Dodaj do ulubionych

Apeluję do pisowców: Obrońcie pisowską ustawę!

06.09.21, 12:44
Apeluję do pisowców: Obrońcie pisowską ustawę!
Zablokujcie przyszłą lewicową czystkę w oświacie!
Wojciech Orliński


Wprawdzie nie wierzę, że felietonem można zmienić świat na lepsze - ale jednak spróbuję. Chciałbym nietypowo zwrócić się tym razem do czytelników z drugiej strony barykady: do zwolenników obecnego rządu.

Za chwilę podejmę desperacką próbę przekonania ich za pomocą racjonalnej argumentacji. Czytelnicy opozycyjni też będą oczywiście mile widziani, ale to już będzie przekonywanie przekonanych.

Drodzy pisowcy, nie bójcie się – nie będę was agitować do zmiany preferencji partyjnych. Przeciwnie, chcę was namówić do podjęcia działań w obronie pisowskiej ustawy, wprowadzonej przez pisowski rząd. Co prawda ten poprzedni (ekipę premier Szydło).

W rządzie tym, jak pamiętamy, edukacją władała minister Anna Zalewska. Przygotowała ona ustawę prawo oświatowe z 2016. Tę ustawę zamierza teraz radykalnie zmienić jej następca minister Czarnek.

Jeden punkt tych zmian powinien zaniepokoić wszystkich. Także wyborców PiS, Kukiza i Konfederacji. To radykalne wzmocnienie uprawnień kuratorów oświaty kosztem osłabienia głosu rodziców, nauczycieli, samorządowców, prywatnych właścicieli (w szkołach niepublicznych).

Kuratorów powołuje i odwołuje minister. Jest więc (w pewnym uproszczeniu) przedstawicielem rządu.

Obecna ustawa (przypominam, przygotowana przez PiS) sprawia, że kurator musi się liczyć z przedstawicielami rodziców, grona pedagogicznego, samorządowców. W razie spornej sytuacji może zostać po prostu przegłosowany przez pozostałych interesariuszy.

Nowelizacja ministra Czarnka daje przedstawicielom kuratorium pięć głosów – niezależnie od tego, ilu z nich rzeczywiście uczestniczy w obradach komisji, mającej na przykład powołać nowego dyrektora szkoły. Możemy sobie więc wyobrazić hipotetyczny scenariusz, w którym obraduje pięć osób – i jedna z nich przegłosowuje pozostałe cztery!

To scenariusz mało prawdopodobny, bo w praktyce te komisje są większe. Nie jest jednak niemożliwy, bo w przypadku innych uczestników wystarczy, że ktoś się rozchoruje – a tylko kuratorium ma pięć głosów „niezależnie od liczby przedstawicieli biorących udział w posiedzeniu" (to cytat verbatim z projektu nowelizacji).

Nowelizacja likwiduje też autonomię szkół niepublicznych. Kurator będzie mógł im narzucać swoich dyrektorów (mówiąc ściślej, każdego będzie mógł odwołać, a na powołanie następcy potrzebna będzie jego zgoda).

Chciałbym to powtórzyć, zwracając się szczególnie gorąco do wyborców Konfederacji – zgodnie z tą nowelizacją przedstawiciel rządu będzie mógł w prywatnej szkole odwołać dyrektora wbrew woli właścicieli. A potem będzie mógł zmusić właścicieli do powołania swojego kandydata!

CDN...
Obserwuj wątek
  • diabollo Re: Apeluję do pisowców: Obrońcie pisowską ustawę 06.09.21, 12:45
   To powinno niepokoić wszystkich, niezależnie od sympatii partyjnych. Wiernego zwolennika PiS być może ucieszy wizja kuratorów robiących prawicową czystkę w oświacie – zmuszających dyrektorów szkół do udekorowania gabinetów portretem Kaczyńskiego i popiersiem Jana Pawła II, a uczniów wysyłających na obowiązkową wycieczkę do Muzeum Wyszyńskiego.

   Pisałem niedawno, że nie wierzę w jakieś większe rozliczenia po wyborach – bo nawet jeśli opozycja wygra, to do 2025 będzie musiała się liczyć z wetem prezydenta oraz z trybunałem mgr Przyłębskiej. Musimy się więc nastawić na parę lat okresu przejściowego, w którym opozycja będzie mieć władzę wykonawczą, ale bez możliwości zmieniania prawa.

   Na własne nieszczęście PiS jednak silnie wzmocnił właśnie władzę wykonawczą. Nie trzeba nowej ustawy, żeby na przykład następca Obajtka powyrzucał pisowskich redaktorów naczelnych z gazet Polskapresse. Bez żadnej ustawy da się też zrobić wielką czystkę w mediach publicznych.

   Czy chcemy też, żeby oświata stała się kolejnym łupem politycznym? Żeby minister z Warszawy mógł powyrzucać dyrektorów szkół w całej Polsce, w tym w szkołach niepublicznych?
   Obecny układ nie jest może idealny, ale przynajmniej zmusza do szukania konsensusu uwzględniającego racje rodziców i mieszkańców danej gminy, a także daje możliwość środowiskom lewicowym i prawicowym do zakładania własnych szkół, realizujących ich system wartości.

   Zarówno hipotetyczne Konserwatywne Stowarzyszenie im. Jana Pawła II, jak i Lewicowo-Liberalna Fundacja im. Boya-Żeleńskiego powinny mieć możliwość założenia własnej szkoły – i dekorowania jej już to portretami papieży, już to tęczowymi flagami. O ile jedni i drudzy będą respektować pewne ogólne ramy konstytucyjne – minister nie powinien się do nich wtrącać.
   Apeluję więc szczególnie gorąco do posłów – także z PiS. Obrońcie pisowską ustawę! Zablokujcie przyszłą lewicową czystkę w oświacie! Głosujcie przeciwko nowelizacji!

   Chyba nawet największy zwolennik PiS nie wierzy, że PiS będzie rządzić wiecznie.

   I co – następny minister powyrzuca pisowskich kuratorów oświaty, a ci powyrzucają pisowskich dyrektorów?

   wyborcza.pl/duzyformat/7,127290,27529443,apeluje-do-pisowcow-obroncie-pisowska-ustawe-zablokujcie-przyszla.html

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka