Dodaj do ulubionych

STOP PAŃSTWU WYZNANIOWEMU!

14.05.21, 15:53
Do Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego, posłanek i posłów,

Art. 196 polskiego kodeksu karnego stanowi, że: Kto obraża uczucia religijne innych osób, znieważając publicznie przedmiot czci religijnej lub miejsce przeznaczone do publicznego wykonywania obrzędów religijnych, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat dwóch. Przestępstwo to jest ścigane przez prokuraturę z oskarżenia publicznego.

Z danych udostępnionych przez polską Prokuraturę Krajową wynika, że od 2018 r. liczba zawiadomień do prokuratury dotyczących przestępstwa obrazy uczuć religijnych rośnie. W 2018 r. skierowano ich 90, w 2019 r. - 136, natomiast w 2020 r. - 146. Zawiadomienia o możliwości popełnienia przestępstwa składają zwykle obrażeni prawicowi politycy lub organizacje katolickie na czele z Ordo Iuris.

W konflikt z prawem z powodu obrazy uczuć religijnych zwykle popadają artyści, aktywiści społeczni i dziennikarze. Wśród medialnych spraw z ostatnich lat, prócz toczących się od 2008 r. spraw przeciwko Adamowi Nergalowi Darskiemu, sprawy o obrazę uczuć religijnych miały m.in. Dorota Nieznalska za wystawę "Pasja", Elżbieta Podleśna, Anna Prus i Joanna Gzyra-Iskandar - za matkę boska z tęczową aureolą, osoba która wystawiła na allegro na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy obraz "Matka Boska Kermitowska", redaktorzy magazynu "Wysokie Obcasy" za grafikę Matki Boskiej w maseczkę z błyskawicą i czarną parasolką, Dorota Rabczewska za określenie autorów Biblii mianem "naprutych winem i palących jakieś zioła", Jerzy Urban za grafikę "zdziwionego jezusa".

W sprawach tych zwykle nie chodzi o uczucia religijne, a o spór, który toczy się od lat w polskiej przestrzeni publicznej o to czy stanowisko kościoła katolickiego czy jakiegokolwiek innej religii lub związku wyznaniowego ma wpływać na prawo i porządek społeczny w Polsce. Z chwilą, gdy ustanawia się zasadę, że nie wolno obrażać czyjejkolwiek wiary, o wolności decyduje drażliwość wierzącego. To prowadzi do oczywistego paradoksu, że im bardziej będzie on przeczulony, im bardziej będzie fanatykiem, tym bardziej wolność słowa i wolność artystyczną trzeba będzie ograniczać by nie podpadała pod paragraf o bluźnierstwie.

Sprzeciwiamy się państwu wyznaniowemu. Sprzeciwiamy się ochranianiu przez państwo subiektywnych uczuć religijnych. Sprzeciwiamy się cenzurowaniu artystów. Sprzeciwiamy się zakazowi krytyki kościoła katolickiego w Polsce.

Orzecznictwo Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu jest dla oskarżonych łaskawsze niż sądy polskie. Poglądem ugruntowanym w orzecznictwie europejskich trybunałów jest to, że to wolność słowa powinna przeważać nad ochroną uczuć religijnych, zwłaszcza gdy symbolikę religijną wykorzystano w interesie społecznym. W jednym z takich wyroku Europejski Trybunał Praw Człowieka podkreślił, że: "wolność wyrażania opinii rozciąga się również na idee, które obrażają, szokują lub poruszają. W pluralistycznym, demokratycznym społeczeństwie osoby wykonujące swą wolność manifestowania wyznania nie mogą racjonalnie oczekiwać, iż zostaną zwolnione z wszelkiej krytyki". (skarga nr 69317/14).

Żądamy usunięcia art. 196 z polskiego kodeksu karnego. Celem wykreślenia art. 196 jest realizacja art. 54 i 73 polskiej Konstytucji – zapewnienie wolności wyrażania poglądów oraz pozyskiwania i rozpowszechniania informacji, zapewnienie wolności twórczości artystycznej i wolności korzystania z dóbr kultury oraz zwiększenie zakresu wolności słowa, którego naruszenia winny być egzekwowane na drodze cywilnej, a nie karnej.

Fundacja Wolność od Religii

Ordo Blasfemia


Podpisz petycję!
Obserwuj wątek
  • diabollo Re: STOP PAŃSTWU WYZNANIOWEMU! 15.05.21, 14:27
   Stop.
   Obawiam się, że najpierw musi się zmienić mentalność naszej ciemnej inteligencji.
   Generalnie są pełni oburzenienia na koszczuj katolicki, ale jak przychodzi co do czego, czyli do tzw. "pierwszej komunii" to wpychają swoje dzieci w ten zabobonny rytuał.

   Kłaniam się nisko
   • oby.watel Re: STOP PAŃSTWU WYZNANIOWEMU! 15.05.21, 15:43
    diabollo napisał:

    > Stop.
    > Obawiam się, że najpierw musi się zmienić mentalność naszej ciemnej inteligencj
    > i.
    > Generalnie są pełni oburzenienia na koszczuj katolicki, ale jak przychodzi co d
    > o czego, czyli do tzw. "pierwszej komunii" to wpychają swoje dzieci w ten zabob
    > onny rytuał.

    Piękna i godna naśladowania postawa. Jeśli ma się serce po lewej stronie i gębę pełną frazesów o świeckim państwie, prawach kobiet i podobnych pierdołach w ciemno i bez żadnych warunków należy popierać wyłącznie PiS w Sejmie i poza nim.
        • walmart.ca Ale numer 16.05.21, 12:30
         oby.watel napisał:

         > Nie da się rozmawiać z kimś, kto zakłamuje rzeczywistość i przeczy faktom.

         Parafrazując Abrahama Lincolna, można od czasu do czasu oszukać niektórych ludzi, ale wszystkich?... i ciągle?
         • oby.watel Re: Ale numer 16.05.21, 12:57
          walmart.ca napisał:

          > Parafrazując Abrahama Lincolna, można od czasu do czasu oszukać niektórych lud
          > zi, ale wszystkich?... i ciągle?

          Nie parafrazuj. Po prostu wskaż post, zdanie, słowo z którym masz problem, a które nie jest prawdziwe.

          Niedawno ubolewałeś nad tymi, którzy mówią nie mając nic do powiedzenia. Cóż za odważny coming out!

          Czy nie wpłynie destrukcyjnie na Twą psyche gdy będę olewał tego typu dywagacje? Bo jeśliby to miało spowodować jakiś uszczerbek, to oczywiście odniosę się do każdego wpisu, a zwłaszcza tych, w których odnosisz się do mnie miło łechcąc moje skromne ego.
          • diabollo Re: Ale numer 16.05.21, 16:53
           Lewica zgodnie ze swoim prounijnym programem ideowym zagłosowała za ratyfikacją unijnego funduszu pocovodowego, o czym z resztą informowała i deklarowała od początku.

           PO pomimo deklaracji ideowych prounijnych i początkowych deklaracjach poparcia dla nowego funduszu UE i ratyfikacji, zaczęło tą unijną kartą grać w rozgrywce wewnętrznej przeciw PISowi, na czym przegrało z kretesem i może się od tego zawali.
           Jednak zamiast jakoś zarządzać kryzysem i minimalizować straty, PO prowadzi dalej atak na Lewucę pełnym obelg no i kłamstwa, że Lewica zawarła sojusz/koalicję z PISem.

           Brzmi to żałośnie tym bardziej, że wszyscy pamiętają koalicję POPIS i fakt, że wielu prominentnych członków PO, którzy plują dzisiaj na lewicę za rzekomy "sojusz" z PISem to weterani PISu i ministrowie rządu PIS jak Sikorski i jego kumpel Giertych, wicepremier rządu Kaczora.

           Nota bene wyrzucony Zalewski ma pięcioletni staż w PISie.

           Katoprawicowe popisiaki bawią się w starą grę w antykomunistę bez komunistów i komunizmu.

           Kłaniam się nisko.
           • oby.watel Re: Ale numer 16.05.21, 19:36
            diabollo napisał:

            > Przecież Lewica nie zjednoczyła się PISem ani nie zapowiedziała koalicji.
            > W przeciwieństwie do PO.

            > Lewica zgodnie ze swoim prounijnym programem ideowym zagłosowała za ratyfikacją
            > unijnego funduszu pocovodowego, o czym z resztą informowała i deklarowała od
            > początku.

            Ratyfikacja unijnego funduszu pocovodowego mogła nieco poczekać, a tymczasem opozycja mogła spróbować wymusić na PiS-ie pewne ustępstwa, jak choćby zobligowanie telewizji publicznej do informowania skąd pochodzą środki. W ostateczności można było chociaż sprawdzić tylko, czy Ziobro odważy się zagłosować 'przeciw'. Zgadzając się na bezwarunkowe zastąpienie Solidarnej Polski w głosowaniu bolszewicy nie osiągnęli nic, a wiele stracili. A ponieważ ich wyborcy, poza nielicznymi wyjątkami to nie głąby, więc i do nich prędzej czy później dotrze, że powierzanie tak niepoważnym ludziom swojego losu ma taki sens jak głosowanie na PiS.
          • walmart.ca Re: Ale numer 16.05.21, 19:23
           oby.watel napisał:

           > Czy nie wpłynie destrukcyjnie na Twą psyche gdy będę olewał tego typu dywagacje
           > ? Bo jeśliby to miało spowodować jakiś uszczerbek, to oczywiście odniosę się do
           > każdego wpisu, a zwłaszcza tych, w których odnosisz się do mnie miło łechcąc m
           > oje skromne ego.

           Glossolalia? Tautologia? Pleonazm? Ach, nie, nie wpłynie...

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka