Dodaj do ulubionych

Wściekły atak na biskupa i Kościół

09.06.20, 07:45
Oskarżany o tuszowanie pedofilii biskup kaliski robi z siebie ofiarę. "Proszę o modlitwę w czasie nagonki na moją osobę"

ANNA J.DUDEK

Biskup kaliski Edward Janiak prosi wiernych o modlitwę w czasie "medialnej nagonki na jego osobę". Bp Janiak to duchowny, który według braci Sekielskich, autorów "Tylko nie mów nikomu" i "Zabawy w chowanego", tuszował przestępstwa pedofilskie, których dopuszczali się podlegli mu księża.

W długim liście napisanym z okazji uroczystości Trójcy Świętej biskup pisze o znaczeniu Eucharystii w Kościele, której poświęca wiele długich akapitów. Pod koniec listu, datowanego na 5 czerwca, a umieszczonego na stronie internetowej diecezji kaliskiej, poleca Bogu "całą diecezję, kapłanów, siostry i rodziny, aby nauczył wszystkich wierności własnemu, prawemu sumieniu", bo jest ona "jego urzeczywistnioną miłością".

Diecezjanom życzy, "by umieli dostrzegać uczciwych i oddanych służbie Bożej kapłanów, których odpowiedzią na wielką miłość Chrystusa jest ich posługa z pełną gotowością i całym sercem". Następnie prosi o modlitwę za kapłanów, "by moc łaski Pana była dla nich większa aniżeli przemoc i jakakolwiek ludzka słabość".

W ostatnim akapicie pisze:

Proszę także szczególnie o modlitwę w tym czasie medialnej nagonki na moją osobę, abym uświęcony niewidzialną mocą Ducha Świętego mógł zawsze służyć Bogu Żywemu przez miłość i służbę ofiarną, której Chrystus jest początkiem, środkiem i dopełnieniem.
Na końcu błogosławi "wpatrzony w Jezusa Eucharystycznego".

Rola bp. Janiaka w tuszowaniu pedofilii wśród podległych mu księży w diecezji jest przedstawiona w dokumencie Tomasza i Marka Sekielskich "Zabawa w chowanego", który premierę miał 16 maja. Trzej chłopcy - bracia Bartłomiej i Jakub oraz Andrzej - byli wykorzystywani przez księdza Arkadiusza H. z diecezji kaliskiej. Ten ksiądz podlegał biskupowi Janiakowi, który - mimo wiedzy o krzywdzie dzieci i przestępstw, których dopuszczał się duchowny - nie podjął żadnych kroków.

List biskupa został odczytany w kościołach diecezji kaliskiej.
Po premierze filmu prymas Polski skierował sprawę do Watykanu. Tam wszczęto postępowanie, w którym dochodzenie przeprowadzić ma abp Stanisław Gądecki. 2 czerwca na stronie archidiecezji poznańskiej pojawił się komunikat metropolity abp. Gądeckiego, w którym pisze on o "zasygnalizowanych zaniedbaniach biskupa kaliskiego w prowadzeniu spraw o nadużycia seksualne na szkodę osób małoletnich ze strony niektórych duchownych".

Członkowie Rady Kapłańskiej diecezji kaliskiej odmówili podpisania listu poparcia dla biskupa.

Biskup miał okazję, by przeprosić ofiary. Za ogromną krzywdę, która stała się ich udziałem, i za swoje "zaniedbania". By wzorem prymasa, abp. Wojciecha Polaka, przeprosić i uderzyć się w piersi. Przyznać do błędów, a nie, jak pisał abp Polak w swoim liście, "kierować się fałszywą logiką troski o Kościół, skutkującą ukrywaniem sprawców przestępstw seksualnych".

Nie skorzystał z niej. Jedyne, na co się zdobył, to zrobienie z siebie ofiary "nagonki medialnej", czyli dziennikarskiego śledztwa, w wyniku którego na jaw wyszły ohydne praktyki w diecezji kaliskiej.

Stawianie się na miejscu ofiary w sytuacji, gdy prawdziwe ofiary wciąż czekają na sprawiedliwość - te ofiary mają twarze, imiona, nazwiska i historię krzywdy, której doznały - to coś, co nie mieści się w żadnym systemie wartości. Nie ma skali, która mierzy ten poziom zapierającej dech w piersiach hipokryzji i pogardy dla dzieci, które padły ofiarami zbrodni.
I nie zmienią tego żadne listy ukwiecone wyznaniami miłości do Chrystusa.

www.wysokieobcasy.pl/wysokie-obcasy/7,100865,26012564,oskarzany-o-tuszowanie-pedofilii-biskup-kaliski-robi-z-siebie.html?_ga=2.244695749.1162786291.1591593734-66682764.1584340826#S.wysokie_obcasy-K.C-B.2-L.1.duzy
Obserwuj wątek

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka