Dodaj do ulubionych

PL mniej wierząca, a i tak najbardziej religija w

22.07.20, 07:24
... Europie

wyborcza.pl/7,75399,26147980,badania-pew-research-polska-mniej-wierzaca-a-i-tak-najbardziej.html#S.main_topic-K.C-B.2-L.1.maly
Od upadku komunizmu wraz ze wzrostem dochodów Polacy coraz mniej wierzą w Boga. Ale i tak na razie pozostajemy najbardziej religijnym narodem w Europie.

Takie wnioski płyną z badania waszyngtońskiego instytutu Pew Research, który w ubiegłym roku przeprowadził ankiety w 34 krajach na całym świecie, pytając respondentów o stosunek do religii, Boga i modlitwy.

Generalnie - dowodzą autorzy - im wyższy dochód w kraju oraz stopień wykształcenia, tym mniej osób uważa, że wiara w Boga przyczynia się do moralności w życiu oraz wyznawania dobrych wartości.

Szwecja i Kenia - dwa odległe bieguny
Za przykład badający podają Szwecję, która charakteryzuje się jednym z najwyższych PKB na głowę mieszkańca (ponad 55 tys. dol., w Polsce to ok. 32 tys. dol.), gdzie tylko 9 proc. badanych uważa, że wiara w Boga jest koniecznym warunkiem zachowania postawy moralnej. Na drugim biegunie jest Kenia - z najmniejszym PKB spośród badanych krajów - gdzie przekonanie takie podziela aż 95 proc. ankietowanych.

Na naszym kontynencie podział ten przebiega wzdłuż granic Europy Zachodniej i Środkowo-Wschodniej, choć z biegiem lat religijność na wschodzie kontynentu maleje. Na Litwie w porównaniu z 1991 r., gdy upadł Związek Radziecki, odsetek tych, którzy uważają, że Bóg odgrywa w ich życiu istotną rolę, spadł o 12 punktów procentowych (obecnie tego zdania jest 44 proc., w 1991 r., było to 56 proc.). Najbardziej odsetek ten spadł jednak w Hiszpanii (z 71 do 45 proc.) oraz we Włoszech (z 81 do 60 proc.).

Polska pod tym względem znalazła się zaś na trzecim miejscu: od 1991 r. odsetek rodaków uważających, iż Bóg w ich życiu jest ważny, spadł o 14 punktów - z 83 do 69 proc. To jednak wciąż największy odsetek wśród badanych w Europie.

Bóg, morale, majętność
Odwrotna tendencja - więcej osób uznaje ważną rolę Boga - zauważalna jest za to na Ukrainie (z 50 proc. w 1991 r. do 62 proc. obecnie), Bułgarii (z 41 do 55 proc.) i Rosji (z 26 do 37 proc.).

Połowa Bułgarów uważa też, że wiara w Boga wiąże się z lepszą postawą moralną. Sądzi tak również 53 proc. Greków oraz 45 proc. Słowaków. W Polsce twierdząco odpowiedziało 36 proc. ankietowanych, a w Niemczech - 37 proc. W tym ostatnim kraju autorzy wiążą ów wynik z napływem w ostatnich latach ludności muzułmańskiej, w większości wiążącej wiarę w Boga z postawą moralną (sądzi tak 65 proc. ankietowanych muzułmanów i tylko 45 proc. chrześcijan).

W Polsce aż 43 proc. osób z niskimi dochodami uważa, że Bóg jest istotny w ich życiu, podczas gdy w grupie majętnych twierdzi tak jedynie 29 proc. Jeszcze wyższe dysproporcje zanotowano na Węgrzech (odpowiednio 37 i 18 proc.), Bułgarii (58 i 39 proc.), Argentynie (68 i 48 proc.), Izraelu (64 i 42 proc.) oraz Stanach Zjednoczonych (56 i 32 proc.).

Niezwykle religijna Indonezja i Filipiny
Idąc za ustaleniami Pew Research, za najbardziej zeświecczone kraje w Europie można uznać: Szwecję (tylko 9 proc. ankietowanych uważa tam, że wiara w Boga łączy się z moralnością), Czechy (14 proc.), Francję (15) i Holandię (22). Zaś do najbardziej religijnych należy Grecja (53 proc.) i Turcja (75 proc.).

W odległej Australii ten odsetek wynosi 19 proc., a w muzułmańskiej Indonezji i na chrześcijańskich Filipinach - po 96 proc.
Obserwuj wątek

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka