Dodaj do ulubionych

Hashimoto czy nowotwór? - brak antyTPO

07.11.12, 23:39
Witam Was. Jestem tu z takiego samego powodu jak większość - szukam pomocy.
Zwracam sie do Was, ponieważ nie wiem już co dalej robić.
Od pól roku już się diagnozuje z powodu rozmaitych dolegliwości (włącznie z tygodniowym pobytem w szpitalu na oddziale neurologi). Zanim przejdę do sedna opiszę nieco sytuacje oraz badania wykonane do tej pory.

Niektóre objawy jakie mi towarzyszą:

-temp ciała: 36,1C (tydzień temu przez jakieś 4 dni miałem stan podgorączkowy 37C) - zauważone w lipcu (2012)
-wzdrygnięcia ciała z zimna - dreszcze
-bardzo dziwne uczucie w środku klatki piersiowej / pod jabłkiem adama. Takie jakby sekundowe zatkanie - uczucie bardzo podobne do tego, jak człowiek się przestraszy (skok ciśnienia itp) - od lipca (2012)
-niskie tętno ok 55 - prawdopodobnie wiele lat
-niskie ciśnienie: 100/60 - prawdopodobnie wiele lat
-pykanie w uchu (kilka sekund po przełknięciu śliny / kasłaniu, tak jakby po przełknieciu śliny/kasłaniu tworzyło się w którymś miejscu cisnienie. W pewnym momencie ono uchodzi i słysze to w prawym uchu w postaci pyknięcia - tak mozna to opisać) - od lipca (2012)
-nierówne źrenice (jedna większa od drugiej + zniekształcone) od 5 lat
-zaparacia, wzdęcia - od jakis 4lat
-rozkojarzenie, częste robienie głupich bledów - od czerwca (2012)
-czasem pojawia się mrowienie prawej części twarzy (od lipca 2012)
-czasem jakieś zawroty głowy - od czerwca (2012)
-problemy z zapamietywaniem (zapominam o czym przed chwilą myślałem, co miałem zrobić itp) - od pół roku
-tępy ból klatki piersiowej na lini sutka z lewej strony (występujący przy pewnych ułożeniach ciała) - od marca (2012)
-ból w mostku połączony z przeskakiwaniem w stawie mostkowym (ból od 2 lat, przeskakiwanie od 2 miesięcy)
-ból jakby tarczycy w pewnych sytuacjach np. (może wyda się to głupie ale dobrze obrazujące) podczas dłuższego zmywania naczyń. Boli, a po kilku łykach wody ból przechodzi.

i wiele innych...

W lipcu (2012) wylądowałem w szpitalu:
-powód przyjęcia to zawroty głowy, nudności, osłabnięcia (bez utraty przytomności), nierówne źrenice, pykanie w uchu, bóle oka, mrowienie twarzy

Po kilku badaniach w szpitalu bylo podejrzenie niedoczynnosci tarczycy:
BADANIE 5.07:
-TSH: mlU/l
-FT3: 4,82 pmol/l
-FT4: 17,57 pmol/l
Reszta ciekawszych rzeczy z morfologi:
-CRP: <0,1 mg/l
-OB: 1 (rok temu OB: 6)
-Hemoglobina: 14,5 g/dL (rok temu: 14,0 dla normy 14-18)
-MCV: 85 fL (rok temu: 83 fL dla normy 80-99)
-MCH: 27,8 pg (rok temu: 28 pg dla normy 27-35)
-MCHC: 32,9 g/dL (rok temu: 33,8 dla normy 32-37)

W badaniu moczu:
-leukcoyty: 0-5 wpw
-erytrocyty: 0-3 wpw

Zlecono USG tarczycy i oto opis:
-Płat prawy 15x18x46mm, obj. ok. 6,4ml. Płat lewy - 11x15x46mm, obj. ok. 4,3ml. Cień nieposzerzona. Tarczyca niepowiększona. Zarysy obu płatów gładkie. Miąższ jednorodny, o prawidłowej echogeniczności. W badaniu naczyniowym miąższ tarczycy bez patologicznych przepływów. Przytarczyce niepowiększone. Wzdłuż MOS patologicznych węzłów chłonnych nie widać.

Po tym opisie odstapiono od tej diagnozy..

Nastepnie wykonane takie badania jak: MRI glowy, EKG, echo serca, RTG pluc, EEG, USG jamy brzusznej - jeszcze w szpitalu
Wszystko niby w normie..

Po wyjsciu ze szpitala, oczywiscie diagnoza na własną ręke. Między innymi zdiagnozowano:
-przewlekły stan zapalny żołądka - przełyk barreta bez cech dysplazji + refluks żołądkowo przełykowy- w badaniu hist - pat - leczone od sierpnia (bioprazol/IPP20)
-podejrzenie jaskry - mala ilość nerwów wzorokowych (potwierdzilo to 2 okulistow, a trzeci u ktorego byłem i nic mu nie powiedziałem (badania do pracy) stwierdził że wszystko jest super)

Po miesiącu skontrolowalem też TSH + zrobilem antyTPO:
BADANIE: 30.08.2012
-TSH: 2,59 mlU/l (0,27-4,20)
-antyTPO: 7,09 lU/ml (<34)
+ ciekawsze wyniki morfologii:
-OB: 3 (do 15)
-Leukocyty: 7,51 G/l (4,0-11,0)
-Erytrocyty: 5,13 T/l (4,5-6,5)
-Limfocyty: 2,41 G/l (1,5-4,5)
-Hemoglobina: 14,5 g/dl (13,0-18,0)
-MCV: 83,8 fl (77-95)
-MCH: 28,3 pg (27-34)
-MCHC: 33,7 g/dl (31-37)

Do tego USG tarczycy i oto opis:
Ślinianki przyuszne i podżuchwowe usg w normie. Węzły chłonne szyi fizjologiczne. Brak struktur nieprawidłowych w badaniu usg narządów szyi ( w tym tarczyca, przytarczyce)..

Jak widać brak przeciwciał, a TSH spadlo... Opis w normie
Wydawało by się że tarczyca jednak odpada...

Dalsza diagnoza i kolejne objawy...
Pojawił się suchy kaszel (trwa od początku września) z jakby chrypką - czasem coś się oderwie. Były też zaostrzenia tego kaszlu w kaszel mocno duszący.
Wizyta u pulmonologa i niestety ale zostałem wyśmiany, że wymyślam. Trochę to przykre, kiedy ja się duszę, a ktoś się ze mnie smieję..

Zrobiłem spirometrie - na wynikach się nie znam, a do lekarza nie poszedłem. Wydają się być w miarę dobre/średnie (wyniki mogę wrzycić)
Miałem robić TK płuc, ale na razie odpuściłem.
W między czasie różne badania krwi (w tym markery nowotworowe)
BADANIE: 19.09.2012
-ALT: 15 U/l (0-55)
-Bilirubina całkowita: 0,4 mg/dl (0,3-1,2)
-GGTP: 13 U/l (12-64)
-PSA całkowity (ICD-9:I61): 0,603 ng/ml (0-4)
-AFP (ICD-9:L07): 2,4 ng/ml (1,09-8,04)
-CEA (ICD-9:I53): 1,44 ng/ml (0-5,00)
-CA 19,9: 10 U/ml (0-37)
-LDH: 161 U/l (125-243)

Oraz kolejna morfologia.
BADANIE: 17.10.2012
-OB: 2mm/h (2-8)
-Leukocyty: 6,01 G/l (4,3-10)
-Limfocyty: 1,99 G/l (1-3,5)
-Erytrocyty: 5,08 T/l (4,5-5,9)
-Hemoglobina: 14,1 g/dl (14-18)
-MCV: 86 fl (81-96)
-MCH: 27,8 pg (28-33) poniżej normy
-MCHC: 32,2 g/dl (32-36)

Oraz ponownie USG tarczycy, bo wiem ze może być od tego również kaszel.. No i tu sie zaczyna tak naprawdę zagadka oraz wielkie zmartwienie...
Opis USG: (BADANIE: 6.11.2012)
Widoczne powiększone węzły chłonne w kącie żuchwy po stronie prawej w osi długiej do 12mm, po lewej do 11mm i podnbe w górnej części MOS obustronnie w osi długiej do 10mm.
Wysztkie te węzły chłonne z zachowaną wnęką węzłową, z korą o obniżonym echu i wzmożonym unaczynieniem w dopplerze kodowanym kolorem - jak w węzłach zapalnych.

Ślinianki przyszune, podżuchwowe prawidłowej wielkości bez zmian ogniskowych - guzów, zwapnień

Tarczyca nie powiększona ze zmianą echostruktury.

Perfuzja gruczołu wzmożona podtorebkowo - jak w chorobie z autagresji.

Krtań prawidłowa, fałdy poruszają się podczas fonacji.
Naczynia szyi prawidłowej morfologii i spektrum przepływu
Struktury dna jamy ustnej prawidłowe

WNIOSKI: Widoczne węzły chłonne - sonograficznie odczynowe
Tarczyca jak w m. Hashimoto.

+ Zdjecia:
img210.imageshack.us/img210/3664/11856362.png
img255.imageshack.us/img255/6580/85308588.png
Pani radiolog przekonywała mnie że to hashimoto.
W opisie nie ma nigdzie napisane czy są jakieś zmiany ogniskowe, guzki (mimo że te zdjęcia ciekawie nie wygladają), nie ma wymiarów itp
Do tego dziwne jest że występuje:
-wzmożony przepływ krwi + nieprawidłowa echogenicznosc w tarczycy - spotyka sie to przy diagnostyce nowotworu..
-oraz to samo w wezłach chlonnych + powiększone węzły

Poprzednie USG nic nie wykazały (lekarze nie zobaczyli? czy po prostu nic nie było?). Mimo, że podczas pierwszego USG tarczyca wydaje się być troche mała.

Do tego brak przeciwcial antyTPO. Wszystko jakby jednak idzie w kierunku, że może to nowotwór, a nie hashimoto? Nie wiem co dalej robic? Isc na kolejne USG, drążyć temat w kierunku nowotworu? Bo nie wiem czy jest to możliwe, aby to było hashimoto..
Może jeszcze wykonać TK płuc? (choćby ze względu na kaszel i przewlekły ból z lewej strony na wysokosci linii sutka).
Biopsji nawet chyba nie mam jak wykonać, bo na USG nie jest ściśle określone skąd pobrać materiał w razie czego (może się mylę)?
Do tego chciałbym zauwayżyć, że w morfologi wartości: Hemoglobina, MCH i MCHC są na dolnej granicy. Dodatkowo MCHC od roku systematycznie spada.
Obserwuj wątek
    • mt_90 Re: Hashimoto czy nowotwór? - brak antyTPO 07.11.12, 23:42
      ciąg dalszy wypowiedzi, ponieważ zabrakło miejsca wcześniej

Jakie jest prawdopodobienstwo że wynik USG może jednak wskazywać na nowotwór tarczycy, a nie hashimoto? Czy można rozróżnić te dwie rzeczy podczas USG? Co dalej?
      A może to ziarnica (powiększone wezły chłonne)?

Zgłupiałem... może jestem dziwnym przypadkiem? A może nie tędy droga..

Proszę o pomoc

Pozdrawiam

PS. Mam 22 lata, jestem mężczyzną
      • pies_z_laki_2 Re: Hashimoto czy nowotwór? - brak antyTPO 08.11.12, 12:50
        Spokojnie!!!

Wpisz jeszcze raz TYLKO wyniki tarczycowe, czyli tsh z datami i normami.
        Czy masz badania fT4 i fT3?

Już poprzednie usg mówiło o Hashmoto (zmniejszona tarczyca), nikt z tym nic nie zrobił, więc teraz masz stan zapalny i stąd odczynowe węzły chłonne. To całkiem normalne u nas...

Podaj wyniki, które ci zjadło (tsh z normami) i nie panikuj. Nie lataj na chwilę po różnych lekarzach, tylko na spokojnie przeanalizuj to, co masz już zrobione. Jeśli pierwsze tsh było powyżej 2,5, to niedoczynnosć tarczycy powinna być zdiagnozowana na tej podstawie (plus zanikowe zapalenie gruczołu z usg). A cała reszta moze być wynikiem nieleczonej niedoczynności.

Nierówne źrenice jednak to nie przelewki. Ktoś coś mówił na ten temat?
        • mt_90 Re: Hashimoto czy nowotwór? - brak antyTPO 08.11.12, 13:17
          Dziękuje za zainteresowanie.
          Podaje wyniki:
          BADANIE 5.07 (w szpitalu):
          -TSH: mlU/l
          -FT3: 4,82 pmol/l
          -FT4: 17,57 pmol/l
          USG: Bez zmian, tarczyca: -Płat prawy 15x18x46mm, obj. ok. 6,4ml. Płat lewy - 11x15x46mm, obj. ok. 4,3ml. Cień nieposzerzona.

BADANIE: 30.08.2012
          -TSH: 2,59 mlU/l (0,27-4,20)
          -antyTPO: 7,09 lU/ml (<34)
          USG: bez zmian, nie ma podanych wymiarow

BADANIE USG 6.11.2012: (podaje cały opis jeszcze raz)
          Widoczne powiększone węzły chłonne w kącie żuchwy po stronie prawej w osi długiej do 12mm, po lewej do 11mm i podnbe w górnej części MOS obustronnie w osi długiej do 10mm.
          Wysztkie te węzły chłonne z zachowaną wnęką węzłową, z korą o obniżonym echu i wzmożonym unaczynieniem w dopplerze kodowanym kolorem - jak w węzłach zapalnych.

Ślinianki przyszune, podżuchwowe prawidłowej wielkości bez zmian ogniskowych - guzów, zwapnień

Tarczyca nie powiększona ze zmianą echostruktury.

Perfuzja gruczołu wzmożona podtorebkowo - jak w chorobie z autagresji.

Krtań prawidłowa, fałdy poruszają się podczas fonacji.
          Naczynia szyi prawidłowej morfologii i spektrum przepływu
          Struktury dna jamy ustnej prawidłowe
          WNIOSKI: Widoczne węzły chłonne - sonograficznie odczynowe
          Tarczyca jak w m. Hashimoto.

Jak widać w badaniu z 30.08 nie było przeciwciał, a tarczyca mniejsza wyszła mi już 5.07. A teraz na USG takie zmiany... Gdyby były przeciwciała to by było wszystko jasne - hashimoto. A tak przeciwciał nie ma.. Chyba, że ponownie zrobić komplet badań krwi na tarczyce łącznie z przeciwciałami?

Co do źrenic, to w rezonansie głowy nic nie wyszło. Ostatnie zdjęcia które mam były zrobione 5 lat temu i tam też widać, że źrenice są nierówne. Lekarze stwierdzili, że być może mam tak od urodzenia. Mój rezonans widziało 3 radiologów i żaden nic nie zobaczył. Dodam jeszcze, że uciążliwe dla mnie jest to, że przy każdym wysiłku fizycznym (bieganie, tenis itp) lub bardzo umysłowym (silne skupienie) boli mnie głowa. Takie bóle też mam juz od conajmniej 3 lat.

Jak widać mam bardzo dużo różnych objawów, z różnych części ciała i powoli jestem na skraju załamania, że chyba nic się z tym nie da zrobić.

Proszę o sugestie co dalej.

Pozdrawiam
          • stapelia Re: Hashimoto czy nowotwór? - brak antyTPO 08.11.12, 13:31
            BADANIE 5.07 (w szpitalu):
            -TSH: mlU/l -dalej coś tu nie taksmile wpisz wynik na spokojnie bo coś pomijasz
            o raka się nie martw nie masz go na pewnosmile
            szkoda, że tyle się nalatałeś po lekarzach i nikt się nie zorientowałsad tyle kasy na poważne badania
            ja bym jeszcze zrobiła poziom żelaza i b12, może masz jakieś niedobory
              • djpa Re: Hashimoto czy nowotwór? - brak antyTPO 08.11.12, 20:43
                Mi mówiono, że powiększone odczynowo zapalne węzły chłonne i wzmożony przepływ krwi przez tarczycę są normalne przy zapaleniu tarczycy. I pewnie mieli rację, bo od tamtego czasu żyję już ponad 7 lat a raka nie mam wink
                Dziwne, że w szpitalu nie dali Ci tyroksyny. TSH miałeś bardzo duże, a tarczycę malutką, za małą jak na mężczyznę w sile wieku.
                • mt_90 Re: Hashimoto czy nowotwór? - brak antyTPO 08.11.12, 23:12
                  Teraz jak poczytałem to też dziwie się, że nie zainteresowali się to tarczycą...

Trochę mnie uspokajają wasze wypowiedzi, lecz ciągle nie wiem czy możliwe jest abym przy Hashimoto nie miał przeciwciał. Wszędzie gdzie czytam, to piszą że wystąpienie przeciwciał świadczy o Hashimoto. Czytałem też że wystąpienie ich służy do różnicowania pomiędzy nowotworem (w przypadku przyspieszonego przepływu i zmiany echogeniczności).

Z drugiej strony OB mam wciąż niskie, które nie sugerowałoby żadnego stanu zapalnego czy nowotworu..

Zatem jednak zrobię jeszcze raz komplet badań krwi na tarczyce. Wolałbym, żeby to wszystko jednoznacznie wskazywało na niedoczynność lub hashimoto, a nie jakiś wyjątek od reguły. Chociaż na razie wszystko jest u mnie wyjątkiem od reguły co mnie już dobija.. (choćby te źrenice czy też trzaski w jednym uchu, ból głowy po wysiłku - wmawiają mi że taka moja natura)
                  • marcinkkk2 Re: Hashimoto czy nowotwór? - brak antyTPO 08.11.12, 23:56
                    Witam cie mam podobne objawy.
                    Latam po lekarzach i tu i tam i juz zwariowałem.
                    Lekarz rodzinny mowi ze hasimoto ale dr od tarczycy twierdzi ze male ma wzrost
                    tsh 5,07
                    anty TPO 96,2
                    Narazie mi leku nie da. Dziwne
                    W marcu byłem w szpitalu: objawy dretwienie prawej czesci ciała. Mysleli ze stwardnienie rozsiane ale wykluczyli. Wyniki miałem dobre a zrobili duzo badan. Nawet rezonans i tk głowy wporzadku wyszły.

Obecnie czuje sie raz lepiej raz gorzej.
                    Objawy:
                    -bóle tyłu głowy (rzadko)
                    -rozmazany obraz szczególnie małe punkty na tv (np literki lub znaczek TV)
                    -szum w uszach (cały czas)
                    -dretwienie konczyn (reka prawa)
                    -czesto sie przeziebiam
                    -zmeczenie

Jutro ide do lekarza rodzinnego niech powie co robic dalej ale szczerze mowiac juz nie mam siły.
                    Pozdrawiam i zycze zdrowia
                    • czupakabra27 Re: Hashimoto czy nowotwór? - brak antyTPO 09.11.12, 09:10
                      Mt_90 - jak najbardziej jest możliwe hashi z niskimi przeciwciałami! Jest to rzadszy przypadek ale się zdarza. Kto wie jaki ich poziom miałeś 5 lat temu? Przeciwciała raz są podwyższone raz nie. Zależy od organizmu. Ja np przeciwciała mam w normie, a tarczyca maleje.
                      Nieuzasadnione wątpliwości lekarzy doprowadziły Cię do stanu w jakim się w tej chwili znajdujesz. To bardzo smutnesad Przecież cały czas drżysz czy to aby nie nowotwór podczas gdy NIC nie wskazuje na to aby to był nowotwór. Musisz trafić do polecanego na tarczycowych forach endo, bo inaczej fizycznie i psychicznie będziesz dalej cierpieć. Dobry lekarz spojrzałby na wyniki, posłuchał o objawach i zapisał tyroksynę, a nie zmuszał pacjenta do kolejnych badań i wizyt u kolejnych specjalistów.
                          • djpa Re: Hashimoto czy nowotwór? - brak antyTPO 09.11.12, 12:02
                            Moja 5-letnia córka w badaniach miała wszystkie przeciwciała atpo, atg i nawet trab w normie, a usg jej tarczycy wskazuje na trwające jakiś czas Hashimoto.
                            A ja nigdy nie miałam badanych atpo i atg. Mam zdiagnozowane Hashi tylko na podstawie usg. I żaden lekarz nie miał co do tego wątpliwości.
                            • czupakabra27 Re: Hashimoto czy nowotwór? - brak antyTPO 09.11.12, 12:13
                              Kwestia zbadania poziomu ferrytyny i wit. B12 jest tym bardziej ważna, że wszelkie inhibitory pompy protonowej znacznie utrudniają wchłanianie tych składników z pożywienia i tabletek. Wit B12 jest kluczowa dla ukł. nerwowego. Poczytaj w necie.
                              To zapalenie żołądka to na jakim tle? Zanikowe? Autoimmunologiczne? H. pylori?
                              Jeśli B12 wyjdzie kiepskie to niezbędne jest zbadanie z krwi przeciwciał przeciwko okładzinie żołądka i przeciwko czynnikowi Castle'a. Drogie badania i na wynik trzeba poczekać ale warto.
                              • mt_90 Re: Hashimoto czy nowotwór? - brak antyTPO 09.11.12, 14:50
                                dziękuje za odpowiedzi.

Nie wiem na jakim tle zapalenie. Na badaniu hist-pat było, że: przewlekle zapalenie, bez cech dysplazji, widoczne zmiany regeneracyjne. Metaplazja jelitowa. Potwierdzenie Przelyku barreta.

Standardowo lekarz stwierdzil ze skoro przelyk barreta to i refluks mam. Dziwne bo objawow refluksu nie stwierdzilem nigdy. Zalecil branie IPP20 lub bioprazolu i to wszystko. Za rok kontrolna gastroskopia..

Dodatkowo teraz mialem kolonoskopie (ze wzgledu na te zaparcie, bole brzucha itp) i tam takze cos znaleziono. Lekarz mowil ze to raczej stan zapalny. pobral wycinki i czekam na wynik.

Podsumowujac, troche to dziwne wszystko: stan zapalny zoladka (przelyk barreta), stan zapalny jelita, stan zapalny tarczycy. A OB wynosi: 2....
                                • czupakabra27 Re: Hashimoto czy nowotwór? - brak antyTPO 09.11.12, 15:06
                                  Zaparcia są typowym objawem niedoczynności tarczycy.
                                  Nie musisz mieć przewlekłej zgagi żeby dorobić się przełyku Baretta. Wystarczy jeśli w czasie snu kiedy wiotczeją mięśnie odrobina kwasu docierała tam gdzie nie trzeba. I tak dzień po dniu, czy noc za nocą robi się stan zapalny. Czy miałeś robiony test ureazowy na helicobacter? Nie wiesz czy proces jest autoimmunologiczny bo nie miałeś bad. krwi na przeciwciała. Nie jestem pewna czy z samej histopatologii możnaby to wydedukować.
                                  Przy problemach gastrycznych warto także przyjrzeć się swojej diecie. Może źle znosisz laktozę, może gluten, może coś innego.
                                  Ja nawet przy największych i oczywistych stanach zapalnych mam niskie OB. U niektórych ludzi ten system działa niekonwencjonalnie.
                                  • mt_90 Re: Hashimoto czy nowotwór? - brak antyTPO 09.11.12, 18:00
                                    Helicobacter - wynik ujemny.
                                    próbowałem wykluczyć laktoze na miesiąc - brak zauważalnych zmian

Być może gluten, ale tego jeszcze nie próbowałem.
                                    W przyszłym tygodniu zamierzam robić badania krwi, więc jakie warto jeszcze zrobić oprócz tych na tarczycę oraz wit B12, tak żeby było wszystko za jednym razem?
                                • pies_z_laki_2 Re: Hashimoto czy nowotwór? - brak antyTPO 09.11.12, 18:28
                                  Wiesz co? To wszystko co opisujesz całkiem nieźle pasuje do celiakii.

Masz nadmiarowe 350,- zł? Zrobiłbyś badanie genetyczne, jakby wyszło, że masz gen HLA DQ2 lub DQ8, to i celiakia (przy zaniku kosmków) by się potwierdziła. P.ciała można mieć, można nie mieć, a wtedy celiakię stwierdza się na podstawie badania hist-pat. i ew. badań genetycznych.

Jak nie miałbyś genu, to celiakii nie mógłbyś mieć. Podobno. A wtedy bylibyśmy w punkcie wyjścia...
                                  • mt_90 Re: Hashimoto czy nowotwór? - brak antyTPO 11.11.12, 14:32
                                    Znalazłbym pieniądze na to badanie, lecz może można je wykonać na NFZ? To wtedy szkoda płacić. Resztę badań i tak wykonuje odpłatnie, więc zbiera się duża suma.

Mam jeszcze pytanie co do opisu hist-pat wycinka z żołądka. Widnieje tam zapis:
                                    Fragmenty błony śluzowej z przewlekłym naciekiem zapalnym, pokryte nabłonkiem paraepidermalnym oraz gruczołowym, w obrębie którego są zmiany regeneracyjne, bez cech dysplazji. Dodatkowo stwierdza sie ogniskową metaplazje jelitową. Obraz morfologiczny potwierdza endoskopową diagnozę przełyku Barreta o ile wycinki pochodzą z obszaru anatomicznego przełyku.

Czy lekarz prawidłowo postąpił przepisująć mi IPP20, zamiast zalecić zabieg ablacji i usunąć tkankę przełyku barreta?
                                    Czy zapis odnośnie zmian regeneracyjnych oznacza, że są to zmiany dobre (czyli powrót naturalnej tkanki), czy to slang lekarzy i oznacza to złe zmiany?
                                        • mt_90 Re: Hashimoto czy nowotwór? - brak antyTPO 12.11.12, 20:37
                                          Powoli jestem na skraju załamania, bo nie wiem już w co wsadzić ręce. Dodatkowo dzisiaj stwierdziłem guzek z lewej strony pod żuchwą. Pewnie jest to na węźle chłonnym.

Na usg niby wyszło że są powiększone węzły i radiolog stwierdził, że to odczynowo (ale tego guzka nie widział) - chyba go jeszcze nie było.

Tylko że gdyby to były węzły powiększone odczynowo to powinny boleć, a tak nie jest.

Proszę mi powiedzieć do jakiego ja lekarza powinienem się udać? Kto kieruje np. na biopsję węzłów chłonnych? Jaki lekarz?
                                          • czupakabra27 Re: Hashimoto czy nowotwór? - brak antyTPO 13.11.12, 11:09
                                            Niepotrzebnie się nakręcasz. TO COŚ nie jest zapewne NA węźle tylko jest samym węzłem. Ja też miałam lata całe taki powiększony węzeł - dosłownie jedną kulkę i zmniejszyło się to po usunięciu niewielkiej torbieli z migdałka po tej samej stronie. Dodam, ze ta torbiel była malutka i olewana przez wszystkich lekarzy wcześniej. Węzeł nie musi boleć! Za to może się powiększyć choćby wtedy kiedy masz nieleczony ząb, który jeszcze nie boli.
                                            Doskonale Cię rozumiem - sama miałam/mam różne dolegliwości płynące z różnych części ciała ale moim zdaniem potrzebujesz hormonów tarczycy i być może wit. B12 i D aby poczuć się psychicznie dobrze. Jeśli masz niskie B12 i wit D to będziesz mieć cały czas jazdy natury psychologicznej, katastrofalne myśli itd.
                                            Zgadzam się z Pieskiem, możesz źle tolerować gluten dlatego wspomniałam o jego eliminacji z diety. Wielka szkoda, że w czasie gastroskopii nie pobrali tez wycinka z jelita cienkiego. Przy czym wykluczenie celiakii nie oznacza, że nie masz nietolerancji. Jeśli będziesz chciał robić badania na przeciwciała przeciwko endomysium, gliadynie i przeciw transglutaminazie tkankowej (podstawowe bad na celiakię) nie możesz już teraz zaczynać tej diety.
                                            Poczytaj:
                                            www.celiakia.pl/diagnoza/
                                            Ale najpierw bad na B12, wit D, ferrytynę i dobry lekarz.
                                            • mt_90 Re: Hashimoto czy nowotwór? - brak antyTPO 13.11.12, 21:07
                                              Żeby było mało tego wszystkiego to dziś poczułem ogromny ból brzucha i nagle biegunka.. Żółty stolec i po każdym jedzeniu straszny ból brzucha... Kolejny objaw. Super..

Byłem na USG z tym guzkiem i oto opis:
                                              Widoczne powiększone węzły chłonne w kącie żuchwy po stronie prawej w osi długiej do 12mm, po lewej do 11mm i nowy w stosunku do badania poprzedniego w osi długiej 16mm i 22 mm - mowa o tym guzku

Podobne węzły w górnej części MOS obustronnie w osi długiej do 11mm.

Wszystkie te węzły chłonne z zachowana wnęką węzłową, z korą o obniżonym echu i wzmożonym unaczynieniem w dopplerze kodowanym kolorem - jak w węzłach zapalnych

Tarczyca niejednorodnej echostruktury.
                                              Prawy płat o wymiarach: 48,5x14,2x23,6 mm - objętość 16,253ml
                                              Lewy płat: 48,6x14,5x23,4 mm - objętość - 16,489 ml
                                              Cieśn szerokości 6mm.
                                              Perfuzja gruczołu wzmożona podtorebkowo.

WN: Objętość tarczycy 32,742, wg. wzoru na elipsoide- 16,4ml

W dołach pachowych nie stwierdzono powiększonych wezłów chłonnych
                                              NIEWIELKA GINEKOMASTIA po stronie lewej
                                              Śledziona jednorodna, prawidłowej wielkości 111x41mm
                                              Przestrzeń zaotrzewnowa bez powiększonych węzłów chłonnych

Gunekomastia dotyczy lewego mięśnia klatki piersiowej (okolic sutka), który mnie boli od dawna..
                                              Pani radiolog stwierdziła, że węzły odczynowe powinny bolec i ona nie wie dlaczego te nie bolą. Stwierdziła, że nie wyglądają one na przeżutowe lub chorobowe (nowotworowe).

Co do tarczycy. To teraz nagle wyszła ona większa niż w szpitalu... I chyba prawidłowej wielkości?
                                              • djpa Re: Hashimoto czy nowotwór? - brak antyTPO 14.11.12, 10:28
                                                Tarczyca 32ml wygląda na za dużą. Jakiś rzut choroby może masz? Bo to jest bardzo podejrzane: najpierw tarczyca 11ml, a teraz 32ml. Jeśli wymiary tarczycy są dobrze w Twoim poście podane, to objętość 32ml się zgadza, ale nie rozumiem o co chodzi z objętością tarczycy wg wzoru na elipsoide. Bo wyszło 16ml, a powinno wyjść około 32ml.

Norma objętości tarczycy dla mężczyzn 15ml-25ml.

Jeśli w ciągu ostatnich paru miesięcy nie robiłeś badań, warto zbadać TSH, fT4 i przeciwciała atpo i atg. Z powodu martwiącej Cię morfologii, zbadaj ferrytynę i wit B12. Warto zbadać witaminę D, o ile nie spędziłeś wakacji odpoczywając bądź pracując na słońcu.
                                                • czupakabra27 Re: Hashimoto czy nowotwór? - brak antyTPO 14.11.12, 12:50
                                                  Taki wymiar to już jest wole. Rzadko się aktualnie coś takiego spotyka.
                                                  Patrząc na swoja szyję widzisz zgubienie? Masz problem z przełykaniem?
                                                  Wszystko to wygląda mi na stan zapalny w organizmie. Może wirusowy? Czy CRP było badane?
                                                  Do endo na pewno trzeba iść jak najszybciej, a po tej wizycie tak dla spokoju przeszłabym się do onkologa. Podkreślam - DLA SPOKOJU.
                                                  • mt_90 Re: Hashimoto czy nowotwór? - brak antyTPO 14.11.12, 14:36
                                                    Należy patrzeć na objętość tą 16 ml ze wzoru na elipsoidę. Bo ten w pierwszym poście też był liczony z tego wzoru i ogólnie liczy się też z tego wzoru, bo się jej pytałem. (normy też są podane dla wzoru na elipsoide)

Także mam objętość 16ml (całkowitą). Nie jest nic powiększone i nic nie boli.
                                                    Dziś dodatkowo mam gorączkę. Do tego te bóle brzucha od wczoraj.

Mam też wrażenie, że mocno schudłem. Dzisiaj się zważę i jeszcze napisze. Wizyta do endokrynologa na 12.12 dopiero mimo że prywatnie...

Jutro zrobie komplet badań krwi.
                                                  • djpa Re: Hashimoto czy nowotwór? - brak antyTPO 14.11.12, 15:16
                                                    W takim razie tu jest błąd:
                                                    Prawy płat o wymiarach: 48,5x14,2x23,6 mm - objętość 16,253ml
                                                    Lewy płat: 48,6x14,5x23,4 mm - objętość - 16,489 ml

Objętość płatów jest o połowę mniejsza niż napisano. Liczyłam ze wzoru na elipsoidę. I całkowita objętość 16ml zgadza się.
                                                  • mt_90 Re: Hashimoto czy nowotwór? - brak antyTPO 15.11.12, 12:00
                                                    Jestem przerażony...
                                                    Zrobiłem badania krwi i wartości które spadały/rosły przekroczyły normy. Tarczyca wyszła idealnie - wyklucza Hashimoto? A obraz USG jest zły + te powiększone węzły. Nie wygląda to dobrze i chyba bardziej przemawia za groźną chorobą......

BADANIE MOCZU:
                                                    -ślady białka w moczu
                                                    -nieliczne pasma śluzu
                                                    -nieliczne kryształy szczawianu wapnia
                                                    -reszta w normie

MORFOLOGIA:
                                                    -Hemoglobina: 14,6 (14-18)
                                                    -Krwinki czerwone: 5,22 (4,7-6,1)
                                                    -Hematokryt: 45,1 (42-52)
                                                    -MCV: 86,4 (80-94)
                                                    -MCH: 28,0 (27-31)
                                                    -MCHC: 32,4 (33-38) - ZESZŁO WKONCU PONIZEJ
                                                    -RDW: 13,1 (<14,5)
                                                    -Płytki krwi: 238
                                                    -MPV: 11,2 (8-11) - WZROSŁO POWYŻEJ
                                                    -Krwinki białe: 6,08 (4,5-11)
                                                    -liczba neutrocytów: 3 (1,9-8,0)
                                                    -% neutrocytów: 49,3 (40-74)
                                                    -Liczba limfocytów: 2,41 (0,9-5,0)
                                                    -%limfocytów: 39,6 (19-48)
                                                    -Liczba monocytów: 0,48 (0,2-0,8)
                                                    -%monocytów: 7,9 (2-8)
                                                    -Liczba eozynocytów: 0,18 (0,1-0,5)
                                                    -%eozynocytów: 3,0 (1-5)
                                                    -Liczba bazocytów: 0,01 (0-0,1)
                                                    -%bazocytów: 0,2 (0-1)

BIOCHEMIA:
                                                    CRP: 0,3 (0-5)
                                                    Kreatynina: 0,9 (0,7-1,3)
                                                    Bialko calkowite: 77 (64-83)
                                                    Wskaznik filtracji klebuszkowej >60 (>60)

ENZYMY:
                                                    Amylaza: 69 (25-125)
                                                    Lipaza: 40 (8-78)

NIEDOKRWISTOŚĆ:
                                                    Ferrytyna: 86,13 (21,81-274,66)
                                                    Witamina B12: 329 (189-883)

TARCZYCA:
                                                    TSH: 1,882 (0,34-4,94)
                                                    FT3: 4,59 (2,63-5,7)
                                                    FT4: 14,51 (9,01-19,05)
                                                    Anty TPO: <0,50 (<5,61)
                                                    Anty TG: 0,54 (<4,11)

Jeszcze czekam na wyniki m. in: OB, Tyreoglobuliny

Jak widać MCHC spada, MPV rosnie. O czyms to swiadczylo, tylko już nie pamietam o czym.. Do tego śladowe ilości białka w moczu.
                                                    Idealna tarczyca..

A ja wciaz czuje się coraz gorzej. Do tego gorączka 38C i wyżej... Wygląda na to że ten obraz USG świadczy o nowotworze, a nie Hashimoto i te węzły chłonne także nie są odczynowe. ONKOLOG teraz?

Prosze o rade. Pozdrawiam

• pies_z_laki_2 Re: Hashimoto czy nowotwór? - brak antyTPO 16.11.12, 23:43
                                                    Jaki zły obraz usg? Że węzły mają po 11 i 12 mm? Znaczy, że są o 1 i 2 mm większe i dlatego je opisano jako powiększone?

Wyniki masz prawie idealne, dwa wychodzą nieco poza normę, właściwie nie ma się do czego przyczepić. A ty panikujesz...

"Nie wygląda to dobrze i chyba bardziej przemawia za groźną chorobą......"

Co dokładnie za tym przemawia? Zresztą jeśli naprawdę się boisz, idź do onkologa, a nie pytaj na forum internetowym czy jesteś chory. Żeby to wiedzieć trzeba cię obmacać i zlecić badania choćby przeciwciała przeciwjądrowe, czy co tam się jeszcze bada w takich przypadkach. Może biopsja? Może wycinek?
                                                  • mt_90 Re: Hashimoto czy nowotwór? - brak antyTPO 18.11.12, 13:03
                                                    Chodzi mi raczej o to czy przy takich wynikach jest możliwość ze to hashimoto.

Poza tym, byłem na kolejnym USG i tam stwierdzono, że tarczyca jest ok. Natomiast wszystkie wezly sa powiekszone do ponad 22 mm + ten guzek. Radiolog stwierdził, że węzły przy szyi mogą mieć nawet do 30mm i być prawidłowe. Te powiedział, że nie wyglądają na chorobowe.

Także można zgłupieć od tego wszystkiego.
                                                    Przejde się do onkologa i tyle.
Inne wątki na temat:

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka