Dodaj do ulubionych

30 lat temu wprowadzono katoagitację do szkół

25.08.20, 09:54

wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114884,26236260,30-lat-temu-religie-wprowadzono-do-szkol-tylnymi-drzwiami-i.html#s=BoxOpImg3
Obserwuj wątek
      • diabollo Re: 30 lat temu wprowadzono katoagitację do szkół 25.08.20, 21:44
        Dobre pytanie. Niestety nie mamy katolików, którzy by wypowiedzieli się z punktu widzenia katolika.
        Politycznie to też był błąd. Z tak skorumpowaną i zdemoralizowaną korporacją nie warto wchodzić w układy, a tym bardziej dać się jej zdominować. Jak mafii czy szantażyście. I tak na końcu Cię wyrucha.
        Tak jak politycznie katokoszczuj wyruchał na koniec Mazowieckiego.

Kłaniam się nisko.
        • oby.watel Re: 30 lat temu wprowadzono katoagitację do szkół 26.08.20, 18:34
          diabollo napisał:

> Dobre pytanie. Niestety nie mamy katolików, którzy by wypowiedzieli się z punkt

> Tak jak politycznie katokoszczuj wyruchał na koniec Mazowieckiego.

Nikt nikogo nie wyruchał, ponieważ miarą katolicyzmu w mniemaniu katolików piastujących kierownicze stanowiska w państwie jest nie wiara w Boga i wyznawanie (niektórych) wartości zapisanych w Piśmie Świętym, lecz wiernopoddańczość wobec samozwańczych sług bożych i zrzeszającej ją instytucji. Niebagatelna rolę odgrywa także interes polityczny. Dlatego jeszcze dobrze nie wyzwoliliśmy się spod jednego buta, a już ci, którym powierzyliśmy władzę wepchnęli kraj pod następny. Ich oddanie i determinację potwierdza fakt, że gdy komunistom dopisanie Moskwy do konstytucji zajęło 30 lat, oni Watykan umieścili w niej od razu.
    • grzespelc Re: 30 lat temu wprowadzono katoagitację do szkół 25.08.20, 23:01
      Wtedy przyjąłem to pozytywnie, bo do kościoła mi się nie chciało chodzić, a zostać w szkole tę godzinę było łatwiej. Zrobiło się śmiesznie, kiedy się dowiedziałem od rodziców, że katecheta to niedawny sekretarz organizacji partyjnej w największej fabryce w mieście. Powiedziałem to koledze i razem narysowaliśmy o tym pseudosatyryczny rysunek gdzieś w moim zeszycie. Pokazałem go wkrótce innemu koledze, katecheta zauważył i tak rysunek trafił do dyrekcji wink Konsekwencji nie było.
      W liceum było gorzej, bo jak się wypisałem jako jedyny z religii, to cała klasa wiedziała, że nie wierzę i zrobiło się dosyć nieprzyjemnie. Jak pytacie, jak to się stało, że nie ma lewicy w Polsce - bo dzieci boomersów są religijne.
    • suender Re: 30 lat temu wprowadzono katoagitację do szkół 26.08.20, 19:04
      A jeszcze większym bezprawiem, było to, że Kościół gdzieś przed 900 laty wprowadził do kościoła i salek katechetycznych nauczanie matematyki oraz języka ojczystego, zamiast prowadzić tam samą tylko katechizację.
      Wielka szkoda, że nie było wtedy jeszcze TK i Ewy Łętowskiej.

Pozdrawiam edukacyjnie.
        • suender Re: 30 lat temu wprowadzono katoagitację do szkół 27.08.20, 19:29
          geześpelc:

> Języka ojczystego w kościelnych szkołach nie uczono.

W rzeczywistości program szkół parafialnych był zróżnicowany w zależności od położenia, rozległości i zasobów parafii; w miastach, gdzie szkoła parafialna miała służyć młodzieży mieszczańskiej, zakres przekazywanej wiedzy wykraczał często poza potrzeby Kościoła i bywał dostosowywany do potrzeb tej warstwy społecznej.

Od XVII w. zmieniły się zadania szkół parafialnych: gł. przygotowywały one do służby kośc. (ministrantura i muzyka), dawały także chłopcom podstawową znajomość czytania, pisania, czasami rachunków.

To stąd: encyklopedia.pwn.pl/haslo/szkoly-parafialne;3954216.html

W odległości ledwo 8 km. od miejsca gdzie mieszkam jest wieś, co była przed ca. 200 laty bez szkoły podstawowej.
          W drewnianym tamtejszym kościółku religii, rachunku, czytania i pisania dzieci chłopskie uczył miejscowy ksiądz. Nie było by w tym wiele dziwnego, tyle tylko, że ów ksiądz był Niemcem, co sam nauczył się j. polskiego, - i on później właśnie te dzieci polskiego uczył.
          Dziś jest tam szkoła podstawowa co nosi imię tego księdza, - ot co, ....

Pozdrawiam etycznie.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka