Dodaj do ulubionych

Tym razem prezydent postąpił słusznie

02.07.20, 07:22
Monika Płatek
Prof. Płatek: Tym razem prezydent postąpił słusznie, udzielając aktu łaski

Z tekstu ułaskawienia wynika, że gdy skazany był pozbawiony wolności, dziecko osiągnęło pełnoletność, odwiedzało skazanego, wybaczyło mu i nie ma nic przeciwko temu, by zamieszkał w tym samym domu.

Prof. Monika Płatek jest prawniczką, specjalistką prawa karnego i kryminologii.

Opozycja domaga się wyjaśnienia od prezydenta Andrzeja Dudy, jak doszło do ułaskawienia osoby, którą określa mianem pedofila. Ma prawo. Warto jednak przy okazji nie wylać dziecka z kąpielą. Nie wątpię w szczere oburzenie, ale nawet wtedy zasługujemy na to, by politycy uważali na słowa.

Co wiemy? Że konkretny człowiek, wobec którego zastosowano akt łaski, został skazany za kazirodczy gwałt na dziecku poniżej 15. roku życia (art. 197 par. 2 i 3 kk), znęcanie się nad członkiem rodziny (art. 207 par. 1 kk) oraz za uszczerbek na zdrowiu poniżej siedmiu dni (art. 156 par. 2 kk). Wiemy, że otrzymał wieloletni wyrok. Wiemy, że wyrok odbył w całości. Wraz z karą, jak wynika z treści ułaskawienia, orzeczono wobec niego środek karny w postaci zakazu zbliżania się do ofiar. Zakaz taki orzeka się na wiele lat lub nawet dożywotnio (art. 43 kk w zw. z art. 41a kk).

W czasie, gdy skazany był pozbawiony wolności, dziecko osiągnęło pełnoletność, odwiedzało skazanego, wybaczyło mu i nie ma nic przeciwko, by zamieszkał w tym samym domu. To dziś mówi już dorosła osoba. Podobne stanowisko mają pozostali członkowie rodziny. Nie odrzucili bliskiego. Potępili jego czyny, ale nie jego. Odbył wyznaczoną mu karę. Ma prawo powrócić do społeczeństwa.

Te wielkie słowa sprowadzają się do miejsca, gdzie można mieszkać, pracować, być z bliskimi na tyle dobrze, by znów nie popłynąć w alkoholizm i szkodzenie innym. Te wielkie słowa oznaczają również, że liczymy się z uczuciami i wolą rodziny. Chcą być ze swoim bliskim. Nawet z kimś, kto w przeszłości dopuszczał się czynów strasznych i molestował dziecko? Tak, nawet z kimś takim.

Nie róbmy takich wielkich oczu. Gros dzieci jest molestowanych i gwałconych w rodzinach; gros sprawców nigdy za to nie odpowiada. Żyjemy na co dzień z gwałcicielami pod jednym dachem. Do tego tworzymy prawo, które gwałcicieli chroni, zwłaszcza gdy mają znaczące role lub/i noszą sutanny (patrz: próba usunięcia art. 199 par. 2 z kodeksu karnego). Społeczeństwo, które stać zaledwie na święte oburzenie i obojętność wobec zjawiska krzywdzenia dzieci, nie pomaga powrotowi do życia zgodnego z prawem i dobrymi normami społecznymi tym nielicznym, którzy odpokutowali za swoje zbrodnie.

Może nas dziwić reakcja rodziny, ale nie mamy prawa sugerować, że zostali do przebaczenia zmuszeni lub że dotknięci są syndromem sztokholmskim. Syndrom sztokholmski nie istnieje. Istnieje nasz brak zrozumienia sytuacji osoby w skrajnej deprywacji wolności. Nie dziwią nas namolne żądania, by wybaczać księżom, którzy gwałcą dzieci i pozostają bezkarni, a pozwalamy sobie lekceważyć wolę rodziny skazanego, która chce go z powrotem? Nie tędy droga.

Uważajmy też na słowa. Ci, którzy gwałcą dzieci, najczęściej nie są dotknięci pedofilią. Są dotknięci przyzwoleniem płynącym z góry, od władzy, by dzieci traktować jak rzeczy. Krzywdzeniem dzieci zagraża mówienie, że „należą do” rodziców, a klapsy i bicie je wychowują. Władza i uprzedmiotowienie, lekceważenie i brak szacunku dla małego dziecka – to, a nie pedofilia – są najczęstszymi przyczynami ich krzywdzenia seksualnego.

CDN...
Obserwuj wątek
  • diabollo Re: Tym razem prezydent postąpił słusznie 02.07.20, 07:22
   Z tekstu ułaskawienia wynika, że pokrzywdzeni przestępstwem dziś mówią: „Chcemy, by skazany z nami zamieszkał”. Niestety, na tym etapie procedury jedyna możliwość, by to nastąpiło, jest akt łaski prezydenta skracający czas, na który orzeczono zakaz zbliżania się. Byłoby lepiej i sprawniej, i bezpieczniej dla nas wszystkich, gdyby zrobił to sąd, który to orzekł. Sąd może, ale nie musi. I wtedy, by zgodnie z wolą rodziny, ten, który wyszedł na wolność, mógł z nią zamieszkać, zostaje instytucja nadzwyczajna – prawo łaski.

   Art. 139 Konstytucji RP stanowi, iż prezydent stosuje prawo łaski. Prawa łaski nie stosuje się do osób skazanych przez Trybunał Stanu. Prawo łaski może być zastosowane tylko i wyłącznie wobec tego, kto został uznany za winnego zarzucanego mu czynu prawomocnym wyrokiem (a więc najczęściej w drugiej instancji). Ułaskawić można tylko i wyłącznie przestępcę. Dopóki nie zapadnie ostateczny wyrok, człowiek uznawany jest za niewinnego.

   Prezydent Duda na początku swojej kadencji zastosował art. 139 Konstytucji RP w sposób, który złamał konstytucję. Ułaskawił Mariusza Kamińskiego skazanego w pierwszej instancji, a więc wciąż uznawanego za niewinnego. Ułaskawiając go, potwierdził swoim aktem, że ułaskawiony jest przestępcą. Argument, by w ten sposób wyręczyć sądy, było kolejnym złamaniem konstytucji. Nasz ustrój przewiduje trójpodział władzy. Prezydent nie może – nie łamiąc konstytucji – wyręczyć sądów. Może jednak, gdy powody są poważne (art. 568 kpk), zastosować zgodnie z prawem prawo łaski.

   Prezydent Duda wielokrotnie złamał konstytucję, także gdy rzecz dotyczyła prawa łaski; w tym jednak przypadku wydaje się, że nie naruszył prawa i zachował się i godnie, i rozsądnie.

   wyborcza.pl/7,75968,26090048,prof-platek-tym-razem-prezydent-postapil-slusznie-udzielajac.html
   • diabollo Re: Tym razem prezydent postąpił słusznie 02.07.20, 07:25
    Nawet stojący zegar dwa razy na dobę wskazuje właściwy czas.

    Dziwny, katolicki kraj.
    Za słusze ułaskawienie Duda ma kłopoty, a może staci za to prezydenturę.
    Lamanie konstytucji i łamanie praworządności przez Dudę większości katolickiej odpowiadało.

    Kłaniam się nisko.
   • oby.watel Re: Tym razem prezydent postąpił słusznie 02.07.20, 09:21
    Chyba tym razem p. Płatek popłynęła. Sam A. Duda przyznał, że po wyjściu z więzienia ten pan mieszkał z rodziną. W nagrodę za łamanie prawa został ułaskawiony. Innymi słowy — łamiesz prawo? Nie szkodzi, nie tylko nie spotka cię żadna kara, ale jeszcze samowola zostanie zalegalizowana.

    Miło ze strony p. Płatek, że stara się być obiektywna, ale skoro wszystko jest tak klarowne, to dlaczego listy ułaskawionych wraz z uzasadnieniami nie ma na stronie prezydenta? Warto zerknąć. Sąd wnioskuje pozytywnie, ministerstwo negatywnie, więc prezydent odmawia. Żadnych uzasadnień, żadnych informacji. Po co tłuszcza ma wiedzieć kogo władza wypuszcza z więzień? Domniemywać wypada, że p. Płatek jako jedyna dostała pełny wgląd w akta sprawy, skoro tak gorliwie broni decyzji p. prezydenta.

    P. Płatek wielokrotnie deklarowała, że nie będzie się wypowiadać w sprawach, w których nie zna szczegółów. No ale teraz sytuacja jest ekstraordynaryjna — trzeba bronić decyzji samego p.rezydenta. Do obrony słusznej decyzji znajomość sprawy nie jest potrzebna. Na szczęście p. Płatek przyznała, że jej się wydaje.
  • oby.watel Re: Tym razem prezydent postąpił słusznie 06.07.20, 16:47
   Tytuł profesorski zobowiązuje. Sama pouczała, że nie należy się wypowiadać jeśli nie zna się wszystkich aspektów sprawy. To co p. prof. tu powypisywała chluby jej nie przynosi. Sama przyznała, że pisząc tamten tekst, posiadała jedynie część informacji o całej sprawie. Nie wiedziała nawet o jaką sprawę chodzi — miała nadzieję, że chodzi o inny przypadek, w którym człowiek odbył karę 12 lat pozbawienia wolności za molestowanie siostrzenicy, ale pojednał się z nią, a ofiara - dziś dorosła i całkowicie niezależna finansowo kobieta - również oczekiwała zniesienia zakazu zbliżania się do niej. Jak można wypisywać pierdolety nie upewniwszy się nawet o co dokładnie chodzi? Czy inne opinie p. profesor są równie rzetelne?
   • diabollo Re: Tym razem prezydent postąpił słusznie 06.07.20, 23:25
    Kwachu ułaskawił ponad 4000 skazanych.
    PIS-Duda 100.
    W tym kilku kumpli z partii i pedofila.

    Jestem za typem prezydentury miłosiernej w stylu Kwacha. Niech ułaskawienia idą w tysiące.

    Trudno mi oceniać, czy oprawca tej rodzinny i pedofil uzależnił rodzinę ekonomicznie i czy usłaskawinie było słuszne.
    Wiem na pewno, że katoprawica chce zapełniać więzienia do oporu jak ich ideowi guru ze Stanów.
    Wolność to niewola i praca niewolnicza w więzieniu czyni wolnym, takie tam katofaszystowskie wierzenia.

    Jeżeli PIS-Duda wywróci się na tym ułaskawieniu, to tylko mnie to ucieszy i popchnie Polskę w stronę humanizmu przeciw katolickoprawicowej barbarii.

    Kłaniam się nisko
    • oby.watel Re: Tym razem prezydent postąpił słusznie 07.07.20, 09:23
     diabollo napisał:

     > Kwachu ułaskawił ponad 4000 skazanych.
     > PIS-Duda 100.
     > W tym kilku kumpli z partii i pedofila.

     A Bierut? Bo wiesz, król Bolesław Śmiały nie ułaskawił klechy i go z kraju wyp... ędzili. Jaki jedno z drugim ma związek? Potrafisz wskazać jakiś?

     > Jestem za typem prezydentury miłosiernej w stylu Kwacha. Niech ułaskawienia idą
     > w tysiące.

     PiS też uważa, że sądy to przeżytek i ich wyroki są gówno warte, dlatego politycy powinni mieć na nie wpływ.

     > Trudno mi oceniać, czy oprawca tej rodzinny i pedofil uzależnił rodzinę ekonomi
     > cznie i czy usłaskawinie było słuszne.
     > Wiem na pewno, że katoprawica chce zapełniać więzienia do oporu jak ich ideowi
     > guru ze Stanów.
     > Wolność to niewola i praca niewolnicza w więzieniu czyni wolnym, takie tam kato
     > faszystowskie wierzenia.

     PiS identycznie odnosi się do wszystkich zarzutów — nie wiem, nie czytałem, musiałbym się zapoznać. Na szczęście prof. Płatek nie musi wiedzieć i łatwo jej oceniać. W ogóle więzienia, przestępstwa to prawackie wymysły. Lewica wie, że przestępstwa nie istnieją. Dlatego bolszewicy swoja rewolucje zaczęli od zwolnienia wszystkich carskich więźniów, żeby zrobić miejsce dla swoich. Z tym, że było ich zdecydowanie mniej, bo większość była karana na miejscu strzałem w tył głowy. Taki to był lewicowy, postępowy proceder.

     > Jeżeli PIS-Duda wywróci się na tym ułaskawieniu, to tylko mnie to ucieszy i pop
     > chnie Polskę w stronę humanizmu przeciw katolickoprawicowej barbarii.

     Nie ma obawy, żeby się wywrócił. Pedofil w tym kraju otaczany jest czcią. Zwłaszcza przez baby na wsi.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka