diabollo
23.02.23, 07:10
wyborcza.pl/7,75517,29471705,jak-byc-antyfaszysta.html#S.TD-K.C-B.7-L.1.duzy
Sprawdź, czy jesteś antyfaszystą. Ta książka ci w tym pomoże
Wojciech Szot
Czy antyfaszysta to ten, który chodzi w kominiarce na protesty organizowane przez Antifę? Ten podręcznik przypomina, że wszyscy możemy być antyfaszystami.
Być antyfaszystą wydaje się banalnie proste. - Wystarczy, że nie zgadzasz się na faszyzm - mówią osoby, które stoją za poradnikiem "Jak rozmawiać o antyfaszyzmie przy wspólnym stole" wydanym przez Fundację Nowej Kultury Bęc Zmiana.
Gdyby to jednak było takie proste i oczywiste, nikt by nie musiał wydawać tej książki. Antyfaszyści często są oskarżani o to, że dzielą ludzi i są takimi samymi ekstremistami jak faszyści. Demonizacja antyfaszyzmu to - zdaniem osób tworzących poradnik - "efekt propagandowej pracy, którą skrajna prawica z sukcesem wykonuje od kilku dekad".
Antyfaszyzm, jak pisze Michał Kozłowski w otwierającym podręcznik tekście, to "pewien ład moralny" polegający na tym, że zamiast zasady, że "każdy ma znać swoje miejsce", wyznaje się zasadę: "jest miejsce dla każdego".
Czy w Polsce jest miejsce dla każdego? Trudno w to uwierzyć.
Naucz się rozmawiać o antyfaszyzmie
Jak tłumaczą wydawcy, Fundacja Bęc Zmiana, "Jak rozmawiać o antyfaszyzmie przy wspólnym stole" to poradnik i wsparcie dla tych, "którzy w swoim najbliższym otoczeniu – zawodowym, społecznym, rodzinnym czy instytucjonalnym – widzą problem powracania skrajnie nacjonalistycznych ideologii".
Za książeczką stoi Biuro Usług Postartystycznych, "jednostka" mającą na celu "wspieranie działaniami artystycznymi ruchów społecznych i politycznych oraz wzmacnianie różnych form aktywizmu". Zorganizowali m.in. Marsz Gościnności, festiwal łączący różne formy działań antyfaszystowskich, czy "demonstrację neoplastyczną" w ramach marszu "Wiosna nasza" zorganizowanego m.in. przez Miasto Jest Nasze i Otwarty Jazdów.
Cywilizacja śmierci i inne zagrożenia dla antyfaszyzmu
Socjolog Tomasz S. Markiewka wyjaśnia terminy "poprawność polityczna" i "cancel culture" czy "wokizm", zauważając, że "duża część zjawisk określanych za pomocą tych nazw nie jest nawet negatywna". Różnorodność w filmach? Czarne elfy? Niebinarne osoby bohaterskie? - Projektowanie tworów kultury tak, by pasowały do bieżącego kontekstu społecznego i politycznego, ma długą tradycję - zauważa Markiewka.
Jako przykład podaje wizerunek na sarkofagu Juniusa Bassusa, w którym Piotr i Paweł zostali wystylizowani na greckich filozofów, zaś pod jego stopami "znajdują się chmury podtrzymywane przez Coelusa, rzymskiego boga".
Co to znaczy "cywilizacja śmierci", wyjaśnia Stanisław Obirek. Ale po co w podręczniku bycia antyfaszystą to pojęcie?
Zdaniem filozofa i publicysty stoi za nim "idea wielkiego podziału" wprowadzonego do polskiego katolicyzmu i kultury przez Jana Pawła II. "Cywilizacja śmierci" sprawiła, że "logika wykluczenia, homofobia i stygmatyzowanie inaczej myślących stały się sposobami społecznie akceptowanymi, a nawet pochwalanymi". Przy antyfaszystowskim stole warto pamiętać o tym, skąd przychodzi do nas zło.
Naukowczynie Agnieszka Graff i Elżbieta Korolczuk przypominają w poradniku przygotowanym przez biuro o tym, że antygenderowa kampania prawicy niewiele różni się od retoryki używanej w putinowskiej Rosji, "gdzie rzekoma ekspansja zdegenerowanego moralnie Zachodu stała się usprawiedliwieniem autorytaryzmu, a także agresji zbrojnej na Ukrainę".
"Marksizm kulturowy", "żydowska niewdzięczność", "ekologizm" i "sanitaryzm" to kolejne pojęcia omawiane w podręczniku "Jak rozmawiać o antyfaszyzmie…".
Poćwicz antyfaszyzm
Adam Kozicki w zestawie ćwiczeń "Walka na obrazki" proponuje nam ćwiczenie antyfaszystowskie: - Jak zobaczysz celta lub swastykę na ulicy, to warto zamalować.
CDN...