Dodaj do ulubionych

Obdyskutowoać Ostrowskiego M. ......

04.11.20, 19:59
No właśnie proponuję: Obdyskutowoać Ostrowskiego Marka, - na bazie jego artykułu w Polityce.
www.polityka.pl/tygodnikpolityka/kraj/1977244,1,dlaczego-kaczynski-stosuje-kretynizm-prawniczy.read
Otóż z tego artykułu wynotowałem kilka fragmentów, a są to:

1. Więc po pierwsze, nie ma żadnego prawa bez interpretacji prawa. Nie ma też norm konstytucji bez ich interpretacji.

2. Art. 148 sprowadza się do tego, że kto zabija człowieka, podlega surowej karze. Więc na podstawie tej normy należałoby surowo ukarać policjantów strzelających do terrorysty, który podrzynał gardła ludziom w Nicei. Nie zostaną ukarani, bo istnieje nie tylko zakaz zabijania, ale także inne przepisy, które dopuszczają interwencję policji w skrajnych okolicznościach. Podobnie można zabić w obronie koniecznej,

3. Przypomnę tylko, że normy regulujące prawo przerywania ciąży w USA (wspomniany wyrok w sprawie Roe v. Wade) powstały dzięki dwóm młodym prawniczkom, świeżo po studiach, które zdołały przekonać sędziów do innej niż poprzednia interpretacji prawa. Konstytucja wcale nie została zmieniona, tylko zaczęła być inaczej interpretowana. Nawet zniesienie niewolnictwa i segregacji rasowej w szkołach w USA nie wymagało zmiany konstytucji, a jedynie innego rozumienia zasady równości wobec prawa, innej interpretacji.

4. I jeszcze jedno. Definicja człowieka. Nawet w doktrynie katolickiej następowały zmiany. Ojcowie Kościoła, św. Tomasz z Akwinu i św. Augustyn, wcale nie zrównywali embrionu z człowiekiem. Tomasz uważał, że płód wyposażany jest w duszę w 40. dniu życia, a płód żeński dopiero w 90. Nie zamierzam się mądrzyć z teologii, ale chyba nawet ekspert nie twierdziłby, że twór bez duszy jest człowiekiem. Przecież tylko dusza ma być nieśmiertelna, bo to, że umiera ciało – wszyscy wiemy.


Jutro jak czas pozwoli, postaram się ustosunkować się do przedmiotowych fragmentów.
Tym nie mniej, jak ktoś z Was ma ochotę, to nich pisze już swoje utosunkowania do tych czterech fragmentów, - Zapraszam!.

Wasz Suender.
Obserwuj wątek

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka