Dodaj do ulubionych

Biden złamał neoliberalizm?

03.05.21, 13:35

next.gazeta.pl/next/7,151003,27043488,biden-zlamal-neoliberalizm-to-najwiekszy-przewrot-od-czasow.html#s=BoxMMt1
Obserwuj wątek
  • walmart.ca Re: Biden złamał neoliberalizm? 03.05.21, 17:13
   ... sondaż preferencji politycznych wśród młodych Polaków - zrobił to IBRIS w grupie wiekowej 20-30 lat. Dwie partie wygrywają: na pierwszym miejscu jest Razem z 49 proc. poparcia, a na drugim Konfederacja - 31 procent poparcia. PiS z Platformą mają po kilka procent. I w tym sondażu być może widać przyszłość nie tylko Polski, ale i świata: dwie skrajnie przeciwstawne wizje świata, człowieku, wybieraj. Solidarna odpowiedź na kryzys kontra ratuj się kto może. Taki będzie spór przez najbliższe dekady.

   No tragedia, panie, tra-ge-dyja... większość młodych to te... panie, 'neobolszewiki', czy jakoś tak
   • diabollo Re: Biden złamał neoliberalizm? 05.05.21, 13:06
    To są w sumie dobre wiadomości.

    Niezręcznie powoływać się na własne opinie, ale już dawno pisałem, że nasza ćwierć inteligencja jest za głupia, żeby zweryfikować wyznawaną przez siebie ideologię Korwina-Balcerowicza.

    Nadzieję widziałem w tym, że jak Trump upadnie, a trapiona od 40 lat neoliberalizmem gospodarka amerykańska zaliczy zejście po ostatecznym neolibie Trumpa, Ameryka postrampowa może znowu obrócić się w stronę socjaldemokracji i Roosevelta.

    I wtedy nasze debile z polskiej inteligencji zaczną imitować jak zwykle Amerykę, ale tym razem socjalną i socjaldemokratyczną.

    Widzę w tym szansę dla Polski.

    Kłaniam się nisko.
    • kisssmyass Re: Biden złamał neoliberalizm? 05.05.21, 14:08
     podobnie miałem, ale jakoś mam skojarzenia okresu Trupa i trupiego puczu z Hitlerem i puczem bodajże z 1923. Sądzony za zdradę stanu. Wypuszczony na wolność w tym samym roku. Obawiam się że zwycięstwo Bidena może być tylko chwilowe. Bestia ostrzy sobie ząbki. Panowanie nad światem jest kuszące. Analogie historyczne dosyć bliskie. Wszystko na tym świecie dzieje się cyklami.
  • kisssmyass Re: Biden złamał neoliberalizm? 05.05.21, 13:58

   wolny rynek to iluzja dla naiwnych, tak jak religia to opium dla ludu. Ale monstrualnie rozrośnięte państwo zabija indywidualizm i buduje autorytaryzm, likwidując wolność człowieka. Tak samo religia tzw. uniwersalna. Też monopolista któremu się zdaje że posiadł wyłączność na prawdę. Optymalnym wyjściem jest jakiś stan pośredni, system równoważący te wszystkie siły tak żeby żadna nie dominowała, ani religia, ani państwo ani biznes. W biznesie człowiek staje się uprzedmiotowiony, trybikiem machiny zysków dla elit. Politycy to kutwiszony służące mechanizmom biznesowym. W religii człowiek nie istnieje, wobec Boga i planu Zbawienia. Tą religijną misyjnością przenikniętych jest również mnóstwo polityków. A ci którzy są ponad prawem, zawsze poddawani są presji i kuszeniom korzystania z tej uprzywilejowanej pozycji. Czują się lepsi, wybrani, ba, namaszczeni przez los, Boga i ciemny lud, który udaje się kupić ochłapami z pańskiego stolca. Dopóki człowiek, i jakość jego życia, nie są realną, nadrzędną wartością i cechą wszystkich instytucji społecznych, ekonomicznych, rządowych, to zawsze będzie popadanie w jakieś uprzedmiotowienie i odczłowieczenie całego systemu, obojętnie w jakim kolorze politycznym i w jakich dekoracjach, nazwach,etc. będzie się prezentował. Wsparcie socjalne musi być ale przestrzeń na wolność i indywidualną inicjatywę musi też być zachowana. Spoleganie tylko na władzy i socjalnym wsparciu, niekoniecznie rozleniwia jednostkę, bo może ona wówczas spełniać i rozwijać swoje prawdziwe pragnienia i pasje, dając w ten sposób również jakiś jakościowy wkład w życie społeczne. Ale musi to mieć jakieś uwarunkowanie mobilizujące jednostkę do poszukiwania niezależności wobec tego systemu rządowego wsparcia, bo całkowite spoleganie na władzy może powodować obniżenie jakościowe samych polityków, a to w konsekwencji może doprowadzić do autorytaryzmu państwowego. Najgorsze jest to że tam gdzie istnieje możliwość zrobienia wielkiej kasy tam gromadzą się najgorsze typy i zawsze tak przecwanią i wykorzystają choćby najlepiej skonstruowany system, że wszystko zdgenerują, i pozostawią po sobie tylko zgliszcza.
   • diabollo Re: Biden złamał neoliberalizm? 05.05.21, 14:42
    "Monstrualnie rozrośnięte państwo"... gdzie?
    W US państwa już nie ma są za to monstrualnie rozrośnięte monopolistyczne korporacje, które trzęsą polityką i politycy sedzą korpo w kieszeni i łaszą się o fundusze na kolejną kampanię wyborczą.

    Kłaniam się nisko
    • kisssmyass Re: Biden złamał neoliberalizm? 05.05.21, 18:37
     takie czasy, monstrualnie rozrośniętego biznesu, religii, i ewentualnie państwa socjalnego (in potentia, bo to akurat nam zagraża jako następne monstrum, po biznesowym i religijnym, czego zaczyn widać po rządach PISu, a pierwociny doświadczaliśmy w PRL-u), czyli monstrum ludzkiego ego. Mówię o ciągłym popadaniu w skrajność. Obojętnie czy czerwoną, czy czarną, czy zieloną. Zauważam po prostu taką tendencję. Popadania w dominację zbawicielską, czyli jednego czynnika życiowego nad innymi . To być może jest głównym problemem i prowadzi do degeneracji. Dlatego odnoszę wrażenie że stworzenie jakiejś formy koegzystencji i otwartości względem przeciwieństw dałoby dopiero jakieś ewentualne optimum systemowe. Ale bez popadania w skrajność. Tak jak za dużo miłości - degeneruje ;udzką naturę, tak samo za dużo wolności.....rozmiękcza charakter człowieka. Zresztą taką widać cykliczność, w Polszewii i nie tylko. Raj - degeneracja - upadek - niewola - walka - wyzwolenie - wolność - swawola - degeneracja - autorytaryzm - niewola....- walka - powrót do utraconego Raju.. - degeneracja....etc.
     • walmart.ca Re: Biden złamał neoliberalizm? 06.05.21, 11:47
      Przyszłość jakby przestaje być już czymś, co należy chronić lub odrzucać; jest to coś, co jest powoli ale skutecznie odbierane zarówno dzieciom, jak i dorosłym. Stoimy w obliczu apokalipsy klimatycznej, rosnących nierówności i globalnej pandemii. Wskaźniki urodzeń i wskaźniki szczęścia, czy zadowolenia z życia, spadają wszędzie, a w Stanach Zjednoczonych najbardziej, podczas gdy wskaźniki śmiertelności i samobójstw rosną? Czy ktokolwiek z nas może szczerze wyobrazić sobie przyszłość? Musk and Bezos 'planują' przyszłość na Marsie...
      • kisssmyass Re: Biden złamał neoliberalizm? 06.05.21, 18:13
       ja tam jestem wciąż niepoprawnym optymistą ale mina mi rzednie co chwilę. W kontekście historycznym te zawirowania apokaliptyczne są tylko drobnymi elementami procesów rozwojopwych, ewolucyjnych. Boleści porodowe. Trzeba umieć w takich czasach porządnie się dystansować i patrzeć na to wszystko z czarnym bo czarnym, ale jednak poczuciem humoru. I robić coś pożytecznego na swoją miarkę. To jedyny kamyczek jaki mogę dorzucić do tego przekształcającego się multiwersum. A poza tym zważywszy iż mam własną perspektywę łączącą zarówno realność doczesną jak i duchową, więc destrukcyjność i samodestrukcyjność trójwymiarowa nie jest mi ani obca ani zbyt brzydka. W takich apokaliptycznych czasach człowiek może na masową skalę doświadczyć śmierci za życia i być może wyciągnąć jakąś lekcję, nie tylko z teorii ale również z namacalnego cierpienia, etc. Tylko wtedy doświadczenie ryje trwałe zmiany w genach i charakterach. A zatem sens w tym wszystkim widzę. Drzemiącą pozytywną prezyszłość i jej przebłyski też. Nie raz już w historii, wbrew logice i wszelkim znakom na niebie i na ziemi, wszystko miało się zawalić albo zamienić w jeden wielki obóz koncentracyjny, ale na szczęście, jak już nie raz tu na forum mówiłem, wszystko na tym padole dzieje się wedle zasady przeciwieństw wzajemnie się określających, uzupełniających, I tam gdzie ciemność, tam też blisko jest jasność. Cywilizacja przemysłowa pada z długim przeciągłym łoskotem, jak strzeliste stare zgniłe drzewo. Fajnie było ale się zmyło. Będzie lepiej. Ale samo się nie stanie. Trzeba dołożyć swoją cegiełkę.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka