Dodaj do ulubionych

1. Ożywienie dysput etycznych (wg. sug. Felusiaka)

07.03.20, 09:06
To ma być pierwszy od długiego czasu na tym forum watek (wg. sugestii Pana Feluskiaka) w temacie prawdziwie etycznym.
Zatem do rzeczy:
Jestem świeżo po lekturze opracowania naukowego Jana Wawrzyniaka (Uni AM, - Poznań) pt.: "ETYKA EUTANAZJI Studium filozoficzno-aksjolingwistyczne" ------>
repozytorium.amu.edu.pl/bitstream/10593/21606/1/Wawrzyniak_Etyka_eutanazji_dodruk_2_8_4_2016.pdf
Jest to jakaś tam próba łagodzenie sporów etycznych nt. EUTANAZJI.
Są tam przedstawione po krótce różne poglądy kilku stron barykady.
Dla mnie ta pozycja jest kolejną dostarczycielką argumentów na za i przeciw i sądzę iż dla Państwa też będzie.

Zatem bardzo zachęcam do jej lektury, a później do dyskusji merytorycznej na ten temat tu na forum.

Na razie pozdrawiam miło i sobotnio.
Obserwuj wątek
    • diabollo Re: 1. Ożywienie dysput etycznych (wg. sug. Felus 07.03.20, 14:27
      Wszystkie tematy na tym poruszają głębokie dylematy etyczne.

A z etycznego punktu widzenia, eutanazja (pomoc w godnej śmierci ludzi, którzy nie mogą żyć) jest OK.
      Zmuszanie ludzi do cierpienia wtedy, kiedy oni tego nie chcą, a często nie mogą znieść, jest nieetyczne.

Kłaniam się nisko.

--
      Religia jest dla ludzi bez rozumu.
      /Józef Piłsudski/
    • oby.watel Re: 1. Ożywienie dysput etycznych (wg. sug. Felus 07.03.20, 15:10
      Stawianie warunków dyskutantom, dawanie sobie prawa oceny merytorycznej opinii, wyklucza jakąkolwiek dyskusję.

W tym konkretnym przypadku nie ma "różnych stron barykady". Są dwie strony — ci, którzy nie uważają się za bogów, panów życia i śmierci i nie uzurpują sobie prawa decydowania o życiu innych osób i pozostali, którym wydaje się, że są tymi, w kogo wierzą. Tak jak barbarzyństwem jest zmuszanie kobiet, by pozbywały się niechcianej ciąży pokątnie, ryzykując zdrowiem i życiem, tak niewyobrażalnym okrucieństwem jest torturowanie cierpiących niewyobrażalne męki choroby. Tymi ludźmi powinna zająć się św. Inkwizycja by im uświadomić co to znaczy ból i by sami zaczęli skamleć o śmierć.

--
      Śpieszmy się czytać posty, tak szybko znikają wraz z autorami. Trybunał Konstytucyjny padł, nietykalność funkcjonariusza Frasyniuk narusza...
      • suender Re: 1. Ożywienie dysput etycznych (wg. sug. Felus 07.03.20, 18:40
        oby.watel:

> Stawianie warunków dyskutantom, dawanie sobie prawa oceny merytorycznej opinii,
        > wyklucza jakąkolwiek dyskusję.

W artykule raczej nie widziałem, by autor (Jan Wawrzyniak) stawiał dyskutantom jakieś warunki, - no chyba że przeoczyłem. Jeśli tak, to proszę o stosowny cytat.

> W tym konkretnym przypadku nie ma "różnych stron barykady". Są dwie strony ...

Cytat:

"Proponowane ujęcie problematyki eutanazji generowane jest stopniem jej
        złożoności oraz mnogością funkcjonujących stanowisk. "

Dalej:
        Popatrz: Istnieje strona strona radykalnego neonaturalizmu, oraz nie-radykalnego.

Pierwsi chcą prawnego uregulowania dopuszczalności eutanazji, a drugim wystarcza eutanazja wpisana tylko jako legalna do etyki normatywnej.

Mamy co najmniej dwie strony w samym tylko chrześcijaństwie: Konserwatywna tj. sprzeciwiająca się całkowicie eutanazji (Katolicyzm), oraz łagodniejszą opcję Chrześcijaństwa co w większym stopniu jest za eutanazją, a w mniejszym przeciw (Protestantyzm).

I jeszcze o Neonaturalizm miękkim i twardym. Ci pierwsi tłumaczą legalność eutanazję z punktu widzenia: Kanta, Wittgensteina, Kotarbiński, ale tylko ograniczają eutanazję dla przypadków nadzwyczajnych,
        ci drudzy korzystają z konceptów etycznych wg. Sapira-Whorf, R. Bacon, F. Bacon, J. Locke, G. Berkeley, D. Hume i w ten sposób chcą eutanazji bez barier.

Mamy Relatywizm metaetyczny, Relatywizm normatywnym te dwa koncepty etyczne też różnią się między sobą i optują za dwoma rożnymi rozwiązaniami dopuszczalności eutanazji.

Tych kilka w/w pospiesznych przykładów zadają kłam Twemu upieraniu się przy tylko dwu stronach barykady.

Myślę więc, że nie przeczytałeś zapodanego linku, więc na razie tak sobie sobie tylko fantazjujesz.
        Poza tym bierzesz autora opracowania za kogoś ze szkółki niedzielnej przy Twojej parafii, a to wielki błąd!.

Bądźmy bardziej poważni i szanujmy naszych naukowców, choć ...... trochę.

Pozdrawiam.
    • diabollo Re: 1. Ożywienie dysput etycznych (wg. sug. Felus 07.03.20, 18:31
      Ciągnąc ten fascynujący temat, pozwolę sobie na opinię, że tematy takie jak eutanazja, aborcja, małżeństwa homoseksualne, to są MICHAŁY z punktu widzenia etycznego.
      Sprawy oczywiste wręcz, proste jak drut, że nie można ludzi zniewalać i każdy człowiek ma etyczne prawo do najbardziej osobistej (najbliższej swojemu własnemu ciału) wolności.

A właśnie z punktu widzenia etyki problemy takie jak podatki czy ZUS (utrzymywanie starych ludzi przez młodych), stosunki społeczne, dystrybucja władzy i prestiżu, stosunek do mniejszości, polityka społeczna, narzucanie zabobonów przez państwo w szkołach i innych instytucjach, propaganda państwowa i instytucjonalna (pierdolety koszczuja katolickiego i ich wpływ na społeczeństwo), transfery społeczne, procent PKB przeznaczany na służbę zdrowia, etc,... to są wszystko dużo ważniejsze wyzwania etyczne, które są kompletnie zaniedbane.

Kłaniam się nisko.

--
      Religia jest dla ludzi bez rozumu.
      /Józef Piłsudski/
      • suender Re: 1. Ożywienie dysput etycznych (wg. sug. Felus 07.03.20, 18:58
        diabolo:

> , że tematy takie jak eutanazja, aborcja, małżeństwa homoseksualne, to są ....

- Najpierw dziękuję za zabranie głosu.
        - Ja założyłem wątek tylko o eutanazji, gdyż widząc, jak długi jest tekst J. Wawrzyniaka i jak wiele w nim różnych stanowisk wobec eutanazji, to sadziłem iż będzie z tego nawet za dużo materiału do dyskusji jak na standardowe długości wątków na tym forum, - myliłem się?

Oczywiście. że etyczne inne zganienia, typu: "co są dużo ważniejsze wyzwania etyczne, które są kompletnie zaniedbane." jak najbardziej nadają się na to forum. Zapraszam więc Pana do otwieranie nowych wątków w przedmiotowych zaniedbanych tematach, -sam się obiecuję do nich włączyć.

Odkłaniam się nisko..

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka