Dodaj do ulubionych

Oto rzecze ideologia katolicka

28.02.20, 07:30
Kard. Stanisław Dziwisz na Wawelu: bp Szkodoń ofiarowuje swoje cierpienie za kościół krakowski

Apelując w Środę Popielcową o modlitwę za Kościół w Polsce, kardynał Stanisław Dziwisz podkreślił: "W tej modlitwie uczestniczy także bp Jan Szkodoń, ofiarując swoje cierpienie i odosobnienie za Kościół, zwłaszcza za nasz Kościół krakowski". Z kolei metropolita Marek Jędraszewski u progu Wielkiego Postu przestrzega archidiecezjan przed ideologiami ekologizmu i LGBT.

Kardynał Stanisław Dziwisz przewodniczył liturgii Środy Popielcowej sprawowanej w katedrze na Wawelu. Podczas homilii po raz drugi publicznie zabrał głos w sprawie biskupa Jana Szkodonia.
Sprawa biskupa Szkodonia
Przypomnijmy, że na początku lutego w „Dużym Formacie” Marcin Wójcik opisał historię Moniki, która miała być wykorzystywana seksualnie przez krakowskiego hierarchę. Do molestowania miało dojść 25 lat temu. Sprawę bada watykańska Kongregacja Nauki Wiary. Dzień po publikacji reportażu bp Szkodoń opuścił archidiecezję krakowską.

Sprawa wywołała lawinę komentarzy. Oświadczenie wydał także kard. Dziwisz. "Sformułowane wobec Księdza Biskupa zarzuty boleśnie dotknęły wiele osób, dla których Biskup Jan jest autorytetem, ojcem i przyjacielem. Wszyscy oczekujemy, że zostaną one rzetelnie i szybko wyjaśnione" - napisał wówczas w oświadczeniu.
Od czasu publikacji reportażu nie pojawiają się żadne nowe fakty w sprawie prowadzonego przez Watykan postępowania. Pojawił się za to kolejny głos kardynała Dziwisza na temat biskupa oskarżanego o molestowanie.
"Biskup Szkodoń ofiarowuje cierpienie"
Podczas środowej homilii na Wawelu kard. Dziwisz podkreślał, że "wchodzimy w Wielki Post ze świadomością, że Kościół w Polsce, także Kościół krakowski, przeżywa trudny czas". - Doświadczamy różnych słabości i trudności. Jesteśmy pod pręgierzem krytyki - sprawiedliwej i niesprawiedliwej - mówił metropolita senior.

I dodawał, że w związku z tym u niektórych może słabnąć wiara, zaufanie do Kościoła, przynależność do Chrystusa. - Kościół nie jest dziełem ludzkim. Kościół jest darem Chrystusa (...) Łączy się z tym nasza odpowiedzialność za Kościół. Wspierajmy go w tym Wielkim Poście szczególną modlitwą i naszą osobistą postawą - apelował kard. Dziwisz.
Po czym dodał: - Powiem, że w tej modlitwie uczestniczy także biskup Jan Szkodoń, ofiarując swoje cierpienie i odosobnienie za Kościół, zwłaszcza za nasz kościół krakowski.

Kard. Dziwisz podkreślał przy tym, że leży mu na sercu przyszłość polskiej młodzieży. - Może ona jest najbardziej bezbronna, narażona na oddalenie się od Kościoła, a więc i od Chrystusa. Wiemy, że część naszej młodzieży rezygnuje z katechezy i dyspensuje się od niedzielnej Eucharystii - zauważał kardynał i znów apelował o modlitwę.
Abp Jędraszewski: Pokusa ekologizmu i LGBT
Na początku Wielkiego Postu słowa do archidiecezjan skierował także metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski. Jego list zostanie odczytany w krakowskich kościołach w niedzielę. Arcybiskup podkreśla w nim, że dzieje ludzkości to jedno wielkie zmaganie się o prawdę, którą ciągle stara się podważać "szatan - ojciec wszelkiego kłamstwa".


A jego pokusy - zdaniem metropolity - przyjmują dziś rozmaite kształty. "Jednym z nich jest ideologia ekologizmu, według której nie ma miejsca na Bożą Opatrzność, a człowiek nie jest kimś, kto z miłością i odpowiedzialnością ma czynić sobie ziemię poddaną, widząc w swoim potomstwie przejaw Bożego błogosławieństwa, ale głównym zagrożeniem, wręcz nieszczęściem dla naszej planety" - ostrzega w liście metropolita.

I dodaje: "Jak ideologia ekologizmu pomniejsza wartość człowieka i, odwracając porządek rzeczy, za najważniejszą wartość uznaje samą Ziemię, tak z kolei inne ideologie – ideologia gender i związana z nią ideologia LGBT – stawiają człowieka ponad wszystko, także ponad porządek naturalny, przyznając mu „prawo” do wyboru własnej tożsamości płciowej, bez względu na tożsamość biologiczną, z jaką przychodzi on na świat".
Powołuje się przy tym na słowa papieża Franciszka i podkreśla, że aby "wyzbyć się pokus szatana", należy dokonać "nawrócenia ekologicznego". "Polega ono na odnowieniu naszych relacji z Bogiem Stwórcą, z Ziemią jako powierzonym nam dobrem, z innymi ludźmi i z sobą samym" - radzi metropolita.

krakow.wyborcza.pl/krakow/7,44425,25739124,kard-stanislaw-dziwisz-na-wawelu-bp-szkodon-ofiarowuje-swoje.html#S.main_topic-K.C-B.2-L.2.maly

--
Religia jest dla ludzi bez rozumu.
/Józef Piłsudski/
Obserwuj wątek

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka