Dodaj do ulubionych

Sprawdź czy jesteś faszystą

23.02.23, 07:10
wyborcza.pl/7,75517,29471705,jak-byc-antyfaszysta.html#S.TD-K.C-B.7-L.1.duzy
Sprawdź, czy jesteś antyfaszystą. Ta książka ci w tym pomoże

Wojciech Szot

Czy antyfaszysta to ten, który chodzi w kominiarce na protesty organizowane przez Antifę? Ten podręcznik przypomina, że wszyscy możemy być antyfaszystami.
Być antyfaszystą wydaje się banalnie proste. - Wystarczy, że nie zgadzasz się na faszyzm - mówią osoby, które stoją za poradnikiem "Jak rozmawiać o antyfaszyzmie przy wspólnym stole" wydanym przez Fundację Nowej Kultury Bęc Zmiana.

Gdyby to jednak było takie proste i oczywiste, nikt by nie musiał wydawać tej książki. Antyfaszyści często są oskarżani o to, że dzielą ludzi i są takimi samymi ekstremistami jak faszyści. Demonizacja antyfaszyzmu to - zdaniem osób tworzących poradnik - "efekt propagandowej pracy, którą skrajna prawica z sukcesem wykonuje od kilku dekad".

Antyfaszyzm, jak pisze Michał Kozłowski w otwierającym podręcznik tekście, to "pewien ład moralny" polegający na tym, że zamiast zasady, że "każdy ma znać swoje miejsce", wyznaje się zasadę: "jest miejsce dla każdego".

Czy w Polsce jest miejsce dla każdego? Trudno w to uwierzyć.

Naucz się rozmawiać o antyfaszyzmie
Jak tłumaczą wydawcy, Fundacja Bęc Zmiana, "Jak rozmawiać o antyfaszyzmie przy wspólnym stole" to poradnik i wsparcie dla tych, "którzy w swoim najbliższym otoczeniu – zawodowym, społecznym, rodzinnym czy instytucjonalnym – widzą problem powracania skrajnie nacjonalistycznych ideologii".

Za książeczką stoi Biuro Usług Postartystycznych, "jednostka" mającą na celu "wspieranie działaniami artystycznymi ruchów społecznych i politycznych oraz wzmacnianie różnych form aktywizmu". Zorganizowali m.in. Marsz Gościnności, festiwal łączący różne formy działań antyfaszystowskich, czy "demonstrację neoplastyczną" w ramach marszu "Wiosna nasza" zorganizowanego m.in. przez Miasto Jest Nasze i Otwarty Jazdów.

Cywilizacja śmierci i inne zagrożenia dla antyfaszyzmu
Socjolog Tomasz S. Markiewka wyjaśnia terminy "poprawność polityczna" i "cancel culture" czy "wokizm", zauważając, że "duża część zjawisk określanych za pomocą tych nazw nie jest nawet negatywna". Różnorodność w filmach? Czarne elfy? Niebinarne osoby bohaterskie? - Projektowanie tworów kultury tak, by pasowały do bieżącego kontekstu społecznego i politycznego, ma długą tradycję - zauważa Markiewka.

Jako przykład podaje wizerunek na sarkofagu Juniusa Bassusa, w którym Piotr i Paweł zostali wystylizowani na greckich filozofów, zaś pod jego stopami "znajdują się chmury podtrzymywane przez Coelusa, rzymskiego boga".

Co to znaczy "cywilizacja śmierci", wyjaśnia Stanisław Obirek. Ale po co w podręczniku bycia antyfaszystą to pojęcie?

Zdaniem filozofa i publicysty stoi za nim "idea wielkiego podziału" wprowadzonego do polskiego katolicyzmu i kultury przez Jana Pawła II. "Cywilizacja śmierci" sprawiła, że "logika wykluczenia, homofobia i stygmatyzowanie inaczej myślących stały się sposobami społecznie akceptowanymi, a nawet pochwalanymi". Przy antyfaszystowskim stole warto pamiętać o tym, skąd przychodzi do nas zło.

Naukowczynie Agnieszka Graff i Elżbieta Korolczuk przypominają w poradniku przygotowanym przez biuro o tym, że antygenderowa kampania prawicy niewiele różni się od retoryki używanej w putinowskiej Rosji, "gdzie rzekoma ekspansja zdegenerowanego moralnie Zachodu stała się usprawiedliwieniem autorytaryzmu, a także agresji zbrojnej na Ukrainę".

"Marksizm kulturowy", "żydowska niewdzięczność", "ekologizm" i "sanitaryzm" to kolejne pojęcia omawiane w podręczniku "Jak rozmawiać o antyfaszyzmie…".

Poćwicz antyfaszyzm
Adam Kozicki w zestawie ćwiczeń "Walka na obrazki" proponuje nam ćwiczenie antyfaszystowskie: - Jak zobaczysz celta lub swastykę na ulicy, to warto zamalować.

CDN...
Obserwuj wątek
  • diabollo Re: Sprawdź czy jesteś faszystą 23.02.23, 07:12
   Krzyż celtycki można przerobić na… logo PSL, a dwie swastyki i celta? Z poradnika można dowiedzieć się, jak zrobić z nich startujący helikopter.

   Osoby tworzące poradnik podkreślają, że nie "każdy stereotyp, uprzedzenie, lęk przed innością, a nawet dyskryminacja muszą być motywowane postawą faszystowską". Co innego, gdy są instrumentalizowane i wykorzystywane jako element walki politycznej. Antyfaszyzm to "wolność osobista, prawo do samostanowienia, równość, solidarność i tolerancja", czyli wartości podstawowe zapisane zarówno w Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka Narodów Zjednoczonych, jak i w Konstytucji RP.

   Jeśli jeszcze zastanawiasz się, czy jesteś antyfaszystką, antyfaszystą lub osobą antyfaszystowską, sięgnij po dostępny online poradnik.

   "Jak rozmawiać o antyfaszyzmie przy wspólnym stole?", red. Sebastian Cichocki, Jakub Depczyński, Marianna Dobkowska, Bogna Stefańska, Kuba Szreder, Michał Kozłowski, wyd. Bęc Zmiana, Warszawa 2023
  • grzespelc Re: Sprawdź czy jesteś faszystą 27.02.23, 14:49
   "dzielą ludzi i są takimi samymi ekstremistami jak faszyści."

   Taaak, środowisko Bronka lansowało kiedyś taką tezę z nadzieją, że w ten sposób ustawi się w centrum jako ten rozsądny środek.
   Pytanie tylko, gdzie jest środek między paleniem Żydów a ich niepaleniem. Palenie tylko w piątki wieczorem i nie więcej jak stu za jednym razem?

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka