Dodaj do ulubionych

Brytyjski celebryta miał romans z młodszym kolegą

02.08.23, 08:56

krytykapolityczna.pl/swiat/swiatu-konczy-sie-jedzenie/

(...)

Odpowiedź na te pytania nie jest szczególnie trudna: rządy nie zdołały (lub nie próbowały) przerwać spirali dziedzicznej akumulacji bogactwa, o której pisze Thomas Piketty. W rezultacie bogaci bogacą się coraz bardziej, a proces tej akumulacji tylko przyspiesza. Dla przykładu, w 2021 roku najbogatsi ludzie świata mieli w swoim posiadaniu dwie trzecie całego majątku ludzkości. Ich udział w dochodzie narodowym Wielkiej Brytanii niemal się podwoił od 1980 roku, a w USA jest dzisiaj wyższy, niż był w roku 1820.


Im więcej bogactwa zagarnia dla siebie drobny odsetek społeczeństwa, tym większą zdobywa polityczną władzę i tym bardziej radykalne stawia wymagania. Podsumował to w jednym zdaniu były brytyjski minister środowiska Zac Goldsmith, gdy składał rezygnację: zamiast wziąć udział w decydującym szczycie klimatycznym, premier Rishi Sunak pojechał na letnią imprezę u Ruperta Murdocha. Nie rozwiążemy globalnych problemów wspólnymi siłami, kiedy tak potężna władza spoczywa w rękach tak małej garstki ludzi.

Ultrabogatym zależy, by system, który wyniósł ich tak wysoko, trwał i rozszerzał swój zasięg. Im więcej mają do stracenia, tym bardziej przemyślnych próbują strategii. Nie poprzestają już na tradycyjnych sposobach, takich jak kupowanie mediów czy finansowanie sprzyjających im partii politycznych – w ochronie swoich interesów kombinują coraz śmielej.

Korporacje i przeraźliwie bogaci oligarchowie mają dziś na wyciągnięcie ręki fabryki umysłowych śmieci (tak zwane think tanki), farmy trolli i zastępy speców od marketingu, psychologii i mikrotargetowania – w dowolnej liczbie. Ci na zlecenie bogaczy produkują uzasadnienia ich bogactwa albo demonizują, demoralizują, prześladują i zastraszają ludzi, którzy robią, co w ich mocy, by Ziemia nadawała się jeszcze do życia. Piszą projekty ustaw ograniczających prawo do protestu, a te ustawy wdrażają politycy finansowani przez tę samą klasę plutokratów.

(...)
Obserwuj wątek

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nie pamiętasz hasła lub ?

Nakarm Pajacyka