Dodaj do ulubionych

Polski negacjonizm Holokaustu

22.10.22, 08:50
krytykapolityczna.pl/kraj/holokaust-negacjonizm-pis-historia-sasnal/
Obserwuj wątek
  • walmart.ca Re: Polski negacjonizm Holokaustu 22.10.22, 18:57
   Warte podkreślenia:

   w efekcie rozmaitych działań dyskursywnych odpowiedzialność za mordowanie Żydów została w ostatnich latach scedowana na polskich chłopów przedstawianych zwykle jako ludzie prymitywni i zdemoralizowani, kierujący się najniższymi instynktami. Jako „ciemny lud” gotów w warunkach wojennej nędzy grabić i barbarzyńsko mordować Żydów. Głodny, biedny, chciwy, występny motłoch, którego zbrodnie można wyjaśnić chłopską mentalnością i zaistniałymi okolicznościami. Tego rodzaju interpretacje wyszły spod pióra historyków, socjologów i publicystów już w toku debaty jedwabieńskiej, a później było ich tylko więcej.

   czytaj także
   Arkadiusz Pacholski
   „Moją raną jest Kalisz bez Żydów”
   Elżbieta Janicka
   Temat ludowych zbrodni na Żydach i równie ludowego antysemityzmu z całą mocą wkroczył także do polskiego kina. Na swój sposób, posługując się różnymi konwencjami, podjęli go Anna i Wilhelm Sasnalowie (Z daleka widok jest piękny), Władysław Pasikowski (Pokłosie), Przemysław Wojcieszek (Sekret), Marcin Wrona (Demon), Piotr Chrzan (Klezmer), Paweł Pawlikowski (Ida) czy Michał Rogalski (Letnie przesilenie). Lista tytułów świadcząca o tym swoistym zwrocie ludowym w poszukiwaniu żydowskich trupów i antysemityzmu jest doprawdy długa.

   O gettach ławkowych na uniwersytetach, endeckich rasistach z inteligenckich domów, zastępach duchownych szczujących na Żydów nikt filmu dotychczas nie nakręcił. No może z wyjątkiem Wojciecha Smarzowskiego, który w Weselu jako pierwszy w historii polskiego kina zwrócił uwagę na rolę Kościoła katolickiego w szerzeniu nienawiści prowadzącej do przemocy fizycznej.
   • diabollo Re: Polski negacjonizm Holokaustu 23.10.22, 09:19
    Pewnie się dziwicie dlaczego tak bardzo czepiam się polskiej inteligencji czy ćwierćinteligencji.

    Po prostu gdziekolwiek nie spojrzeć, tam albo bezdenna głupota, albo bezdenna nikczemność.
    Problemem jest chyba ten "mit założycielski" inteligencji, że niby ze szlachty - przecież tępej, głupiej, okrutnej, spaczonej nieróbstwem i eksploatacją niewolicznej pracy i posiadania niewolników i niewolnic.

    Ludzie stają się tym, jak o sobie myślą, nasza ćwierćinteligencja myśli o sobie jako o szlachcie, więc się staje skretyniałą szlachtą.

    Nie wiem, może macie inną teorię skąd się bierze ta odwieczna beznadzieja naszej konserwatywnej ćwierćinteligencji i wszystkich konsekwencji z tego wynikających - aktualnie osunięcie się III RP w faszyzm.

    Kłaniam się nisko.
    • grzespelc Re: Polski negacjonizm Holokaustu 24.10.22, 00:46
     Szkoda że nikt w ten sposób w kraju do tego nie podchodzi. A przynajmniej nikt, kogo ktoś opublikuje...
     • diabollo Re: Polski negacjonizm Holokaustu 24.10.22, 07:38
      Czcigodny Grzespelcu,

      Wszak ja tak piszę na polskim forum gazety.pl.
      Ale niewielu chce to czytać, a jeszcze mniej się zgdzić.

      W ogóle to czyta i interesuje się Człowiekiem, Etyką i Społeczeństwem w polskim kontekście tylko inteligencja, a ta jest u nas głęboko narcystyczna więc myślenie takie, że ponosi za Polskę odpowiedzialność (a nie tylko "ciemny lud" jest winny) jest niemożliwe do przyjęcia.

      Dlatego w mainstreamie POPISowym redagowanym przecież przez inteligencję i stanowiącym 99% rynku medialnego, takiego podejścia nie uświadczysz.
      W ogóle podejścia klasowego nie uświadczysz. Wszyscy są klasą średnią. Podział na klasy, konflikt klasowy to Marx i Korea Północna, agage satanas!

      Kłaniam się nisko.
      • walmart.ca Re: Polski negacjonizm Holokaustu 24.10.22, 11:29
       Cóz, w Polsce Pierre Bourdieu nigdy się chyba 'nie przyjął'. A wielka szkoda - jego koncepcje 'kapitału kulturowego', symbolicznej przemocy i habitusu rzucają sporo światła na tarcia klasowe w społeczeństwach.
       • diabollo Re: Polski negacjonizm Holokaustu 24.10.22, 12:02
        Takie wyrafinowane idee i nazwiska...
        Po 300 latach w Polsce Oświecenie się "nie przyjęło" a na ideologię państwa 3RP polska inteligencja wzięła ideologię katolicką w wersji pierdoletów ginekologii janiepawlej.

        Kłaniam się nisko.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka