Dodaj do ulubionych

Nagonka na Agnieszkę Holland

23.09.23, 11:53

trojmiasto.wyborcza.pl/trojmiasto/7,35612,30214405,zagluszarki-pis.html?_gl=1*m4g4xw*_gcl_au*MTUyNjcyMzc0OS4xNjkyNDQ3MDUy*_ga*MjA4NjM1NjY3Ny4xNTUxMDEyODY1*_ga_6R71ZMJ3KN*MTY5NTQ2MjUyMC43MC4xLjE2OTU0NjI2NTAuMC4wLjA.&_ga=2.181166631.126695307.1695462519-2086356677.1551012865#S.opinion-K.P-B.1-L.4.glowka
Obserwuj wątek
  • diabollo Re: Nagonka na Agnieszkę Holland 23.09.23, 16:10
   Nagonka na Agnieszkę Holland przypomina marzec 1968. Narodowy populizm zagłusza jak narodowy komunizm

   Maciej Sandecki

   Ministrowie szczują na znakomitą artystkę Agnieszkę Holland, policja zamyka posłankę w radiowozie, a propagandysta rozbija konferencję lidera opozycji. Co będzie dalej?

   W piątek do kin wchodzi "Zielona granica" Agnieszki Holland. Wybieram się z przyjaciółmi na premierę, bo to już najgłośniejszy polski film ostatnich lat, choć mało kto go jeszcze widział.

   W październiku 2021 roku byłem w Michałowie przy polsko-białoruskiej granicy, żeby zaprotestować przeciwko nielegalnym push-backom migrantów, w tym małych syryjskich dzieci, których zdjęcia obiegły wtedy media. Jak tysiące osób wspierałem też finansowo Grupę Granica, bo koszmar, jaki zgotowano ludziom przy granicy, śnił mi się po nocach i łamał mi serce. Film Holland w dużej części opowiada o tych Polkach i Polakach, którzy nieśli pomoc wyniszczonym, wygłodniałym migrantom, jest świadectwem ich poświęcenia i humanitaryzmu. Niestety ponad 50 osób zmarło od tamtego czasu na polsko-białoruskiej granicy, bo nie udzielono im pomocy.

   Władze dobrze wiedzą, że ponoszą częściową odpowiedzialność za śmierć tych ludzi, dlatego film Holland jest dla nich niewygodny i chcą go zagłuszyć propagandą.

   Propagandą wręcz niewyobrażalną. Minister Ziobro porównał wybitną polską reżyserkę do hitlerowskiej propagandy, a minister Błaszczak nagrał spot wyborczy, w którym jej film nazywa paszkwilem. Do nagonki na światowej sławy artystkę przyłączył się także prezydent Duda, premier Morawiecki i prezes Kaczyński, zaangażowany został aparat partii i państwa.

   Czegoś takiego w najnowszej historii Polski jeszcze nie widzieliśmy. Porównać to można tylko z antysemicką nagonką z 1968 roku.

   Niedawno przeczytałem ciekawą książkę "Całkiem zwyczajny kraj. Historia Polski bez martyrologii", amerykańskiego historyka Briana Porter-Szucsa. Okres rządów Gomułki nazywa on narodowym komunizmem i podkreśla niebywały nacjonalizm ówczesnej władzy. Rządy PiS można by więc nazwać narodowym populizmem i da się znaleźć wiele podobieństw między nimi. Podobnie jak w czasach Gomułki tak i teraz władza stara się zagłuszać krytyków i pozbawiać ich polskości. Wtedy odebrano Polskę tysiącom Polaków żydowskiego pochodzenia, teraz Kaczyński mówi, że "kto nie potępi filmu Holland, znajdzie się po stronie antypolskiej". To ta sama nacjonalistyczna narracja.

   W czasach PRL władze uruchomiły sieć zagłuszarek do zagłuszania sygnału Radia Wolna Europa. Teraz do zagłuszania niewygodnych faktów służy rozbudowana sieć propagandy - od "Wiadomości" TVP przez TVP Info, rozgłośnie regionalne radia po media społecznościowe ministrów PiS.

   W zagłuszanie opozycji czynnie włączyli się też czołowi propagandziści, jak pochodzący z Trójmiasta Michał Rachoń, który we wtorek starał się rozbić konferencję prasową Donalda Tuska.

   Za zagłuszarkę robi też policja, która tego samego dnia zaciągnęła do radiowozu posłankę PO Kingę Gajewską, gdy tylko próbowała powiedzieć coś o aferze wizowej przez megafon.

   To chyba najbardziej brutalna kampania wyborcza po 1989 roku. Ministrowie szczują na znakomitą Agnieszkę Holland, policja zamyka posłankę w radiowozie, a propagandysta rozbija konferencję lidera opozycji.

   Jak widać, PiS gotów posunąć się do wszystkiego, żeby nie oddać władzy. Co będzie dalej? Niestety, spodziewam się, że agresja w tej kampanii będzie narastać z tygodnia na tydzień, a opozycja nie może dać się sprowokować.

   ***
   • diabollo Re: Nagonka na Agnieszkę Holland 23.09.23, 16:17
    Za Gomułki mieliśmy w Polsce ustrój "narodowy komunizm", teraz mamy ustrój "narodowy katolicyzm". W sumie te ustroje są do siebie bardzo podobne.

    Kłaniam się nisko.
    • grzespelc Re: Nagonka na Agnieszkę Holland 24.09.23, 15:44
     Tak. I znowu się okazuje, że oglądanie filmu staje sie manifestacją polityczna, a to świadczy o tym, że czasy są chore. A w sumie nie czasy, tylko władza.
     • diabollo Re: Nagonka na Agnieszkę Holland 30.09.23, 12:18
      W Polsce różne bywają władze, ale ideowo rządzi zawsze katoendecja. Jak nie Dmowski-Sapieha, to Moczar-Wyszyński, albo inny Kaczyński-Jędraszewski.

      Kłaniam się nisko.
  • diabollo Re: Nagonka na Agnieszkę Holland 28.09.23, 07:21
   krytykapolityczna.pl/kraj/zdarta-plyta-holland-kontra-upiory-sanacji/
  • diabollo Re: Nagonka na Agnieszkę Holland 29.09.23, 23:13
   ekskursje.pl/2023/09/o-granicy/

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nie pamiętasz hasła lub ?

Nakarm Pajacyka