Dodaj do ulubionych

Kraje nordyckie i UE w sprawie płacy minimalnej

13.01.20, 05:46
W najbliższy wtorek Komisja Europejska robi pierwszy krok w kierunku ustalenia wspólnych ram płacy minimalnej w państwach członkowskich UE, aby „powstrzymać drenaż mózgów ze wschodu na zachód”. To obietnica nowej prezydent, Ursuli von der Leyen. Tyle że w kwestii płacy minimalnej Dania, Szwecja i Finlandia jakoby wyprzedzają postępową Unię Europejską i stawiają opór. Twierdzą, że interwencja Brukseli może ostatecznie doprowadzić do obniżenia płac wśród ich własnej siły roboczej.


www.theguardian.com/world/2020/jan/12/nordic-countries-at-odds-with-eu-over-minimum-wage
Obserwuj wątek
  • oby.watel Re: Kraje nordyckie i UE w sprawie płacy minimaln 13.01.20, 10:01
   Gdyby właściciele PRL poszli po rozum do głowy , powiązali płacę minimalną z dolarem i ustalili ja na poziomie 50 dolarów, czyli za późnego Gierka 5.000 zł, to nie trzeba by było Solidarności tworzyć, strajków organizować i stanu wojennego wprowadzać, a w ostateczności ustroju zmieniać. Płaca minimalna to bowiem podstawa rozwoju gospodarki zarówno socjalistycznej jak i rynkowej. Państwa, w których obowiązuje narzucona z góry wysokość płac dynamicznie się rozwijają. A jeszcze lepiej rozwijają się te kraje, w których władzy podporządkowany jest także wymiar sprawiedliwości.

   --
   Śpieszmy się czytać posty, tak szybko znikają wraz z autorami. Trybunał Konstytucyjny padł, nietykalność funkcjonariusza Frasyniuk narusza...
  • suender Re: Kraje nordyckie i UE w sprawie płacy minimaln 18.01.20, 14:23
   walmart.ca 13.01.20, 05:46

   > , aby „powstrzymać drenaż mózgów ze wschodu na zachód”.

   Herezję napisałś!
   Zachód nie jest zainteresowany ściąganiem ułomnych mózgów ze wschodu, bo mają swoje duuużo lepsze.
   Natomiast zależy mu na imporcie TANIEJ SIŁY ROBOCZEJ, - ot co, he, he, he, ....


   3maj się!
    • diabollo Re: Kraje nordyckie i UE w sprawie płacy minimaln 20.01.20, 07:43
     Obawiam się, że czcigodny Walmart ma tutaj rację.
     Te gadki o wykształconych imigrantach to tylko propaganda mająca na celu uspokojenie ksenofobii w zachodnich społeczeństwach.

     Tymczasem przypomnijcie sobie co było w II RP.
     Żydzi ze sztetla nie byli wkurwiający. Nikogo nie obchodzili.
     Wkurwiali lekarze, adwokaci, sklepikarze - klasa średnia. To na tym ksenofobicznym wkurwie pęczniał antysemityzm.

     Tak samo teraz. Sprzątacz czy sprzątaczka immigrant może i nawet cieszy. Immigrant przy taśmie produkcyjnej - a proszę bardzo.
     Immigrant specjalista, manager, nie daj baalu bogaty immigrant - to podkurwia i w cale nie cieszy, i na tym podkurwiu można ugrywać politycznie antyemigranckie paniki moralne.

     Kłaniam się nisko.

     --
     Religia jest dla ludzi bez rozumu.
     /Józef Piłsudski/
     • diabollo Re: Kraje nordyckie i UE w sprawie płacy minimaln 20.01.20, 08:33
      A przepraszam, czcigodny Grzesznik, nie cz. Walmart.

      A wysoka płaca minimalna ma także neutralizowac ksenofobię.
      Wszyscy wiedzą za tzw. Zachodzie, że napływ imigrantów powoduje rynkowy spadek płac, bo przybłędy są gotowe pracować za czapkę śliwek i zaburzają rynek pracy słabo kwalifikowanej. Dlatego musi być interwencją państwa podwyższeniem płacy minimalnej, żeby tych biednych przybłędów rodzimy lud nie pogromił.

      Kłaniam się nisko.

      --
      Religia jest dla ludzi bez rozumu.
      /Józef Piłsudski/
      • walmart.ca Re: Kraje nordyckie i UE w sprawie płacy minimaln 20.01.20, 18:28
       No to sam sobie przeczysz bo z jednej strony: Sprzątacz czy sprzątaczka immigrant może i nawet cieszy. Immigrant przy taśmie produkcyjnej - a proszę bardzo. A z drugiej: napływ imigrantów powoduje rynkowy spadek płac, bo przybłędy są gotowe pracować za czapkę śliwek i zaburzają rynek pracy słabo kwalifikowanej

       O ile można polemizować czy to Eton educated upper class jest winna Brexitu czy też the Great Unwashed - pewne jest, że to nie obecność polskich lekarzy w NHS czy IT specjali wpłynęła na taki a nie inny wynik referendum w UK. Ergo - Johnson czy Morawiecki będą ostrożni w przyjmowaniu immigrantów* (*bez wysokich kwalifikacji, bo ci z wysokimi zawsze będą mile widziani, jak nie w Niemczech to w Kanadzie...)
       • diabollo Re: Kraje nordyckie i UE w sprawie płacy minimaln 21.01.20, 07:28
        Polemizować trzeba, czcigodny Walmarcie.

        A to co napisałem jest tylko pozornie sprzeczne.
        Wszystko robi się jasne i przejrzyste, kiedy przyjmiemy sposób patrzenia starego Karla Marxa i dostrzeżemy w społeczeństwach tzw. Zachodu podziały klasowe.

        Oczywiście, że posiadacze, busienss i przemysł cieszą się z taniej, imigracyjnej siły roboczej, w tym specjalistów.
        Problem polega na tym, że klasa ludowa się już czysto interesownie cieszyć nie może, a nawet jej niechęć można rozgrywać politycznie po faszystowsku. I w ostateczności mamy niechęć do imigrantów oblaną ksenofobią i naturalnie ze szczególnym już wkurwem na imigrantów dobrze sytuowanych.

        Rozwiązaniem jest właśnie równanie standardów płac, i w tej kwestii powinniśmy wspierać KE.

        Zawsze powtarzałem, że dziki kapitalizm prowadzi do faszyzmu.

        Jedyna demokracja, która w przyrodzie jest możliwa to socjaldemokracja (nawet jeżeli bywa wprowadzana i prowadzona przez chrześcijańskich demokratów, co zdarzyło się np. w Niemczech).

        Kłaniam się nisko.

        --
        Religia jest dla ludzi bez rozumu.
        /Józef Piłsudski/
        • oby.watel Re: Kraje nordyckie i UE w sprawie płacy minimaln 21.01.20, 11:42
         diabollo napisał:

         > Zawsze powtarzałem, że dziki kapitalizm prowadzi do faszyzmu.

         Kiedyś sobie gaworzyliśmy na temat przymiotników rozmywających dzięki którym znane pojecie staje się pojęciem nie znaczącym w zasadzie nic, dzięki czemu uniwersalnym, jak dżoker w kartach. Dlaczego w Stanach Zjednoczonych, Anglii, Francji, Japonii kapitalizm nie doprowadził do faszyzmu, choć zawsze prowadzi? Ponieważ nie był dziki. A gdzie był dziki? Tam, gdzie prowadził do faszyzmu. Oczywiście także dzikiego. Zwykły nie pasuje do tezy, bo ma zupełnie inne objawy.

         > Jedyna demokracja, która w przyrodzie jest możliwa to socjaldemokracja (nawet j
         > eżeli bywa wprowadzana i prowadzona przez chrześcijańskich demokratów, co zdarz
         > yło się np. w Niemczech).

         Demokracja chrześcijańska, demokracja socjalistyczna, demokracja narodowo-socjalistyczna, to demokracje prowadzące do dobrobytu. Demokracja nie, dlatego Stany Zjednoczone są potęgą światową, a jak Obama próbował socjal wprowadzić, to protestowano. Skutek jest taki, że największe firmy o zasięgu globalnym pochodzą ze Stanów Zjednoczonych i bezczelnie nie płacą w Polsce podatków. Nawet Walmart jest firmą amerykańską.

         A może, to nie socjal jest motorem gospodarki, lecz kreatywność i stabilne prawo? Amerykanie nie unosili się dumą i honorem 5 km nad ziemią tylko wykorzystali potencjał faszystowskich uczonych. Dlatego? Czy nie dlatego, że nie mieli od kogo licencji kupić, więc musieli sami opracować nowe technologie, a tego nie da się zrobić za pomocą socjalu? A jak się stawia na naukę, to nawet polaczki pieniądze w zębach przyniosą i a to samolocik kupią, a to helikopter, a to jakąś maszynę, a to uskładają kilka milionów i dziecko wyślą na leczenie. Bo u nich za darmo, ale nie działa, dlatego muszą dać zarobić klinikom amerykańskim, w których pracują polscy lekarze. Czemu w polskich klinikach nie chcą pracować nikt nie wie.

         --
         Śpieszmy się czytać posty, tak szybko znikają wraz z autorami. Trybunał Konstytucyjny padł, nietykalność funkcjonariusza Frasyniuk narusza...
         • walmart.ca Re: Kraje nordyckie i UE w sprawie płacy minimaln 22.01.20, 18:29
          oby.watel napisał:

          > diabollo napisał:
          >
          > > Zawsze powtarzałem, że dziki kapitalizm prowadzi do faszyzmu.
          >
          > Dlaczego w Stanach Zj
          > ednoczonych, Anglii, Francji, Japonii kapitalizm nie doprowadził do faszyzmu, c
          > hoć zawsze prowadzi?

          Bo był regulowany przez rząd. Interwencje odpowiedzialnych rządowych decydentów ratowały kapitalizm przed nim samym, przed jego zdziczeniem. Zawsze i wszędzie.

          Machasz tą Ameryką, ale zupełnie nie znasz jej historii.

          W pierwszych latach XIX wieku Stany Zjednoczone nie miały żadnego przemysłu wartego pojęcia ‘przemysł’ ; uprawiały bawełnę i eksportowały ją do Anglii. Angielskie młyny zamieniały bawełnę w ubrania i sprzedawały je Ameryce (z dużą marżą). Amerykanie wysyłali skóry i futra do Francuzów, którzy zamienili je w czapki i odsprzedawali Amerykanom (z dużą marżą). . To była recepta na wykorzystanie Ameryki, a nie na jej rozwój.

          To właśnie rząd USA, choć wtedy niewielki i słaby, zdał sobie sprawę ze znaczenia przemysłu i podjął bardzo śmiałe jak na tamte czasy ryzyko -- opodatkował importowane towary. Ochronił tym samym młodych początkujących amerykańskich producentów, by mogli sie rozwijac i osiągnąć poziom potrzebny do konkurowania z fabrykami za granicą.

          Nawet nie możesz sobie wyobrazić, jak niepopularna była ta strategia wśród ‘producentów’ bawełny i traperów futerkowych, tych domorosłych wielkich przedsiębiorców! Uprawa, polowanie i pozysk drewna - to były gałęzie amerykańskich przemysłu wydobywczego tamtych czasów, podobnie jak dzisiaj węgiel i ropa. Ci pierwsi przedsiębiorcy - inwestorzy i właściciele tych branż -- z całych sił walczyli z nową polityką.

          Mimo ostrej krytyki rządowi decydenci trzymali się swojego planu. Ameryka względnie szybko stała się potężnym narodem przemysłowym. Następnie rząd wycofał się i zmusił firmy do konkurowania na własną rękę. Właśnie to powinien robić rząd. Połączenie wspierania kluczowych gałęzi przemysłu, a następnie wycofania się, dało Ameryce potężną bazę ekonomiczną.

          Rząd - nie kapitalistyczni przedsiębiorcy.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka