Dodaj do ulubionych

Wyrok TK w sprawie aborcji.

28.01.21, 07:35
Dominika Wielowieyska

Wyrok TK w sprawie aborcji. Dlaczego Kaczyński poszczuł Polaków na siebie

Według moich informacji nikt w PiS nie szykuje się do zmiany ustawy aborcyjnej, drakońskie prawo - na mocy wyroku Trybunału Konstytucyjnego - wejdzie w życie już teraz.

To jest ekipa damskich bokserów. To jest jedno wielkie draństwo i barbarzyństwo. Decyzja Trybunału Konstytucyjnego Julii Przyłębskiej jest wyrokiem na kobiety w tragicznej sytuacji.

PiS wprowadza tę zmianę w czasie pandemii, kiedy setki osób umierają z powodu niewydolnej służby zdrowia i COVID-19. Ludzie tracą biznesy i pracę, wielu nie ma za co żyć. Rząd zakazał zgromadzeń, a kobiety, które wyrażają słuszny gniew z powodu niegodziwości, będą wobec tego bite przez policję i karane mandatami.

Taka jest dziś polska rzeczywistość. Tak Jarosław Kaczyński poszczuł jednych Polaków na drugich. I sprawą drugorzędną jest to, czy PiS aborcją chciał przykryć swoją nieudolność w walce z pandemią, czy nie.

Prokurator będzie ścigał lekarzy
Na pewno nie chodzi tu o ochronę życia ludzkiego. Awantura o aborcję została wywołana, bo Kaczyńskiemu rozsypywał się obóz polityczny, więc prezes PiS potrzebował wojny, aby go scementować. Musiał rzucić coś partyjnym fundamentalistom, więc wydał polecenie mgr Przyłębskiej, by odpalić sprawę aborcji. Reszta to konsekwencja tej decyzji, z którą spora część jego obozu się nie zgadza, ale siedzi cicho.

Draństwo pozostaje draństwem. I nie mają tu znaczenia poglądy na temat aborcji: czy ktoś uważa ją za zło, czy za prawo kobiet do decydowania o swoim życiu. Opublikowanie decyzji TK oznacza, że z ustawy automatycznie znika legalna aborcja z powodu wady płodu. Trybunał mógł zaznaczyć, że przepis straci moc dopiero za jakiś czas. Nie zrobił tego, władza chce iść na zwarcie teraz. Jest zimno, ludzie są zdesperowani, zmęczeni, mają swoje problemy. Jakież to cyniczne!

W pisemnym uzasadnieniu TK zauważył, że wady płodu mogą się wiązać z zagrożeniem zdrowia i życia kobiety. Wtedy aborcja jest legalna. W taki sposób PiS wsadził lekarzy na moralną i prawną karuzelę. Zastawił pułapkę, zwalając na nich wielką odpowiedzialność. Nie tylko kobiety zmusza do heroizmu, ale także medyków.

Każdy będzie się bał ryzyka. Przecież fanatyczny prokurator od Zbigniewa Ziobry znajdzie biegłego, który ogłosi, że płód zdrowiu matki nie zagrażał, i oskarży lekarza o wykonanie nielegalnej aborcji. Kara? Do trzech lat więzienia. Kobieta urodziła martwy płód albo zmarła, bo wdało się zakażenie? A, to wina lekarza. Też pod sąd.

Czarny dzień polskiej demokracji
To uzasadnienie TK, jak i tłumaczenie polityków PiS, że nikt nie będzie zmuszał kobiet do rodzenia martwych czy zdeformowanych płodów, jest okrutną kpiną z naszej inteligencji. Partia rządząca skazała wiele rodzin na wielkie tragedie.

Trybunał zasugerował też rządzącym zmianę przepisów aborcyjnych, wskazanie katalogu upośledzeń i nieuleczalnych chorób płodu. To oczywiście zadanie niewykonalne - bardzo trudno zapisać coś takiego w prawie.

Według moich informacji nikt w PiS nie szykuje się też do zmiany ustawy, drakońskie prawo wejdzie w życie już teraz. Część posłów była zaskoczona, bo jeszcze niedawno słyszeli, że publikacja pewnie nastąpi w jakiejś odległej przyszłości. Projekt prezydenta Andrzeja Dudy został wyrzucony do kosza, a i on zresztą niczego nie załatwiał.

Dzień wejścia w życie decyzji ws. aborcji to tragiczne zwieńczenie całego procesu niszczenia Trybunału Konstytucyjnego i czarny dzień polskiej demokracji.

wyborcza.pl/7,75398,26729278,wyrok-tk-w-sprawie-aborcji-dlaczego-kaczynski-poszczul-polakow.html#S.DT-K.C-B.2-L.1.duzy
Obserwuj wątek

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka