Dodaj do ulubionych

Kolejny biskup chronił księdza pedofila.

09.07.20, 07:21
Nie tylko kaliski biskup Edward Janiak jest rozliczany z tuszowania kościelnej pedofilii. Watykan zlecił dochodzenie także w sprawie zaniedbań bp. Tadeusza Rakoczego. Doniesienia złożono też na innych hierarchów.

– Kościół w Polsce nie poradzi sobie z pedofilią bez pomocy Watykanu – powiedział kilka dni temu ks. Piotr Studnicki, dyrektor biura delegata Episkopatu ds. ochrony dzieci i młodzieży. Pomoc właśnie nadchodzi.

Milczenie biskupa Tadeusza Rakoczego
„Wyborcza” dowiedziała się, że Watykan zlecił przeprowadzenie dochodzenia w sprawie zaniedbań, których kilkanaście lat temu miał się dopuścić bp Tadeusz Rakoczy. Ma 82 lata i jest na kościelnej emeryturze.

Przez ponad 20 lat Rakoczy kierował diecezją bielsko-żywiecką. Do kurii za jego rządów zgłosił się wtedy były ministrant molestowany w dzieciństwie przez księdza pedofila. Opowiedział swoją historię, prosił o ukaranie sprawcy.

Bp Rakoczy spotkał się z nim dwa razy – mężczyzna ma na to świadków. O molestowaniu poinformował też na piśmmie. Ale biskup, jak twierdzą nasi informatorzy, nic z tą wiedzą nie zrobił. Miało to dramatyczne konsekwencje, bo ksiądz pedofil wykorzystał potem kolejnego chłopca. Zareagował dopiero następca Rakoczego bp Roman Pindel, który wszczął postępowanie w sprawie księdza pedofila.

Kościelni hierarchowie od 2001 r. mają obowiązek zgłaszania do watykańskiej Kongregacji ds. Nauki Wiary każdego przypadku nadużyć seksualnych. Jeśli tego nie robią, sami mogą zostać ukarani. Papież Franciszek opracował nawet specjalną procedurę ścigania biskupów, ale do tej pory w Polsce po nią nie sięgano.

Zmieniło się to kilka tygodni temu po premierze „Zabawy w chowanego”, drugiego filmu braci Sekielskich o kościelnej pedofilii. Sekielscy ujawnili, że kaliski biskup Edward Janiak przez trzy lata chronił księdza pedofila z Pleszewa.

Arcybiskup Wojciech Polak, prymas Polski i zwolennik rozliczeń z kościelną pedofilią, zawiadomił Watykan o niedopełnieniu obowiązków przez Janiaka. Watykan wszczął dochodzenie w sprawie kaliskiego biskupa, a zebranie dowodów powierzył metropolicie poznańskiemu abp. Stanisławowi Gądeckiemu.

Skargi do papieża Franciszka na polskich biskupów
„Wyborcza” ustaliła, że trwa również zbieranie dowodów w sprawie niedopełnienia obowiązków przez emerytowanego bp. Tadeusza Rakoczego. Zawiadomienie do Watykanu za pośrednictwem nuncjatury apostolskiej w Polsce wysłał w ubiegłym roku były ministrant. Dochodzenie w tej sprawie Watykan zlecił metropolicie krakowskiemu abp. Markowi Jędraszewskiemu. Niedawno wysłannik Jędraszewskiego przesłuchał ofiarę.

Wkrótce mogą się zacząć kolejne dochodzenia, bo do Watykanu napływają już zgłoszenia o innych biskupach chroniących księży pedofilów.

Autorem jednego z nich jest Zbigniew Nosowski, naczelny katolickiego pisma „Więź”. Ustalił, że diecezja kaliska przez 15 lat chroniła księdza skazanego za molestowanie dzieci: zamiast powiadomić Watykan, księdza pedofila przerzucono do innej diecezji. Odpowiada za to nie tylko bp Janiak, ale także jego poprzednik bp Stanisław Napierała, dziś na kościelnej emeryturze.

Zawiadomienie Watykanu zapowiedział również mężczyzna molestowany w dzieciństwie przez znanego księdza z Radomia. O brak reakcji oskarża miejscowego biskupa Henryka Tomasika.

- Mamy nowy etap skandalu pedofilskiego w polskim Kościele, ale nie jest to żaden przełom. Jesteśmy świadkami ujawniania degrengolady moralnej trwającej od kilkudziesięciu lat - mówi nam ks. prof. Andrzej Kobyliński, filozof i etyk, który od ponad 20 lat walczy z pedofilią w Kościele. Jest pesymistą: - Kościół podejmuje działania pod presją mediów. Nie ma żadnych podstaw, by sądzić, że w najbliższym czasie może dojść do odnowy moralnej w polskim Kościele.

poznan.wyborcza.pl/poznan/7,36001,26112283,wyborcza-ujawnia-kolejny-biskup-chronil-ksiedza-pedofila.html?_ga=2.72545939.1037123997.1593863809-66682764.1584340826#S.koronawirus-K.C-B.1-L.1.duze
Obserwuj wątek
  • diabollo Re: Kolejny biskup chronił księdza pedofila. 09.07.20, 07:27
   Przecież Watykan to centrala wszak ciągle tej samej mafii.
   Mafia sama z siebie nie będzie się zmieniać, tym bardziej, że pedofilia wynika z samej struktury i systemu na którym opiera się kościół katolicki.
   Watykanowi, jak każdemu zarządowi multinarodowej korporacji zależy na minimalizacji strat wizerunkowych.

   Ochronę polskich obywateli przed gwałcicielami z kleru katolickiego musi zapewnić pańtwo polskie odspawane od kościoła katolickiego.
   Ale oczywiście to niemożliwe tak długo, jak u nas rządzi katoprawica, a rządzi od ponad trzech dekad, od Jaruzelskiego, który katolikokomunistą był.

   Kłaniam się nisko.
    • diabollo Re: Kolejny biskup chronił księdza pedofila. 10.07.20, 07:29
     Dwadzieścia już prawie lat temu też powstała kościelna komisja śledcza na której czele stanął biskup Sławoj Leszek Głódź (ten co "słabo powstrzymuje chuć) i jej zadaniem było wytropić i wypalić gorącym żelazem wszelkie nieprawidłowości w Radiu Maryja; wiecie, że takie upolitycznione, nacjonalistyczne, a nawet antysemickie.

     Wczoraj w RM wystąpił sam Jarosław Kaczyński, który na falach tego katolickiego głosu w twoim domu straszył emerytów, że jeżeli nie zagłosują na Andrzeja Dudę to wymorduje ich zachodnioeuropejska eutanazja.

     Kłaniam się nisko.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka