Dodaj do ulubionych

Nie tylko monstrancja chroni przed wirusem

07.10.20, 22:34
Technologia fotokatalizy, promieniowanie UVC i utlenianie tlenku tytanu w wyniku którego powstaje nadtlenek wodoru. To wszystko znaleźć można w kościele św. Jana Pawła II w Nowym Targu. System sanitaryzacji powietrza i pomieszczeń pracuje cały czas i – jak tłumaczy proboszcz – sprawia, że wewnątrz świątyni nie można zarazić się żadnym wirusem.

To prawdopodobnie pierwszy tego typu wynalazek działający na terenie całego naszego kraju. Ultranowoczesny system w nowotarskim kościele pracuje już od kilku dni. Jego cel – zniszczyć jakiekolwiek wirusy unoszące się w powietrzu.

W tym momencie to wszystko pracuje – powiedział podczas ogłoszeń duszpasterskim na dzisiejszej mszy świętej proboszcz Parafii św. Jana Pawła II w Nowym Targu ks. kan. Jan Karlak. – Proszę się nie martwić, w tym momencie nikt w naszym kościele nie może się zarazić ani grypą, ani COVID-em, ani żadną inną bakterią czy wirusem.

System sanitaryzacji powietrza został zamontowane w systemie mechanicznej wentylacji kościoła. Opracowany przez specjalistów z amerykańskiej agencji kosmicznej NASA to jedno z najnowocześniejszych rozwiązań stosowanych w wyjątkowych sytuacjach.

To są technologie kosmiczne. Obecnie Boeing (amerykańska firma produkująca amerykańskie myśliwce wojskowe – przyp. red.) montuje te urządzenia w nowych samolotach, które produkuje. To wszystko sprawia, że w liturgii można uczestniczyć bez maseczki – powiedział ks. kan. Jan Karlak. – Ale jeśli ktoś chce być w maseczce to proszę bardzo, ja mu tego nie zabronię. Natomiast tak jak mówiłem, nie można się w naszym kościele niczym zarazić.

Jak tłumaczy proboszcz nowotarskiej Parafii system w ciągu czterech ostatnich miesięcy był instalowany na terenie świątyni. Poza nią zamontowana została także klimatyzacja, która od przyszłego roku będzie chłodzić wiernych w trakcie nabożeństw. Co więcej, duszpasterze postanowili zainstalować kolejny system zwalczający bakterię w obrębie świątyni, działa on jednak tylko raz w tygodniu i w momencie gdy kościół jest zamknięty, a w środku nikogo nie ma.

To jest system ozonowania powietrza, który również zabija wszelkie bakterie i wirusy. Ma jednak taką moc, że gdybyśmy byli jednocześnie w czasie ozonowania tego pomieszczenia to mogłoby to nam grozić śmiercią – opowiadał proboszcz.

System używany tylko przez jeden dzień od godziny 21:00 do 22:00. Godzinę po pracy urządzenia kościół jest wentylowany po to, aby cały szkodliwy dla ludzkiego organizmu środek został wyrzucony na zewnątrz.

nowytarg24.tv/system-sanitaryzacji-stworzony-przez-nasa-w-nowym-targu/
Obserwuj wątek
  • oby.watel Każdy się może ochronic jak zechce 07.10.20, 22:40
   Urządzenia AIRsteril wykorzystują jednocześnie różne technologie w celu skutecznej i bezpiecznej sterylizacji powietrza i powierzchni. Jest to zarówno promieniowanie UV-C, zimna plazma oraz ozon. Utlenianie fotokatalityczne jest jednym z procesów wykorzystywanych w AIRsteril . Utlenianie fotokatalityczne, czy też fotokataliza, umożliwiło konstruktorom opracowanie urządzeń o niezwykłych parametrach i skuteczności w sterylizacji powietrza i powierzchni.

   Trzeba również zaznaczyć, iż utlenianie fotokatalityczne jest jedną z 6 technologii zastosowanych w AIRsteril, zaś swoją skuteczność i wyjątkowość urządzenia te zawdzięczają synergii różnych rozwiązań technologicznych. Poniżej przybliżamy zjawisko utleniania fotokatalitycznego i fotokatalizy w urządzeniach AIRsteril.


   Jak działa katalizator

   Mówiąc w uproszczeniu katalizator obniża ilość energii potrzebnej do uruchomienia czy aktywacji reakcji chemicznych. Dzieje się tak poprzez zmianę ścieżki kinetycznej reakcji. W efekcie przyspieszeniu ulega zarówno reakcja prowadząca do produktu, jak i reakcja biegnąca w kierunku przeciwnym, prowadząca do odtworzenia substratów.

   Jaką funkcję pełni katalizator w AIRsteril

   Podstawowym zadaniem urządzeń do sterylizacji jest dezaktywacja/rozkład patogenów. W tym celu potrzebna jest energia, która w celowy sposób będzie działać na patogeny i uszkadzać ich struktury komórkowe. Katalizator sprawia, iż ilość potrzebnej energii jest mniejsza, a dodatkowo proces niszczenia patogenów przebiega szybciej. Dzięki temu AIRsteril może działać z wykorzystaniem znacznie mniejszych ilości energii (UV-C, ozon, zimna plazma) w porównaniu do innych urządzeń. Zwiększa to zarówno skuteczność jak i bezpieczeństwo urządzenia.

   Co to jest fotokataliza

   Fotokataliza jest zjawiskiem, do którego potrzebny jest katalizator oraz światło. W AIRsteril katalizatorem jest płytka pokryta di-tlenkiem tytanu (TiO2, umieszczona wewnątrz urządzenia, która jest aktywowana światłem UV-C. Fotokatalizator, czyli płytka z TiO2, absorbuje światło, a następnie aktywny już dwutlenek tytanu (TiO2) reaguje z organicznymi zanieczyszczeniami i szkodliwymi cząsteczkami gazów.

   Przeprowadzono liczne badania, z których wynika, że fotokataliza TiO2 /UV stanowi narzędzie skutecznie niszczące wiele wirusów, takich jak: wirus opryszczki pospolitej typu 1, wirus zapalenia wątroby typu B, rotawirus A, wirus polio, wirus ptasiej grypy typu H5N2, a także fagów Escherichia coli, np. MS2 i T4

   www.fmdental.pl/wiedza/utlenianie-fotokalityczne-i-fotoemisji-w-sterylizacji-powierzchni-i-powietrza/
   Cena zależy od modelu i wynosi od 3 020 zł do 10 440 (ceny aktualna na dzień 30.04.2020, może ulec zmianie).
   • diabollo Re: Każdy się może ochronic jak zechce 08.10.20, 09:03
    W Pakistanie widziałem bardzo sprytne i proste urządzenia do wykrywania ładunków wybuchowych.
    Na wszelkich check-pointach na przy wjeździe na lotnisko czy nawet na teren hotelu, każde auto jest sprawdzane przez ochronę: bagażnik, komora silnika, lustra umożliwiają sprawdzenie podwozia. Jest jeszcze facio, który ze śmiertelną powagą chodzi dookoła z dwoma drutami a la różdżkarz.

    Pytałem się znajomych Pakistańczyków czy ktokolwiek wierzy w takie różdżkarskie bzdury?
    "Oczywiście, że nikt w to nie wierzy, ale ktoś zarobił na zakupie pewnie tysięcy tych różdżek za najpewniej gigantyczne pieniądze, więc teraz służby bezpieczeństwa muszą tego używać, żeby nikt nie zarzucił szefom korupcji czy czegoś jeszcze gorszego".

    Tak dlugo jak wszyscy udają, system się kręci.

    Klaniam się nisko
    • oby.watel Re: Każdy się może ochronic jak zechce 08.10.20, 10:07
     Co to ma wspólnego z wirusem? Klecha zakupił supernowoczesne urządzenie do wyjaławiania pomieszczeń i przekonuje, że w kościele nie trzeba nosić maseczek, co jest kłamstwem. To tak jakby kupił najnowocześniejsze urządzenie do mycia podłogi i przekonywał, że już nie trzeba wycierać butów.
     • diabollo Re: Każdy się może ochronic jak zechce 08.10.20, 12:34
      Różdżki były tańsze w produkcji, więc klechy niepotrzebnie się wyportkowały na drogi sprzęt (choć jak znam klechy to one się nie wyportkowują, tylko znajdują sponsora/darczyńcę/mecenasa dziwnym trafem w PL zwykle państwowego).

      Kłaniam się nisko
     • suender Re: Każdy się może ochronic jak zechce 08.10.20, 17:51
      oby.watel:

      > i przekonuje, że w kościele nie trzeba nosić maseczek, co jest kłamstwem.

      Hola, hola!
      Kto ma rządzić w kościele, jak nie proboszcz? Ma rządzić w nim Oby.watel?, czyli ten co do kościoła podobno nie chodzi?

      Wasz Suender.

      p.s.: „Tolerancja stanowi świetne alibi dla braku odwagi na reagowanie na zło, oraz braku chęci do zajęcia jednoznacznego stanowiska wobec patologii.”
   • diabollo Re: Nie tylko monstrancja chroni przed wirusem 09.10.20, 10:17
    Premier opowiadający pseudonaukowe pierdolety to jest skandal.

    Ale klecha okłamujący swoje owce i barany, ze jego nowy sprzęcik zabezpiecza przed zakażeniem w kościele naprawdę dziwić nie powinien. Klechy to kłamcy zawodowi, którzy z kłamstwa stworzyli model biznesowy, a co ważniejsze: polityczny.

    Kłaniam się nisko
    • oby.watel Re: Nie tylko monstrancja chroni przed wirusem 09.10.20, 10:36
     Nie ma, po prostu nie istnieje żadna granica, której ten człowiek nie przekroczy. Zależnie od okoliczności i potrzeb powie wszystko, każdą bzdurę, każde kłamstwo. A ponieważ został namaszczony na następcę, to nie może uczynić kroku w tył, bo to nie jest w stylu. Prezes, a tym samym namaszczony przez niego Prezes RM nie popełnia błędów, więc nie ma za co przepraszać. Jeśli premier mówił, że koronawirus jest w odwrocie, to był w odwrocie. Teraz po prostu rozmyślił się i odwołał odwrót. I taka jest prawda.
      • oby.watel Re: Nie tylko monstrancja chroni przed wirusem 09.10.20, 14:02
       diabollo napisał:

       > Narodowy katolik nie może być przyzwoitym człowiekiem, a co dopiero przyzwoitym
       > politykiem.

       Takie założenie oczywiście pomaga w życiu, bo wszystko staje się proste i zrozumiałe. Tylko że to dokładnie taka sama prawda, jak twierdzenie, że wszystkie pedały to pedofile. Albo że bolszewicy to katolicy à rebours i że jedni drugich warci.
       • diabollo Re: Nie tylko monstrancja chroni przed wirusem 09.10.20, 15:13
        To co porównujesz jest zupełnie nieporównywalne.

        Po pierwsze orientacja seksualna to nie jest kwestia wyboru.
        Utożsamianie pedofilii z orientacją homoseksualną przeczy faktom i wiedzy naukowej. Pedofilia jest dewiacją seksualną występująca zarówno u hetero i homo.

        Natomiast bolszewik (członek partii bolszewickiej w Rosji, ewentualnie można to próbować podciągac pod członków KPZR) czy sympatyk bolszewizmu (zdeklarowany zwolennik doktryny politycznej partii bolszewickiej ewentualnie KPZR) czy faszystów, czyli członek partii partii faszystowskiej reżimowi Franco, Salazara czy Mussoliniego ewentualnie zdeklarowany zwolennik doktryn tych partii - to sa kwestie wyboru. Można wybrać faszyzm, można wybrać wybrać socjaldemokrację lub jakąś formę liberalizmu.

        Co więcej narodowy katolicyzm dzisiaj w Polsce to forma starego faszyzmu.

        pl.m.wikipedia.org/wiki/Faszyzm_włoski

        Zatem jeżeli ktoś mając do wyboru ideę państwa świeckiego z różnymi religiami i postawami areligijnymi, a ideę państwa katolickiego, z jedną moralnością katolicko-państwiwą; jeżeli ktoś ma do wyboru ideę różnorodności etniczno-kulturowej (z resztą bliższej otaczającej rzeczywistości) a państwem ksenofobiczmym, monoetnicznym i monokulturowym, to jeżeli świadomie wybiera to drugie, to znaczy, że nie może być przyzwoitym człowiekiem, a tym bardziej przyzwoitym politykiem.

        Kłaniam się nisko

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka