Dodaj do ulubionych

Katolicy mają nową klechę.

18.01.21, 07:40
Prezes PiS na mszy w Starachowicach. Grupa kobiet przed kościołem krzyczała: "Twoja wina"
Alina Janusz

Jarosław Kaczyński przyjechał do Starachowic na mszę odprawioną w przeddzień ósmej rocznicy śmierci jego matki Jadwigi. Przed bramą kościoła protestowała grupa kobiet, które krzyczały: "Twoja wina"

Prezes Prawa i Sprawiedliwości przyjeżdża co roku na odprawiane w kościele Wszystkich Świętych w Starachowicach msze w kolejne rocznice śmierci swojej matki Jadwigi. Ale w tym roku wyjątkowo bramy ogrodzenia kościoła były zamknięte, obok stały policyjne radiowozy. Za murem stała też grupa kobiet z transparentami Strajku Kobiet, które przez megafon krzyczały: "Twoja wina".

W nabożeństwie, tak jak w latach poprzednich, brali udział praktycznie wszyscy czołowi działacze świętokrzyskiego PiS, nikogo więcej do kościoła nie wpuszczono.

Przez protest przemawiał w kościele
W kilkuminutowym przemówieniu Jarosław Kaczyński dziękował za to, że może wziąć udział we mszy dedykowanej pamięci jego matce. - Uczestniczyła w konspiracji, tutaj kształtowała się, miała przyjaciół, którzy towarzyszyli jej przez całe życie. To było dla niej zawsze bardzo ważne miejsce, miejsce o którym niezwykle często opowiadała. Czasem mieliśmy wrażenie razem z bratem, że sami tutaj mieszkaliśmy. To rzecz w życiu każdego niezmiernie istotna, właśnie ten szczególny punkt na mapie gdzie ktoś się urodził - mówił.

Stwierdził też, że to jest "przypomnienie tragicznego czasu, który ukształtował pokolenie, któremu przyszło żyć w czasie bardzo trudnym".

- W tym miejscu ta pamięć jest szczególnie ważna, przed tym kościołem jest panteon ludzi, którzy zasłużyli się na różne sposoby temu miastu i Polsce poprzez swoją walkę, pracę i postawę. Ta postawa, odrzucenie zła było niezmiernie ważna się także dla Polski - stwierdził Jarosław Kaczyński i dodał: - A dzisiaj odrzucenie zła jest czymś niezwykle istotnym, bo zło atakuje. Atakuje nasz kraj, ojczyznę, naród. Atakuje instytucję, która jest w centrum naszej tożsamości, atakuje Kościół katolicki.

Przed kościołem są tablice poświęcone jego matce i bratu Lechowi Kaczyńskiemu, prezydentowi RP, jego żonie Marii i posłowi Przemysławowi Gosiewskiemu, którzy zginęli w katastrofie smoleńskiej.

Przyznał, że po raz pierwszy od ośmiu lat przemawia w kościele, a nie na zewnątrz. Dodał, że to ma związek z protestującymi za bramą kobietami.

- Tam na zewnątrz stoją ci, którzy służą najgorszej sprawie. Służą sprawie niszczenia kościoła, niszczenia narodu. Musimy mieć bardzo dużą wolę, by się temu przeciwstawić. By wygrać wojnę o polską tożsamość, o przyzwoitość w życiu publicznym - mówił prezes PiS.

Kto jest winny?
Nawiązał do filmu o aferze Amber Gold, który niedawno pokazała TVP. - Może on nie był łatwy w odbiorze, ale doskonale pokazuje, na czym polegał mechanizm rządzenia Polską w ciągu dziesięcioleci, które ostatecznie zakończyły się dopiero w roku 2015. Otóż jeśli pod tym kościołem jest mowa o winie. To tak, wszyscy ludzie dobrej woli są winni temu, że ten czas się skończył i miejmy nadzieję, że skończył się raz na zawsze, miejmy nadzieję, że ta nieustannie trwająca walka o to, by wrócił, by jak powiedział ktoś bardzo znany i mający skądinąd zasługi: "żeby było jak było", że to się nigdy nie spełni, że będzie tak jak być powinno - wśród błędów, różnego rodzaju niedomagań - bo ich nigdy nie da się uniknąć do końca - mówił prezes partii rządzącej.

Ma ulicę i obywatelstwo
Jadwiga Kaczyńska z domu Jasiewicz urodziła się w Starachowicach 31 grudnia 1926 r. W czasie okupacji niemieckiej była sanitariuszką, harcerką Szarych Szeregów, pracowała też w szpitalu. Rok po zakończeniu wojny ukończyła liceum w Starachowicach.

Była polonistką, pracowała w Instytucie Badań Literackich PAN i jako nauczycielka języka polskiego. Zmarła 16 stycznia 2013 r. w Warszawie. Dwa dni później radni PiS przeforsowali uchwałę o nadaniu jej pośmiertnie honorowego obywatelstwa miasta. W 2014 r. przed kościołem Wszystkich Świętych odsłonięto tablicę z napisem: "Jadwidze Kaczyńskiej z wdzięczności za dar życia Prezydenta i Premiera RP - w I rocznicę śmierci Mieszkańcy Starachowic”. Od 2016 r. ma także w mieście ulicę swojego imienia.

kielce.wyborcza.pl/kielce/7,47262,26692840,prezes-pis-na-mszy-w-starachowicach-grupa-kobieta-przed-kosciolem.html?_ga=2.71461075.1303373928.1610346458-66682764.1584340826
Obserwuj wątek
  • diabollo Re: Katolicy mają nową klechę. 18.01.21, 07:55
   Jacek Kurski zbudował Kaczyńskiemu dworską TVP za nasze pieniądze
   Agnieszka Kublik

   Jak dobrze się stało, że prezes TVP postąpił źle i upublicznił słowa Kaczyńskiego o złu atakującym ojczyznę. Bo nie ma tego złego, co by na dobre nie wyszło.

   Wicepremier i prezes PiS Jarosław Kaczyński w sobotę był na mszy św. w kościele parafii Wszystkich Świętych w Starachowicach. I choć była to msza w przededniu ósmej rocznicy śmierci jego matki Jadwigi Kaczyńskiej, prezesowi towarzyszyli partyjni towarzysze (m.in. wojewoda i marszałek województwa z PiS). A TVP Info transmitowała na żywo przemówienie, które wygłosił zaraz po nabożeństwie, niemal spod ołtarza. Zyskało już nazwę „przemowy starachowickiej”.

   W ten sposób TVP prywatnej mszy w intencji zmarłej matki nadała rangę państwowego wydarzenia – tak istotnego dla kraju, że trzeba je było nie tylko nagrać, ale też pokazać na żywo na antenie telewizji publicznej.

   Nie ma mocniejszego, bardziej dworskiego dowodu na to, że telewizja zarządzana przez Jacka Kurskiego stała się stacją dworską. Celebrowanie przez TVP prywatnych rocznic szefa rządzącej partii to nic innego jak jaskrawe sprzeniewierzenie się misji mediów publicznych. Kurski ma zasady za nic, ale właśnie takie chwile pokazują, że w ich łamaniu już żadne granice nie istnieją.

   Trzy lata temu, w piątą rocznicę śmierci Jadwigi Kaczyńskiej, TVP też celebrowała to wydarzenie.

   Na stronie internetowej TVP Info – za Polską Agencją Prasową – został opublikowany materiał o Kaczyńskim w Starachowicach, gdzie „uczestniczył we mszy świętej odprawionej w przeddzień piątej rocznicy śmierci matki, Jadwigi”. Potem portal TVP Info zapowiedział krótki materiał o matce Kaczyńskich i mszę świętą w jej intencji, wreszcie w TVP aż dwa razy wyemitowano minutowy spot poświęcony pamięci Kaczyńskiej – o 17.15, tuż po „Teleexpressie”, i o 20, tuż po głównym wydaniu „Wiadomości”. To najlepsze i najdroższe czasy antenowe w telewizyjnej Jedynce. O matce braci Kaczyńskich był też specjalny materiał w głównym wydaniu „Wiadomości”.

   Od pięciu lat źle się dzieje w TVP, ale nie ma tego złego, co by na dobre nie wyszło.

   W Starachowicach padły bowiem bardzo ważne słowa. Dzięki TVP wszyscy mogli zobaczyć, jak prezes PiS spod ołtarza wygłasza stricte partyjne przemówienie: „Zło atakuje nasz kraj, naszą ojczyznę, nasz naród, atakuje instytucję, która jest centrum naszej tożsamości, atakuje Kościół, Kościół katolicki”.

   Kaczyński wypowiedział te słowa do mikrofonu ustawionego zawczasu, specjalnie dla niego tuż przed ołtarzem: „Po raz pierwszy przemawiam tu, w tym miejscu, wewnątrz kościoła. Sądzę, że dlatego, że tam, na zewnątrz, stoją ci, którzy służą najgorszej sprawie, sprawie niszczenia Kościoła, niszczenia naszego narodu. To jest coś, o czym musimy pamiętać, musimy mieć to w swojej świadomości, ale musimy mieć także w sobie bardzo silną wolę, by się temu przeciwstawić, by tę walkę o polską tożsamość, o przyzwoitość w naszym życiu publicznym wygrać”.

   „Na zewnątrz” stało kilka kobiet ze Strajku Kobiet, które krzyczały przez megafon: „Twoja wina!”. To one uosabiają dla wicepremiera samo zło.

   W lutym 2006 r. „Gazeta Wyborcza” opublikowała wywiad z Kaczyńskim w cyklu „Dwie na jednego”. Razem z Moniką Olejnik rozmawiałyśmy wtedy z Kaczyńskim o naprawie życia publicznego.

   Zapytałyśmy go wprost: „Ile jest w panu zła, a ile dobra?”. Kaczyński odparł z iście szatańskim uśmiechem na ustach: „We mnie jest czyste dobro”.

   Nawet jeśli wtedy Kaczyński przesadził z gaskonadą, to jak to się stało, że teraz otoczył się złymi ludźmi, którzy wyrządzają Polsce tyle zła?

   Czy tak właśnie wygląda w polityce „czyste zło”?

   wyborcza.pl/7,75398,26694700,jacek-kurski-zbudowal-jaroslawowi-kaczynskiemu-dworska-tvp-za.html#S.main_topic-K.C-B.3-L.2.glowka

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka