Dodaj do ulubionych

Jeszcze o patriotyzmie, jeśli pozwolicie

10.07.20, 13:41
Patriotyzm to ostatnie schronienie kanalii.

Samuel Johnson.

Patriotyzm jest błędem – podwójnym! Dla patriotów jest to błąd moralny: niemal zawsze jest to bezpośrednie lub pośrednie źródło występku, niegodziwości, krzywdy, zadawania cierpienia i doświadczania cierpienia. Patriotyzm sprzyja wojnie, a przez wojny, które zgodnie z zapisami historycznymi są w większości niepotrzebne i nieuzasadnione, zwiększa się ogólna ilość cierpienia ludzi. Wojna może mieć inne zalety, ale koszt jest zawsze zbyt duży. Jeśli powiada się, na przykład, że niektórych chorób nie dałoby się wyleczyć bez badań wojskowych zainspirowanych wojną, wcale mnie to nie porusza. (Badania powinny tam być i prawdopodobnie tam były. Nie wyrosło to z niczego. Wojna mogła po prostu dodać do badan więcej pieniędzy i presje braku czasu potrzebnego na jej opracowanie. Ale to nie usprawiedliwia wojny).

Drugi błąd jest błędem intelektualnym. Zakłada, że kraj jest prawdziwym przedmiotem godnym poświęcenia, godnym zabijania i wartym śmierci. To silnik napędzający wojny. Czy mogą istnieć wojny bez abstrakcji? Oto jest pytanie. I ja nie sądzę, że mogą. Myślę, że wymagają one lojalności wobec czegoś innego niż otaczający ich ludzie, dlatego zawsze wiążą się z czymś abstrakcyjnym, nie rozpoznawanym jako abstrakcja, ale uważanym za rzeczywistość, kraj, tak jakby mój kraj był po prostu faktem natury, w przeciwieństwie do niewiarygodnej złożonej abstrakcji, która ma ogromną władzę nad umysłami ludzi. Patriotyzm jest więc błędem moralnym i intelektualnym, pomyłką dwukrotnie. Wszyscy podlegamy temu. Wszyscy jesteśmy patriotami, zanim niektórzy z nas oderwą się na tyle, aby ponownie spojrzeć na to zjawisko. I właśnie to rozumiem przez ‘podwójny błąd’.

George Kateb. thepointmag.com/dialogue/mistakes-weve-made-george-kateb/
Obserwuj wątek
    • diabollo Re: Jeszcze o patriotyzmie, jeśli pozwolicie 10.07.20, 18:14
      To też narzędzie socjotechniczne do rządzenia społeczeństwami. Z podobnego repertuaru co religia.
      Bez np. gorących uczuć patriotycznych, które co chwila dostarczają i podsycają cykliczne wojny, Władymir Putin nie utrzymałby się tyle lat u władzy.

Kłaniam się nisko.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka