mnie naprawdę problem, bo ta nieszczęsna laktoza jest wszędzie! No, prawie wszędzie... Robię więc rozpoznanie dokładnie wszystkich hormonów tarczycowych, tak syntetycznych, jak i naturalnych, w kroplach i w tabletkach, w Polsce i w Niemczech czy Czechach, albo i dalej.

I okazuje się, że dużo na ten temat mamy już tutaj, na forum, tylko trzeba wiedzieć co wpisać w wyszukiwajkę, albo trafić na to przypadkiem... Na przykład wpadłam na tyroksynę w kroplach (bez laktozy) i na świńską tarczycę w proszku. Są ponoć lepiej tolerowane, jeśli ma się kłopoty właśnie z laktozą albo z tolerowaniem np. Euthyroxu.

W koncu całe lata ludzie leczeni byli sproszkowaną tarczycą zwierzęcą i świetnie się mieli (patrz wspomnienia dr. Marka Edelmana o prowadzonych w czasie II wojny pracach nad suplementacją hormonalną...).
              • duzooka Re: Czy każda lewotyroskyna działa tak samo ? 30.07.11, 22:30
                pies_z_laki_2 napisała:

> I ja też, i ja też smile
                >
                > I to jest dla mnie naprawdę problem, bo ta nieszczęsna laktoza jest wszędzie! N
                > o, prawie wszędzie... Robię więc rozpoznanie dokładnie wszystkich hormonów tarc
                > zycowych, tak syntetycznych, jak i naturalnych, w kroplach i w tabletkach, w Po
                > lsce i w Niemczech czy Czechach, albo i dalej.
                >
                > I okazuje się, że dużo na ten temat mamy już tutaj, na forum, tylko trzeba wied
                > zieć co wpisać w wyszukiwajkę, albo trafić na to przypadkiem... Na przykład wpa
                > dłam na tyroksynę w kroplach (bez laktozy) i na świńską tarczycę w proszku. Są
                > ponoć lepiej tolerowane, jeśli ma się kłopoty właśnie z laktozą albo z tolerowa
                > niem np. Euthyroxu.
                >
                > W koncu całe lata ludzie leczeni byli sproszkowaną tarczycą zwierzęcą i świetni
                > e się mieli (patrz wspomnienia dr. Marka Edelmana o prowadzonych w czasie II wo
                > jny pracach nad suplementacją hormonalną...).

Noi właściwie jaki lek bierzesz Euthyrox czy inny? zauwazyłaś zmiany?
                O kropelkach i świnskiej tarczycy tez duzo się naczytałam, tylko nie wiem jak można to zdobyć? Bo świnka jest tylko w stanach, wiem że dostepna bez recepty, ale pojęcia nie mam jak to cudo można zamówić, niby znalazłam sklep gdzie można zamowić, ale nie wiem co i jak, może Ty sie orientujesz?
                • pies_z_laki_2 Re: Czy każda lewotyroskyna działa tak samo ? 31.07.11, 10:56
                  Biorę Euthyrox 50 x 1 dziennie.

Ale mam nietolerancję laktozy (i parę innych nietolerancji, wrrr) i dlatego szukam informacji na temat zamienników bez laktozy. Na razie tylko szukam informacji, decyzję podejmę później, jak już dowiem się więcej i w dodatku skonsultuję ją z moją panią endo smile

A tyroksynę można kupić w chyba dowolnym sklepie wysyłkowym w Stanach, widziałam też kiedyś na All, tu jednak nie wiem, czy miałabym odwagę...
                  • duzooka Re: Czy każda lewotyroskyna działa tak samo ? 31.07.11, 18:38
                    Ja właśnie też mam te zakichane nietolerancję, a laktoza jest nieomal wszędzie, katastrofa, inne nietolerancje też mnie nękają ;/
                    Letrox jest bez laktozy, to wiem na pewno, pytałam w aptece, myślę że w związku że mamy nietolerancje wypełniacza w Euthyroxie(laktozy) może on nie być w pełni wykorzystywany przez nasz organizm, ja mam niskie fit3 i szukam przyczyny, moze to przez ta laktozę? eh
                    Sorrki ze głupio zapytam pies laki, ale co to jest to All?
                    Tez widziałam w sklepach wysyłkowych ale nie bardzo wiem jak dokonać zapłaty, z resztą jakis znajomy mi mówił ze nie przyślą pewnie do polski bo nie ma pozwolenia nasz kraj na ten lek? Nie wiem co o tym myśleć.
                    • pies_z_laki_2 Re: Czy każda lewotyroskyna działa tak samo ? 01.08.11, 10:17
                      All = Allegro smile
                      Najlepiej by było, gdybyś napisała do takiego sklepu pytanie o to czy wysyłają do Polski.
                      Ludzie z boreliozą kupują różne środki w sklepie www.iherb.com (zobacz www.iherb.com/L-Tyrosine), razem z przesyłką do nas, ale jak to jest z tyroksyną - nie sprawdzałam.

O ile pamietam, można też wykupić polską receptę w Niemczech albo w Czechach. Gdzieś na forum widziałam już tekst, jaki należy wypisać na recepcie, żeby kupić krople, ale nie pamiętam gdzie to było... To był tekst po niemiecku, podawała go któraś z Hashimotek mieszkających w Niemczech. Ale jak to teraz znaleźć, nie wiem...
                      • duzooka Re: Czy każda lewotyroskyna działa tak samo ? 01.08.11, 19:40
                        dzięki za stronę, będe próbować jakoś, może w końcu mi się udasmile ale że na allegro...hmmm w szoku jestem lekkimsmile nigdy nie spotkałam.
                        Bardziej niż na czystej tyroksynie zalezy mi na T3, bo w sumie Letrox jest bez laktozy, i można by spróbować, do niego chciałabym dodać cytomel, lub thybon, albo armour, bo novothyral tez niestety jest z laktozą :[
                        gdybyś coś więcej wiedziała w temacie, to daj znać na privasmile
            • kurosaki.ichigo Re: Czy każda lewotyroskyna działa tak samo ? 29.07.11, 12:07
              > > Mam ten sam plan wink
              >
              > A masz już ustaloną dawkę Euthyroxu i chcesz zobaczyć czy na Letroxie będzie le
              > piej?
              > Czytałam po necie że czasem bardzo korzystna jest zmiana, a wszystko przez te w
              > ypełniacze w tabl. które nie zawsze są dobrze tolerowane jak np. laktoza w Euth
              > yroxie, a Letrox tego nie ma, a ja czasami mam przejściowe nietolerancje laktoz
              > y, więc pomyslałam ze dobrze było by zmienić, ale jeszcze nie mam ustalonej daw
              > ki, wiec się wstrzymuje.

Tak, w 2005 roku miałem wycinany płat tarczycy i od tego czasu mam stała dawkę hormonów wink ale swego czasu wydaje mi się, że mimo zwiększenia dawki na weekendy, to nie czuję się lepiej, a coraz bardziej odczuwam typowe objawy niedoczynności...
              Niby z wykształcenia chemik aa otwierając codziennie pudełko Euthyroxu nigdy nie popatrzałem na jego skład - aż wstyd big_grinD I faktycznie laktoza też nie jest ulubionym związkiem w moim organizmie wink
                • duzooka Re: Czy każda lewotyroskyna działa tak samo ? 30.07.11, 22:26
                  Hej nie musi Ci endo zmieniać leku, ja się w aptece pytałam czy jak mam receptę na Euthyrox, a chciałabym kupić Letrox to nie ma z tym problemu, więc jak endo się nie zgodzi to i tak możesz dostać, chyba ze w Twojej okolicy jest inaczej to nie wiemsmile
                  Napisz koniecznie jak po wizycie i czy zmieniasz lek,ciekawe jak się będziesz czuł po zmianie, masz może GG?
                  • kurosaki.ichigo Re: Czy każda lewotyroskyna działa tak samo ? 05.08.11, 00:32
                    duzooka napisała:

> Hej nie musi Ci endo zmieniać leku, ja się w aptece pytałam czy jak mam receptę
                    > na Euthyrox, a chciałabym kupić Letrox to nie ma z tym problemu, więc jak endo
                    > się nie zgodzi to i tak możesz dostać, chyba ze w Twojej okolicy jest inaczej
                    > to nie wiemsmile
                    > Napisz koniecznie jak po wizycie i czy zmieniasz lek,ciekawe jak się będziesz c
                    > zuł po zmianie, masz może GG?

Hejka, mimo nadziei nic się nowego nie dowiedziałem... zostałem trochę zbyty na zasadzie "aaa wie Pan, każdy lek ma inne substancje zbrylające etc.. "
                    Muszę zmienić lekarza - jest to moja druga wizyta u tej Pani doktor i jestem strasznie niezadowolony z wizyty uncertain
                    No cóż , faktycznie w aptece poproszę o Letrox wink
                    • duzooka Re: Czy każda lewotyroskyna działa tak samo ? 05.08.11, 16:31
                      kurosaki.ichigo napisał:

> No cóż , faktycznie w aptece poproszę o Letrox wink

Tak zrób, co się będziesz prosił lekarki. Ona ma pewnie podpisaną umowę z jedną firmą farmaceutyczną i przepisuje tylko Euthyrox bo jej się to opłaca, a pacjenci jej widać nie obchodzą.

Wykup ten Letrox i napisz koniecznie o efektach! Bardzo jestem ciekawa jak zareagujesz, napisz tu na forum do mnie na priva,gdziekolwiek,ale napiszsmile
                      pozdrawiam
    • pies_z_laki_2 Re: Czy każda lewotyroskyna działa tak samo ? 06.08.11, 13:55
      A czy ma ktoś problem z "pełnością" jelit, lekkim napuchnięciem górnej części brzucha, nieprzyjemnym dyskomfortem pod żebrami, szczególnie po mojej lewej stronie.
      To nie wątroba, bo 1) usg jamy brzusznej wyszło ok, 2) wątroba nie boli. W nocy jest dobrze, problem zaczyna się rano po tabletce E i trwa do wieczora, niezaleznie od tego co i ile zjem. Jeśli zgrzeszę przeciw diecie, zaczyna mnie naprawdę boleć, ale ma to wtedy jakieś wytłumaczenie, no i nieczęsto grzeszę smile

Czy to skutek niewyregulowanej jeszcze niedoczynności? Czy to może być skutek laktozy przy łykaniu Euthyroxu? A może jeszcze czegoś innego?

Endo uważa, że w E jest tak mało laktozy, że nie powinno mnie to ruszać. Ale jednak coś się dzieje i miło byłoby coś z tym zrobić, jeśli można... Na razie mam sporo zapasów E, ale może trzeba spróbować zamiennika? No nie wiem,
      • duzooka Re: Czy każda lewotyroskyna działa tak samo ? 06.08.11, 17:17
        Myślę że to od niewyregulowanych hormonów, bo ja własnie te objawy co opisujesz obserwuje, i one sie zmniejszają pod wpływem podnoszenia dawki, może i nie ma w E dużo laktozy, ale co z tego bo jesli sie ma nietolerancje, to ten hormon z tabletki nie wchłonie się tak jak nalezy, tak mi się wydaje przynajmniej, może sie mylę, ale trudno tu coś wiedzieć na 100%.

Wczoraj przyszalałam i obżarłam się na noc czekoladą, ciastkami, lodami i sezamkami, noi dzisiaj od razu wstałam z gorszym humorem, bardziej senna i wogóle jakoś taka ociężała.

pies laki masz też tak ze raz tolerujesz laktoze a raz nie? Bo ja mam tak że zjem loda, czekolade mleczna czy budyn i jest ok, a czasem jak to zjem to mi daje czadu po jelitach i nie tylko ;/
        • pies_z_laki_2 Re: Czy każda lewotyroskyna działa tak samo ? 07.08.11, 16:32
          Z tym tolerowaniem i nietolerowaniem - podobnie mam po pszenicy sad

Czasem, bardzo rzadko, bo grzeszę rzadko... ale kiedy ugryzę kęs wiejskiego chleba, czy zjem fasolkę z masełkiem i bułeczką, to zaraz potem brzuch mówi mi, że to był błąd. Nie to, że biegunka czy cóś, to raczej ciężar w żołądku i większe napuchnięcie / rozpieranie tuż pod żołądkiem. Innym razem cała grzanka z żółtym serem nic mi nie szkodzi...

Czasem łyknę sobie kozi jogurt, albo kozi twarożek, no i chyba bardzo mi to nie szkodzi. Mleka krowiego w dowolnej postaci unikam, przetworów też, czasem posypię sałatkę tartym serkiem owczym. No i ta koza co jakiś czas... Może i to porzucić na zawsze?

P-ciała p/tkankowej transglutaminazie IgA mam w porządku, chyba trzeba zbadać coś jeszcze, nie wiem co... tym razem czynnik Castle'a? Jakby nie można było zrobić tego za jednym zamachem... psia mać...
          • czupakabra27 Re: Czy każda lewotyroskyna działa tak samo ? 07.08.11, 17:36
            Nie wiem czy jedna klasa (IgA) wystarczy. Są ludzie, którzy w tej klasie wogóle nie wytwarzają przeciwciał. Można to sprawdzić robiąc transglutaminazę w klasie IgG albo ogólny poziom immunoglobuliny A. Jeśli jest niski to znaczy, że przeciwciała w tej klasie będą nieoznaczalne co nie znaczy, że w innej klasie się nie wydzielają i nie szkodzą.
            Na celiakię zrobiłam też przeciwciała w obu klasach przeciwko endomysium. Bo chciałam mieć komplet i 100% pewności.
    • pies_z_laki_2 Re: Czy każda lewotyroskyna działa tak samo ? 08.08.11, 13:01
      Znalazłam wątek w arch. forum, bardzo ciekawy. Wklejam jeden post, bo wydaje mi się ważny:

oktisek 21.02.10, 20:08 zarchiwizowanyCzym różnią się lekarstwa zawierającego w swoim składzie hormon lewo tyroksynę sodową?
      1)Eltroxin firmy GlaxoSmith Cline To hormon+ skrobia kukurydziana, guma arabska, magnezu stearynian,, sodu cytrynian, laktoza jednowodna.
      2)Euthyrox firmy Merck To hormon + skrobia kukurydziana, kroskalmeloza sodowa, żelatyna ,laktoza jednowodna.,
      3)Letrox producent: BERLIN-CHEMIE AG (Grupa MENARINI ) To hormon + dwuwodny wodorofosforan wapnia ,celuloza mikrokrystaliczna , karboksymetyloskrobia sodowa, dekstryny, gliceryd długołańcuchowy, żelatyna.
      Istotną różnicą wśród substancji wypełniających w powyższych lekach jest brak laktozy jednowodnej w Letroxie i ona może odpowiadać u pacjentów za nieprzyjemne wzdęcia ,przelewania, czy nawet nudności bo:
      laktoza jednowodna to cukier mlekowy(glukoza + galaktoza) Pacjenci z rzadką dziedziczną nietolerancją galaktozy, z niedoborem laktazy(enzymu trawiącego galaktozę) typu Lapp lub z zespołem złego wchłaniania glukozo-galaktozy nie powinni przyjmować lekarstw posiadających w swym składzie laktozę jednowodną. W Polsce nietolerancja laktozy występuje u 1,5% niemowląt i dzieci oraz u 20-25% osób dorosłych.

Pozostałe składniki są ogólnie stosowane w farmacji , kosmetyce, w środkach spożywczych i nie wywołują nawet uczuleń .Rozszyfrujmy kilka wydających się "trefnie" brzmiących nazw:
      celuloza mikrokrystaliczna, Obecnie wypiera w nowoczesnych technologiach tradycyjne środki wypełniające, takie jak skrobia czy laktoza i służy jako wypełniacz w żywności o obniżonej zawartości tłuszczu, wzmacnia strukturę. Przeciwdziała zbrylaniu i zlepianiu się cząsteczek, jest nośnikiem wody i oleju.
      dekstryny cukry złożone, łatwo rozpuszczalne ,typowy łatwo rozpuszczalny wypełniacz tabletek
      guma arabska - żywica afrykańskich akacji importowana do Europy przeważnie z Sudanu
      Stearynian magnezu Nie stwarza bezpośredniego zagrożenia dla organizmu człowieka. Pył może drażnić drogi oddechowe. Substancja nie jest niebezpieczna w myśl dyrektywy 1999/45/EEG
      gliceryd długołańcuchowy to wielkocząsteczkowe alkohole(spożywanie nawet dla alkoholików dozwolone

Źródła –słowniki chemiczne ,karty środków chemicznych,etykietki leków.
      Tyle w temacie. Natomiast subiektywne odczucie niektórych forumowiczek każe zarejestrować istnienie wzmożonego łaknienia(apetytu) przy przyjmowaniu Euthyroxu ,które ustępuje po zamianie leku na Eltroxin. Ja jako zażywający Euthyrox tego faktu nie potwierdzam i w świetle składu leków jest to dla mnie nieuzasadnione. Dodam tylko ,że nie jesteśmy związani w żaden sposób z firmami Merck i GlaxoSmith Cline producentami w/w specyfików
      .
      Oktisek (forum.gazeta.pl/forum/w,94641,107564115,,czym_sie_rozni_euthyrox_od_letroxu_.html?v=2)
    • kurosaki.ichigo Re: Czy każda lewotyroskyna działa tak samo ? 22.08.11, 23:37
      hej, jestem w trakcie porównywania Euthyroxu z Letroxem - ale niestety Euthyrox w moim przypadku wygrywa ze względu na dostępną dawkę 75, która zażywam a w moim przypadku branie 1,5 tabletki jest nie praktycznie wink

Mam 50 Letroxu, faktycznie tabletki są mniejsze , łatwe do rozłupania i łatwiejsze do połknięcia wink

pozdrawiam
      • pies_z_laki_2 Re: Czy każda lewotyroskyna działa tak samo ? 23.08.11, 19:59
        Właśnie weszłam na stronę ulotki Euthyroxu i lethroxu, i znalazłam dodatkowe różnice - nie-różnice.

Euthyrox N - Levothyroxinum natricum:
        Skład:
        sól sodowa lewotyroksyny
        Działanie:
        wykazuje działanie podobne do hormonów tarczycy
        syntetyczny hormon tarczycy

Letrox - Levothyroxinum natricum:
        Skład:
        lewotyroksyna
        Działanie:
        identyczne z hormonami tarczycy

No to identyczne, czy tylko podobne? Hm, to dopiero zagadka...
        • kurosaki.ichigo Re: Czy każda lewotyroskyna działa tak samo ? 06.09.11, 11:10
          pies_z_laki_2 napisała:

> Właśnie weszłam na stronę ulotki Euthyroxu i lethroxu, i znalazłam dodatkowe ró
          > żnice - nie-różnice.
          >
          > Euthyrox N - Levothyroxinum natricum:
          > Skład:
          > sól sodowa lewotyroksyny
          > Działanie:
          > wykazuje działanie podobne do hormonów tarczycy
          > syntetyczny hormon tarczycy
          >
          > Letrox - Levothyroxinum natricum:
          > Skład:
          > lewotyroksyna
          > Działanie:
          > identyczne z hormonami tarczycy
          >
          > No to identyczne, czy tylko podobne? Hm, to dopiero zagadka...

Hmmm... dziwne, bo mam przed sobą opakowanie Letroxu i jest napisane " Substancja czynna: lewotyroksyna sodowa ( Levothyroxinum natricum ) " czyli to samo co w przypadku Euthyroxu wink

Moje podsumowanie jest takie: Jeśli ktoś bierze dawkę 25, 50, 100, 150 to polecam Letrox - ze względu na wielkość tabletki, jej łatwość w dzieleniu oraz lepszej jakości wypełniacz.

A w przypadku, dawek mniej standardowych jak 75, 125 i 175 wygodniej jest brać Euthyrox, który w tych dawkach jest dostępny wink
Inne wątki na temat:

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka