Dodaj do ulubionych

Jak piją Polki i Polacy [RAPORT]

10.11.22, 07:54
Mężczyźni - piwo. Kobiety - wino. Mężczyźni - trzykrotnie więcej niż kobiety. Codziennie - niemal co dziesiąty Polak.
Początek lat 90. Polacy piją średnio 6,5 litra czystego alkoholu rocznie. To poziom podobny do czasów PRL. Kiedy w 2004 r. wchodzimy do Unii Europejskiej, średnie spożycie wynosi już ponad 8 litrów na osobę. Obecnie jest najwyższe w historii statystyk Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych - to 9,7 litra czystego alkoholu na osobę rocznie. Pije 80 proc. dorosłych Polaków. Uzależnionych jest ok. 800 tys., a ok. 2,3 mln osób pije szkodliwie.

Spożywaniu alkoholu przez Polki w miniony weekend wywód poświęcił prezes PiS Jarosław Kaczyński. Nadmierne picie przez młode kobiety uznał za przyczynę kryzysu demograficznego w Polsce. Przy okazji stwierdził, że kobietom do uzależnienia wystarczą dwa lata z alkoholem, podczas gdy mężczyznom - 20. Wszystkie te informacje - podane podczas spotkania z mieszkańcami Ełku - są nieprawdziwe.

Jak piją Polki, jak Polacy
Piją i kobiety, i mężczyźni, ale w innych ilościach, inne trunki i często w innych okolicznościach. Mężczyźni sięgają po alkohol trzykrotnie częściej niż kobiety i piją go 3,6 razy więcej, przy czym różnica ta jest związana głównie z częstszym piciem piwa i napojów spirytusowych. Inaczej liczby wyglądają tylko przy porównaniu konsumpcji wina - ten rodzaj alkoholu Polki spożywają dwukrotnie częściej niż Polacy.

Najczęściej pijemy w towarzystwie przyjaciół lub rodziny. W samotności codziennie pije prawie 5 proc. Polaków, a ponad 13 proc. - kilka razy w tygodniu.

Główne motywy picia: alkohol poprawia jakość imprezy, nastrój, dodaje odwagi, pomaga pokonać poczucie wyobcowania w grupie. Co dziesiąta kobieta i 16 proc. mężczyzn pije "żeby o wszystkim zapomnieć".

Znane są też przyczyny abstynencji. Wśród niepijących mężczyzn dwie najczęściej pojawiające się odpowiedzi to: "picie szkodzi" i "to marnowanie pieniędzy". Co piąty Polak zrezygnował z alkoholu, bo "kiedyś to zrujnowało mu życie". 13 proc. nie pije ze względów religijnych.

Polki unikają alkoholu przede wszystkim ze względu na zdrowie, brak zainteresowania alkoholem oraz finanse. O abstynencji przesądza też ciąża. Wśród Polek rośnie świadomość szkodliwości picia w tym czasie, choć tylko z jedną trzecią ciężarnych lekarze poruszyli ten temat w czasie wizyt kontrolnych. W 2005 r. ponad 16 proc. ankietowanych kobiet przyznawało, że sięgało po alkohol w czasie ciąży. Obecnie przyznaje się do tego 7 proc.

Większość badanych deklaruje, że pandemia nie wpłynęła na to, ile piją. Potwierdzają to dane OECD, który prześledził modele konsumpcji alkoholu w Europie. Wynika z nich, że podczas pierwszego lockdownu 43 proc. osób zgłosiło, że piło częściej; 25 proc. deklarowało, że rzadziej, a 32 proc. nie zgłosiło żadnych zmian w tym względzie.

Kto pije więcej niż Polacy?
W raporcie OECD Polska jest w dziesiątce państw, gdzie pije się najwięcej. Częściej po alkohol sięgają: Niemcy, Austriacy, Rosjanie, Luksemburczycy, Litwini, Irlandczycy, Francuzi i Łotysze.

Rosnące statystyki picia coraz częściej próbują wyhamować samorządy, wprowadzając nocną prohibicję. Przyznają, że alkohol jest zbyt łatwo dostępny. Np. w Warszawie jeden sklep monopolowy przypada na 350 mieszkańców, choć według Światowej Organizacji Zdrowia powinien przypadać na około 1000-1500 mieszkańców. Jak pisaliśmy w "Wyborczej", w samym Śródmieściu stolicy działa 386 sklepów z alkoholem, a w całym mieście jest ich w sumie około 3000. To więcej niż w całej Szwecji. Rośnie liczba wydawanych koncesji. Od 2017 r. liczba sklepów z alkoholem w Warszawie wzrosła o blisko 4 proc.

CDN...
Obserwuj wątek
  • diabollo Re: Jak piją Polki i Polacy [RAPORT] 10.11.22, 07:56
   W 2018 r. była próba wprowadzenia nocnej prohibicji w całym kraju, ale ustawa ostatecznie nie weszła w życie. Na własną rękę zakazy sprzedaży alkoholu w centrach miast między godz. 22 a 6 rano wprowadziły m.in. Łódź, Wrocław i Gdańsk. Po godz. 23 sprzedaż zakazana jest też w Zakopanem, bo miasto nie radziło sobie z plagą pijanych turystów.

   W połowie tego roku partia Razem zaproponowała pakiet rozwiązań, które miałyby ograniczyć konsumpcję alkoholu. Postuluje zakaz jego sprzedaży na stacjach benzynowych, zakaz reklamy alkoholu w sieci i sprzedaży trunków w promocyjnych, obniżonych cenach. Większość sejmowa nie podjęła tematu.

   Objawy uzależnienia

   Prof. Jan Chodkiewicz, psycholog, psychoterapeuta z Instytutu Psychologii Uniwersytetu Łódzkiego:

   Wyróżniamy sześć objawów uzależnienia od alkoholu: odczuwanie głodu, czyli bardzo silne pragnienie, żeby się napić, wzrost tolerancji – przyjmowanie coraz większych dawek, żeby był efekt, utrata kontroli – jak ktoś zacznie, to nie potrafi skończyć, koncentracja życia wokół picia, czyli dana osoba myśli cały czas o alkoholu.

   Poza tym są objawy abstynencyjne w momentach zaprzestania picia, m.in. drżenie rąk, bezsenność, zlewne poty, wysoki poziom lęku, nadwrażliwość na bodźce i ostatni objaw – używanie pomimo szkód. A w wypadku alkoholu są to szkody fizyczne - bo niszczy organizm, psychologiczne - bo ludzie stają się coraz bardziej agresywni lub autoagresywni, społeczne - bo rozpadają się rodziny i traci się pracę, i duchowe - czyli brak wyższych wartości.

   Jeden objaw nie musi jeszcze niepokoić, przy dwóch mamy do czynienia z piciem szkodliwym, a trzy oznaczają uzależnienie.

   wyborcza.pl/7,75398,29115423,jak-pija-polki-i-polacy-raport.html#S.TD-K.C-B.1-L.1.duzy
   • diabollo Re: Jak piją Polki i Polacy [RAPORT] 10.11.22, 07:59
    Taki cudowny świat zorganizował nam dziki kaptalizm, że ludzie "piją, żeby o wszystkim zapomniejć" bardziej niż za beznadziei PRLu.

    Kłaniam się nisko.
    • walmart.ca Re: Jak piją Polki i Polacy [RAPORT] 10.11.22, 13:02
     Wszystko zgodnie z prawem Murphy'iego: 'Jeśli jest chujowo, ale może być jeszcze chujowiej - to na pewno będzie'.
    • grzespelc Re: Jak piją Polki i Polacy [RAPORT] 11.11.22, 01:53
     Szczerze mówiąc, to wydawało ni się, w ;latach 90., że ludzie piją mniej, niż w PRL. Potem faktycznie jakby trochę więcej, ale żeby aż tyle? Od jakiegoś czasu widzę sporo pijących, ale myślałem, ze to specyfika okolicy. Naiwny jestem widać...
     • diabollo Re: Jak piją Polki i Polacy [RAPORT] 11.11.22, 07:45
      U ruskich, żeby jakoś uzasadnić epidemię alkoholizmu (spowodowaną beznadziejną i depresyjną ruską rzeczywistością) ruskie służby specjalne już dawno temu wymyśliły głębię "rosyjskiej duszy".

      W dzikim kapitalizmie w Polsce problemy się zwyczajnie nasza inteligencja zamilcza i problem znika.
      Alkoholizm? No pije margines społeczny.
      Aborcja? U nas lud katolicki i Matki Polki takich rzeczy nie robią i nie potrzebują.
      Faszyzm? Jaki faszyzm, może u złych Niemców, w Polsce są Wartości Chrześcijańskie (moralny WCet) i faszyzmu nie ma z definicji. Jest patriotyzm, no jacyś "narodowcy".
      40 tys bezdomnych? Oj, tam, niedługo przypływ podniesie wszystkie łodzie i będzie kapać z góry na dół. A w między czasie bezdeomnych nie widzimy.
      Homoseksualzim? Jakieś nowinki z Zachodu, u nas nie ma.
      etc, etc, etc.

      Kłaniam się nisko.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka