Dodaj do ulubionych

LUD SPRZEDAŁ WOLNOŚĆ ZA 500+?

13.05.20, 07:50
krytykapolityczna.pl/kraj/leszczynski-lud-sprzedal-wolnosc-za-500-to-bardzo-stary-koncept/
Obserwuj wątek
   • diabollo Re: LUD SPRZEDAŁ WOLNOŚĆ ZA 500+? 28.05.20, 07:45
    Cały problem z podstawowymi definicjami bierze się w PL z wyparcia (przez prawicę to zrozumiałe, ale też przez lewicę ze strachu), odepchnięcia, odcięcia się, zakopania i naplucia przez lewe ramię i udeptaniu ziemi nad...
    Karlem Marxem.

    Tymczasem stary Marx dość precyzyjnie opisał jak wyglądają podziały klasowe w połeczeństwie kapitalistycznym. Oczywiście dzisiejszy kapitalizm jest inny niż ten sprzed prawie dwustu lat, ale spokojnie na marksistowskim fundamencie doskonale daje się definiować klasy i podziały klasowe dzisiaj.

    Jednak polska yntelygencja jak wiadomo uważa, że jeżeli będzie bardziej ignorancka i nie będzie miała pojęcia o Marxie (za to będzie oddana ideologii janiepawlizmu, która intelektualnie jest kompletnie z dupy) to będzie lepsza.

    "Ignorancja to siła" jak natrząsał się z kaptalistycznego społeczeństwa pewien lewak, niejaki George Orwell.

    Kłaniam się nisko.
    • oby.watel Re: LUD SPRZEDAŁ WOLNOŚĆ ZA 500+? 28.05.20, 10:16
     diabollo napisał:

     > Cały problem z podstawowymi definicjami bierze się w PL z wyparcia (przez prawi
     > cę to zrozumiałe, ale też przez lewicę ze strachu), odepchnięcia, odcięcia się,
     > zakopania i naplucia przez lewe ramię i udeptaniu ziemi nad...
     > Karlem Marxem.
     >
     > Tymczasem stary Marx dość precyzyjnie opisał jak wyglądają podziały klasowe w p
     > ołeczeństwie kapitalistycznym. Oczywiście dzisiejszy kapitalizm jest inny niż t
     > en sprzed prawie dwustu lat, ale spokojnie na marksistowskim fundamencie doskon
     > ale daje się definiować klasy i podziały klasowe dzisiaj.
     >
     > Jednak polska yntelygencja jak wiadomo uważa, że jeżeli będzie bardziej ignoran
     > cka i nie będzie miała pojęcia o Marxie (za to będzie oddana ideologii janiepaw
     > lizmu, która intelektualnie jest kompletnie z dupy) to będzie lepsza.
     >
     > "Ignorancja to siła" jak natrząsał się z kaptalistycznego społeczeństwa pewien
     > lewak, niejaki George Orwell.

     Trudno nie zgodzić się z tym wywodem. Stary, poczciwy Karol Marx dość precyzyjnie opisał jak wyglądają podziały klasowe w społeczeństwie kapitalistycznym, a bolszewicy zamiast wyciągnąć z tego wnioski, uwzględnić rolę poszczególnych klas, poprawić działanie, wyeliminować nieprawidłowości postawili wszystko na głowie, pogonili kapitalistów i sami obsadzili się w ich roli na czele firm i przedsiębiorstw. Przewrotność tego rozwiązania polega na tym, że kapitalista musi posiadać talent, a za każda błędna decyzja grozi stratami i bankructwem. Kapitalista bolszewicki nie musi martwić się o przedsiębiorstwo, którym kieruje, bo zawsze może liczyć na wsparcie państwa. Przez całą komunę tłumaczono nam, że to wielka łaska, że wszyscy mają pracę, bo stworzenie miejsca pracy bardzo dużo kosztuje, a państwo do wszystkiego dopłaca po to, żeby Polska rosła w siłę, a ludziom żyło się dostatniej.

     O co chodzi neobolszewikom? To proste. Zgodnie z ich wyobrażeniami niewolnik to ktoś, kogo stać na utrzymanie domu, mieszkania, samochód, lodówkę, pralkę, telewizor i wczasy na Podkarpaciu. Wolny człowiek jest wtedy, gdy na telewizor musi pracować pół roku, na samochód pół wieku, zaopatrywać się w pustych sklepach i nie stać go nawet na wczasy pod gruszą. Jego zadowoli każdy ochłap, zwłaszcza, że w tym systemie państwo udaje, że płaci, a on udaje, że pracuje, więc wszystko co mu dają mu się po prostu należy.
  • oby.watel Re: LUD SPRZEDAŁ WOLNOŚĆ ZA 500+? 28.05.20, 09:48
   Szkoda, że autor tej pogłębionej analizy nie zaczął od wspólnoty pierwotnej, lecz w swej podróży w czasie zatrzymał się z niezrozumiałych względów ledwie na roku 1768. Ale w sumie bardzo trafna analiza, dowodząca, że panowie, inteligencja, elity są generalnie nieprzekupne, a niewolników można kupić tanio i jeszcze taniej zniewolić. Niewolnik nie wystąpi w obronie elit, prawa, Konstytucji, bo jemu elity, prawo, Konstytucja do niczego nie są potrzebne. Elitą jest dla niego jego pan, im bardziej krwiożerczy tym lepiej, tym większy czuje przed nim respekt, tym większy żywi dla niego podziw. Konstytucja z kolei stoi na straży praw i wolności. A jakież to prawa i wolność ma niewolnik? Jeśli o coś walczy, zabiega, to tylko o to, by wszyscy mieli tak, jak on.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka