Dodaj do ulubionych

Dostrojony Wszechświat - argument Kreacjonizmu

20.11.22, 01:24
Pewnie znacie argument o doskonale dostrojonym Wszechświecie jako dowodzie na istnienie Boga (Argument teleologiczny – pl.wikipedia.org/wiki/Argument_teleologiczny , en.wikipedia.org/wiki/Fine-tuned_universe ): twierdzenie, że stałe fizyczne Wszechświata są takie, że pozwalają na ewolucję i istnienie życia (zwłaszcza H. sapiens) oraz że połączenie tak wielu korzystnych stałych jest nieprawdopodobne – zbyt przypadkowe, aby odzwierciedlać cokolwiek innego niż Wielkiego Projektanta, czyli Boga Stwórcę.

Ciekawa dyskusja na ten temat:

www.youtube.com/watch?v=jJ-fj3lqJ6M&t=10s

(znajomość angielskiego niezbędna)

Obserwuj wątek
    • diabollo Re: Dostrojony Wszechświat - argument Kreacjonizm 20.11.22, 13:38
      O mój Baalu... co za pseudonaukowy bełkot.

Kłaniam się nisko.
      • diabollo Re: Dostrojony Wszechświat - argument Kreacjonizm 20.11.22, 13:42
        Taka dyskusja pseudonaukowa: czy krasnoludki zyją w mojej kuchni i czy stworzyły świat?
        No, nie mamy dowodów. Ale z drugiej strony uporządkowanie świata i natury świadczy na korzyść teorii, że to jednak krasnoludki stworzyły świat.

Kłaniam się nisko.
        • walmart.ca Re: Dostrojony Wszechświat - argument Kreacjonizm 20.11.22, 13:52
          Ale kto stworzył krasnoludki, eh?
          • diabollo Re: Dostrojony Wszechświat - argument Kreacjonizm 20.11.22, 14:43
            Ojtam, ojtam, byli zawsze.
            Tak jak kreator w kreacjonizmie.
            Dziwi mnie, że bajkopisarze z jednej strony tak pogardzają współczesną nauką, a z drugiej strony używają pseudonaukowego bełkotu,, jakoby to bajkopisarze byli dzisiejszą "prawdziwą nauką".

Kłaniam się nisko
            • walmart.ca Re: Dostrojony Wszechświat - argument Kreacjonizm 20.11.22, 17:10
              Jacy bajkopisarze? Roger Penrose? L. Smolin? Ah, rozumiem - astrofizyka i kosmologia to bajkopisarstwo... a filozofia to już na pewno!
              • diabollo Re: Dostrojony Wszechświat - argument Kreacjonizm 20.11.22, 17:24
                smile)
              • diabollo Re: Dostrojony Wszechświat - argument Kreacjonizm 20.11.22, 17:38
                Chodziło mi o tę zajawkę na początku.

Kłaniaam się nisko.
                • walmart.ca Re: Dostrojony Wszechświat - argument Kreacjonizm 20.11.22, 22:51
                  Zapomnij o zajawkach...

To sa bardzo ciekawe rozmowy- moja opinia.

Ah, i jeszcze to: fizyka Ci pomoże się uwolnić od czystych matematycznych ‘ekstremalnych nieprawdopodobieństw’ smile Dzięki fizyce nieprawdopodobne staje się wysoce prawdopodobne... Polecam kawałek od mniej więcej 15’20’’
                  • diabollo Re: Dostrojony Wszechświat - argument Kreacjonizm 21.11.22, 10:50
                    Dzięki, obejrzę dokładnie całość.

Kłaniam się nisko

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka