Dodaj do ulubionych

Prośba o skomentowanie - wysoka kalcytonina (2x)

06.08.20, 11:30
Witam
Na początku roku przy okazji robienia rezonansu magnetycznego odcinka szyjnego kręgosłupa okazało się, że mam jakiś nieswoisty guzek na lewej tarczycy i wskazane jest zrobienie USG tarczycy.
W lutym udało mi się zrobić USG i badanie pokazało, że oprócz wielokrotnych małych guzków na obu stronach na lewej tarczycy mam guz 4,5 cm x 3,5 cm x 2,3 cm i jeszcze jeden mały - oba o cechach hyperechogennych i jest wskazane zrobienie biopsji cienkoigłowej obu tych guzów.
W połowie marca udało mi się zrobić biopsję i wyszło, że nie ma cech rozrostu nowotworowego - z tymi badaniami miałem iść do endokrynologa - ale wtedy rozpoczęła się pandemia.... I wszystko zostało zawieszone...
Dopiero w maju udało mi się dostać do endokrynologa i ten zlecił mi badania krwi dotyczące tarczycy i zgłosić się do niego z tymi badaniami
Mam właśnie komplet badań i mam prośbę o komentarz i ocenę, bo po tym, co wyczytałem w necie jestem trochę podłamany...
Poniżej wyniki:
TSH: 0,680 mU/l
ATG: 10,6 IU/ml
ATPO: 455 IU/ml
FT3: 4,89 pmol/l
FT4:15,3 pmol/l
Magnez: 1,98 mg/dl
Potas: 4,45 mmol/l
Wapń: 9,82 mg/dl
Kalcytonina: 47,80 pg/ml (norma kalcytoniny 0,00-8,40 pg/ml)

Endokrynolog polecił mi zrobić jak najszybciej powtórne badania kalcytoniny i znowu wyszedł podwyższony wynik - 35,40 pg/ml.

Szczególnie niepokoi mnie ta kalcytonina - bo doczytałem, że jest to bardzo czuły marker raka rdzeniastego tarczycy ... a z kolei biopsja cienkoigłowa pokazała, że nie ma nic złośliwego...

Możecie skomentować te wyniki?

Pozdrawiam
Jacek
Obserwuj wątek
          • kajacek58 Re: Prośba o skomentowanie - wysoka kalcytonina ( 10.08.20, 13:50
            Cholera - byłem w piątek na nowej biopsji; lekarz od biopsji i lekarz od USG doszli do wniosku, że taki poziom kalcytoniny (50 i 40) to jest coś małego, a nie te guzy, które były diagnozowane, bo przy nich kalcytonina byłaby około 1000 - poza tym ten lekarz, co je robił wcześniej to fachowiec i raczej tam nie trzeba szukać źródła kalcytoniny, tylko jest to coś nowego małego i tego trzeba szukać....
            No i zaczęli szukać i znaleźli na lewej tarczycy mały guzek około 6 mm który im się nie podobał i z niego wzięli BAC.
            Na moje pytanie, czemu dopiero teraz wykryto mi ten guzek, a nie przy pierwszym USB dostałem odpowiedź, że być może tamten sprzęt nie był tak czuły, a poza tym oni już wiedzieli, czego szukać....
            No i sytuacja się zrobiła znowu niepewna - zaskoczył mnie ten nowy guz i teraz znowu w nerwach do 17.08 aż do otrzymania wyników...
            • kajacek58 Re: Prośba o skomentowanie - wysoka kalcytonina ( 20.08.20, 09:00
              Mam już wyniki z biopsji - jest i dobrze i niedobrze - nie znaleziono przyczyny wysokiej kalcytoniny.

Poniżej cytaty z opisu biopsji BAC:
              1. Uwaga: w LP zmiana hipoechogenna o śr. 6,5 mm położona głęboko, na granicy zasięgu igły używanej w warunkach ambulatoryjnych - wskazana biopsja w warunkach szpitalnych.

2.PP tarczycy: w rozmazie wśród elementów morfotycznych krwi liczne komórki szeregu limfoidalnego o zróżnicowanej morfologii, makrofagi, koloid.

3.WNIOSEK: Obraz cytologiczny przewlekłego odczynu zapalnego - może odpowiadać zmianom w przebiegu AITD. Kategoria II wg Bethesda.

No i teraz mam to wysłać do szpitala i czekać na odpowiedź....

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka