Dodaj do ulubionych

Zabobon w Polsce rządzi

11.03.20, 07:40
Gdy we Włoszech z powodu koronawirusa wprowadzono zakaz odprawiania publicznych mszy św., w Polsce przewodniczący Episkopatu prosi duchownych o zwiększenie ich liczby. Hierarcha tłumaczy, że dzięki temu w liturgiach będzie mogło uczestniczyć jednorazowo mniej wiernych.

Kościół we Włoszech zgodził się na narzucone przez władze drakońskie środki mające na celu powstrzymanie epidemii koronawirusa. Aż do przypadającej 3 kwietnia Niedzieli Palmowej wierni w tym kraju nie będą mogli uczestniczyć we mszach św., a zmarli będą chowani bez kościelnych pogrzebów.
Koronawirus. Czego nie wyobraża sobie arcybiskup
Arcybiskup Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, nie wyobraża sobie takiego scenariusza nad Wisłą. W wydanym dziś komunikacie pisze: „W obecnej sytuacji pragnę przypomnieć, że tak jak szpitale leczą choroby ciała, tak kościoły służą m.in. leczeniu chorób ducha, dlatego jest niewyobrażalne, abyśmy nie modlili się w naszych kościołach”.
Proponuje inne rozwiązanie: „W związku z zaleceniami Głównego Inspektora Sanitarnego, aby nie było dużych zgromadzeń osób, proszę o zwiększenie – w miarę możliwości – liczby niedzielnych Mszy Świętych w kościołach, aby jednorazowo w liturgiach mogła uczestniczyć liczba wiernych odpowiednia do wytycznych służb sanitarnych”.
Módlmy się o wygaśnięcie epidemii
W dalszej części komunikatu abp Gądecki stwierdza, że w obecnej sytuacji „osoby starsze i schorowane mogą pozostać w domach i stąd śledzić transmisje Mszy Świętych, które są w niedziele w środkach społecznego przekazu”. Poleca transmisje: o godz. 7 w TVP 1, o godz. 9 w radiowej Jedynce, o godz. 9.30 w Telewizji Trwam, o godz. 13. w TV Polonia, a także w lokalnych stacjach.

Przypomina, że nie ma wymogu, by podczas mszy św. przekazywać sobie znak pokoju przez podanie dłoni. Na koniec pisze: „Dobremu Bogu polecajmy zmarłych na skutek koronawirusa. Módlmy się o zdrowie dla chorych oraz w intencji lekarzy, personelu medycznego i wszystkich służb, które działają w celu zatrzymania rozprzestrzeniania się tego wirusa. Módlmy się o wygaśnięcie epidemii. Zgodnie z Tradycją Kościoła zachęcam szczególnie do modlitwy suplikacją >>Święty Boże, Święty Mocny…<<”.

warszawa.wyborcza.pl/warszawa/7,54420,25776914,koronawirus-przewodniczacy-episkopatu-abp-stanislaw-gadecki.html

--
Religia jest dla ludzi bez rozumu.
/Józef Piłsudski/
Obserwuj wątek
     • oby.watel Re: Zabobon w Polsce rządzi 11.03.20, 14:29
      Wybacz, byłem nieprecyzyjny. Czy słyszałeś o kimś, kto zaraził się w polskim kościele? Wiesz, że jeśli nawet na palcach są wirusy, ty wystarczy wziąć do ręki hostię, by uciekły w popłochu?

      --
      Śpieszmy się czytać posty, tak szybko znikają wraz z autorami. Trybunał Konstytucyjny padł, nietykalność funkcjonariusza Frasyniuk narusza...
     • oby.watel Re: Zabobon w Polsce rządzi 11.03.20, 14:58
      Fachowiec nie widzi potrzeby.

      Podczas konferencji prasowej, na której premier i ministrowie jego gabinetu ogłosili zamknięcie szkół i innych placówek oświatowych oraz kulturalnych - muzeów, teatrów i kin, padło pytanie o ewentualne zamknięcie kościołów.

      - Nie ma potrzeby - odpowiedział mini ster zdrowia. Zaznaczył, że w związku z dynamicznym rozwojem sytuacja jest monitorowana, ale zwiększenie liczny mszy, o czym zdecydował episkopat, jest "zasadne i sensowne". Ułatwi bowiem zachowanie bezpiecznego dystansu 1 metra między wiernymi.


      Niepotrzebnie się martwisz. Zwłaszcza, że do kościołów uczęszczają głównie starzy i dzieci. Dzieciom nic nie będzie, a jeśli starsi zachorują i umrą, to kto skorzysta? Ci, którzy zawiadują cmentarzami. Czyli Kościół.

      --
      Śpieszmy się czytać posty, tak szybko znikają wraz z autorami. Trybunał Konstytucyjny padł, nietykalność funkcjonariusza Frasyniuk narusza...

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka