Dodaj do ulubionych

Gulbinowicz "surowo ukarany"? Czy wy tak na serio?

10.11.20, 07:25
Eliza Michalik

Gulbinowicz "surowo ukarany"? Czy wy tak na serio?

Czas skończyć z rażącym, niekonstytucyjnym, nieuczciwym i niesprawiedliwym stawianiem Kościoła katolickiego i przestępców-duchownych ponad prawem. Zgodnie z Konstytucją RP, która, głęboko w to wierzę, będzie jeszcze przestrzegana, wszyscy jesteśmy równi wobec prawa.

Czytam komentarze w polskich mediach, że Watykan „poważnie” i „bezprecedensowo surowo” ukarał kardynała Henryka Gulbinowicza, podejrzewanego zarówno o molestowanie, jak i o krycie pedofilów w sutannach – mianowicie zakazem noszenia insygniów kardynalskich, uczestnictwa w publicznych spotkaniach i uroczystego pochówku w katedrze i zastanawiam się: czy wy tak serio?

W jakim świecie to jest surowa kara? Bo nie w moim. Kardynał Gulbinowicz już powinien być zatrzymany, a później, po udowodnieniu mu winy, skazany w procesie sądowym.

Może wreszcie nauczymy się w mediach nazywać rzeczy wprost po imieniu i dążyć do rzetelnego wyjaśniania, a nie łagodzenia spraw? Język jest ważny – i my wiemy jak bardzo. Nie tylko nazywa rzeczywistość, ale ją tworzy w uszach i oczach naszych odbiorców, decyduje o tym, jak odbiorą postępowanie określonej osoby publicznej, czy jako oburzające i gorszące, czy tylko lekko nieprawidłowe, tworzy kontekst i decyduje o ocenie społecznej każdego wydarzenia. Dlatego słowa należy dobierać precyzyjnie, ale i adekwatnie, surowo, jeśli trzeba, jasno i konkretnie, bez kręcenia i eufemizmów.

Czym kardynał zasłużył na Order Orła Białego?
Dobry przykład dały w tym względzie amerykańskie stacje telewizyjne, które przerwały przemówienie prezydenta Trumpa, ponieważ kłamał na temat sfałszowania wyborów. A później spokojnie go wypunktowały i z szacunku w do widzów i słuchaczy jasno i konkretnie wskazały miejsca, w których głowa państwa minęła się z prawdą.

Oczekuję tego samego nie tylko od polskich dziennikarzy, ale też urzędników państwowych, zwłaszcza najwyższych rangą, oraz państwowych instytucji w każdej kontrowersyjnej sytuacji. Zwłaszcza takiej, jak z kardynałem Gulbinowiczem.

Oczekuję od prokuratury, że nie będzie odmawiała, tak jak robiła to w sprawie Gulbinowicza, wszczynania dochodzenia i przesłuchiwania ważnych świadków przestępstwa, a od prokuratora krajowego i ministra sprawiedliwości, że wskażą i zdymisjonują konkretnych prokuratorów odpowiedzialnych za te zaniedbania. Oczekuję przeszukań w rezydencjach i mieszkaniach Gulbinowicza i zabezpieczenia dowodów. Oczekuję tymczasowego aresztowania, ze względu na oczywiste ogromne ryzyko mataczenia, postawienia zarzutów i oczywiście skomentowania sprawy przez Episkopat i polskie władze. W przyszłości – otwartego dla publiczności, jawnego procesu sądowego. I rzecz jasna oczekuję odebrania mu zaszczytnych państwowych odznaczeń, przyznanych zresztą nie wiadomo dlaczego. Bo czym kardynał zasłużył na Order Orła Białego? Jak przysłużył się Polsce w sferze cywilnej i wojskowej w czasie pokoju lub wojny? Jakie zasługi położył dla polskiej obronności?

Lista grzechów Kościoła jest długa
Czas skończyć z rażącym, niekonstytucyjnym, nieuczciwym i niesprawiedliwym stawianiem Kościoła katolickiego i przestępców-duchownych ponad prawem. Zgodnie z Konstytucją RP, która, głęboko w to wierzę, będzie jeszcze przestrzegana, wszyscy jesteśmy równi wobec prawa.

Poza kategoriami prawnymi, są jeszcze moralne, które dla Kościoła powinny być przecież nawet ważniejsze – i w ich świetle fakt, że Kościół stworzył zorganizowany na ogromną skalę system krycia pedofilów w sutannach, w którym biorą udział instytucje państwa, jest nie do przyjęcia.

Lista grzechów Kościoła jest długa: przyjaźń z faszyzującymi narodowcami, agresywna walka o wpływy polityczne i pieniądze, wreszcie: torturowanie polskich kobiet. Bo to właśnie Kościołowi zawdzięczamy nieludzkie prawo nakazujące kobietom rodzić dzieci bez głowy (PiS i Trybunał Przyłębskiej jest w mojej opinii w tym wypadku po prostu wykonawcą). Ale po to mamy, a przynajmniej powinniśmy mieć, państwo i jego instytucje, żeby położyć temu kres i pokazać Kościołowi, gdzie jego miejsce. A dziennikarzy, żeby właściwe dawali rzeczy słowo.

wyborcza.pl/7,75968,26495256,gulbinowicz-surowo-ukarany-czy-wy-tak-na-serio.html#S.main_topic-K.C-B.3-L.1.glowka
Obserwuj wątek

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka