Dodaj do ulubionych

Z cyklu wiadomości z końca świata.

16.01.23, 00:25
youtu.be/D_6YVSs9trg
Obserwuj wątek
  • diabollo Re: Z cyklu wiadomości z końca świata. 17.01.23, 07:13
   wyborcza.pl/7,75398,29364432,politycy-pis-oboz-wladzy-wychodzi-na-prosta-wszystkie-plagi.html#S.TD-K.C-B.4-L.1.duzy

   Politycy PiS: "Obóz władzy wychodzi na prostą. Wszystkie plagi już za nami"
   PIS
   Agata Kondzińska

   Jak się uda z KPO, to idziemy po trzecią kadencję - uważa nasz rozmówca z rządu. W otoczeniu Kaczyńskiego jest jednak też niepokój: zbyt szybko spłaszcza się różnica punktowa między PiS a KO w sondażach
   „Donald Tusk mówił, że nie będzie bezpiecznej granicy – jest, węgla – jest, gazu – jest, patriotów – są. Teraz mówi, że nie będzie trzeciej kadencji" – napisał na Twitterze premier Mateusz Morawiecki, wpis opatrzył buźką w słonecznych okularach. Opowieść o zażegnaniu kryzysów, z którymi PiS wchodził w zimowy sezon, obowiązuje teraz w obozie władzy. Nasz rządowy rozmówca przekonuje, jakby cytował premiera: – Plagi rozwiązane, węgiel jest, ceny prądu udało się zatrzymać, patrioty też już jadą.

   Niezałatwiona w obozie władzy wciąż jest jednak sprawa unijnych środków z KPO. Na razie nowela o Sądzie Najwyższym przeszła przez Sejm, bo pomogła opozycja. Ale już zapowiada, że w Senacie wprowadzi poprawki. A do ich odrzucenia posłowie potrzebują bezwzględnej większości, czyli 231 głosów przy pełnej sali. A w Zjednoczonej Prawicy zgody nie ma, przeciwnych zmianom „pod dyktando Brukseli" jest dwudziestu posłów Solidarnej Polski.

   Straty sondażowe
   – Do wyborów jeszcze prawie dziesięć miesięcy, mamy czas, żeby nadrobić straty sondażowe – słyszymy w PiS. Według rozmówców „Wyborczej" to właśnie spłaszczanie różnicy punktowej między PiS a PO niepokoi Jarosława Kaczyńskiego. – Załóżmy, że my mamy 29 proc. poparcia, a KO 19 proc., różnica wynosi 10 pkt procentowych. Jednak jak my stracimy dwa pkt, a oni zyskają dwa, to dzieli nas już tylko sześć punktów procentowych. Są coraz bliżej – mówi nasz rozmówca.

   Teraz średnie sondażowe poparcie dla PiS wynosi 32 proc., KO – 29 proc., PL 2050 – 10 proc., Lewicy – 9 proc., Konfederacji – 6 proc., PSL – mniej niż 5 proc. (4,7). Ale były już sondaże Kantar Public, które dawały przewagę Koalicji Obywatelskiej. W CBOS, gdzie władza jest przeszacowana, PiS ma 31 proc. a KO – 21. Ale i tu dystans między głównymi rywalami maleje.

   Już wcześniej pisaliśmy w „Wyborczej", że Zjednoczona Prawica nie chce dopuścić do demobilizacji swojego elektoratu. – Nie obawiamy się tego, że nasi wyborcy pójdą i zagłosują na opozycję, ale tego, że nie pójdą do wyborów wcale – mówił nam wtedy jeden z polityków PiS.

   Kaczyński wraca na trasę
   Stąd zapowiedzi noworocznego powrotu Jarosława Kaczyńskiego na trasę. Lider PiS od kilku miesięcy spotyka się z działaczami PiS i sympatykami partii w terenie. Podąża szlakiem 94 partyjnych okręgów PiS. Niedawno sekretarz generalny partii Krzysztof Sobolewski wyliczył, że prezes PiS odwiedził już 59 okręgów, zostało mu jeszcze 35. Wyjazdy są pod hasłem „dobry rząd na trudne czasy", a ich motywem jest opowieść o siedmiu rządach PiS, bo jak twierdzi lider PiS „nigdy żaden rząd nie uczynił tyle dla Polski".
   W poniedziałkowej rozmowie z „Sieciami" wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin ocenił opozycję: „Siedzą i nic nie robią, czekając, aż władza sama im wpadnie". – I mogą tak posiedzieć jeszcze długo – podsumował. Przyznał, że poprosił swoich współpracowników o analizę sondaży na kilka miesięcy przed wyborami parlamentarnymi w 2015 i 2019 r. – Żadne nie dawały nam pewności zwycięstwa, a wiele wskazywało na klęskę. Teraz wygląda tak samo – dodał.

   Na pytanie „Ile trzeba, by samodzielnie rządzić?", odpowiedział: – Trzeba dać z siebie wszystko i zabiegać o każdy głos.
  • diabollo Re: Z cyklu wiadomości z końca świata. 17.01.23, 15:26
   krytykapolityczna.pl/gospodarka/prywatyzacja-to-pojscie-na-latwizne-wojcik/
  • diabollo Re: Z cyklu wiadomości z końca świata. 18.01.23, 21:19
   Katofaszyzm pruje po trzecią kadencję.
   Chciałbym się mylić, ale PIS będzie rządził dalej. Przynajmniej 12 lat...

   Kłaniam się nisko.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka