Dodaj do ulubionych

Czy to rozwijające się Hashimoto ?

18.07.14, 19:59
Witam Wszystkich serdecznie smile Jestem nowa na forum i bardzo potrzebuje Waszej pomocy. Wstawie swoje wyniki ktore zostaly zinterpretowane przez dwoch roznych lekarzy. Jeden powiedzial ze wszystko jest ok ale przepisal Ethyrox 50 bo jestem w wieku rozrodczym (30 lat) a drugi powiedzial ze to poczatki Hashimoto. Jestem w kropce i nie wiem co myslec. Prosze o Wasza opinie.
Oto moje wyniki :
TSH 3,17 NORMA 027 – 4,20
FT3 3,31. NORMA 2,02 – 4,43
FT4 1,120. NORMA 0,932 – 1,71
anty Tpo 8,7 norma < 34,0
anty Tg 359,4 norma < 115
USG : Gruczol tarczycowy polozony typowo,mniejszy od przecietnego, obrys regularny.
PP 32x11x10mm
PL 31x11x12mm
Echogenicznosc obu platow jednorodna nieco obnizona.
Naczynia szyjne w normie.
Powiekszonych węzłów chlonnych szyjnych,podzuchwowych i w dolach nadobojczykowych nie stwierdzono.
Obraz sugeruje niedoczynnosc tarczycy.
Obserwuj wątek
    • monisia2506 Re: Czy to rozwijające się Hashimoto ? 18.07.14, 20:07
      Dodam ze wynik testu na niedoczynność to 27 pkt. Jeśli chodzi o choroby w rodzinie to babcia jest po usunieciu tarczycy ok. 15 lat miała nadczynność, siostra ma Gravesa Basedowa i również rok temu miała usuwana tarczyce…..Moje samopoczucie wygląda tak ze strasznie zatrzymuje mi się woda w organizmie, potrafie z dnia na dziec przytyć 3 kg, do tego puchna mi nogi tak ze nie mogę wlozyc buta i twarz. Od jakiegoś czasu mam problemy z pamiecia i zapominam podstawowych słów a jestem polonistka, poza tym mam problemy z waga mimo jedzenia 5 posiłków i cwiczen fitness przy wzroście 160 waze 70 kg…..
      • ola_dom Re: Czy to rozwijające się Hashimoto ? 18.07.14, 21:12
        monisia2506 napisał(a):

> Wyliczylam rowniez na kalkulatorze objętość tarczycy i wynosi 3,806 ml.

A widziałaś tam, jaka jest norma? 13-18.
        Niestety - Ty właściwie nie masz już tarczycy, więc to całe szczęście, że dostałaś Euthyrox, ale nie zaczynaj od dawki 50, bo możesz się na wejście źle poczuć. I "przestraszyć" Euthyroksu - który jest Ci niezbędny.
        Zacznij od 1/4 tabletki przez 2 tygodnie, potem pół tabletki przez kolejne 2 i dopiero wtedy wejdź na dawkę 50.
        Która i tak najprawdopodobniej nie będzie dawką docelową.

Przelicz jeszcze wyniki hormonów na kalkulatorze, który znajdziesz niedaleko kalkulatora do objętości tarczycy.
        I DUUUŻO czytaj o Hashimoto, bo od teraz będziecie na zawsze razem smile. Tzn. - razem jesteście pewnie już od dawna - ale od teraz świadomie.
        • monisia2506 Re: Czy to rozwijające się Hashimoto ? 18.07.14, 21:22
          Bardzo Ci dziękuję za odpowiedz. Niestety prof. ktory wxial za wizyte 200 zl. kazal mi brac od razu cala.....czulam sie przez pierwsze dni fatalnie.....myslalam ze oszaleje.....Teraz po 2 tygodniach chyba organizm sie przyzwyczail bo jest juz ok. Zaraz oblicze te procenty i wstawie.
          • ola_dom Re: Czy to rozwijające się Hashimoto ? 18.07.14, 21:48
            monisia2506 napisał(a):

> Niestety prof. ktory wxial za wizyte 200 zl. kazal mi brac od razu cala.....czulam sie przez
            > pierwsze dni fatalnie.....myslalam ze oszaleje.....Teraz po 2 tygodniach chyba organizm sie
            > przyzwyczail bo jest juz ok.

I taki - za przeproszeniem - debil mógł sprawić, że mogłaś wyrzucić Euthyrox i nigdy więcej do niego nie wrócić, bo przy takim początku serce mogło Ci wyskoczyć przez gardło, a Ty sama oszaleć...
            Całe szczęście, że byłaś dzielna i wytrwałaś...
            Teraz powinno być coraz lepiej, ale jak pisałam - trzeba liczyć się z tym, że dawka będzie za jakiś czas do podniesienia. Ale - o 12,5 naraz, nie więcej! Pamiętaj o tym na przyszłość.
            Czytaj dużo forum, dowiesz się bardzo wielu potrzebnych rzeczy, których nie powie Ci lekarz - bo sam nie choruje na Hashimoto i NIE CZUJE, jak to jest.

Aha - Twoje hashimoto się nie rozwija, ono jest w pełni rozkwitu. Ale nie piszę tego, żeby Cię straszyć, bo w sumie wiele gorszego już Ci się z jego strony nie stanie - o ile będziesz zażywać tyroksynę, badać regularnie poziom hormonów i stosować się do zaleceń dla hashimotek (dieta, suplementy). Nie jest to wcale jakieś nieznośnie ani niemożliwe do zrobienia, a absolutnie poprawia komfort życia.
            • monisia2506 Re: Czy to rozwijające się Hashimoto ? 18.07.14, 22:10
              Jestem z malej miejscowosci i nie ma u mnie dobrego endo wiec posxlam do prof. ktory prowadzil moja siostre ktora ma Basedova....jej pomogl a mi niestety mogl niezle zaszkodzic....umowilam sie za miesiąc do dr z Warszay który ma same super opinie i to on po obejrzeniu badan stwierdził podejrzenie Hasimoto. ....teraz jade do jego kliniki aby zbadal mnie i potwierdzil.
                • muktprega1 Re: Czy to rozwijające się Hashimoto ? 19.07.14, 07:40
                  Ft4 to taki zapas hormonu w organizmie do przechowywania, na Twoje potrzeby przekształca się on (w większości w wątrobie, w tarczycy) na hormon do natychmiastowego zużycia Ft3. Twój zapas jest zbyt mały, bo organizm większość zużywa na bieżąco stąd potrzeba wsparcia syntetyczną tyroksyną. Dązymy wtedy do poziomu hormonów na ok 60% w górę - indywidualnie, bo jedni dobrze się czują na tej 60 a inni na 80 smile

3 linki o wprowadzaniu:
                  forum.gazeta.pl/forum/w,24776,144914060,147044879,Re_prosze_o_interpretacje_.html
                  I elementarz, 3 art dr Mizan-Gross które wiele mówią i wiele wyjaśniają:

docs.google.com/document/d/1ymSI_vtqzMZ-ib9hnkApv8C2qxaLr85VuVrGpsOGhLQ/pub
                  docs.google.com/document/d/1bTnWNYAIjDzvZ_chPU87Ha9HxkkUtevmQm_R25QYVrY/pub
                  docs.google.com/document/d/1JSbtdG6H-nz5BUpCOxX6u183Uw8fmw1UhGN2eU3H1fM/pub
                  Polecam czytanie forum, zakup "Jak żyć z Hashimoto". Powodzenia smile
    • pies_z_laki_2 Re: Czy to rozwijające się Hashimoto ? 19.07.14, 18:20
      Witamy w elitarnym klubie Hashimotek smile

> powiedzial ze to poczatki Hashimoto.

Przy tarczycy o wielkości 1/5 przeciętnego gruczołu trudno mieć wątpliwości, że masz taki niedorozwój od urodzenia big_grin Poczytaj o skutkach newykształconej tarczycy... U ciebie to ne jest niedorozwój, tylko zanikowe zapalenie tarczycy, co potwierdzają inne wyniki badań... czyli podniesione tsh, mówiące o tym, że przysadka popędza tarczycę do pracy, ale ta nie daje rady, bo jest mała i zwłókniała, i dlatego produkuje za mało hormonu T4 (bada się wolne frakcje, czyli free czyli fT4). I kółko się zamyka, za mało hormonów T, przysadka podkręca produkcję tsh, ale tarczyca i tak nie daje rady, tyle, że na takim dopalaczu (a przecież chora i niesprawna) pracuje na podkręconych obrotach, przez co szybciej się degeneruje i jest coraz mniej sprawna i produktywna... To jest mniej więcej mechanizm niedoczynności w zanikowym zapaleniu tarczycy.

A skąd taka mała tarczyca? To skutek rozpadu komórek tarczycy pod wpływem ataku p.ciał specyficznie tarczycowych (czyli atpo i atg). Poczytaj o przeciwciałach, niedawno gdzieś tu wyjaśniałam dokładnej, na pewno znajdziesz. Mechanizm w G-B przy TRABach jest nieco inny i teraz nie o tym smile Czyli mała tarczyca wskazuje na zanikowe zapalenie tarczycy, podnesione p.ciała potwierdzają autoimmunologiczne tło tego zaniku., a wszystko razem powoduje niedoczynność. tę właśnie leczymy, bo samego Hashi się nie leczy... jeszcze...

> TSH 3,17 NORMA 027 – 4,20
      > FT3 3,31. NORMA 2,02 – 4,43
      > FT4 1,120. NORMA 0,932 – 1,71
      > anty Tpo 8,7 norma < 34,0
      > anty Tg 359,4 norma < 115

Skąd u ciebie wątpliwości, że to nie jest Hashimoto?
      Jest kilka elementów składających się na pełną diagnozę. Nie tylko gołe atpo czy atg, pewnie się domyślasz, że ocenia się kilka parametrów, w tym trójkę tarczycową (tsh, fT4 i fT3), usg tarczycy, p.ciała i co najważniejsze - wywiad czyli dolegliwości / objawy plus obciążenia rodzinne. Wszystko razem, cały ten układ należy zinterpretować.

U ciebie wszystkie elementy układanki pasują do Hashimoto w wersji zanikowej.

Owszem, atg pojawiają się też i bez Hashi, ale razem z innymi cząstkami tego puzzla nie ma żadnych wątpliwości... jeśli endo je ma, to troszku szkoda pieniędzy na wizytę u takiego fachowca... I zaczynał leczenie niedoczynności od 50? Mój bez tytułu prof. ale z docentem przed nazwiskiem zaczynał od setki... wiem więc co czułaś, nie muszę sę nawet domyślać...

U ciebie to nie są początki, tylko Hash w stadium właściwe schyłkowym, bo jak twoja tarczyca zaniknie całkiem, a mało jej brakuje, to p.cała nie będą miały już co atakować i wtedy choroba Hashi co prawda nie zaniknie, ale straci impet smile Za to dawka tyroksyny na pewno wzrośnie, bo na ogół ostatecznie łykamy wtedy plus minus 1,6-1,8 mg na kg masy ciała.

Rada? Weź od endo zaświadczene dla internisty / rodzinnego, nie szukaj idealnego endo, bo takiego trudno znaleźć... a do wypisywana recept na tyroksynę wystarczy wizyta recepturowa...

Trzymaj się, teraz będzie na pewno lepiej smile
      • monisia2506 Re: Czy to rozwijające się Hashimoto ? 19.07.14, 20:25
        Bardzo, bardzo, bardzo dziękuję za wyczerpujaca odpowiedz smile A moje watpliwosci stad ze i lekarz rodzinny i ten nieszczesny profesorek powiedzieli ze nic mi nie jest Wyniki w normie i nie ma sie czego doczepic, ewentualnie zbic to tsh bo jestem w wieku rozrodczym....ot tyle uncertain
            • ola_dom Re: Czy to rozwijające się Hashimoto ? 20.07.14, 18:13
              monisia2506 napisał(a):

> Przeciez chyba znają normy, prawda??? Tymbardziej prof. endokrynolog.....

Znają, znają - te sprzed 30 lat, czyli z czasów, kiedy studiowali medycynę. Wtedy "normą" patologii tarczycy było wole - więc jak teraz wola nie ma - no to najważniejsze, że "tarczyca niepowiększona" smile
                  • muktprega1 Re: Czy to rozwijające się Hashimoto ? 20.07.14, 22:35
                    Czytaj ulotki leków zanim je wykupisz.

www.doz.pl/leki/p7697-Diured
                    Od kiedy doświadczyłam przez kilka dobrych lat bezsensownego "leczenia" objawów przez lekarzy kilku specjalności (nierozpoznana Hashimoto z objętością tarczycy podobną do Twojej) nigdy nie ufam i sama ewentualnie po konsultacjach decyduję.
                    Moim zdanie ten lek w ogóle nie jest Ci potrzebny, obrzęki przejdą po wyregulowaniu hormonów tarczycy. Są typowe dla Hashimoto, które przecież masz smile przeczytaj o obrzękach drugą stronę:
                    alergia.org.pl/lek.arch2/archiwum/05_01/2005_0102.htm
                    oraz zdjęcie sprzed leczenia i po:

forums.realthyroidhelp.com/viewtopic.php?f=15&t=12600
                    • monisia2506 Re: Czy to rozwijające się Hashimoto ? 20.07.14, 23:06
                      Dziękuję smile Wykupilam ten lek bo mialam dosyc tych wstretnych obrzekow a lekarz rodzinny ktory mi go przepisal stwierdzil ze jestem zdrowa, wiec czemu mialam nie brac? Kilka razy wzielam i faktycznie na moment pomoglo ale ja ciagle nie moglam uwierzyć ze wszystko jest ze mna w porzadku i dlatego szukalam dalej. Dobrze ze do Was trafilam smile Dziękuję za okazana pomoc i bardzo mile przyjęcie smile Teraz forum to mój drugi "dom" smile
      • monisia2506 Re: Czy to rozwijające się Hashimoto ? 22.07.14, 18:22
        Ja juz nic nie rozumiem uncertain Zebralam razem wszystkie moje wyniki i objawy oraz obciazenie chorobami tarczycy w rodzinie i wyslalam jeszcze raz temu lekarzowi- prosil o zebranie info razem......Dostalam taka odpowiedz...<.Wyniki badań wskazują na autoimmunologiczne zapalenie tarczycy i możliwość stopniowego rozwoju niedoczynności tarczycy. Pomimo tego, że nie planuje Pani ciąży, z uwagi na zgłaszane objawy zgadzam się z opinią prowadzącego lekarza, który zlecił podanie Euthyroxu w dawce 50ug/d. W trakcie przyjmowania będzie można ocenić czy ustępują objawy, które Pani zgłasza. Także ze wzgledu na problem z nadwagą w Pani konkretnym przypadku jest to korzystne.> ale znowu ani slowa o tym ze moja tarczyca jest w zaniku i ze to Hashimoto....
      • muktprega1 Re: Czy to rozwijające się Hashimoto ? 21.07.14, 08:49
        Odpowiedź we krwi na jakiekolwiek zmieniany dawki tyroksyny znajdziesz po 4-5 tygodniu i wtedy na czczo (bez tabletki! tę łykasz po wyjściu z laboratorium) zachowując co najmniej 1/2 h przed śniadankiemsmile
        Warto zrobić za jednym wkłuciem bardzo typowe niedobory u nas:
        - ferrytyna
        - wit D3
        - B12
        a mające wpływ na przyswajanie tyroksyny przemianę hormonów i samopoczucie.
        • monisia2506 Re: Czy to rozwijające się Hashimoto ? 21.07.14, 09:12
          Bardzo dziękuję smile Wlasnie mialam dylemat czy wziac tabletke przed badaniem czy nie....prof. u ktorego bylam kazal zrobic po wzieciu tabletki sad Wiecej do niego nie pojde i mam nadzieje ze ten w Warszawie stanie na wysokosci zadania bo czeka mnie podroz ponad 200km......
          • ola_dom Re: Czy to rozwijające się Hashimoto ? 21.07.14, 09:43
            monisia2506 napisał(a):

> Bardzo dziękuję smile Wlasnie mialam dylemat czy wziac tabletke przed badaniem czy nie....prof.
            > u ktorego bylam kazal zrobic po wzieciu tabletki sad

otóż i cały "profesur"....
            Wpisz go proszę do wątku o niepolecanych lekarzach, bo trzeba chronić ludzi przed takimi "specjalistami". Tym bardziej, że to utytułowana postać, więc chory idzie tam z jak największym zaufaniem i raczej nie poddaje w wątpliwość tego, co u niego usłyszy.
            Zgroza.
          • pies_z_laki_2 Re: Czy to rozwijające się Hashimoto ? 21.07.14, 17:46
            > kazal zrobic po wzieciu tabletki

Bo to nie wpływa na wynik badania tsh, a skoro prof patrzy tylko na tsh, to zrobił prawidłowo... ale nie całkiem, bo "zapomniał", że T4 z tabletki jednak ma wpływ na poziom free T4 pół czy godzinę później...

Problem z wielu profesorami jest jeden i podstawowy, traktują pacjenta jak półgłówka, dawkują mu informacje, bo przecie pacan i tak nie zrozumie, a to równa się zatajaniu, a to zaczyna być groźne... nie cierpię być traktowana jak bezmózga marionetka... tongue_out
    • monisia2506 Re: Czy to rozwijające się Hashimoto ? 30.07.14, 21:56
      Hej smile Zapytalam tego lekarza wprost czy skoro napisall ze mam autoimmunologiczne zapalenie tarczycy to oznacza Hashimoto i odpisal tak <Termin autoimmunologiczne zapalenie tarczycy oznacza stan, w którym stwierdzamy podwyższone stężenie przeciwciał przeciwtarczycowych. Może to doprowadzić do niedoczynności tarczycy i wtedy mówimy o chorobie Hashimoto.>
      Powiedzcie mi dlaczego macie taka pewnosc ze to Hashimoto a lekarze jakos tak po prostu tego nie nazywaja? Nic juz z tego nie rozumiem sad Mozecie mi to jakos po polsku wyjasnic bo sie zakrecilam i juz nie wiem co mi jest.....Dziękuję za Wasza cierpliwość smile
      • pies_z_laki_2 Re: Czy to rozwijające się Hashimoto ? 31.07.14, 12:32
        > <Termin autoimmunologiczne zapalenie tarczycy oznacza stan, w którym stwierdzamy podwyższone stężenie przeciwciał przeciwtarczycowych. Może to doprowadzić do niedoczynności tarczycy i wtedy mówimy o chorobie Hashimoto.>

To jest tak:
        <Termin autoimmunologiczne zapalenie tarczycy oznacza stan, w którym stwierdzamy podwyższone stężenie przeciwciał przeciwtarczycowych.

Prawda.

> Może to doprowadzić do niedoczynności tarczycy i wtedy mówimy o chorobie Hashimoto.

Prawda, że przy podniesionych p.ciałach i niedoczynności mówimy o ch. Hashimoto. Czyli co najmniej dwa parametry razem wzięte, nie pojedynczo, pozwalają na postawienie diagnozy.

Na ogół do stwierdzenia ch. Hashimoto potrzeba:
        - podniesiony poziom p.ciał atpo i atg
        - usg tarczycy - dokładny opis - np. zanik tarczycy, albo wole (zmiany typu guzki niekoniecznie świadczą o Hashi)
        - wyniki trójki tarczycowej, czyli wysokie tsh, niskie fT4 i (niskie albo bardzo wysokie) fT3
        - objawy niedoczynności / nadczynności (wywiad)

Z jednego parametru można się domyślić, że to Hashi, ale trzeba to potwierdzić pogłębioną diagnostyką.

Podniesiony poziom p.ciał może prowadzić (a najczęściej po prostu prowadzi, a nie tylko ostrożne "może") do degradacji tarczycy, a to skutkuje niedoczynnością tarczycy. Sama degradacja tarczycy wcześniej czy później spowoduje niedobór hormonów tarczycy czyli niedoczynność. A co zmniejsza naszą tarczycę? Na ogół p.ciała przeciwko komórkom tarczycy. I w czasie ataku p.ciał na tarczycę można te p.ciała we krwi wykryć, kiedy atak mija, p.ciała mogą się obniżyć albo i zaniknąć, ich poziom faluje sinusoidalnie, raz więc są, a raz nie.

(o zapaleniach, zakażeniach, traktowaniu jodem czy innych chorobach tarczycy nie wspominamy)

> lekarze jakos tak po prostu tego nie nazywaja?

Nie "lekarze", tylko ten jeden lekarz. To raz. A po drugie co za różnica, czy nazwie to tak, czy inaczej, skoro to są synonimy?

> dlaczego macie taka pewnosc ze to Hashimoto

Bo twoje wyniki krzyczą wniebogłosy, że to Hashi smile

Dzisiaj przeczytałam to, co wpisała Trusia, zobacz sama że tytuł profesorski naprawdę nie świadczy o umiejętnościach prowadzenia terapii:

"poszłam do profesora endokrynologa (tak skonsultować wyniki iw dostać skierowanie na badania, bo do tej pory wykonywałam prywatnie). Pan profesor który mnie przyjął na dzień dobry powiedział - ja nie wypisuje Novothyralu, to nie lek, to placebo...Na nic były tłumaczenia, że działa, że mi pomógł, na nic pokazywanie wyników. Na końcu tej tyrady słownej zaczął wypisywać euthyrox (jego zdaniem z dnia na dzień powinnam odstawić novo na rzecz euthyroxu). Wstałam i powiedziałam, żeby nie wypisywał, szkoda papieru, będę brała novothyral bo dobrze sie po nim czuję. Dodałam, że szukam lekarza, który leczy pacjenta, liczy sie z nim i jego samopoczuciem a na wykłady nie mające odzwierciedlenie w rzeczywistości brak mi czasu. "
        - forum.gazeta.pl/forum/w,94641,145900321,152360234,Re_Mam_serdecznie_dosc.html
        • monisia2506 Re: Czy to rozwijające się Hashimoto ? 31.07.14, 12:42
          pies_z_laki_2 napisała:

> Jeszcze jedno:
          > - przy podniesionych p.ciałach atpo i atg a bez niedoczynności TEŻ mówimy o cho
          > robie Hashimoto.
          Bardzo Ci dziękuję za jak zwykle rzetelna i wyczerpujaca odpowiedz smile Czyli nie mam sie co zastanawiac ze to Hashi tylko w koncu wbic to sobie do glowy, tak? I jeszcze jedno czy skoro te pciala sie tak zmieniaja to powinnam je powtórzyć????? I jakie badania powinnam zrobic dodatkowo poza tsh ft3 i ft4 d3 b12 i ferryna przed wizyta u endo w Warszawie?
            • ola_dom Re: Czy to rozwijające się Hashimoto ? 01.08.14, 15:45
              monisia2506 napisał(a):

> Jeszcze jedno pytanie...czy na wit d3 mozna dostac skierowanie?????Bo jak uslyszalam w
              > swoim laboratorium cene 90zl. to o malo nie zemdlalam :-0

Można - ale trudno, właśnie dlatego, że to drogie badanie.
              Można też spróbować załapać się na darmowe badania, które co jakiś czas organizuje (a przynajmniej organizował) w różnych miejscach Polski producent leku Vitrum. Trzeba poszukać na stronie, hasło "Vitrum badanie witaminy D" powinno coś pokazać.
              • monisia2506 Re: Czy to rozwijające się Hashimoto ? 01.08.14, 15:50
                ola_dom napisała:

> monisia2506 napisał(a):

>
                > Można - ale trudno, właśnie dlatego, że to drogie badanie.
                > Można też spróbować załapać się na darmowe badania, które co jakiś czas organiz
                > uje (a przynajmniej organizował) w różnych miejscach Polski producent leku Vitr
                > um. Trzeba poszukać na stronie, hasło "Vitrum badanie witaminy D" powinno coś p
                > okazać.
                >
                Dziękuję bardzosmile
        • monisia2506 Re: Czy to rozwijające się Hashimoto ? 04.08.14, 21:02
          muktprega1 napisała:

> Ale o czym Monisiu? Piesek Ci wszystko wytłumaczył, co do pojęcia "autoimmunolo
          > giczne" i "Hashimoto" smile
          Tak tak juz wszystko wiem....net mi cos zamulal i dostalam posty z opóźnieniem smile
          Pytalam tylko jeszcze czy skoro pciala tak skacza to powinnam je powtorzyc przed wizyta u drugiego endo czy nie ma takiej potrzeby ? Pozdrawiam
            • djpa Re: Czy to rozwijające się Hashimoto ? 05.08.14, 17:25
              Mogła był być od Euthyroxu, bo na początku endo za dużą dawkę na raz Ci przepisał. Ale po 4 tygodniach powinno już być coraz lepiej z sercem, arytmią. Czy jest tak?

A, i bierz magnez: mleczan, cytrynian. Więcej niż pozwalają na opakowaniu, nawet 2-3 tabletki. Więcej też można.

I jeszcze arytmia może być od anemii. Anemia często towarzyszy niedoczynności tarczycy. Zbadaj ferrytynę i B12.
              • monisia2506 Re: Czy to rozwijające się Hashimoto ? 05.08.14, 18:50
                djpa napisała:

> Mogła był być od Euthyroxu, bo na początku endo za dużą dawkę na raz Ci przepis
                > ał. Ale po 4 tygodniach powinno już być coraz lepiej z sercem, arytmią. Czy jes
                > t tak?
                >
                > A, i bierz magnez: mleczan, cytrynian. Więcej niż pozwalają na opakowaniu, nawe
                > t 2-3 tabletki. Więcej też można.
                >
                > I jeszcze arytmia może być od anemii. Anemia często towarzyszy niedoczynności t
                > arczycy. Zbadaj ferrytynę i B12.
                Dzisiaj mija dokladnie 31 dni jak biore euthyrox. W ogole prawie codziennie boli mnie glowa i tak jakby mi cale cialo sie trzeslo.......
                Jutro ide na badania bo w poniedzialek mam wizyte u endoale na errytyne i b12 u mnie czeka sie tydzien.....
                • monisia2506 Nowe wyniki. Prosba o interpretacje 06.08.14, 17:56
                  Jestem z nowymi wynikami. Sprawa wyglada tak:
                  Ostatnie wyniki robione 09.06.2014
                  TSH - 3,17. Norma 0,27 - 4,20
                  FT3 - 3,31 NORMA 2,02 - 4,43
                  FT4 - 1,120 NORMA 0,932 - 1,71
                  Wyniki z dzisiaj tj. 06.08. 2014
                  TSH - 2,54
                  FT3 - 2,74 procenty: 29,88 %
                  FT4 - 1,310 procenty : 48,59%
                  Normy laboratoryjne jak wczesniej.
                  Euthyrox biore od 06.07. 2014

• monisia2506 Re: Nowe wyniki. Prosba o interpretacje 06.08.14, 18:13
                      djpa napisała:

> Poczekajmy na resztę wyników.
                      > Te dzisiejsze są dość niskie, tsh dość wysokie, ale w żaden sposób nie powinny
                      > szkodzić sercu. Poczekamy, może się coś wyjaśni smile
                      > Magnez bierzesz?
                      Magnezu narazie nie biore.....Innych wynikow narazie nie robilam bo strasznie drogie a poza tym nie zdazyly by dojsc do laboratorium z Lodzi a wizyte u nowego endo mam juz 11.08 w poniedzialek i zrobilam tylko te trzy wyniki zeby miec obraz jak dziala na mnie ten euthyrox 50 i chcialam wlasnie prosic o interpretacje.
                      Czyli magnez musze brac, tak?
                                • monisia2506 Re: Nowe wyniki. Prosba o interpretacje 08.08.14, 08:53
                                  muktprega1 napisała:

> A bierzesz ten Diured i Biotebal?
                                  >
                                  > Zasada 1 - wszystko jak najdalej od tyroksyny co najmniej 4 h
                                  >
                                  > Antykoncepcja zwiększa zapotrzebowanie na tyroksynę o ok 25 jednostek i odwrotn
                                  > ie rezygnując z niej zmniejszamy tyroksynę o 25 właśnie.
                                  >
                                  >

Rano na czczo biore tylko euthyrox, diuredu nie biore a biotebal i anty biore dopiero wieczorem.
                                    • monisia2506 Po wizycie. 11.08.14, 21:34
                                      No to jestem.....Cala droge lalo niemilosiernie a w stolicy przywitala nas mega burza.....ale do rzeczy....Lekarz popytal, poogladal mnie ze wszystkich stron, przejrzal dokladnie wyniki i powiedzial ze jestem w tej chwili w niedoczynnosci i początkach (?) Hashimoto - upewnil sie jeszcze gdy dodałam ze siostra ma Basedova. Powiedzial ze tarczyca faktycznie mala i dlatego nie daje rady produkowac takiej ilosci hormonow jak potrzeba. Kazal narazie dalej brac Euthyrox 50 zeby zobaczyc jak zareaguje tsh, czy spadnie do tej 1 ( bo powiedzial ze do tylu dazymy) czy wzrosnie i wtedy za dwa miesiace podniesie dawke na 75 albo 88. Przepisal recepte i kazal zrobic jeszcze morfologie, b12, D3, glukoze i kortyzol. Tyle......Co o tym myslicie?
                                        • monisia2506 Re: Po wizycie. 12.08.14, 15:28
                                          pies_z_laki_2 napisała:

> Super!
                                          > Kto to jest ten endo? Chętnie skorzystam z jego porad smile Serio smile
                                          Dzieki Piesek, zawsze moge na Ciebie liczyc smile Endokrynolog z Warszawy, dr Piotr Miśkiewicz smile Do tego mega sympatyczny smile
                                          • monisia2506 nowe wyniki + d3 b12 i kortyzol 09.10.14, 18:15
                                            Witam kochane. Proszę o pilna odpowiedz bo strasznie się martwię moimi wynikami.....
                                            oto one.....
                                            TSH 2,43 norma 0,27 - 4,20 ostratnio 2,54
                                            Ft4 1.140 norma 0.932 - 1.71 ostatnio 1.310
                                            Glukoza 87 norma 65- 99 tu jest ok.....
                                            MCV 92,6 norma 76- 98 w necie pisali ze norma jest do 92.....
                                            No i najważniejsze.....
                                            wit D3 48.2 norma niedobor < 20
                                            niska 20 - 30
                                            prawidłowa 30 - 50
                                            podwyzszona 50 - 100
                                            wit B12 199,6 norema 197 - 886 wiec chyba nisko co??
                                            kortyzol 951.2 norma rano 171-536
                                            wieczorem 64 - 327
                                            Pomózcie, bo tym kortyzolem się przeraziłam.....
                                            Pozdrawiam
                                                  • pies_z_laki_2 Re: nowe wyniki + d3 b12 i kortyzol 11.10.14, 12:41
                                                    Jeszcze raz - nie tabletki z B12 (bo boli brzuch), tylko kropelki (bo się dobrze wchłaniają).
                                                    Z netu, czyli szukaj w aptece internetowej, a na razie możesz rozgnieść pastylki na miał i rozpuszczać w łyku wody, a potem chwilę potrzymać w ustach, zanim przełkniesz. Paskudne, wiem, ale chyba wytrzymasz smile
                                                  • pies_z_laki_2 Re: nowe wyniki + d3 b12 i kortyzol 11.10.14, 19:05
                                                    > Czyli prosic w aptece pastylki z b12? A tabletek nie lykac?

Jeszcze raz i powoli.

Tabletki czy pastylki, to jedno i to samo.
                                                    W kroplach B12 jest szybciej, łatwiej i lepiej (w większym procencie) wchłaniana, niż B12 w tabletkach (czyli w proszku, tylko sklejonym do postaci tabletek, czy inaczej mówiąc pastylek) dojelitowych. W dodatku w polskich tabletkach jest tego całe 100 jednostek, a tobie potrzeba teraz 1000 jednostek.

Dlatego zasugerowałam tłuczenie tych które już masz (kilka sztuk naraz) i popijanie w postaci zawiesiny (z zatrzymaniem dłużej w ustach, żeby się co neco wchłonęło przez śluzówkę).

Teraz już rozumiesz?
                                                  • muktprega1 Re: nowe wyniki + d3 b12 i kortyzol 12.10.14, 09:02
                                                    Konkrety:
                                                    Moim zdaniem najlepsza jest taka:
                                                    www.puritan.com/b-complex-vitamins-021/vitamin-b-complex-sublingual-liquid-with-vitamin-b-12-002871
                                                    ponieważ zawiera komplex z witaminami z grupy B a skoro brak B12 to i innych z zestawu, ponadto sama brałam i wiem, ze ładnie podnosi poziom, łatwo dozować kropelkami dawki.

szukaj na polskich stronach i na znanych portalach, jest jeszcze zielony sklep.
                                                  • monisia2506 Po wizycie. ...jestem w kropce...:-( 13.10.14, 20:39
                                                    Jestem po wizycie. ...Sprawa wygląda tak....Euthyrox podniesiony do 75 narazie brac na zmianę z 50 a jak ta się skończy już samo 75.....
                                                    Natomiast. ..wit b12 wg mojego endo przy granicy ale nie poniżej więc narazie nic mi nie dal uncertain (?) Za dwa miesiące mam zrobić jeszcze raz plus dodatkowo jakieś pciala przeciwokladzinowe i pciala przeciwko czynnikowi wew Castlea. .... Kortyzol do zbadania jeszcze raz z krwi tyle ze test hamujacy z Dexometazonem.....Kiedy powiedzialam mu ze ostatnio b zle się czuje tzn mam zawroty głowy i jestem mega oslabiona kazał zrobic d-dimery no stwierdził ze te zawroty to mogą być od tabletek antykoncepcyjnych a dokładniej ze moge miec zatorowosc plucna uncertain Powiedzcie co o tym myślicie bo ja już jestem zielona....
                                                  • muktprega1 Re: Po wizycie. ...jestem w kropce...:-( 14.10.14, 20:21
                                                    Osobiście podnosiłabym stopniowo co 12 jednostek przez kilka dni a jak dobrze znosisz następne12, (jeśli żle podnoś po 6) po prostu te 25 na raz może być za dużo dla Ciebie. Na pełnej dawce 75 jak będziesz 4 tygodnie proponuję sprawdzić wyniki czyli Ft4, Ft3 i TSH

Dobrze, że dał na czynnik Castle`a i kom okł. to badania przy niskiej B12 może być pomocne. Napisz potem jak wyszło. O reszcie się nie wypowiem - zatorowość płucna od anty....
                                                  • monisia2506 Re: Po wizycie. ...jestem w kropce...:-( 15.10.14, 17:39
                                                    Muktprega. ....dziękuje. Dzisiaj bylam w szpitalu na badaniach....zatorowosc wykluczona, serce jak dzwon smile Jednak kardiolog stwierdzil ze mam przyspieszona akcje serca i podejrzewa ze to od euthyroxu i zasugerowal za dużą dawkę uncertain Powiedzial ze te zawroty głowy sa od tego przyspiesxonej akcji serca i dal mi betabloker Bisocard na spowolnienie serca/pulsu. ....
                                                  • muktprega1 Re: Po wizycie. ...jestem w kropce...:-( 16.10.14, 09:13
                                                    Tylko nie bierz betablokeru, bo sobie namieszasz w hormonach, on zaburza wchłanianie tyroksyny i przemianę. Tak jak napisała Djpa częstoskurcz serca jest związany ze zbyt niską dawką tyroksyny, ale też ten sam objaw może towarzyszyć rzutowi choroby (atak przeciwciała na tarczycę) jak i nadczynności polekowej, ale Ty jej nie masz, świadczą o tym niskie wyniki hormonów.
                                                    Sama byłam na SOR-ze z podejrzeniem zawału a drugi raz z migotaniem przedsionków, z powodu niskiej Ft3 oraz zbyt niskiej D3 ( 9 a norma od 30) po własciwej suplementacji jak ręką odjął.
                                                    Stąd badania - ferrytyny, B12, D3, one wszystkie wpływają na hormony w jakiś sposób.
                                                    Kup książkę podręcznik - "Jak żyć z Hashimoto"
                                                  • pies_z_laki_2 Re: Po wizycie. ...jestem w kropce...:-( 16.10.14, 13:54
                                                    > Jednak kardiolog stwierdzil ze mam przyspieszona
                                                    > akcje serca i podejrzewa ze to od euthyroxu i zasugerowal za dużą dawkę uncertain

Tak to jest, jak za "leczenie" bierze się pięciu specjalistów, każdy od czego innego smile
                                                    I wtedy każdy może mieć inne zdanie, niekoniecznie sensowne. Tu kardiolog poszedł na łatwiznę, bo najczęściej w ksiażkach opisują powiązanie "przyspieszona akcja serca = nadczynność", o wiele rzadziej "przyspieszona akcja serca = niedoczynność".
                                                  • monisia2506 Re: Po wizycie. ...jestem w kropce...:-( 16.10.14, 16:04
                                                    Dziewczyny wszystkie macie racje....ja w ogóle uważam ze te moje zawroty glowy i oslabienie to właśnie od niskiej b12 ale wszyscy lekarze zgodnym chórem twierdza ze nie jest poniżej normy i ze nie mam anemii wiec nie potrzebne mi są zastrzyki uncertain Jutro idę do rodzinnego. ...zobaczymy co powie. Po tym betablokerze puls mi fajnie spadl ale zawroty glowy nie przeszły. ...Juz nie wiem co robić? sad
                                                  • monisia2506 Re: Po wizycie. ...jestem w kropce...:-( 20.10.14, 13:48
                                                    Bylam u rodzinnego i przepisal 10 zastrzyków z b12....idę dziś na pierwszy. ...najpierw próba uczuleniowa. Trochę się boje bo poczytalam o tych zastrzykach wiele zlych opinii. Jeśli bralyscie to proszę Was o wasza opinie....jak się czulyscie po zastrzykach. Rodzinny zlecil mi heszcze usg nadnerczy choć stwierdził że endo powinien dac skierowanie na rezonans i kazal zbadac prolaktyne. Dwa tyg po b12 mam wykonać b12 i te pciala przeciwokladzinowe i na czynnik Castlea. ...Mam nadzieje ze po tych zastrzykach zawroty głowy mina....Pozdrawiam
                                                  • monisia2506 Re: Po wizycie. ...jestem w kropce...:-( 20.10.14, 22:44
                                                    Wiecie jaki numer??? :-0 Nie dostałam dzisiaj tego zastrzyku z b12 bo pani pielęgniarka w przychodni powiedziała że oni nie robia zadnej próby ponieważ na ulotce producent nie napisal hak a dr który mi wypisal zabieg tez nie podal sposobu zrobienia próby. ...Rozumiecie? ??? Mam iść jeszcze raz jutro jak dr będzie i powie im jak maja to zrobic....Normalnie nie wierze :-0
                                                  • monisia2506 Nowe wyniki 25.11.14, 18:23
                                                    Dziewczyny....po wit b12 czuję się jak nowonarodzona smile
                                                    A nowe wyniki....cóż. ...
                                                    TSH 2.30 ostatnio 2.43 norma 0.27-4.20
                                                    Ft3 2.85 norma 2.02-4.43 34.44%
                                                    Ft4 1.220 norma 0.932-1.71 37.02 %
                                                    Chyba szalu nie ma co?
                                                    Zacznę chyba brac tylko 75 E zamiast 50/75....
                                                  • monisia2506 Re: Nowe wyniki 26.11.14, 11:44
                                                    Piesek wit. b12 robie jutro bo lekarz mi kazał. Ale nie wiem czy brac juz to 75E ?? Endo mi powiedział ze mam brac 50/75 dokad starczy mi 50 E ale przeciez chyba jak wczesniej o jeden blister zaczne to sie nic nie stanie co???
                                                  • monisia2506 Re: Nowe wyniki 23.01.15, 20:11
                                                    Witam kochane
                                                    Dawno mnie nie bylo a to dlatego ze nic szczególnego się nie dzialo....
                                                    Endo kazal zrobic badania na uczulenie na gluten i wyszly ujemne, wiec jest ok....
                                                    Moje Tsh nie chcialo spadac, utrzymywalo sie powyzej 2,a dzisiaj robilam wyniki i nagle wynik tsh 0,34 przy normie 0,27 -4,20.
                                                    I tu moje pytanie czy taki wynik jest dobry czy za bardzo spadło?
                                                  • muktprega1 Re: Nowe wyniki 25.01.15, 09:34
                                                    TSH jest ważna na początku diagnozy, potem to tylko jeden z parametrów i nie rozpatruje sie go pojedynczo. Znaczenie ma Twoja samopoczucie oraz wyniki hormonów tarczycy - Ft4 i Ft3 a nie przysadki - TSH.
                                                    Jest taki wątek m.in na temat TSH:
                                                    forum.gazeta.pl/forum/w,94641,144956705,144956705,O_artykule_ktory_znalazla_Mutprega.html

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka