Dodaj do ulubionych

Papież kamienujący tonących we krwi

27.09.20, 12:48
Stanisław Skarżyński
Papież kamienujący tonących we krwi to doskonały portret prawicy [SKARŻYŃSKI]
Najbardziej perwersyjny lewacki artysta nie wykpiłby pontyfikatu Jana Pawła II tak, jak zrobiło to Muzeum Narodowe w Warszawie za pieniądze od prawicy katolickiej

W czwartek na dziedzińcu Muzeum Narodowego odsłonięto nowe dzieło dyżurnego pseudoartysty obecnej władzy Jerzego Kaliny, który pod kierownictwem Piotra Glińskiego zaśmieca Warszawę kolejnymi swoimi produkcjami. Uraczył już stolicę pomnikiem ofiar smoleńskich w kształcie równi pochyłej – o tej błyskotliwej metaforze pisałem przed miesiącem – teraz mamy podziwiać papieża polującego na rybę.

Znikną te koszmarki razem z tą władzą, ale póki stoją, warto im się uważnie przyglądać, bo jak nic innego obnażają one tę upiorną pustkę, która zieje między uszami prawicy.

Ma to być odpowiedź na „La Nona Ora” Maurizio Cattelana (1999), gdzie papież przygnieciony jest meteorytem. „W ujęciu Kaliny Jan Paweł II nie jest bezsilnym, starym człowiekiem przygniecionym meteorytem, lecz tytanem o nadludzkiej sile” – wykłada oficjalną interpretację dzieła Muzeum Narodowe w okolicznościowym komunikacie.

Pół biedy, że polska katoprawica należała do tej nielicznej grupki obłąkanych, którzy dopatrzyli się profanacji w podejmującej jakoś temat grzechów Kościoła, ale pełnej niuansów instalacji. Gorzej, że prawica podeszła do instalacji z właściwym sobie wdziękiem: jak nie sterczy pionowo, to jest to zniewaga, więc w 2000 r. w warszawskiej Zachęcie dwoje posłów Zjednoczenia Chrześcijańsko-Narodowego próbowało woskowego papieża postawić do pionu. Zygmunt Freud tarzałby się po dywanie ze śmiechu, gdyby miał okazję poznać tę historię.

U Kaliny również ten kompleks, tak właściwy wielu polskim katolikom, odbija się wyraźnie – fantazję o impotentnej męskości ubrał on w figurę papieża, który w rozpiętej koszuli meteor trzyma nad głową i ze wściekłą miną ciska nim w czerwoną wodę.

Zatrzymajmy się tutaj, bo nawet najbardziej perwersyjny z lewackich artystów nie wykpiłby i nie zjechał Jana Pawła II tak, jak zrobiło to właśnie Muzeum Narodowe w Warszawie za pieniądze od rządu prawicy katolickiej. Brakuje tylko, żeby we krwi dookoła papieża kamienującego pływali wszyscy ci, których Kościół zawiódł: kobiety zmuszane do rodzenia martwych dzieci, Żydzi wydawani na śmierć podczas okupacji, dzieci gwałcone przez księży, i tak wielu innych.

Nie wiadomo co – i czy w ogóle coś – Kalina miał na myśli, ale przypadkiem udało się coś niebywałego, bo w swojej megalomanii wystawił imponujący pomnik pogardy polskiej katolickiej prawicy dla chrześcijaństwa.

Nie da się w żaden sposób tej jego instalacji pogodzić z jedną z kluczowych dla etyki chrześcijańskiej przypowieści, tą świętego Jana opowieści o Jezusie i cudzołożnicy, z której pochodzi cytowane (i okaleczane) do znudzenia „Kto z was jest bez grzechu, niech pierwszy rzuci na nią kamień” (J 8, 1-11; przekład za Biblią Tysiąclecia).

Bez trudu można za to wpisać instalację Kaliny w to przekleństwo, jakim jest prawicowe wyobrażenie władzy jako wściekłego, białego, wyprężonego mężczyzny dysponującego olbrzymią siłą sprawczą, który jednak tę siłę kieruje przeciw słabszym – idzie ona w groźbę przemocy wobec tych, których władza ma pod sobą.

Ile tam jeszcze znaczeń migoce w tle. Ta czerwona woda może być i płonącą planetą, i Morzem Śródziemnym, w którym toną uchodźcy. Można by tę niezamierzoną drwinę i kpinę z sojuszu tronu z ołtarzem rozbierać w nieskończoność.

Szkoda tylko, że jest ta instalacja Kaliny tak bezwzględnie tandetnie wykonana, że na tle pracy Cattelana wygląda jak pierwsza przymiarka do docelowego kształtu. W innym przypadku mogłaby zostać, ale rzeczy brzydkich mamy niestety w Warszawie aż nadto. Szkoda miejsca na jeszcze jedno szkaradztwo.

wyborcza.pl/magazyn/7,124059,26337999,papiez-kamienujacy-tonacych-we-krwi-to-doskonaly-portret-prawicy.html#weekend#S.W-K.C-B.2-L.1.duzy
Obserwuj wątek

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka