Dodaj do ulubionych

Sprawdź swoją znajomość historii Polski

05.06.23, 21:11

wyborcza.pl/7,75968,29826116,sprawdz-swoja-znajomosc-historii-polski-i-prorzadowej-publicystyki.html#S.TD-K.C-B.10-L.1.duzy
Obserwuj wątek
  • diabollo Re: Sprawdź swoją znajomość historii Polski 06.06.23, 07:08
   Sprawdź swoją znajomość historii Polski i prorządowej publicystyki. Quiz historyczny
   OPINIE

   Wojciech Orliński

   3 stycznia 1963 do Służby Bezpieczeństwa wpłynął anonimowy donos, którego autor domagał się rozpracowania dyrektora Żydowskiego Instytutu Historycznego Bernarda Marka. W PRL życzenie obywatela było rozkazem dla władz, Marka wziął więc pod lupę major Czesław Banaś, oficer operacyjny Wydziału V Departamentu II MSW.

   Poniżej publikujemy cytaty z trzech różnych źródeł. Zadanie polega na tym, by wskazać, który fragment pochodzi z anonimowego donosu do SB z 1963 r., który z ówczesnego esbeckiego raportu, stanowiącego reakcję na ten donos, a który z tekstu Rafała Ziemkiewicza w „Do Rzeczy" z 2023 r.

   1. „Z właściwą sobie pogardą dla Polaków tłumaczy swoją sytuację tym, że »oni« (z kontekstu nie wynika, czy myśli tylko o władzach czy ogólnie o naszym społeczeństwie) zmuszeni byli przez cały dzień, z powodu rocznicy powstania w getcie (...) udawać, że lubią Żydów, więc »musieli« zaraz potem odreagować".

   2. „Uprawia przed obcokrajowcami wrogą propagandę ubliżającą godności Polaków i fałszuje fakty historyczne. Lansuje teorię, że Polacy nie udzielali pomocy Żydom w czasie wojny, a szczególnie walczącemu gettu warszawskiemu, szantażowali Żydów, których po wyciągnięciu jak największych korzyści materialnych wydawali Niemcom, w czym przodowała wieś polska, która była najbardziej antysemicka".

   3. „Prowadzi antynarodową działalność przez przypisywanie Polakom współpracy z Niemcami, rzekomą bierność w czasie wojny wobec Żydów przebywających w gettach, a szczególnie w powstaniu w getcie warszawskim, oraz dzielenie społeczeństwa polskiego na grupy antysemitów, obojętnych itp.".

   4.„...preparowanie dowodów pod założoną tezę publikacji, że Polacy byli dla Żydów większym zagrożeniem niż Niemcy, odnosili się do nich z nienawiścią i chętnie współpracowali w Zagładzie – co każe uznać, że w istocie nie mamy do czynienia z błędami, ale z celowym fałszowaniem historii".

   5. „Powyższa publikacja, z jej pseudonaukowym historycznym rewizjonizmem podpieranym manipulacjami, znacznie bardziej powinna stać się przyczyną przeanalizowania przez władze celowości finansowania".

   6. „Poprzez świadome inspirowanie fabrykowanych wyżej przytoczonych paszkwili urabia opinię krajową i zagraniczną (...) oraz powoduje uaktywnienie wrogiej działalności".

   7. „Wpisuje się w rozbudowany dyskurs obwiniania Polski o Holocaust i o rzekome »zaprzeczanie« polskiemu udziałowi w nim".

   Rafał Ziemkiewicz
   Anonimowy donosiciel
   SB
   Rafał Ziemkiewicz
   Rafał Ziemkiewicz
   SB
   Rafał Ziemkiewicz
   Dziękuję prof. Dariuszowi Libionce z Instytut Filozofii i Socjologii PAN za pomoc merytoryczną w przygotowaniu quizu.

   wyborcza.pl/7,75968,29826116,sprawdz-swoja-znajomosc-historii-polski-i-prorzadowej-publicystyki.html#S.TD-K.C-B.10-L.1.duzy

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nie pamiętasz hasła lub ?

Nakarm Pajacyka