Dodaj do ulubionych

Świetne wykłady pana Snydera na Yale - polecam.

22.11.22, 07:37
www.youtube.com/playlist?list=PLh9mgdi4rNewfxO7LhBoz_1Mx1MaO6sw_
Obserwuj wątek
    • walmart.ca Re: Świetne wykłady pana Snydera na Yale - poleca 22.11.22, 17:11
      A dzięki!
    • grzespelc Re: Świetne wykłady pana Snydera na Yale - poleca 25.11.22, 01:25
      Oglądam. Trochę znanych faktów, parę nieznanych i ciekawa interpretacja różnych zjawisk i procesów.
      • walmart.ca Re: Świetne wykłady pana Snydera na Yale - poleca 26.11.22, 23:16
        Świetny cykl wykładów; jestem na ósmej 'lekcji'. I nie miałbym nic przeciwko kolejnym 10-ciu
        • walmart.ca Re: Świetne wykłady pana Snydera na Yale - poleca 28.11.22, 13:28
          www.theguardian.com/world/2022/nov/28/russia-wins-by-losing-timothy-snyder-on-raising-funds-for-ukrainian-drone-defence
          • diabollo Re: Świetne wykłady pana Snydera na Yale - poleca 28.11.22, 17:29
            Oczywiście. Teraz najważniejsze, żeby Ukraina obroniła się przed faszystowską Rosją.

Kłaniam się nisko.
            • walmart.ca Re: Świetne wykłady pana Snydera na Yale - poleca 08.12.22, 16:11
              Diabollo, ten cykl wykładów to prawdziwy klejnot! Raz jeszcze - ogromne dzięki!

Jeśli chodzi o mnie, Prof. Snyder dokonał czegoś w rodzaju małego 'trzęsienia gleby' w moim światopoglądzie. Kiedy mówi w 17 wykładzie: “The European Union for all of its undoubted virtues is a project of forgetting about colonialism. (...)... what the EU does is it tells the story about how the Europeans fought the Second World War, they realized war was a very bad thing and therefore they chose peace, and unlike the Americans, they stopped fighting wars.” Ha ha... nice story but not true. That’s not true. Europeans kept fighting wars until they lost them. The French in Algeria. Spain and Portugal in Africa... to porusza niesamowicie ważny temat zawoalowanego europejskiego imperializmu.

A potem znowu bum!, w 19. kiedy podkreśla: “Nations are par excellence international events.” i kiedy mowi o ‘Polish factor’, o polskiej inteligencji z kręgu Paryskiej Kultury, o ludziach jak Giedroyc, Czapski etc. i ich wizjonerskich ideach dot. Ukrainy i Polski post-sowieckiej (kiedy nikt właściwie takiej przyszłości sobie nie wyobrażał)– to mozna z duma powiedziec, ze mielismy bardzo inteligentna inteligencję choć niestety głównie poza granicami Polski. Nie wiem, być może gaika miała ich na mysli mowiac o inteligenckim etosie, kiedy wskoczyłem na nią niepotrzebnie (szkoda, ze się tak obraziła i wycofała).

Jednym słowem - Te wykłady to olśnienie – powinny zostać przetłumaczone i włączone do curriculum studentów historii. Great stuff!
              • diabollo Re: Świetne wykłady pana Snydera na Yale - poleca 08.12.22, 19:52
                Tak, ja już jestem przy ostatnim wykładzie 23 opublikowanym wczoraj....
                Właśnie powtórka z imperializmu niemieckiego, Unii Europejskiej jako unii byłych imperiów, które przegrały swoje kolonialne, krwawe wojny imperialne (true! w Jakarcie pewien stary Holender opowiadał mi o masakrach korpusów ekspedycyjnych mających uratować kolonię, a wszystko w czasie głodu w samej Holandii po zakończeniu drugiej światówki.)

Kłaniam się nisko.
                • diabollo Re: Świetne wykłady pana Snydera na Yale - poleca 08.12.22, 20:16
                  No i ten Holokaust jako zbrodnia bez miejsca...
                  W Niemczech zawsze mnie denerwowało, nawet u niemieckich Żydów, zawężanie Holokaustu do... Niemiec. Kiedy Holokaust miał miejsce w Polsce, Ukrainie, Białorusi i w Krajach Bałtyckich.

Mój żydowski przyjaciel ma taką historię rodzinną, o tym, jak rodzina za nazistów dostała zakaz wejścia na basen, który miastu sami ufundowali, a babcia wylądowała w Theresienstadt (przeżyła). Tak zawsze słucham i myślę, że z. całym szacunkiem, ale państwo nie rozumiecie Bełżca, Sobiboru, Treblinki, żeby skupić się tylko na Polsce...

Kłaniam się nisko.
              • grzespelc Re: Świetne wykłady pana Snydera na Yale - poleca 10.12.22, 01:55
                Tak, moją uwagę też to zwróciło.

Przy czym wiedziałem już, że początek dekolonizacji po drugiej wojnie światowej wynikał po prostu z tego, że arsenały europejskie były najzwyczajniej wyczerpane i nie było czego wysłać do tego Egiptu czy Indii. Parę innych krajów się jeszcze biło, ale też arsenały były najwyraźniej niewystarczająco napełnione, skoro trzeba było raczej odbudowywać kraje, niż armie.
                Ale przecież chodziło też w dużej mierze o strach przed Stalinem.
                • walmart.ca Re: Świetne wykłady pana Snydera na Yale - poleca 15.12.22, 17:50
                  Pozwól mi zgadnąć - czytasz francuskich historyków?
                  • grzespelc Re: Świetne wykłady pana Snydera na Yale - poleca 16.12.22, 02:35
                    Nigdy, a dlaczego?

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka