Dodaj do ulubionych

Zalegalizują religię Latającego Potwora Spagetti?

08.04.14, 07:41
W Polsce będzie można legalnie wyznawać Latającego Potwora Spaghetti? Jutro wyrok

Michał Wilgocki

Wierzą w Latającego Potwora Spaghetti, raj z wulkanami piwa i striptizerkami (lub striptizerami). Walczą z dyskryminacją, a także z absurdami w relacjach państwo-religia. Już jutro pastafarianie mogą być w Polsce legalnym związkiem wyznaniowym.

We wtorek w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym odbędzie się rozprawa w sprawie rejestracji "Polskiego Kościoła Latającego Potwora Spaghetti".

Polscy pastafarianie (tak nazywają się wyznawcy Potwora) od lipca 2012 roku walczą o to, by zostali uznani przez państwo za związek wyznaniowy. W marcu 2013 roku ich rejestracji odmówiło Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji. Powołało biegłych z dziedziny religioznawstwa, którzy stwierdzili, że Kościół Potwora Spaghetii należy do gatunku "joke religions". A także że są wątpliwości, czy członkowie Kościoła "postrzegają Latającego Potwora Spaghetii jako bóstwo, które ich fascynuje i przeraża".

- Biegli orzekli, że nie wierzymy w Jego Makaronowatość. Chciałbym się dowiedzieć, jak można zmierzyć "ilość wiary". Jak wygląda "wiernik", którym się wykonuje takie pomiary? W jakich jednostkach się to liczy? - mówi nam Andrzej Kuliński, rzecznik pastafarian.

Pastafarianie postanowili tę decyzję zaskarżyć do sądu. Jutro może się więc okazać, że, podobnie jak w Czechach, pastafarianizm będzie legalną religią. Kuliński zapowiada, że jeżeli sąd odrzuci ich skargę, odwołają się do NSA. A potem - nawet do Strasburga.

Jak to się zaczęło?

W 2005 roku Bobby Henderson napisał list otwarty rady jednej ze szkół w Kansas. Nie spodobało mu się, że na równi z teorią ewolucji miała być tam także nauczana teoria kreacjonizmu. Przekonywał w nim, że istnieje wiele teorii kreacjonistycznych - w tym także taka, w myśl której świat został stworzony przez... Latającego Potwora Spaghetii.

Wiarę w Potwora zaczęli deklarować ateiści na całym świecie. Wzięli się także do walki z absurdami związanymi z relacjami państwo-religia. W styczniu amerykański radny gminy Pomfret w stanie Nowy Jork, Christopher Schaeffer, składał ślubowanie z durszlakiem do odcedzania makaronu na głowie. Tłumaczył, że to manifestacja wolności religijnej.

W 2011 roku Austriak Niko Alm wywalczył sobie prawo do zrobienia sobie zdjęcia do prawa jazdy z durszlakiem na głowie.

A od sierpnia ubiegłego roku Czech Lukas Novy ma takie samo zdjęcie w dowodzie osobistym.

CDN...
Obserwuj wątek
  • diabollo Re: Zalegalizują religię Latającego Potwora Spage 08.04.14, 07:42
   Czego chcą pastafarianie w Polsce?

   Liczba postulatów, które chcą wprowadzić w życie po rejestracji, jest długa. Chcą między innymi, żeby wizerunek ich bóstwa zawisł w widocznym miejscu w Sejmie. "Forma przedstawienia jego Makaronowatości jest dowolna, oby była odpowiednio poskręcana" - piszą na swojej stronie. Walczą także o wprowadzenie do szkół zajęć z religii pastafariańskiej.

   Chcą też likwidacji funduszu kościelnego oraz zniesienia przepisu o obrazie uczuć religijnych. Ale zastrzegają, że "do chwili jego zniesienia nasz Kościół będzie korzystał z możliwości wykorzystania tego przepisu w pełnej rozciągłości".

   www.youtube.com/watch?v=JoYOafigEZE&feature=player_embedded
   www.youtube.com/watch?v=lVVN37VjX10&feature=player_embedded
   Źródło:
   wyborcza.pl/1,75478,15757979,W_Polsce_bedzie_mozna_legalnie_wyznawac_Latajacego.html
   • oby.watel Re: Zalegalizują religię Latającego Potwora Spage 08.04.14, 21:02
    Wygląda na to, że kościół zostanie zarejestrowany. Już kupiłem na to konto makaron i durszlak. okazało się, co było oczywiste od początku, ale nie dla przedstawicieli rządu, który się księdzu nie kłania, bo przed nim leży plackiem, że MAC nie jest od sprawdzania głębokości wiary wyznawców i intencji twórców. Zwłaszcza, że jak dotąd nikt nie przedstawił wiarygodnego dowodu, że wszechświat nie został stworzony w ciągu sześciu dni z makaronu.
    • gumpel Re: Zalegalizują religię Latającego Potwora Spage 08.04.14, 23:41
     oby.watel napisał:

     > Wygląda na to, że kościół zostanie zarejestrowany.


     A co na to wskazuje?

     Z doniesień prasowych: "
     Sąd w uzasadnieniu orzeczenia zaznaczył, że ministerstwo odmawiając rejestracji wskazało na braki wniosku. - Organ rejestrowy nie wyznaczył jednak skarżącym wymaganego w ustawie o gwarancjach wolności sumienia i wyznania dwumiesięcznego terminu do uzupełnienia tych braków, zresztą tak naprawdę tych braków nie wskazał - mówił sędzia Włodzimierz Kowalczyk. Dlatego w ocenie WSA, bez dopełnienia tej procedury, niedopuszczalne było wydanie decyzji o odmowie wpisu do rejestru wyznań".
     wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/1,114871,15762880,_Kosciol_Latajacego_Potwora_Spaghetti__nowa_religia_.html?google_editors_picks=true
     Pożyjemy - zobaczymy. Na razie sąd zmusił ministerstwo do dopełnienia oczywistych wymogów formalnych. W dłuższej perspektywie ten wyrok obróci się przeciwko pastafarianom. Nie ma wątpliwości, że będą odwoływać się do końca, łącznie z ETPCz. Sąd właśnie nakazał poprawić ministerstwu błędy formalne. Jeśli ministerstwo to zrobi (a pewnie zrobi) to pastafarianom zamknie możliwość powoływania się na niedopełnienie właściwych procedur przez państwo - (jak w sprawie A. Tysiąc).
     G.
     • gaika Re: Zalegalizują religię Latającego Potwora Spage 11.04.14, 20:46
      gumpel napisał:


      > Sąd właśnie nakazał poprawić ministerstwu błędy formalne. Jeśli ministerstw
      > o to zrobi (a pewnie zrobi) to pastafarianom zamknie możliwość powoływania się
      > na niedopełnienie właściwych procedur przez państwo - (jak w sprawie A. Tysiąc)

      To nie jest wystarczające, bo istniejące procedury mogą np. naruszać Konwencję lub może zabraknąć właściwych procedur(to był przypadek A.T.).

      P.S. Nie wiem, czy pamiętasz historię z durszlakiem, ale morał z niej płynie taki, że jak się powiedziało A, to trudno potem odmawiać powiedzenia B.

      wyborcza.pl/1,112353,9947436,Durszlak_jako_religijne_nakrycie_glowy__Austriak_pokonal.html

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka