Dodaj do ulubionych

Ludowej historii nie można zakląć w pomnik.

09.10.21, 08:38

krytykapolityczna.pl/kultura/historia/ludowa-historia-wielgosz-kurkiewicz/
Obserwuj wątek
  • diabollo Re: Ludowej historii nie można zakląć w pomnik. 11.10.21, 07:43
   Cytat:

   (...)
   Nie sposób nie wspomnieć o roli Kościoła…

   Nie ma ludowej historii Kościoła. A pewnie można by ją było napisać. W Polsce Kościół był przecież instytucją władzy kolonialnej, ściśle związaną z feudalnym modelem władzy, powstające państwo Piastów czerpało z niego wzór. Nic dziwnego, że pierwsze wielkie powstanie ludowe w latach 1037–1038, które obaliło władzę królewską na terenach rządzonych przez Piastów, skierowane było zarówno przeciw panom, jak i Kościołowi.

   W późniejszych czasach Kościół odegrał rolę haniebną, wspierając poddaństwo i uczestnicząc w zyskach z niewolnej pracy, choć trzeba wspomnieć o tych jego przedstawicielach, którzy krytykowali moralny i polityczny wymiar tego systemu.

   Mamy zatem czarną historię Kościoła, która potem zaowocowała jeszcze antysemityzmem, zwalczaniem ruchów chłopskich i robotniczych, sojuszem z endecją, a po 1945 roku wspólnym wykuwaniem przez Gomułkę i Wyszyńskiego „nowoczesnego kształtu polskości”, co nie bez satysfakcji opisał konserwatywny badacz Michał Łuczewski w Odwiecznym narodzie.

   Ale mamy też inną opowieść. Warto wspomnieć o księdzu Ściegiennym, księżach angażujących się w ruch spółdzielczy albo choćby księdzu Okoniu, przed 1914 rokiem parlamentarzyście w Wiedniu, a tuż po I wojnie twórcy Republiki Tarnobrzeskiej, opartej nie na regułach etnicznych, religijnych czy narodowych, tylko na klasowym samostanowieniu ludu.

   (...)
   • oby.watel Re: Ludowej historii nie można zakląć w pomnik. 11.10.21, 10:47
    O! Tworzy się już ludowa historia Kościoła! Kościół w sumie jest be, zrobił dużo złego, ale na szczęście Ściegienny była kobietą, a Okoń też. Co prawda po wojnie ściśle współpracował z komunistami, ale jak się obłowił, to przestał. Dzięki takiemu relatywizowaniu kościół trwa i będzie trwał.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka