Dodaj do ulubionych

Józefosław i Julianów przyłączone do Warszawy?

20.02.12, 09:44
Niewykluczone, że Piaseczno też. A Ząbki?

Za ŻW:
"Mieszkańcy Józefosławia i Julianowa chcą, by miejscowości przyłączono do Warszawy. Stolica nie mówi „nie”. Bur­mistrz Ur­sy­no­wa zło­ży dziś soł­ty­som Jó­ze­fo­sła­wia i Ju­lia­no­wa pro­po­zy­cję prze­pro­wa­dze­nia kon­sul­ta­cji spo­łecz­nych w spra­wie do­łą­cze­nia ich miej­sco­wo­ści do War­sza­wy."
www.zw.com.pl/artykul/2,653368_Stolica-moze-zmienic-granice.html
Obserwuj wątek
      • rotot Re: Józefosław i Julianów przyłączone do Warszawy 20.02.12, 11:00
        Koszty życia w Naszym mieście rosną, pewnie już przekroczyliśmy granice opłacalności funkcjonowania w ramach powiatu WWL.
        Jedynie przyzwyczajenia "starych" mieszkańców i opór władz, tzw korytowe, blokują to co jest i tak przesądzone. Pytanie tylko kiedy? Myślę, że perspektywa przyłączenia Ząbek do stolicy to 8-10 lat.
        Po wybudowaniu WOW Ząbki i tak staną się geograficznie częścią stolicy.
        Powinna odbyć się debata publiczna nad plusami i minusami włączenia Ząbek do stolicy.
        Oczywiście nie na zasadzie darcia twarzy przez obie strony, lecz merytorycznej dyskusji nad tym gdzie i jak chcemy mieszkać.
            • pajda8207 Re: Józefosław i Julianów przyłączone do Warszawy 20.02.12, 11:57
              kerajm napisał:

> dlaczego:
              > 1. Woda+ ścieki 9.97

ok, tu się zgodzę

> 2. ZTM Pierwsza strefa
              pisałem o tym niżej (koszt uzyskania dochodu dodawany do pensji)
              > 3. Lepsza "chyba" komunikacja

"chyba". Nagle po wchłonięciu Ząbek przez Wawę pojawią się dwie nowe linie autobusowe i będą jeździły w 5 min odstępach.

W planach ma w Ząbkach powstać linia trawmajowa, która będzie dochodziła do południowej częsci miasta. Poczekamy, będzie lepiej i bez Wawy.

> .....to chyba tyle z plusów nie wiem jakie minusy...wzrost poda
              > tków (OC, nieruchomości itp)

no właśnie, oszczędności mogą sie okazać minimalne albo zerowe. Być może będziemy musieli płacić więcej. To chyba +/- wymieniłby stryjek siekierkę na kijek.

Kwestia tego co dla kogo jest ważne.

• bezkitu3.0 Re: Józefosław i Julianów przyłączone do Warszawy 20.02.12, 12:13
                pajda8207 napisał:

> > 3. Lepsza "chyba" komunikacja
                >
                > "chyba". Nagle po wchłonięciu Ząbek przez Wawę pojawią się dwie nowe linie auto
                > busowe i będą jeździły w 5 min odstępach.

>
                > W planach ma w Ząbkach powstać linia trawmajowa, która będzie dochodziła do poł
                > udniowej częsci miasta. Poczekamy, będzie lepiej i bez Wawy.
                >

Buhahahahaha!!!!

A więc mamy teraz czekać na tą science-fiction linię tramwajową? Skoro zagrożony jest nawet wspólny bilet?? Doprawdy, czego to się nie wymyśli dla ratowania stołka...

> > .....to chyba tyle z plusów nie wiem jakie minusy...wzros
                > t poda
                > > tków (OC, nieruchomości itp)
                >

To są bzdury!!! Podatki od nieruchomości są ustalane przez gminy, ale nie mogą przekroczyć maksymalnego ustalonego przez Rozp. Min. Fin. pułapu. I w Warszawie i w Ząbkach mogą być jednakowe, a czy są - polecam osobny wątek, który tutaj ktoś ostatnio założył lub samemu sprawdzić :)))
                OC - w wielu firmach ubezpieczeniowych Wawa i okolice należą do tej samej grupy.
                • pajda8207 Re: Józefosław i Julianów przyłączone do Warszawy 20.02.12, 12:44
                  bezkitu3.0 napisał:

> pajda8207 napisał:
                  > > W planach ma w Ząbkach powstać linia trawmajowa, która będzie dochodziła do południowej częsci miasta. Poczekamy, będzie lepiej i bez Wawy.

> Buhahahahaha!!!!
                  > A więc mamy teraz czekać na tą science-fiction linię tramwajową? Skoro zagrożony jest nawet wspólny bilet?? Doprawdy, czego to się nie wymyśli dla ratowania stołka...

Może s-f, może nie. Inwestycja nie jest tania. Prawdę mówiąc jest cholernie droga, ale można ją podciągnąć pod program unijny. Jeśli UM wyakaże się umiejętnościami i sprytem, wcale nie jest to takie nierealne. Na pewno do Euro 2012 się nie wyrobią, ale nigdy nie mów nigdy.
                  • bezkitu3.0 Re: Józefosław i Julianów przyłączone do Warszawy 20.02.12, 12:51
                    pajda8207 napisał:

> Może s-f, może nie. Inwestycja nie jest tania. Prawdę mówiąc jest cholernie dro
                    > ga, ale można ją podciągnąć pod program unijny. Jeśli UM wyakaże się umiejętnoś
                    > ciami i sprytem, wcale nie jest to takie nierealne. Na pewno do Euro 2012 się n
                    > ie wyrobią, ale nigdy nie mów nigdy.

Nie. Prognozy są takie, że utoniemy w długach z powodu inwestycji w basen i trybunę. Twój burmistrz nie chciał - jak widać - tramwaju, wybrał co innego. A jak zależy mu na mieszkańcach pokazały ostatnie podwyżki cen i wypowiedzenie wspólnego biletu. Koniec?
                    • pajda8207 Re: Józefosław i Julianów przyłączone do Warszawy 20.02.12, 13:14
                      bezkitu3.0 napisał:

> pajda8207 napisał:
                      >
                      > > Może s-f, może nie. Inwestycja nie jest tania. Prawdę mówiąc jest cholern
                      > ie dro
                      > > ga, ale można ją podciągnąć pod program unijny. Jeśli UM wyakaże się umie
                      > jętnoś
                      > > ciami i sprytem, wcale nie jest to takie nierealne. Na pewno do Euro 2012 się nie wyrobią, ale nigdy nie mów nigdy.
                      >

> Nie. Prognozy są takie, że utoniemy w długach z powodu inwestycji w basen i trybunę.

Jakie prognozy? Chętnię się z nimi zapoznam!

Nie odrzucam argumentów i uwierz, potrwafię zmienić zdanie i przyznac komuś rację... jeśli takową ma.

> Twój burmistrz nie chciał - jak widać - tramwaju, wybrał co innego.
                      Faktycznie mój. Głosowałem na niego.

Bardzo się ciesze z faktu, że będziemy mieli basen. Kasa UE, która jest przeznaczona na budowę basenu i trybuny nie może być przeznaczona na nic innego. To jest inny program unijny. Więc lepiej żeby "niczego" nie było?

A jak zależy mu na mieszkańcach pokazały ostatnie podwyżki cen i wypowiedzenie wspólnego biletu.

Hmmm, sam jest mieszkancem Ząbek, ale to nieważne. Niekiedy zdarza się, że trzeba podjąć trudne i mało popularne z punktu widzenia PR'u decyzje. Jednak trzeba je podejmować, żeby móc funkcjinować.

Warto zapoznac się z powodami decyzji zanim sie je krytykuję.

Krytyka TAK, ale konstruktywna. Oparta na faktach, zgłębieniu problemu. Nie sztuką jest klepnąć posta.

Jakby burmistrz i reszta ekipy UM działała tak jak to forum, to wtedy byłoby ciekawie.

Koniec?

Chyba nie. Dyskusja jest zawsze potrzebna... podobnie jak krytyka.
            • nunez_3 minusy przyłączenia 21.02.12, 08:05
              - Uczstnictwo w "janosikowym" na rzecz całej Polski;
              - Warszawa i tak "zczesze" Ząbki niby na rozwój Warszawy, ale tej lewobrzeżnej - dopiero wtedy będzie drenaż budżetu;
              - ogromne wydatki na komunikację (1 strefa)
              pomysł odpada...
          • bezkitu3.0 Re: Józefosław i Julianów przyłączone do Warszawy 20.02.12, 12:07
            pajda8207 napisał:

> Dlaczego się tak niektórym do Wawy spieszy? Czyżby to kraina mlekiem i miodem p
            > łynąca?
            >

Co za wyjątkowa bezczelność!! Czy ty może masz specjalne dofinansowanie od burmistrza na ostatnią podwyżkę ceny wody i odpr. ścieków o 50%? A może otrzymujesz z urzędu specjalną subwencję do biletu miesięcznego na kolejkę w II strefie? Komu robisz przysługę wypisując te pierdy?
            Zawsze, kiedy pojawia się zagrożenie dla miejscowego KORYTA, na forum wychodzą te same trolle aby obrzydliwie kłamać, jak to u nas raptem jest dobrze (lub, kiedyś tam będzie dobrze) a jak w Wawie jest źle.
            Większości mieszkańców jest to obojętne, po której stronie granicy, ważne żeby dało się jakoś normalnie żyć. A przy tym, co ostatnio wyprawiają władze Ząbek i po tych wyjątkowo drakońskich podwyżkach cen biletów, ceny wody, ceny odprowadzanych ścieków, zamieszaniu z podatkami lokalnymi itd. - po prostu się nie da.
            Więc przyłączenie do Warszawy to jedyny ratunek.
            • pajda8207 Re: Józefosław i Julianów przyłączone do Warszawy 20.02.12, 12:25
              bezkitu3.0 napisał:

> pajda8207 napisał:
              >
              > > Dlaczego się tak niektórym do Wawy spieszy? Czyżby to kraina mlekiem i mi
              > odem p
              > > łynąca?
              > >
              >
              > Co za wyjątkowa bezczelność!! Czy ty może masz specjalne dofinansowanie od burm
              > istrza na ostatnią podwyżkę ceny wody i odpr. ścieków o 50%?

Niestety nie, obecnie płacę ok 600pln za kwartał (rodz. 4-os), wszystko z własnej sakiewki... niestety.

A może otrzymujesz
              > z urzędu specjalną subwencję do biletu miesięcznego na kolejkę w II strefie?

Kolejką jeżdże raczej rzadko. Raczej używam ZTM, a ostatnio darmobusa pomimo, że do przystanku mam 10minut drogi.

> Komu robisz przysługę wypisując te pierdy?

Trudne pytanie. Mam nadzieję, że tym którzy wypisują jeszcze większe.

> Zawsze, kiedy pojawia się zagrożenie dla miejscowego KORYTA, na forum wychodzą
              > te same trolle aby obrzydliwie kłamać

Wskaż mi dobry człowieku gdzie Ci kłamstwo zadałem! Czy Wawa to serio taki raj?

> , jak to u nas raptem jest dobrze (lub, kiedyś tam będzie dobrze) a jak w Wawie jest źle.

Nigdy nie twierdziłem, że jest dobrze. Jednak znie twierdzę, że jest źle. A to, za to że będzie lepiej mocno trzymam kciuki. Mieszkam w Ząbkach od bardzo dawna i wiele się zmienia. Jedno na dobre inne na gorsze, ale imho ogólny bilans jest in plus.

> Większości mieszkańców jest to obojętne, po której stronie granicy, ważne żeby
              > dało się jakoś normalnie żyć.

Mi nie jest to obojętne. Nie wypowiadaj się za innych. Dopiero referendum pokazałoby jaka jest opinia "ludu" Ząbek.

> A przy tym, co ostatnio wyprawiają władze Ząbek i po tych wyjątkowo drakońskich podwyżkach cen biletów, ceny wody, ceny odprowadzanych ścieków, zamieszaniu z podatkami lokalnymi itd. - po prostu się nie da.

Z wodą to trochę prasadzili, nie powiem, że nie. Jednak żeby coś zrobić trzeba kasy, duuużo kasy. Widziałeś żeby Ci ktoś coś za darmo kiedyś dał?

> Więc przyłączenie do Warszawy to jedyny ratunek.

Mam pomysł! Przyłączmy Polskę do Rumunii*. Tam jeszcze paliwo tanie i cała reszta też. A co tam! Większości jest to obojętne za którą granicą żyjemy. W koncu to też UE.

Nie mam nic do Rumunii ani do Wawy. Jednak nie popadajmy w skrajności.
                    • pajda8207 Re: Józefosław i Julianów przyłączone do Warszawy 20.02.12, 13:29
                      bezkitu3.0 napisał:

> pajda8207 napisał:

> O ludziach staram sie raczej mieć dobre zdanie, nawet jeśli na siłę chcą pokazać, że jest inaczej.
                      Nie wyczułeś ironii??

> Wyczułem, że ktoś w podobnym stylu pisał tu kiedyś pod innym nickiem. Miłego dn
                      > ia!

Hmm, na forum pierwszy raz napisałem pierwszy raz chyba z tydzień temu. Zdarza się, że ludzie myślą podobnie.

Jeśli jednak nie odpowiada Ci poziom dyskusji ze mną, nikt Cię do niczego zmusza. Trochę jednak mi przykro.

Również życzę miłego dnia, a przede wszsytkim więcej optymizmu i serdeczności!

• pajda8207 Re: Józefosław i Julianów przyłączone do Warszawy 20.02.12, 13:52
                  rotot napisał:

> Polska nie graniczy z Rumunią, nie mamy tylu wspólnych problemów, wspólnych dró
                  > g, mieszkańcy nie tłoczą się w pociągach by dojechać codziennie do pracy w tym
                  > kraju, nie kupujemy z Rumunii wody ani nie spuszczamy tam ścieków.
                  > Piszmy o faktach.

Była to ironiczna uwaga, ale z Ruminia mamy więcej wspólnego niż się nam wydaje.
                  • rotot Re: Józefosław i Julianów przyłączone do Warszawy 20.02.12, 14:16
                    > Była to ironiczna uwaga,
                    Żal, że Ząbki nie leżą tam gdzie Zielonka. Mają tam bowiem wybudować ekrany dźwiękochłonne wzdłuż torów kolejowych. Przydałyby się takie u nas, nie było by takiego wstydu.... (też odrobina ironii)

>ale z Ruminia mamy więcej wspólnego niż się nam wydaje
                    Ząbki na pewno. Dlatego Rumunia przyłączyła się do UE i dzięki temu za kilkanaście lat (jak się UE nie rozwali) będzie tam państwo które nie będzie ogonem europy.
                    Przyłączmy się więc do Warszawy i korzystajmy jak Rumuni na UE.
                    Albo zatrzymajmy się i grodźmy ekranami ten syf, bo centrum tego miasta nie nadaje się nawet do Rumunii.
                    • pajda8207 Re: Józefosław i Julianów przyłączone do Warszawy 20.02.12, 14:59
                      rotot napisał:

Dlatego Rumunia przyłączyła się do UE i dzięki temu za kilkanaście lat (jak się UE nie rozwali) będzie tam państwo które nie będzie ogonem europy.

Cenna uwaga! Trochę wyrwłem ją z kontekstu, ale po części obrazuje to, że wcale z Wawą nie musi być nam lepiej.

Chodzi o to, że w odróżnieniu od UE, Ząbki nie dostną więcej od Wawy (patrz finansowanie dzielnic Wawy) niż do Wawy oddadzą. Wg tego co piszą tu tego zwolennicy to głównie zyskamy tańszą i lepszą komunikację, ale za niektóre rzeczy zapłacimy więcej.

Można pokusić się też o szybką analizę sytuacji finansowej stolicy.

W 2011 deficyt budżetowy wynosił 1.803,8mln pln (62,7%). Ząbek w tym roku 6mln (ok. 6%), z czego połowa jest zabezpieczona z poprzedniego roku, a druga z kredytu.

Dla tych, którzy chcę uruchomić inicjatywę przyłączenia Ząbek do Wawy:

USTAWA z dnia 15 września 2000 r. o referendum lokalnymReferendum (lokalne) przeprowadza się, z zastrzeżeniem art. 5 ust. 1, z inicjatywy organu stanowiącego
                      danej jednostki samorządu terytorialnego lub na wniosek co najmniej:
                      1) 10% uprawnionych do głosowania mieszkańców gminy albo powiatu,2) 5% uprawnionych do głosowania mieszkańców województwa.

Czyli ok. 3000 tyś. podpisów i referendum gotowe. (?)

• pajda8207 Re: Józefosław i Julianów przyłączone do Warszawy 21.02.12, 11:16
                          pajda8207 napisał:

> > Czyli ok. 3000 tyś. podpisów i referendum gotowe. (?)
                          >
                          > Ciężko jednak mi powiedzieć ile. To nie chodzi o zameldowane, tylko o uprawnion
                          > e do głosowania.

Sprawdziłem. W ostatnich wyborach parlamentarnych w 2011r:
                          Uprawnionych do głosowania w Ząbkach było 21 265 wyborców. Z tego prawa skorzystało 13 134.

"Co słychać" Nr 19(256) 21 października 2011 r.
                      • bezkitu3.0 Re: Józefosław i Julianów przyłączone do Warszawy 20.02.12, 15:52
                        pajda8207 napisał:

> Można pokusić się też o szybką analizę sytuacji finansowej stolicy.
                        >
                        > W 2011 deficyt budżetowy wynosił 1.803,8mln pln (62,7%). Ząbek w tym roku 6mln
                        > (ok. 6%), z czego połowa jest zabezpieczona z poprzedniego roku, a druga z kred
                        > ytu.
                        >

Po pierwsze: sposób podania tej informacji przez ciebie świadczy o braku edukacji na poziomie elementarnym... 62,7% ale czego? Ułamków i procentów jeszcze w szkole nie było? Czy do szkoły w ogóle nie chodziłeś? Po drugie: zwyczajnie kłamiesz przekręcając dane źródłowe! Zadałem sobie niewielki trud znalezienia źródła tych rewelacji. Jest to projekt budżetu Wa-wy na 2011 r. Prawdziwy cytat brzmi: "Projekt budżetu m.st. Warszawy na 2011 rok zamyka się deficytem (wydatki przewyższają dochody) w wysokości 1.803,8 mln zł, co oznacza deficyt na poziomie 62,7% deficytu 2010 roku." Rozumiesz???
                        Kombinacja powyższych czynników daje prosty wniosek: Nie masz zielonego pojęcia o problematyce budżetów samorządów, więc lepiej rzeczywiście weź woreczek i posprzątaj trochę papierków na ulicach. Lepiej przysłużysz się swojej ukochanej małej ojczyźnie :)))
                        • pajda8207 Re: Józefosław i Julianów przyłączone do Warszawy 20.02.12, 16:49
                          bezkitu3.0 napisał:

> pajda8207 napisał:
                          >
                          > > Można pokusić się też o szybką analizę sytuacji finansowej stolicy.
                          > >
                          > > W 2011 deficyt budżetowy wynosił 1.803,8mln pln (62,7%). Ząbek w tym roku
                          > 6mln
                          > > (ok. 6%), z czego połowa jest zabezpieczona z poprzedniego roku, a druga
                          > z kred
                          > > ytu.
                          > >
                          >
                          > Po pierwsze: sposób podania tej informacji przez ciebie świadczy o braku edukac
                          > ji na poziomie elementarnym... 62,7% ale czego?

Raczej o tym, że nie dczytałem do końca poniżej cytowanego przez Ciebie tekstu.
                          Musze przyznać, moja wina.

Ułamków i procentów jeszcze w szkole nie było? Czy do szkoły w ogóle nie chodziłeś?

Były/chodziłem :)

Po drugie: zwyczajnie kłamiesz przekręcając dane źródłowe!

Kajam się. Błąd powstał w wyniku niedopatrzenia. Nie jest jednak celowym zabiegiem. Ciężko więc nazwać to kłamstwem.

Zadałem sobie niewielki trud znalezienia źródła tych rewelacji. Jest to projekt budżetu Wa-wy na 2011 r. Prawdziwy cytat brzmi: "Projekt budżetu m.st. Warszawy na 2011 rok zamyka się deficytem (wydatki przewyższają dochody) w wysokości 1.803,8 mln zł, co oznacza deficyt na poziomie 62,7% deficytu 2010 roku." Rozumiesz???

Tak, tak. Rozumiem.

> Kombinacja powyższych czynników daje prosty wniosek: Nie masz zielonego pojęcia o problematyce budżetów samorządów

Liczę zatem na Twoje przemyślenia w tej kwestii. Chętnie się czegoś nauczę.

> , więc lepiej rzeczywiście weź woreczek i posprzątaj trochę papierków na ulicach. Lepiej przysłużysz się swojej ukochanej małej ojczyźnie :)))

Nie porzucam tego pomysłu.

Wracając jednak do tematu: muszę przyznać, że jednak deficyt Wawy nie wygląda tak źle. Po sprawdzeniu def na 2012 jest on o 1,5% wyższy od naszego.

• michal0510 Re: Józefosław i Julianów przyłączone do Warszawy 20.02.12, 16:09
                        > Chodzi o to, że w odróżnieniu od UE, Ząbki nie dostną więcej od Wawy (patrz fin
                        > ansowanie dzielnic Wawy) niż do Wawy oddadzą.

Przywoływanie budżetów poszczególnych dzielnic jest tu sporym nadużyciem, nie ma w nich przede wszystkim tego co zawiera budżet miasta, czyli transportu zbiorowego, inwestycji ogólnomiejskich, wodociągów, utrzymania dróg, miejskich teatrów etc. A to wszystko jest tzw. wartością dodaną, którą Ząbki by zyskały.
                        • bezkitu3.0 Re: Józefosław i Julianów przyłączone do Warszawy 20.02.12, 16:13
                          michal0510 napisał:

> Przywoływanie budżetów poszczególnych dzielnic jest tu sporym nadużyciem, nie m
                          > a w nich przede wszystkim tego co zawiera budżet miasta, czyli transportu zbior
                          > owego, inwestycji ogólnomiejskich, wodociągów, utrzymania dróg, miejskich teatr
                          > ów etc. A to wszystko jest tzw. wartością dodaną, którą Ząbki by zyskały.

Dokładnie tak!!!
                        • pajda8207 Re: Józefosław i Julianów przyłączone do Warszawy 21.02.12, 09:38
                          michal0510 napisał:

> > Chodzi o to, że w odróżnieniu od UE, Ząbki nie dostną więcej od Wawy (pat
                          > rz fin
                          > > ansowanie dzielnic Wawy) niż do Wawy oddadzą.
                          >
                          > Przywoływanie budżetów poszczególnych dzielnic jest tu sporym nadużyciem, nie m a w nich przede wszystkim tego co zawiera budżet miasta, czyli transportu zbiorowego, inwestycji ogólnomiejskich, wodociągów, utrzymania dróg, miejskich teatrów etc. A to wszystko jest tzw. wartością dodaną, którą Ząbki by zyskały.

Gorzej jak te inwestycje ogólnomiejskie będą zlokalizowane w śródmieściu albo na okęciu.
            • lucky74 Re: Józefosław i Julianów przyłączone do Warszawy 20.02.12, 19:36
              > Co za wyjątkowa bezczelność!! Czy ty może masz specjalne dofinansowanie od burm
              > istrza na ostatnią podwyżkę ceny wody i odpr. ścieków o 50%? A może otrzymujesz
              > z urzędu specjalną subwencję do biletu miesięcznego na kolejkę w II strefie? K
              > omu robisz przysługę wypisując te pierdy?
              > Zawsze, kiedy pojawia się zagrożenie dla miejscowego KORYTA, na forum wychodzą
              > te same trolle aby obrzydliwie kłamać, jak to u nas raptem jest dobrze (lub, ki
              > edyś tam będzie dobrze) a jak w Wawie jest źle.
              > Większości mieszkańców jest to obojętne, po której stronie granicy, ważne żeby
              > dało się jakoś normalnie żyć. A przy tym, co ostatnio wyprawiają władze Ząbek i
              > po tych wyjątkowo drakońskich podwyżkach cen biletów, ceny wody, ceny odprowad
              > zanych ścieków, zamieszaniu z podatkami lokalnymi itd. - po prostu się nie da.
              > Więc przyłączenie do Warszawy to jedyny ratunek.

Zgadzam się w 100% !!! Ja chcę do Warszawy!! i wiszą mi wasze płytkie teksty typu "to się wyprowadź". JESTEM ZA. KONIEC z burmistrzem i marnotrawieniem naszych pieniędzy.
        • pajda8207 Re: Józefosław i Julianów przyłączone do Warszawy 20.02.12, 11:46
          rotot napisał:

> Koszty życia w Naszym mieście rosną, pewnie już przekroczyliśmy granice opłacal
          > ności funkcjonowania w ramach powiatu WWL.

A w Wawie to pewnie ludzie za darmo żyją?

Polecam fora naszych sąsiadów: forum.gazeta.pl/forum/w,292,123017809,123017809,Podatek_od_nieruchomosci.html

to taki przykład na szybko.

Jeśli chodzi o koszt biletu II strefy to za jego cenę stracić można koszt uzyskania dochodu (wg mnie stworzony właśnie na pokrycie kosztów transportu), który jest dolilczany do pensji z racji zameldowania poza Wawą. Oczywiście nie dotyczy to osób, które nie są zameldowane w Ząbkach. One i tak to mają.

> Jedynie przyzwyczajenia "starych" mieszkańców

Nie jedynie, ale fakt, przyzwyczajenie, poczucie lokalnej tożsamości i patriotyzmu gra tu ważną rolę. Jestem z Ząbek, tu się urodziłemi wychowałem. Ci, którzy mieszkają tu od niedawna nie zrozumieją o co chodzi.

> ją to co jest i tak przesądzone. Pytanie tylko kiedy? Myślę, że perspektywa prz
          > yłączenia Ząbek do stolicy to 8-10 lat.

O takich pomysłach słyszałem już 20 lat temu

> Po wybudowaniu WOW Ząbki i tak staną się geograficznie częścią stolicy.

Są miasta na świecie, gdzie obecność obwodnić nie zmusza do przyłączania przedmieść do większego sąsiada. Nie widzę powodu aby Ząbki były dlatego przyłączone.

> Powinna odbyć się debata publiczna nad plusami i minusami włączenia Ząbek do st
          > olicy.
          > Oczywiście nie na zasadzie darcia twarzy przez obie strony, lecz merytorycznej
          > dyskusji nad tym gdzie i jak chcemy mieszkać.

Taka decyzja musi być poprzedzona MERYTORYCZNĄ debatą i ew. referendum gminnym.

• pajda8207 Re: Józefosław i Julianów przyłączone do Warszawy 20.02.12, 13:45
              attiya napisała:

> jaki patriotyzm? jaka lokalna tożsamość?
              > do miasta, które istnieje kilkadziesiąt lat?

A co za różnica ile ma lat?! To miasto musi mieć historię podobną do Paryża, żeby czuć się z nim związanym? Miasto to nie tylko mury, ale przede wszystkim ludzie i wspomnienia.

Jak już mowiłem, tym którzy żyją tu od niedawna, ciężko będzie to zrozumieć. Chociaż z drugiej strony, powinni. Przecież oni też pochodzą z rodzinnych miejscowości, do których pewnie coś tam czują.

Nie róbmy z PL USA, gdzie ludzie za pracą przenoszą się co kilka lat, żeby żyć w papierowych house'ach, które cieżko nazwać home'em.
          • michal0510 Re: Józefosław i Julianów przyłączone do Warszawy 20.02.12, 15:52
            > Są miasta na świecie, gdzie obecność obwodnić nie zmusza do przyłączania przedm
            > ieść do większego sąsiada. Nie widzę powodu aby Ząbki były dlatego przyłączone.

W Europie dominuje jednak tendencja, że miejska obwodnica wyznacza granice miasta. Do tego dodałbym planowaną TOG, której przebieg narzuca takie rozwiązanie, tzn. jadąc od strony Pragi Płd. wyjeżdżałoby się z Warszawy, po to, żeby znów wjechać do niej na Białołęcę. Kto byłby zarządcą ząbkowskiego odcinka?

>Taka decyzja musi być poprzedzona MERYTORYCZNĄ debatą i ew. referendum gminnym

Piszesz o merytorycznej debacie, a sam w innym miejscu ironizujesz, poddając za kontrargument przyłączenie Polski do Rumunii.
            Debata na ten temat trwa od kilku lat. Racjonalnych argumentów przeciw właściwie nie ma, a za jest sporo. Jakiś czas temu podnoszona była kwestia inwestycji na szczeblu lokalnym, że więcej da się zrobić jako odrębna gmina niż dzielnica Warszawy. Obecnie i tak wszystkie inwestycje lokalne zostały wycięte w pień na potrzeby realizacji basenu i tunelu, więc nie ma co nawet dywagować, czy ta czy inna ulica zostałaby wyremontowana, gdyby Ząbki były warszawską dzielnicą.
            Generalnie główną przeszkodą jest polityka, w tym cały jest ambaras, żeby dwoje chciało naraz. Alternatywnym rozwiązaniem w takiej sytuacji byłoby utworzenie nowego powiatu, złożonego z Marek, Ząbek i Zielonki, co zapewniłoby skuteczniejsze finansowanie inwestycji powiatowych (udział powiatu w pit i cit).
                  • etam2.0 Re: WOM 20.02.12, 22:31
                    W tym pdf widać, że jezdnia TOG nie wchodzi w Ząbki. Natomiast dowiedziałem się, że wchodzi kilkanaście/kilkadziesiąt metrów ścieżki rowerowej.
                    • michal0510 Re: WOM 21.02.12, 09:28
                      Dzięki za mapkę, wychodzi, że tylko kawałek ścieżki i skrajnia wschodniej jezdni przecinają Ząbki. Mi cały czas chodziło po głowie, że będzie przecinać działki po stronie Ząbek i ulicę Batorego, a węzeł z Radzymińską wypadnie tuż przed Praktikerem.
                • etam2.0 Re: WOW 20.02.12, 22:27
                  Michał pisał o TOG ("Do tego dodałbym planowaną TOG, której przebieg narzuca takie rozwiązanie, tzn. jadąc od strony Pragi Płd. wyjeżdżałoby się z Warszawy, po to, żeby znów wjechać do niej na Białołęcę.") i o TOG się pytałem, nie o WOW.
                  • rotot Re: WOW 21.02.12, 09:39
                    > Michał pisał o TOG ("Do tego dodałbym planowaną TOG, której przebieg narzuca t
                    > akie rozwiązanie, tzn. jadąc od strony Pragi Płd. wyjeżdżałoby się z Warszawy,
                    > po to, żeby znów wjechać do niej na Białołęcę.") i o TOG się pytałem, nie o WOW
                    TOG jest częścią WOM
                    WOW zamyka Ząbki w Warszawie, a o tym była dyskusja.
                    Dlatego dałem do WOM i WOW. Ponoć od przybytku głowa nie boli.
              • michal0510 Re: Józefosław i Julianów przyłączone do Warszawy 21.02.12, 08:38
                > Cała Trasa Olszynki Grochowskiej będzie w Warszawie. Fragment będzie przy grani
                > cy Ząbek - po warszawskiej stronie. Oczywiście, wg mnie. Możesz podać link do m
                > apy itp. potwierdzający twoją wersję?

Parę lat temu, kiedy sporo się mówiło o tej trasie jeden z wariantów zakładał częsciowy przebieg przez Ząbki, co potwierdza nawet wpis w wikipedii: pl.wikipedia.org/wiki/Trasa_Olszynki_Grochowskiej
                Z tego co teraz widzę, ktoś chyba miał podobną wątpliwość do mojej, bo plany zrewidowano i według obecnych wariantów trasa nie przecina już Ząbek, tylko przebiega wzdłuż granicy Ząbek i Warszawy.
            • pajda8207 Re: Józefosław i Julianów przyłączone do Warszawy 20.02.12, 17:13
              michal0510 napisał:

> > Są miasta na świecie, gdzie obecność obwodnić nie zmusza do przyłączania
              > przedmieść do większego sąsiada. Nie widzę powodu aby Ząbki były dlatego przyłączone.

> W Europie dominuje jednak tendencja, że miejska obwodnica wyznacza granice miasta.

Stwierdzenie, że dominuje potwierdza tylko to co napisałem. Nie jest to obowiązek.

> Do tego dodałbym planowaną TOG, której przebieg narzuca takie rozwiązanie, tzn. jadąc od strony Pragi Płd. wyjeżdżałoby się z Warszawy, po to, żeby znów wjechać do niej na Białołęcę. Kto byłby zarządcą ząbkowskiego odcinka?

Zarządzać może właściciel. W Ząbkach są drogi powiatowe za które odpowiedzialny jest powiat a nie Ząbki.

> >Taka decyzja musi być poprzedzona MERYTORYCZNĄ debatą i ew. referendum gminnym

> Piszesz o merytorycznej debacie, a sam w innym miejscu ironizujesz, poddając za
              > kontrargument przyłączenie Polski do Rumunii.

Nie popadajmy w skrajność. Odrobina ironii jeszcze nikomu nie zaszkodziła, a często może pomoc w merytorycznej dyskusji... mam nadzieję.

> Debata na ten temat trwa od kilku lat. Racjonalnych argumentów przeciw właściwi
              > e nie ma, a za jest sporo. Jakiś czas temu podnoszona była kwestia inwestycji n
              > a szczeblu lokalnym, że więcej da się zrobić jako odrębna gmina niż dzielnica W
              > arszawy. Obecnie i tak wszystkie inwestycje lokalne zostały wycięte w pień na p
              > otrzeby realizacji basenu i tunelu, więc nie ma co nawet dywagować, czy ta czy
              > inna ulica zostałaby wyremontowana, gdyby Ząbki były warszawską dzielnicą.
              > Generalnie główną przeszkodą jest polityka, w tym cały jest ambaras, żeby dwoje
              > chciało naraz. Alternatywnym rozwiązaniem w takiej sytuacji byłoby utworzenie
              > nowego powiatu, złożonego z Marek, Ząbek i Zielonki, co zapewniłoby skuteczniej
              > sze finansowanie inwestycji powiatowych (udział powiatu w pit i cit).

Właśnie! Te + i - należy zebrać i w sposób czytelny przedstawić. Tak, żeby było wiadomo czy się na tym zyska czy nie.

Na pewno nad tematem się jeszcze pochylę.
              • route67 Re: Józefosław i Julianów przyłączone do Warszawy 20.02.12, 18:37
                Z plusów:
                + w tej chwili ogrom ludzi mieszkajacych w Ząbkach płaci podatki w WWA i nie sa tutaj zameldowani (nie jestem pewien jak to jest, ale chyba to jakoś z automatu przeszło by do kasy dzielnicy, gdyby Ząbki były dzielnica WWA i z pewnością tez więcej osób zdecydowałoby się na meldunek, łącznie ze mną)
                + ucentralnienie budżetu (które samo w sobie nie jest dobre, ale w przypadku tak nieudolnej władzy jak nasza aktualna, każda zmiana jest dobra)
                + naturalnie, nawet patrząc na mapę - Ząbki powinny byc częścią WWA - autobusy jadace z WWA do WWA przejezdzaja przez Zabki. To jest chore. PRzy dalszych tego typu pomysłach naszych aktualnych władz, w końcu i 145/199 nam zabiorą...
                + mieszkałem w Weosłej zanim została przyłączona do WWA. Betonowe płyty, błoto i syf. W kilka lat po przyłączeniu do WWA wszystko rozkwitło, zwielokrotniła się ilość dostępnych środków komunikacji. Połowa z tego byłaby sukcesem dla Ząbek i to jest żywy przyład korzyści.
                + koszta wody. aktualnie absurdalne, własnie przez to że nie jesteśmy w WWA.
                + infrastruktura drogowa. Podatki szły by do Warszawy, byłaby na pewno większa szansa na usprawnienie dróg. Wystarczy zwrócić uwagę jak wygląda minięcie rogatek WWA na wyjeździe w kierunku Zólnierskiej, jak wyglądał remont Chełmżyńskiej i gdzie został odgrodzony grubą kreską.
                + minimalna szansa na zbudowanie w przyszłości wiaduktu nad przejazdem przy Chełmżyńskiej. Teraz takiej szansy nie ma, bo Kawęczyn "po naszej" stronie to pojedyncze domki, ergo brak wyborców, egro brak sensu inwestowania w takie pomysły.
                + ogólnie więcej szans na rozbudowę. Zyje tutaj kilkadziesiąt tys ludzi. To są realne głosy, realna siła o którą ktoś może zabiegać. Szczęścia do lokalnych władz Ząbki nie miały od zawsze, może najwyższy czas oddać losy miasta w inne ręce, oczywiście że strach z wejściem w większe struktury jest. Do Unii też wielu Polaków sie bało wejść, a nikt o zdrowych zmysłach dziś nie powie że to był błąd.
                + realny wzrost wartości nieruchomości
                + straż miejska, policja (te dziś praktycznie nie istnieją w Ząbkach...)

Z minusów:
                - przychodzi mi na mysl tylko to, ze załatwianie spraw urzędowych w Wołominie naprawdę przechodzi w miarę bezproblemowo i szybko. Ale nie mam porównania z Warszawą. Zakładam, że w Stolicy jest trudniej, ale to czysta teoria.

Podsumowując, to tylko kilka plusów, nie twierdzę, że są super merytoryczne i poparte badaniami. Chętnie popolemizuję. Prawda jest taka, że naprawdę mamy niewiele do stracenia...zyjemy w miejscu o ogromnym potencjale, do tego potencjale niewykorzystanym przez to właśnie, ze nie korzystamy z bliskości Stolicy w sensie administracyjnym. Zarówno położenie jak i fakt, że wiekszość z nas dojeżdża do pracy do Warszawy predysponują nas w dużo więkzym stopniu do tego ruchu niż do trwania w Układzie Wołomińskim. Aktualny stan rzeczy jest nienaturalny.
                • bezkitu3.0 Re: Józefosław i Julianów przyłączone do Warszawy 20.02.12, 18:48
                  route67 napisał:

> Podsumowując, to tylko kilka plusów, nie twierdzę, że są super merytoryczne i p
                  > oparte badaniami. Chętnie popolemizuję. Prawda jest taka, że naprawdę mamy niew
                  > iele do stracenia...zyjemy w miejscu o ogromnym potencjale, do tego potencjale
                  > niewykorzystanym przez to właśnie, ze nie korzystamy z bliskości Stolicy w sens
                  > ie administracyjnym. Zarówno położenie jak i fakt, że wiekszość z nas dojeżdża
                  > do pracy do Warszawy predysponują nas w dużo więkzym stopniu do tego ruchu niż
                  > do trwania w Układzie Wołomińskim. Aktualny stan rzeczy jest nienaturalny.

Kawał dobrej roboty! Popieram!
                  Odnośnie plusów: wzrost wartości nieruchomości przeniósłbym wyżej i chyba o najważniejszym zapomniałeś: I STREFA ZTM !!

• bezkitu3.0 Re: Józefosław i Julianów przyłączone do Warszawy 20.02.12, 19:13
                  route67 napisał:

> Podsumowując, to tylko kilka plusów, nie twierdzę, że są super merytoryczne i p
                  > oparte badaniami. Chętnie popolemizuję. Prawda jest taka, że naprawdę mamy niew
                  > iele do stracenia...zyjemy w miejscu o ogromnym potencjale, do tego potencjale
                  > niewykorzystanym przez to właśnie, ze nie korzystamy z bliskości Stolicy w sens
                  > ie administracyjnym. Zarówno położenie jak i fakt, że wiekszość z nas dojeżdża
                  > do pracy do Warszawy predysponują nas w dużo więkzym stopniu do tego ruchu niż
                  > do trwania w Układzie Wołomińskim. Aktualny stan rzeczy jest nienaturalny.

Kawał dobrej roboty! Popieram!
                  Odnośnie plusów: wzrost wartości nieruchomości przeniósłbym wyżej i chyba o najważniejszym zapomniałeś: I STREFA ZTM !!

• route67 Re: Józefosław i Julianów przyłączone do Warszawy 20.02.12, 19:33
                    I strefa to nic. Komunikacja w ogóle MUSIAŁABY ulec polepszeniu, pomijając już samą pierwszą strefę.
                    Mówimy o sytuacji w której nagle jest do ugryzienia budżet, juz oficjalnie, od kilkudziesięciu tys ludzi. Mamy odległość do Centrum WWA porównywalną/identyczną w zasadzie z Nowodworami i wciąż jeszcze sporo miejsca do zabudowania. Więcej mieszkańców = większe wpływy do buzetu (tego Centralnego, Warszawskiego) = zapewnienie im komunikacji, z urzędu. Tak jak było w Wesołej. W moich czasach jeździły tam 722 i 704. Nic więcej. Spójrzcie teraz na rozkłąd ZTM w Weosłej....
                    Owszem, po przyłączeniu do WWA Ząbki stałbyby sie jeszcze bardziej sypialnią niż są dziś. Owszem, Nowodwory/Białołęka to żaden luksu. Ale co z tego? Jeszcze raz: co mamy do stracenia? I tak dojeżdzamy w większości do stolicy. Czy nie lepiej byłoby dojeżdżać ścieżka rowerową wzdłuż Łodygowej do Radzymińskiej? Czy nie lepiej byłoby przeskoczyć nad wiaduktem Chełmżyńska? Mięc tam rondo jak mają w Wawrze/Falenicy w podobnym układzie drogowo-kolejowym? To by ucieszyło nie tylko mieszkańców "nowej" dzielnicy Warszawy Ząbek, ale i mieszkańców Rembertowa, którzy dziś jadąc do pracy Strażacką stoją w idiotycznym korku na idiotycznie rozwiązanym przejeździe z którym nikt nic nie zrobi dopóty dopóki po tej stronie będą odcięte administracyjnie Ząbki.
                    Naturalną granicą Warszawy powinna być droga 631 a Ząbki powinny być łącznikiem miedzy Targówkiem i Rembertowem. Z korzyścią dla wszystkich, odkładając sentymenty na bok, bo plusów już nie ma które były jeszcze kilka lat temu - tańsze zycie? już nie. summa summarum - koszta komunikacji (teraz II strefa - i piszę to z pozycji samochodziarza, który nie korzysta z KM), koszta wody, koszta podatków od nieruchomości (sic!). Tu już nie jest taniej, a skoro życie ma kosztowac tyle co WWA to przyłączmy sie i za 10 lat bedziemy mieli być może możliwość żyć w miejscu które będzie można bez zażenowania nazwać domem, do którego będziemy mogli zaprosić gości na wódeczkę, którzy dojada nocnym autobusem itp itd...
                • fuks0 Re: Józefosław i Julianów przyłączone do Warszawy 20.02.12, 19:19
                  > - przychodzi mi na mysl tylko to, ze załatwianie spraw urzędowych w Wołominie n
                  > aprawdę przechodzi w miarę bezproblemowo i szybko. Ale nie mam porównania z War
                  > szawą. Zakładam, że w Stolicy jest trudniej, ale to czysta teoria.

Dla większości osób w Ząbkach bardziej po drodze jest chyba urząd w Warszawie niż w Wołominie.
                • pajda8207 Re: Józefosław i Julianów przyłączone do Warszawy 20.02.12, 21:09
                  route67 napisał:

> Z plusów:
                  > + w tej chwili ogrom ludzi mieszkajacych w Ząbkach płaci podatki w WWA i nie sa tutaj zameldowani (nie jestem pewien jak to jest, ale chyba to jakoś z automat u przeszło by do kasy dzielnicy, gdyby Ząbki były dzielnica WWA i z pewnością tez więcej osób zdecydowałoby się na meldunek, łącznie ze mną)

Jeśli uzależniasz zameldowanie się od tego czy Ząbki są w WWA czy nie to ja tego nie rozumiem.
                  Temat podatków był i jest wciąż wałkowany. Gdyby wszyscy mieszkający tu byli zameldowani albo chociaż odprowadzali podatki a nie do WWA to może UM miałby pieniądze na inwestycje.

> + ucentralnienie budżetu (które samo w sobie nie jest dobre, ale w przypadku tak nieudolnej władzy jak nasza aktualna, każda zmiana jest dobra)

wady i zalety ucentralnienienia budżetu chciałbym jeszcze zgłebić zanim będę się wypowiadał, ale chciałbym przeczytać więcej nt. nieudolnego gospodarowania budżetem.

> + naturalnie, nawet patrząc na mapę - Ząbki powinny być częścią WWA - autobusy jadace z WWA do WWA przejezdzaja przez Zabki. To jest chore. Przy dalszych tego typu pomysłach naszych aktualnych władz, w końcu i 145/199 nam zabiorą...

Patrząc na mapę, wypadałoby też przyłączyć połowę Marek do WWA. Może pokroić miasta tak, jak to kiedyś zrobili w północnej afryce?

Plus subiektywny albo o małej wadze.

> + mieszkałem w Weosłej zanim została przyłączona do WWA. Betonowe płyty, błoto i syf. W kilka lat po przyłączeniu do WWA wszystko rozkwitło, zwielokrotniła się ilość dostępnych środków komunikacji. Połowa z tego byłaby sukcesem dla Ząbek i to jest żywy przyład korzyści.

Wesoła to rzeczywiście może być przykładem. Dlatego będę chciał bliżej sprawdzić jak się tam sprawy miały i mają obecnie.

> + koszta wody. aktualnie absurdalne, własnie przez to że nie jesteśmy w WWA.

Tak, koszty wody i kanalizacji są drogie.
                  Ciekawy jestem jak MPWiK rozwiązałoby temat np nieszczelnej sieci kanalizacji po przyłączenu Ząbek do WWA.

Gdyby:
                  - koszt za 1m byłby taki jak w WWA
                  - naprawili sieć kanalizacji
                  - rozbudowywali sieć wodociągów

To jest to spory +. Spadek cen kształtowałby się na poziomie do 35%.

> + infrastruktura drogowa. Podatki szły by do Warszawy, byłaby na pewno większa szansa na usprawnienie dróg. Wystarczy zwrócić uwagę jak wygląda minięcie rogatek WWA na wyjeździe w kierunku Zólnierskiej, jak wyglądał remont Chełmżyńskiej i gdzie został odgrodzony grubą kreską.

Nie wszystkie kreski szły na granicy z Ząbkami. Remont Chełmżynskiej kosztem remontu np.: 11 Listopada, Powstańców, Wolności, JPII, Kolejowej, Maczka czy 3 maja? To chyba niewielka cena.

Nie mówmy, że sytuacja drogowa w ogóle nie ulega poprawie.

Ciekawe czy po przyłączeniu do WWA ilość inwestycji w tym sektorze znacząco by wzrosła?

Możemy się tylko snuć domysły.

> + minimalna szansa na zbudowanie w przyszłości wiaduktu nad przejazdem przy Chemżyńskiej. Teraz takiej szansy nie ma, bo Kawęczyn "po naszej" stronie to pojedyncze domki, ergo brak wyborców, egro brak sensu inwestowania w takie pomysły.

Ogólnie WWA ma gdzieś tereny przy granicy miasta (ulica Bystra po obu stronach Radzymińskiej).
                  Można założyć , że sytuacja po przyłączeniu Ząbek do WWA poprawi się jedynie w południowej i zachodniej części miasta. Później trzeba będzie przyłączyć Marki i Zielonkę żeby coś się zmieniło.

A jak się przyłączymy to gdzieś będą mieli głosy wyborców. To niestety ogólny trend w polityce.

> + ogólnie więcej szans na rozbudowę. Zyje tutaj kilkadziesiąt tys ludzi. To są realne głosy, realna siła o którą ktoś może zabiegać. Szczęścia do lokalnych władz Ząbki nie miały od zawsze, może najwyższy czas oddać losy miasta w inne ręcee, oczywiście że strach z wejściem w większe struktury jest. Do Unii też wielu Polaków sie bało wejść, a nikt o zdrowych zmysłach dziś nie powie że to był błąd.

Kto w takim razie będzie zarządzał Ząbkami po przyłączeniu do WWA? Pan ze śródmieścia? Pani z targówka?

Jeżeli chodzi tylko o kwestię zarządzania to nie musimy się do Wawy przyłączać, a jedynie zmienić ekipę w UM.

Tylko na kogo?

> + realny wzrost wartości nieruchomości

Hmm. Sama nazwa chyba nie wpłynie na ceny nzieruchomości jak np. to, że będzie w mieście czyściej, ładniej, będą lepsze drogi itp. Do tego wszystkiego potrzebne są pieniądze. Skąd je brać? Od mieszkańców.

> + straż miejska, policja (te dziś praktycznie nie istnieją w Ząbkach...)

Policji i straży nie musze widzieć. Wolę żeby działali. Jeszcze nigdy nie spotkałem się z sytuacją żeby nie podjęli stosownych działań kiedy zgłaszałem jakiś problem.

> Z minusów:
                  > - przychodzi mi na mysl tylko to, ze załatwianie spraw urzędowych w Wołominie naprawdę przechodzi w miarę bezproblemowo i szybko. Ale nie mam porównania z Warszawą. Zakładam, że w Stolicy jest trudniej, ale to czysta teoria.

To chyba można nawet przerobić na plus. Jako odzielna dzielnica, stosowne urzędy powstałyby w Ząbkach. Moge się mylić.

> Podsumowując, to tylko kilka plusów, nie twierdzę, że są super merytoryczne i poparte badaniami. Chętnie popolemizuję. Prawda jest taka, że naprawdę mamy niewiele do stracenia...zyjemy w miejscu o ogromnym potencjale, do tego potencjale niewykorzystanym przez to właśnie, ze nie korzystamy z bliskości Stolicy w sens ie administracyjnym. Zarówno położenie jak i fakt, że wiekszość z nas dojeżdża do pracy do Warszawy predysponują nas w dużo więkzym stopniu do tego ruchu niż do trwania w Układzie Wołomińskim. Aktualny stan rzeczy jest nienaturalny.

Potencjał Ząbek jest duży. Wystarczy go wykorzystać.

Kolejne wybory za jakiś czas. Potencjalni kandydaci mają czas na przygotowanie planu działania i akcję promocyjną.

Jak tylko opracuję swoje + i minusy, niezwłocznie się nimi podzielę.
                  • route67 Re: Józefosław i Julianów przyłączone do Warszawy 20.02.12, 21:52
                    pajda8207 napisał:

[...]
                    > Jeśli uzależniasz zameldowanie się od tego czy Ząbki są w WWA czy nie to ja teg
                    > o nie rozumiem.
                    > Temat podatków był i jest wciąż wałkowany. Gdyby wszyscy mieszkający tu byli za
                    > meldowani albo chociaż odprowadzali podatki a nie do WWA to może UM miałby pien
                    > iądze na inwestycje.
                    >

To nie tak. Nie uzależniam meldunku od przyłaczenia do WWA. Uważam jedynie, że miałoby to znaczne przełożenie na ilość meldunków, co przewijało sie tutaj już nie raz, np. w prxzypadku osób które musza mieć meldunek w Warszawie, bo tutaj ich dzieci nie mają miejsca w przedszkolach. Ja nie zamierzam sie meldować z różnych przyczyn, głównie z oszczędności jakie mi osobiście brak meldunku tu przynosi. To nie jest równoznaczne z niepłaceniem tutaj podatków. Pisałem już o tym tu na forum. Przeniosłem swoje podatki do Ząbek. I zabrałem stąd widząc jak durne pomysły mają lokalne władze. Po prostu - nie mam zgody na marnotrawienie moich pieniedzy. Jak będę widział kogoś kto najpierw zabierze się za robotę a później bedzie chciał moje podatki - i jeśli będe widział że inicjatywy władz miasta są racjonalne - od razu wracam z podatkami tutaj. Aktualnej władzy nie dam ani złotówki, bo trybuna mnie nie interesuje, basen mam w Wesołej i to mi wystarcza. Chcę zieleni, chodników, dróg, ścieżek rowerowych. I będe powtarzał jak mantrę: przekonaj mnie że moje podatki wydasz sensownie a będę je tu płacił. Zacznij działać a jak Twoje działania będą skuteczne i sensowne - ludzie zapłącą tu podatki. Na pewno więcej niż dziś. Nie na odwrót, bo "daj podatniku a ja już bede wiedział co z tym zrobić" to już mi się przejadło.

> > + ucentralnienie budżetu (które samo w sobie nie jest dobre, ale w przypa
                    > dku tak nieudolnej władzy jak nasza aktualna, każda zmiana jest dobra)
                    >
                    > wady i zalety ucentralnienienia budżetu chciałbym jeszcze zgłebić zanim będę si
                    > ę wypowiadał, ale chciałbym przeczytać więcej nt. nieudolnego gospodarowania bu
                    > dżetem.

- nepotyzm w kwestiach PGK?
                    - trybuna/basen/pomysły typu tunel/tramwaj/latające wagoniki - kompletne oderwanie od rzeczywistosci. Zamiast budowac baseny niech łatają rury lepiej.
                    - mało? mi wystarczy.

> > + naturalnie, nawet patrząc na mapę - Ząbki powinny być częścią WWA - aut
                    > obusy jadace z WWA do WWA przejezdzaja przez Zabki. To jest chore. Przy dalszyc
                    > h tego typu pomysłach naszych aktualnych władz, w końcu i 145/199 nam zabiorą..
                    > .
                    >
                    > Patrząc na mapę, wypadałoby też przyłączyć połowę Marek do WWA. Może pokroić mi
                    > asta tak, jak to kiedyś zrobili w północnej afryce?
                    >
                    > Plus subiektywny albo o małej wadze.

Ależ oczywiście że plus subiektywny. Na tym polega polemika, każdy wypowiada się za siebie. Nie wiem co wypadałoby a co, ale trzeba być bardzo "wąskowzrocznym" (prosze nie uznawać tego za określenie pejoratywne, nie mam intencji nikogo urazić, skoro już rozmawiamy na poważnie, bez pyskówek) by nie zauważyć tego że jadac Łodygową docierasz do torów by 2-3 km dalej znów wjechać do Warszawy. Jednak sytuacja Marek jest zdecydowanie inna. Ząbki są poniekąd "wyciętę" spomiędzy dwóch dzielnic Warszawy.

> Wesoła to rzeczywiście może być przykładem. Dlatego będę chciał bliżej sprawdzi
                    > ć jak się tam sprawy miały i mają obecnie.

Proponuję wycieczkę którymś z licznych środków komunikacji miejskiej, zdobyć np. zdjęcia ul. Torfowej/Jana Pawła II w Starej Miłosnej sprzed 10 lat i zobaczyć jak ten rejon i cała okolica wygląd dziś. Ja znam to z autopsji, mieszkałem tam kilka lat, brnąłem w błocie po kolana do autobusu jeźdżacego raz na godzinę. W II strefie, o ile mnie pamięć nie myli.

> > + koszta wody. aktualnie absurdalne, własnie przez to że nie jesteśmy w W
                    > WA.
                    >
                    > Tak, koszty wody i kanalizacji są drogie.
                    > Ciekawy jestem jak MPWiK rozwiązałoby temat np nieszczelnej sieci kanalizacji p
                    > o przyłączenu Ząbek do WWA.
                    >
                    > Gdyby:
                    > - koszt za 1m byłby taki jak w WWA
                    > - naprawili sieć kanalizacji
                    > - rozbudowywali sieć wodociągów
                    >
                    > To jest to spory +. Spadek cen kształtowałby się na poziomie do 35%.

Mamy "nadzieję" konta "nic nie robienie i podwyżki". Chyba jednak zostanę przy nadziei.
                    Podwyżka za wodę to strzał w kolano. Kolejny to podatek od gruntów. Mam nadzieje, że to rozwscieczy mieszkańców i doprowadzi do zakończenia rządów P.

> Nie wszystkie kreski szły na granicy z Ząbkami. Remont Chełmżynskiej kosztem re
                    > montu np.: 11 Listopada, Powstańców, Wolności, JPII, Kolejowej, Maczka czy 3 ma
                    > ja? To chyba niewielka cena.
                    >
                    > Nie mówmy, że sytuacja drogowa w ogóle nie ulega poprawie.

Nikt nie mówi. Parę ścieżek zrobiono, z tym że nadal nie jest rozwiązany kluczowy problem - usprawnienie komunikacji z Warszawą. I tutaj NIC sie nie zmieni dopóki Ząbki nie zostaną włączone do Stolicy bo Warszawa nie ma interesu ani, co ważniejsze, podstaw prawnych do ruszania pewnych inwestycji, jak choćby usprawnienie skrzyżowania Chełmżyńska/Strażacka.

> Ciekawe czy po przyłączeniu do WWA ilość inwestycji w tym sektorze znacząco by
                    > wzrosła?
                    >
                    > Możemy się tylko snuć domysły.

Owszem, ale tu ciśnie się na usta (mi) - co mamy do stracenia?

> > + minimalna szansa na zbudowanie w przyszłości wiaduktu nad przejazdem pr
                    > zy Chemżyńskiej. Teraz takiej szansy nie ma, bo Kawęczyn "po naszej" stronie to
                    > pojedyncze domki, ergo brak wyborców, egro brak sensu inwestowania w takie pom
                    > ysły.
                    >
                    > Ogólnie WWA ma gdzieś tereny przy granicy miasta (ulica Bystra po obu stronach
                    > Radzymińskiej).
                    > Można założyć , że sytuacja po przyłączeniu Ząbek do WWA poprawi się jedynie w
                    > południowej i zachodniej części miasta. Później trzeba będzie przyłączyć Marki
                    > i Zielonkę żeby coś się zmieniło.

Lepsza południowa i zachodnia część miasta niż nic, nie sądzisz?

> A jak się przyłączymy to gdzieś będą mieli głosy wyborców. To niestety ogólny t
                    > rend w polityce.

No, taka rzeczywistość...na to nie mamy wpływu akurat.

> > + ogólnie więcej szans na rozbudowę. Zyje tutaj kilkadziesiąt tys ludzi.
                    > To są realne głosy, realna siła o którą ktoś może zabiegać. Szczęścia do lokaln
                    > ych władz Ząbki nie miały od zawsze, może najwyższy czas oddać losy miasta w in
                    > ne ręcee, oczywiście że strach z wejściem w większe struktury jest. Do Unii też
                    > wielu Polaków sie bało wejść, a nikt o zdrowych zmysłach dziś nie powie że to
                    > był błąd.
                    >
                    > Kto w takim razie będzie zarządzał Ząbkami po przyłączeniu do WWA? Pan ze śródm
                    > ieścia? Pani z targówka?
                    >
                    > Jeżeli chodzi tylko o kwestię zarządzania to nie musimy się do Wawy przyłączać,
                    > a jedynie zmienić ekipę w UM.
                    >
                    > Tylko na kogo?

I tutaj, uważam, jest wielki problem. Co pokazały ostatnie wybory. P. ma zbyt niemrawą konkurencje, bardziej polityczną, niż kompetenentą. A im mniej politylki a więcej kompetencji tym lepiej by nam sie zyło. Taki to paradoks, niestety bardzo rzadko udaje sie te dwie kwestie od siebie odseparować.

> > + realny wzrost wartości nieruchomości
                    >
                    > Hmm. Sama nazwa chyba nie wpłynie na ceny nzieruchomości jak np. to, że będzie
                    > w mieście czyściej, ładniej, będą lepsze drogi itp. Do tego wszystkiego potrzeb
                    > ne są pieniądze. Skąd je brać? Od mieszkańców.

Wbrew pozorom, sama nazwa już dużo może zdziałać...

> > + straż miejska, policja (te dziś praktycznie nie istnieją w Ząbkach...)
                    >
                    > Policji i straży nie musze widzieć. Wolę żeby działali. Jeszcze nigdy nie spotk
                    > ałem się z sytuacją żeby nie podjęli stosownych działań kiedy zgłaszałem jakiś
                    > problem.

A ja sie spotkałem. Tu.

> > Z minusów:

>
                    > To chyba można nawet przerobić na plus. Jako odzielna dzielni
                    • pajda8207 Re: Józefosław i Julianów przyłączone do Warszawy 21.02.12, 09:32
                      route67 napisał:
                      > To nie tak. Nie uzależniam meldunku od przyłaczenia do WWA. Uważam jedynie, że miałoby to znaczne przełożenie na ilość meldunków, co przewijało sie tutaj już nie raz, np. w prxzypadku osób które musza mieć meldunek w Warszawie, bo tutaj ich dzieci nie mają miejsca w przedszkolach. Ja nie zamierzam sie meldować z różnych przyczyn, głównie z oszczędności jakie mi osobiście brak meldunku tu przynosi. To nie jest równoznaczne z niepłaceniem tutaj podatków. Pisałem już o tym tu na forum. Przeniosłem swoje podatki do Ząbek. I zabrałem stąd widząc jak durne pomysły mają lokalne władze. Po prostu - nie mam zgody na marnotrawienie moich pieniedzy. Jak będę widział kogoś kto najpierw zabierze się za robotę a później bedzie chciał moje podatki - i jeśli będe widział że inicjatywy władz mias
                      > ta są racjonalne - od razu wracam z podatkami tutaj. Aktualnej władzy nie dam ani złotówki, bo trybuna mnie nie interesuje, basen mam w Wesołej i to mi wystarcza. Chcę zieleni, chodników, dróg, ścieżek rowerowych. I będe powtarzał jak mantrę: przekonaj mnie że moje podatki wydasz sensownie a będę je tu płacił. Zacznij działać a jak Twoje działania będą skuteczne i sensowne - ludzie zapłącą tu podatki. Na pewno więcej niż dziś. Nie na odwrót, bo "daj podatniku a ja już bede wiedział co z tym zrobić" to już mi się przejadło.

Podajesz przykład Wesołej, basenu (tego, który ma powstać u nas i tego, który jest w Wesołej). Przybliż, kiedy w Wesołej wyszliście z błota, zaczeliście chodzić czystymi chodnikami, jeździć równymi drogami, a kiedy rozpoczęła się budowa Wesolandi i kiedy się ona zakończyła? Chyba jeszcze zanim Wesoła przyłączyła się do WWA?

Teraz się wszyscy cieszą, że mają basen.
                      Mnie trybuna interesuje. Jest częścią dużego kompleksu rekreacyjnego, z którego na pewno będę korzystał. Nie będę musiał jeździć do Wesołej czy na Warszawiankę (wydając przy tym pieniądze na transport i tracąc godzinę na dojazd)

W dalszym ciągu nie rozumiem, dlaczego ludzie kupili mieszkania w Ząbkach skoro wiedzieli, że w szkołach owowiązuje system zmianowy i że jest kiepska sytuacja w przedszkolach. Teraz muszą wozić dzieci do Wawy i płacić tam podatki (Czy po przyłączeniu do Wawy zwolnią wszystkich nauczycieli i zatrudnia nowych?, wybudują 1 albo dwie szkoły żeby była jedna miana?) . M.in. z tego powodu brakuje na finansowanie wszystkich potrzeb. Między innymi dlatego w tym roku UM przeznaczył tylko tyle pieniędzy na remont dróg. Gdyby wszyscy, którzy mieszkają w Ząbkach odrowadzali tu podatki, bylby i basen i remont dróg. Może starczyłoby również na 3 linie darmobusa np na Wileński przez Ziemowita.

> - nepotyzm w kwestiach PGK?
                      To chyba na +, ale rozwiń proszę myśl.

> - trybuna/basen/pomysły typu tunel/tramwaj/latające wagoniki - kompletne oderwnie od rzeczywistosci. Zamiast budowac baseny niech łatają rury lepiej.

Gdyby były podatki, byłby basen, drogi i połatane rury.

> - mało? mi wystarczy.

> + naturalnie, nawet patrząc na mapę - Ząbki powinny być częścią WWA - autobusy jadace z WWA do WWA przejezdzaja przez Zabki. To jest chore. Przy dalszych tego typu pomysłach naszych aktualnych władz, w końcu i 145/199 nam zabiorą...

> Proponuję wycieczkę którymś z licznych środków komunikacji miejskiej, zdobyć np. zdjęcia ul. Torfowej/Jana Pawła II w Starej Miłosnej sprzed 10 lat i zobaczyć jak ten rejon i cała okolica wygląd dziś. Ja znam to z autopsji, mieszkałem tam kilka lat, brnąłem w błocie po kolana do autobusu jeźdżacego raz na godzinę. W II strefie, o ile mnie pamięć nie myli.

Proponuję wycieczkę np. ulicą Wolności, Maczka, Skrajna, czy nawet 11 Listopada, JPII i Torfowej (chociaż to zły przykład bo przy niej mieszka burmistrzka :)

> > Nie wszystkie kreski szły na granicy z Ząbkami. Remont Chełmżynskiej kosztem remontu np.: 11 Listopada, Powstańców, Wolności, JPII, Kolejowej, Maczka cz3 maja? To chyba niewielka cena.
                      > >
                      > > Nie mówmy, że sytuacja drogowa w ogóle nie ulega poprawie. Nikt nie mówi. Parę ścieżek zrobiono, z tym że nadal nie jest rozwiązany kluczowy problem - usprawnienie komunikacji z Warszawą. I tutaj NIC sie nie zmieni dopóki Ząbki nie zostaną włączone do Stolicy bo Warszawa nie ma interesu ani, co ważniejsze, podstaw prawnych do ruszania pewnych inwestycji, jak choćby usprawnienie skrzyżowania Chełmżyńska/Strażacka.

Podstawa prawnej być nie musi. Jest to część Wawy. Rombertów, Marysin, Targówek i inny mieszkańcy Wawy uczęśczają tym przejazdem WWA ma ich gdzieś. Ciekawe ilu trzeba wyborców, żeby wiadukt wybudować, albo inaczej rozwiązać problem.

> > Ciekawe czy po przyłączeniu do WWA ilość inwestycji w tym sektorze znacząco by wzrosła?
                      Możemy się tylko snuć domysły.

> Owszem, ale tu ciśnie się na usta (mi) - co mamy do stracenia?

To, że będziemy przy okazji fnansować inwestycje w centrum miasta a u nas nic nie będą robić, albo mniej niż teraz się robi, mogłoby się robić gdyby wszyscy płacili tu podatki.

> + minimalna szansa na zbudowanie w przyszłości wiaduktu nad przejazdem przy Chemżyńskiej. Teraz takiej szansy nie ma, bo Kawęczyn "po naszej" stronie to pojedyncze domki, ergo brak wyborców, egro brak sensu inwestowania w takie pomysły.
                      > >
                      > > Ogólnie WWA ma gdzieś tereny przy granicy miasta (ulica Bystra po obu str
                      > onach
                      > > Radzymińskiej).
                      > > Można założyć , że sytuacja po przyłączeniu Ząbek do WWA poprawi się jedynie w
                      > > południowej i zachodniej części miasta. Później trzeba będzie przyłączyć Marki i Zielonkę żeby coś się zmieniło.
                      >
                      > Lepsza południowa i zachodnia część miasta niż nic, nie sądzisz?

Błagam Cię! Nie sądzę. Lokalne władze nie dzielą miasta na gorsze i lepsze. W przypadku Wawy może tak się stać.

> > A jak się przyłączymy to gdzieś będą mieli głosy wyborców. To niestety ogólny trend w polityce. No, taka rzeczywistość...na to nie mamy wpływu akurat.

Masz! Wybierać dobre władze do UM Ząbki.

> > > + ogólnie więcej szans na rozbudowę. Zyje tutaj kilkadziesiąt tys ludzi. To są realne głosy, realna siła o którą ktoś może zabiegać. Szczęścia do lokalnych władz Ząbki nie miały od zawsze, może najwyższy czas oddać losy miasta w inne ręce, oczywiście że strach z wejściem w większe struktury jest. Do Unii też wielu Polaków sie bało wejść, a nikt o zdrowych zmysłach dziś nie powie że to był błąd.
                      >
                      > Kto w takim razie będzie zarządzał Ząbkami po przyłączeniu do WWA? Pan ze
                      > śródmieścia? Pani z targówka?
                      >
                      > > Jeżeli chodzi tylko o kwestię zarządzania to nie musimy się do Wawy przyłączać, a jedynie zmienić ekipę w UM.
                      > >
                      > > Tylko na kogo?
                      >
                      > I tutaj, uważam, jest wielki problem. Co pokazały ostatnie wybory. P. ma zbyt niemrawą konkurencje, bardziej polityczną, niż kompetenentą. A im mniej politylki a więcej kompetencji tym lepiej by nam sie zyło. Tak.

To co zmieni się po przyłączenu Wawy? Podobno parę osób na forum za 10 tyś lepiej będzie miastem to aż tak ciężko dobrego burmistrza wybrać???
                      Wawa tego problemu nie rozwiąże.
                      • fuks0 Re: Józefosław i Julianów przyłączone do Warszawy 21.02.12, 10:06
                        > To co zmieni się po przyłączenu Wawy? Podobno parę osób na forum za 10 tyś lepi
                        > ej będzie miastem

Zapominasz, że najpierw musieliby zostać wybrani.

> Błagam Cię! Nie sądzę. Lokalne władze nie dzielą miasta na gorsze i lepsze. W p
                        > rzypadku Wawy może tak się stać.

Jak nie? Porównaj sobie komunikację miejską w obrębie Ząbek.

> To chyba na +, ale rozwiń proszę myśl.

Kpisz, czy nie znasz znaczenia słowa nepotyzm?

> Gdyby były podatki, byłby basen, drogi i połatane rury.

Albo kolejny idiotyczny pomysł burmistrza.

> gdyby wszyscy p
                        > łacili tu podatki.

Ale nie będą wszyscy płacili.
                        • pajda8207 Re: Józefosław i Julianów przyłączone do Warszawy 21.02.12, 10:37
                          fuks0 napisał:

> > To co zmieni się po przyłączenu Wawy? Podobno parę osób na forum za 10 ty
                          > ś lepi
                          > > ej będzie miastem
                          >
                          > Zapominasz, że najpierw musieliby zostać wybrani.

Mają 3 lata na przedstawienie planu naprawy sytuacji. Jeśli będzie realny to nie widzę przeszkód żeby zmienić władze.
                          Powtarzam pytanie. Co ma się zmienić w tej kwestii po przyłączeniu do Wawy? Też będą wybory. Tylko nie na burmistrza a na radę, która pózniej wybierze zarząd.

Nagle pojawią się ludzie, którzy lepiej poradzą sobie z zarządzaniem??

>
                          > > Błagam Cię! Nie sądzę. Lokalne władze nie dzielą miasta na gorsze i lepsze. W przypadku Wawy może tak się stać.
                          >
                          > Jak nie? Porównaj sobie komunikację miejską w obrębie Ząbek.

Czy moge prosić Ciebie o porównanie? Patrząc na mapkę sieci komunikacji, Poł i Pół mają zbliżoną sytuacje. ihmo, Pólnocne odrobinę lepszą.
                          www.zabki24.pl/2012/02/przetarg-na-linie-darmobusa-zabki-1-i-zabki-2-rozstrzygniety/

>
                          > > To chyba na +, ale rozwiń proszę myśl.
                          >
                          > Kpisz, czy nie znasz znaczenia słowa nepotyzm?

Chodzi mi o to, że to plus za przyłączeniem się do Wawy!
                          Historii Pani Prezes Lizak nie znam. Dlatego proszę o rozwinięcie wątku nepotyzmu.

>
                          > > Gdyby były podatki, byłby basen, drogi i połatane rury.
                          >
                          > Albo kolejny idiotyczny pomysł burmistrza.
                          >
                          > > gdyby wszyscy p
                          > > łacili tu podatki.
                          >
                          > Ale nie będą wszyscy płacili.

Ponownie przywołam Wesołą i Wesolandię. Obiekt wybudowany przed przyłączeniem do Wawy. Teraz wszysci się cieszą. Przecież to nie UM będzie z tego korzystać a mieszkańcy. Ja na pewno! Tak czy inaczej, mieszkańcy Wesołej cieszą się, że taki obiekt mają.
                          W Ząbkach to już wymysł burmistrza?

Czy np przez obecność takiego obiektu, atrakcyjność nieruchomości w Ząbkach wzrasta? W ogłoszeniu można będzie napisać: "Dojazd do parku wodnego darmobusem 10min" :)
                          • bezkitu3.0 Re: Józefosław i Julianów przyłączone do Warszawy 21.02.12, 11:25
                            @Pajda8207
                            Zostałeś przyłapany na kłamstwie, na pisaniu bez sensu, do czego grzecznie się przyznałeś (ale nie sam; dopiero wtedy jak ktoś ci to wykazał forum.gazeta.pl/forum/w,97,133521366,133535376,Re_Jozefoslaw_i_Julianow_przylaczone_do_Warszawy.html). Ale przyzwoitości nie masz za grosz. Zamiast odpuścić sobie na trochę w ramach pokuty, wciąż od rana do wieczora zaśmiecasz to forum bzdurnymi postami broniącymi wbrew faktom i zdrowemu rozsądkowi obecnego burmistrza i obecne władze.
                            Osobiście pamiętam innego dzielnego trolla na tym forum, który w kółko powtarzał, jaki to nasz wspaniały burmistrz jest naj naj naj. Był to marian z...
                            • pajda8207 Re: Józefosław i Julianów przyłączone do Warszawy 21.02.12, 11:36
                              bezkitu3.0 napisał:

> @Pajda8207
                              > Zostałeś przyłapany na kłamstwie, na pisaniu bez sensu, do czego grzecznie się przyznałeś (ale nie sam; dopiero wtedy jak ktoś ci to wykazał forum.gazeta.pl/forum/w,97,133521366,133535376,Re_Jozefoslaw_i_Julianow_przylaczone_do_Warszawy.html). Ale przyzwoitości nie masz za grosz. Zamiast odpuścić sobie na trochę w ramach pokuty, wciąż od rana do wieczora zaśmiecasz to forum bzdurnymi postami broniącymi wbrew faktom i zdrowemu rozsądkowi obecnego burmistrza i obecne władze.
                              > Osobiście pamiętam innego dzielnego trolla na tym forum, który w kółko powtarza
                              > ł, jaki to nasz wspaniały burmistrz jest naj naj naj. Był to marian z...

To źle, że się przyznałem? I nie do kłamstwa a do pomyłki. Podziękowałem Ci już za zwrócenie uwagi. Mam Cię zgłosic do odznaczenia, popełnić sepuku żebyś poczuł satysfakcję?

Staram się wypowiadać merytorycznie, argumentować faktami, a nie klepać co ślina na język przyniesie. Raz się pomyliłem, a tym mnie naznaczyć chcesz i usunąć z forum?
                              Jakim prawem?

Jeśli czytasz to co piszę, oczywiście nikt Cię do tego nie zmusza, to zobaczysz, że jeśli ktoś ma rację to mu ją przyznaję.
                            • sportif Re: Józefosław i Julianów przyłączone do Warszawy 21.02.12, 13:08
                              przyznanie się do błędu (bo raczej w tym przypadku nie było kłamstwa - raczej brak wiedzy w temacie) jest rzeczą niesłychanie rzadką na publicznym forum, na którą mało kto potrafiłby się zdobyć w obecnych agresywnych czasach, gdy człowiek człowiekowi wilkiem (zwłaszcza w internecie).

i szczerze tylko to mi utkwiło z tej dyskusji, bo reszta to zwykłe gdybanie i wodolejstwo z cyklu "co by było gdyby"
                          • route67 Re: Józefosław i Julianów przyłączone do Warszawy 21.02.12, 11:46

> Czy moge prosić Ciebie o porównanie? Patrząc na mapkę sieci komunikacji, Poł i
                            > Pół mają zbliżoną sytuacje. ihmo, Pólnocne odrobinę lepszą.
                            > www.zabki24.pl/2012/02/przetarg-na-linie-darmobusa-zabki-1-i-zabki-2-rozstrzygniety/
                            >

Patrząc na mapkę widzę "coś" co jeździ znikąd do nikąd i jest tylko populistycznym wymysłem burmistrza. Ja tego nie łyknę, ale pewnie - ludzie z reguły lubią i klaszczą uszami jak mają coś za darmo...

> Ponownie przywołam Wesołą i Wesolandię. Obiekt wybudowany przed przyłączeniem d
                            > o Wawy. Teraz wszysci się cieszą. Przecież to nie UM będzie z tego korzystać a
                            > mieszkańcy. Ja na pewno! Tak czy inaczej, mieszkańcy Wesołej cieszą się, że tak
                            > i obiekt mają.
                            > W Ząbkach to już wymysł burmistrza?
                            >
                            > Czy np przez obecność takiego obiektu, atrakcyjność nieruchomości w Ząbkach wzr
                            > asta? W ogłoszeniu można będzie napisać: "Dojazd do parku wodnego darmobusem 10
                            > min" :)

To ja jeszcze raz poproszę i zweryfikowanie: czy Wesolandia to inwestycja Wesołej czy prywatnego inwestera / prywatnego inwestora przy wsparciu Wesołej?
                            Widziałeś jak wygląda dojazd do Wesolandii? Najpierw "załatali dziury", później stawiali baseny. A u nas na odwrót, a co tam!

"Dojazd do parku wodnego darmobusem 10 min" -> każdy myslący człowiek wie ze nie ma czegoś takiego jak "darmo". Za tego busa płaci każdy (no może nie ja, bo podatki stąd zabrałem). Ale Pan płaci, Pani płaci. Pana sąsiad też płąci. Takie to darmo.
                            • pajda8207 Re: Józefosław i Julianów przyłączone do Warszawy 21.02.12, 12:36
                              route67 napisał:

>
                              > > Czy moge prosić Ciebie o porównanie? Patrząc na mapkę sieci komunikacji, Poł i Pół mają zbliżoną sytuacje. ihmo, Pólnocne odrobinę lepszą.
                              "www.zabki24.pl/2012/02/przetarg-na-linie-darmobusa-zabki-1-i-zabki-2-rozstrzygniety/" target="_blank" rel="nofollow">www.zabki24.pl/2012/02/przetarg-na-linie-darmobusa-zabki-1-i-zabki-2-rozstrzygniety/

> Patrząc na mapkę widzę "coś" co jeździ znikąd do nikąd i jest tylko populistycznym wymysłem burmistrza. Ja tego nie łyknę, ale pewnie - ludzie z reguły lubią i klaszczą uszami jak mają coś za darmo...

Jednak podziału na północ-południe nie ma, a o tym rozmaiwialiśmy. Wg mnie trasa zła nie jest. Jak dla mnie brakuje jeszcze jednej linii - Ząbki-Wileńska przez Ziemowita. Ale jak już wspomniałem, nie o tym rozmawialiśmy a podziałem miasta.

> > Ponownie przywołam Wesołą i Wesolandię. Obiekt wybudowany przed przyłączeniem do Wawy. Teraz wszysci się cieszą. Przecież to nie UM będzie z tego korzystać a mieszkańcy. Ja na pewno! Tak czy inaczej, mieszkańcy Wesołej cieszą się, że taki obiekt mają. W Ząbkach to już wymysł burmistrza?
                              >
                              > > Czy np przez obecność takiego obiektu, atrakcyjność nieruchomości w Ząbkach wzrasta? W ogłoszeniu można będzie napisać: "Dojazd do parku wodnego darmobusem 10 min" :)
                              >
                              > To ja jeszcze raz poproszę i zweryfikowanie: czy Wesolandia to inwestycja Wesołej czy prywatnego inwestera / prywatnego inwestora przy wsparciu Wesołej?
                              Widziałeś jak wygląda dojazd do Wesolandii? Najpierw "załatali dziury", później stawiali baseny. A u nas na odwrót, a co tam!

A basen w Ząbkach to tylko z kasy UM, czy w większości z UE? Przynajmniej jakiś prywaciarz nie bedzie chciał się później dorobic na mieszkańcach (przykład naszych autostrad budowanych przez rząd przy wsparciu prywatnego kapitału jest idealny).

Basen ma powstać za dwa lata. Do tego czasu może i dojazd zrobią. A z Tego co było napisane wcześniej. W Wesołej drogi zostały wyremontowane po połączeniu się z Wawą, więc nie wiem jak już było. Basen pierwszy czy drogi były?

> "Dojazd do parku wodnego darmobusem 10 min"

> każdy myslący człowiek wie ze nie ma czegoś takiego jak "darmo". Za tego busa płaci każdy (no może nie ja, bo podatki stąd zabrałem). Ale Pan płaci, Pani płaci. Pana sąsiad też płąci. Takie to darmo.

pisałem już, że nie za darmo, ale UM postanowił przeznaczyć część pieniędzy na komunikację, a nie np na modernizację budynku UM, czy tam jeszcze czegoś czego mieszkancy nie odczują. Tu jest coś co jakoś służyć mieszkańcom. To, że nie płacisz, Twoja sprawa. Jednak jeśli ktoś nie odprowadza podatków wydaje mi się, że pozbawia się prawa gosu. Jak chcesz krytykowac skoro to nie Twoja kasa??
                              • route67 Re: Józefosław i Julianów przyłączone do Warszawy 21.02.12, 12:58
                                pajda8207 napisał:

> Jednak podziału na północ-południe nie ma, a o tym rozmaiwialiśmy. Wg mnie tras
                                > a zła nie jest. Jak dla mnie brakuje jeszcze jednej linii - Ząbki-Wileńska prze
                                > z Ziemowita. Ale jak już wspomniałem, nie o tym rozmawialiśmy a podziałem miast
                                > a.

Komunikacja z Warszawą powinna być priorytetem właśnie. A takowa uległa właśnie znacznej degradacji. Nie korzystam z KM w zasadzie w ogóle, ale nie dziwi mnie irytacja mieszkańców którzy są na nią skazani.

> A basen w Ząbkach to tylko z kasy UM, czy w większości z UE? Przynajmniej jakiś
                                > prywaciarz nie bedzie chciał się później dorobic na mieszkańcach (przykład nas
                                > zych autostrad budowanych przez rząd przy wsparciu prywatnego kapitału jest ide
                                > alny).

Prywaciaż na ogół lepiej dba o swoje. Nawet jeśli bilet droższy. Spójrz na historię Poloneza na Targówku...

> Basen ma powstać za dwa lata. Do tego czasu może i dojazd zrobią. A z Tego co b
                                > yło napisane wcześniej. W Wesołej drogi zostały wyremontowane po połączeniu się
                                > z Wawą, więc nie wiem jak już było. Basen pierwszy czy drogi były?

Wesoła ma naprawdę wielki obszar. Akurat przy Wesolandii droga była dobra przed wejściem do WWA. Stara Miłosna na którą się powoływałem przed przystąpieniem do WWA to były betonowe płyty i błoto - po - nowe drogi, ściezki rowerowe i kupa innych inwestycji. A to też cześć Wesołej. Nie da się zmieścić wszystkiego w jednym zdaniu, ale zdecydowanie wolałbym środki Unijne przeznaczyć na infrastrukturę drogową, kanalizacjną i rewitalizację terenów zielonych a baseny i trybuy pozostawić prywatnym inwestorom. Tak powinno być w każdym rozsądnie zarządzanym miasteczku lężacym na skraju jakijekolwiek aglomeracji.

> pisałem już, że nie za darmo, ale UM postanowił przeznaczyć część pieniędzy na
                                > komunikację, a nie np na modernizację budynku UM, czy tam jeszcze czegoś czego
                                > mieszkancy nie odczują. Tu jest coś co jakoś służyć mieszkańcom. To, że nie pła
                                > cisz, Twoja sprawa. Jednak jeśli ktoś nie odprowadza podatków wydaje mi się, że
                                > pozbawia się prawa gosu. Jak chcesz krytykowac skoro to nie Twoja kasa??

Raz: darmobus to idiotyczny populistyczny pomysł. Marnotrawienie pieniędzy, bo nie ma czegoś takiego jak darmo. To nie jest sposób na zachecanie do meldunku i płacenia podatków.
                                Czy przez świadomy wybór płacenia podatków pozbawiam sie głosu? Tak - w wyborach. Czy pozbawiam się prawa krytyki w takich niezależnych miejscach jak to forum? - Nie. Mam prawo krytykowac a to dlatego, że jestem absolutnie świadomy że cała ta sytuacja JEST chora! Jestem świadomy, że POWINIENEM PŁACIĆ PODATKI TUTAJ! I chcę je tu płacić! Ale jedyną formą protestu wobec złego rozporządzania moimi pieniędzmi było zabranie podatków stąd!
                                Nic tak nie zachęci mieszkańców do płacenia tu podatków jak rozsądne inicjatywy, przedszkola (nie "najbardziej błyszczące w kraju" ale takie które będa funckjonalne), dbanie o infrastrukturę drogową (nie poprzez kupowanie ze horrendalne sumy remonterów których nie można teraz uzywać i które stoją i rdzewieją! za takie coś powinna byc odpowiedzialność karna!), wyremontowanie kanalizacji zamiast budowania basenów - bo mieszkańcy mają w przeważającej wiekszośc w nosie ten basen jeśli przychodzi im płacić 15 pln za m3 wody, jedną z największych stawek w kraju. Jeśli dla Ciebie to nie jest powód do krytyki i dowód nieudolności władz to co jest?
                                • pajda8207 Re: Józefosław i Julianów przyłączone do Warszawy 21.02.12, 13:22
                                  Jak zawsze prawda leży po środku. Dlatego w części się z Tobą zgadzam.

Komunikacja wymaga poprawy! Wg mnie rozbudowy.
                                  Darmobus to tylko nazwa. Są to linie opłacane z budżetu Ząbek, czyli naszych (no, Twoich nie :). Nic nie ma za darmo. To oczywiste.

Przedszkola, szkoły ok. Można też powiedzieć, że teraz dzieci w Ząbkach na basen jeżdżą tylko w drugiej klasie. Na więcej nie ma kasy. Teraz dzieciaki (mam taką nadzieję) na basenie będą znacznie dłużej, częściej. Dostaniemy z UE od choleru kasy. Zgoda, sporo pójdźie z UM/naszej kieszeni, ale czy serio nikt z Was się tam nie wybierze?
                                  Jeśli nie, to na pewno inwestycja okaże się nierentowną i trzeba będzie dokładać, czy też zamknąć. Ja będę tam raczej często.
                                  Równolegle z basenem, UM kontynuuje „Kompleksowy remont i budowa dróg w Ząbkach – Etap II". W tym roku zostanie zamknięty. Nie będę wspominał o tunelu, bo to też jest krytykowane.

Co do krytykowania, to przez to, że nie płacisz podatków, ograniczasz możliwości UM. To tak, jakby zabrać chirugowi skalpel i mieć pretensję o to, że pacjent umarł gdy ten operował go plastikowym nożem.

Myślę, że na ten temat powiedziano już dużo. Poczekajmy może na wyniki działalności inicjatywy społecznej mającej na celu doprowadzenie do referendum. Może uda się też usłyszeć stanowisko w tej sprawie. Jeszcze lepiej by było gsyby ktoś z władz Wawy wypowiedział się czy chcą nas :)
                                • bezkitu3.0 Re: Józefosław i Julianów przyłączone do Warszawy 21.02.12, 13:32
                                  route67 napisał:

>
                                  >
                                  > Jestem świadomy, że POWINIENEM PŁACIĆ PODATKI TUTAJ!
                                  > I chcę je tu płacić! Ale jedyną formą protestu wobec złego rozporządzania moim
                                  > i pieniędzmi było zabranie podatków stąd!
                                  >

Czemu dałeś sobie wmówić, że nie płacisz tutaj podatków?? Nawet jeżeli nie masz meldunku i/lub nie wskazujesz Ząbek w NIP3/ZAP3 to i tak PŁACISZ TUTAJ PODATKI!:
                                  - podatek od nieruchomości
                                  - podatek PIT do budżetu państwa z którego sfinansowane są inwestycje w Ząbkach (np. zeszłoroczny remont Powstańców - tzw. schetynówka)
                                  - PIT i inne podatki do budżetu państwa - z których również po stronie wydatkowej jest składka do budżetu unijnego, a skąd później biorą się słynne "fundusze unijne" na basen, tunel i inne fanaberie...
                                  - pośrednio podatki płacone przez przedsiębiorców z Ząbek, u których się zaopatrujesz i/lub zlecasz usługi
                                      • pajda8207 Re: Józefosław i Julianów przyłączone do Warszawy 21.02.12, 14:16
                                        bezkitu3.0 napisał:

> pajda8207 napisał:
                                        >
                                        > > bezdomny lump, który uzbiera na butelkę taniego "wina" też pośrednio płac
                                        > i poda
                                        > > tki! Dajcie mu opiekę medyczną, ciepły kąt, itp.
                                        >
                                        > Jak możesz tak opluwać swojego bliźniego??

stwierdzam fakt i używam jako przykładu. Jak chcesz wymagać to PLAĆ! I nie migaj się tym, że w jakimś promilu ta droga czy inna inwestycja powstała dzięki Tobie.

A osoby bezdomne, które piją i nic innego nie robią, nie są jakoś szczególnie mi bliskie. Chcesz, przygarnij takiego "kropka". W końcu to Twój bliźni. Ciekawy jestem, czy faktycznie z Ciebie taki dobry samarytanin.

Osoby bezdomne, które nie piją to inna sprawa. Ludzie, którym się nie do końca w życiu powiodło, sasługują na pomoc.
                                        • bezkitu3.0 Re: Józefosław i Julianów przyłączone do Warszawy 21.02.12, 17:25
                                          pajda8207 napisał:

>
                                          > stwierdzam fakt i używam jako przykładu. Jak chcesz wymagać to PLAĆ! I nie miga
                                          > j się tym, że w jakimś promilu ta droga czy inna inwestycja powstała dzięki Tob
                                          > ie.

Odnoszę wrażenie czytając twoje wypotki, że na pewno nie powstała dzięki tobie, no bo z czego ty mógłbyś osiągać dochody do opodatkowania??

;)))))))

>
                                          > Osoby bezdomne, które nie piją to inna sprawa. Ludzie, którym się nie do końca
                                          > w życiu powiodło, sasługują na pomoc.

Chyba najbardziej na pomoc to "sasługujesz" ty....
                                  • route67 Re: Józefosław i Julianów przyłączone do Warszawy 21.02.12, 16:45
                                    bezkitu3.0 napisał:

>
                                    > Czemu dałeś sobie wmówić, że nie płacisz tutaj podatków?? Nawet jeżeli nie masz
                                    > meldunku i/lub nie wskazujesz Ząbek w NIP3/ZAP3 to i tak PŁACISZ TUTAJ PODATKI
                                    > !:
                                    > - podatek od nieruchomości
                                    > - podatek PIT do budżetu państwa z którego sfinansowane są inwestycje w Ząbkach
                                    > (np. zeszłoroczny remont Powstańców - tzw. schetynówka)
                                    > - PIT i inne podatki do budżetu państwa - z których również po stronie wydatkow
                                    > ej jest składka do budżetu unijnego, a skąd później biorą się słynne "fundusze
                                    > unijne" na basen, tunel i inne fanaberie...
                                    > - pośrednio podatki płacone przez przedsiębiorców z Ząbek, u których się zaopat
                                    > rujesz i/lub zlecasz usługi

Nie popadajmy w skrajności. Każdy wie co sie kryje pod pojęciem "płacenia tutaj podatków" w sensie dosłownym. Swoją drogą jednak dzięki za zwrócenie uwagi na to skąd była kasa na POŁOWĘ Powstańców..tego akurat nie wiedziałem...
                                    • bezkitu3.0 Re: Józefosław i Julianów przyłączone do Warszawy 21.02.12, 17:18
                                      route67 napisał:

> Nie popadajmy w skrajności. Każdy wie co sie kryje pod pojęciem "płacenia tutaj
                                      > podatków" w sensie dosłownym.

Czyli płacenie podatku od nieruchomości to jest płacenie podatku "nie tutaj" czyli gdzie? Tam??
                                      A każdy "zameldowany" płaci w ogóle podatek dochodowy? A jak dochodu nie uzyskuje lub nie wykazuje??
                                      W sensie dosłownym, chyba zostaniemy przy swoim zdaniu :))

Swoją drogą jednak dzięki za zwrócenie uwagi na
                                      > to skąd była kasa na POŁOWĘ Powstańców..tego akurat nie wiedziałem...

W znaczeniu długości ulicy Powstańców, to chyba nawet mniej niż połowę. Tak czy owak, dopłacał do tego budżet państwa, a więc również podatnicy w żaden sposób z Ząbkami nie związani.
                                      • pajda8207 Re: Józefosław i Julianów przyłączone do Warszawy 21.02.12, 17:21
                                        bezkitu3.0 napisał:

> W znaczeniu długości ulicy Powstańców, to chyba nawet mniej niż połowę. Tak czy
                                        > owak, dopłacał do tego budżet państwa, a więc również podatnicy w żaden sposób
                                        > z Ząbkami nie związani.

Faktycznie 50% ze schetynówki, ale te pieniądze nie były przyznawane od tak:
                                        Przypomnę, że ząbkowski projekt został zakwalifikowany do dofinansowania jeszcze 29 października 2010 r.,. jako jedyny z terenu Powiatu Wołomińskiego. Na 148 poprawnie wypełnionych wniosków zakwalifikowano 35 w tym projekt z Ząbek.
                                        zabki.pl

To jednak świadczy o jakiejś skuteczności UM w pozyskiwaniu środków. To też trzeba umieć.
                                          • pajda8207 Re: Józefosław i Julianów przyłączone do Warszawy 21.02.12, 17:43
                                            byłem w UM i sprawdzałem to. Jest dedykowana grupa ludzi, która się tym zajmuje. Jak ktos chce, ma wgląd do całej dokumentacji związanej z wnioskami i projektami finansowanymi z UE. Infromacja też służą.

Ogólnie ciekawa lektura. Polecam tym, którzy myślą, że to nic trudnego dostać kase od UE. Najmniejsze projekty składają się z dziesiątek, setek stron dokumentów.

Nawet jeśli wynajmowaliby to ważne, że wiedzą jak się zakręcić, żeby fundusze uzyskać. Jed nak UM robi to sam. Nie wszystkie gminy to potrafią.

Ostatnio UM dostał nawet wyróżnienia za pozyskiwanie.
                                            www.zabki24.pl/2012/02/zabki-liderem-w-pozyskiwaniu-srodkow-unijnych/
                                      • route67 Re: Józefosław i Julianów przyłączone do Warszawy 21.02.12, 17:31
                                        bezkitu3.0 napisał:

> route67 napisał:
                                        >
                                        > > Nie popadajmy w skrajności. Każdy wie co sie kryje pod pojęciem "płacenia
                                        > tutaj
                                        > > podatków" w sensie dosłownym.
                                        >
                                        > Czyli płacenie podatku od nieruchomości to jest płacenie podatku "nie tutaj" cz
                                        > yli gdzie? Tam??
                                        > A każdy "zameldowany" płaci w ogóle podatek dochodowy? A jak dochodu nie uzysku
                                        > je lub nie wykazuje??
                                        > W sensie dosłownym, chyba zostaniemy przy swoim zdaniu :))

Ależ OCZYWIŚCIE że masz racje. Ja zwracam uwagę, że tu, na forum, przyjęło sie że "nie płacenie tu podatków" = niezameldowani/bez NIP-3 w Ząbkach. I w tym kontekscie uzywam tego zwrotu.
                          • fuks0 Re: Józefosław i Julianów przyłączone do Warszawy 21.02.12, 19:35
                            > Mają 3 lata na przedstawienie planu naprawy sytuacji. Jeśli będzie realny to ni
                            > e widzę przeszkód żeby zmienić władze.
                            > Powtarzam pytanie. Co ma się zmienić w tej kwestii po przyłączeniu do Wawy? Też
                            > będą wybory. Tylko nie na burmistrza a na radę, która pózniej wybierze zarząd.

Zmieni się wszystko to o czym było pisane już w tym wątku. I to będzie bez lepszego zarządzania dzielnicą (o ile takowa by powstała z Ząbek). A przestawienie dobrego planu niczego nie gwarantuje, wręcz powiedziałbym że nawet zmniejsza szanse na wygraną. Najbardziej kompetentni i szczerzy wobec wyborców rzadko wygrywają wybory.

> Czy moge prosić Ciebie o porównanie? Patrząc na mapkę sieci komunikacji, Poł i
                            > Pół mają zbliżoną sytuacje. ihmo, Pólnocne odrobinę lepszą.

Dodaj sobie jeszcze autobusy na Radzymińskiej (które kursują znacznie częściej niż darmobusy czy 199) oraz KM i masz zdecydowanie lepszą sytuację na północy.

> Dlatego proszę o rozwinięcie wątku nepotyz
                            > mu.

Poczytaj trochę o jej poprzednikach, min panu Sasinie.

> Przecież to nie UM będzie z tego korzystać a
                            > mieszkańcy.

UM ma zamiar zbić na tym propagandowym "sukcesie" poparcie. Nic to, że w następnych latach będzie będzie trzeba na 99% do niego dopłacać kupę kasy i będzie brakowało na remont ulic, komunikację miejską czy inne ważne sprawy.

>"Dojazd do parku wodnego darmobusem 10
                            > min" :)

Darmobusem, który w ciągu tygodnia jeździ średnio 2 razy na godzinę. Jak się będzie przebierał klient basenu ciut za długo, to sobie później postoi ok. 30 minut na przystanku (a czasami i jeszcze dłużej).
                      • route67 Re: Józefosław i Julianów przyłączone do Warszawy 21.02.12, 11:34
                        pajda8207 napisał:

>
                        > Podajesz przykład Wesołej, basenu (tego, który ma powstać u nas i tego, który j
                        > est w Wesołej). Przybliż, kiedy w Wesołej wyszliście z błota, zaczeliście chodz
                        > ić czystymi chodnikami, jeździć równymi drogami, a kiedy rozpoczęła się budowa
                        > Wesolandi i kiedy się ona zakończyła? Chyba jeszcze zanim Wesoła przyłączyła si
                        > ę do WWA?

Wesolandia jest z tego co wiem prywatną (nie wiem czy w 100%, ale w bardzo dużym stopniu) inwestycją. Jak ktoś zechce w Ząbkach rozwinąć biznes w postaci basenu a miasto mu to ułatwi - prosze bardzo.
                        Drogi w Wesołej/St. Miłosnej zaczęły sie zmieniać na lepsze w drastycznym tempie własnie po wejściu do Wawy. Nie wcześniej.

> Teraz się wszyscy cieszą, że mają basen.
                        > Mnie trybuna interesuje. Jest częścią dużego kompleksu rekreacyjnego, z którego
                        > na pewno będę korzystał. Nie będę musiał jeździć do Wesołej czy na Warszawiank
                        > ę (wydając przy tym pieniądze na transport i tracąc godzinę na dojazd)

No i ma prawdo Ciebie cieszyć. Każdy z mieszkańców ma swoje priorytety. Ja wole miec ścieżkę rowerową i w miare prosty asfalt zamiast trybuny, Ty wolisz trybunę i dojazd do niej po dziurach i błocie. Inne priorytety. btw. do Wesolandii nawet w porannym korku jedzie sie nie wiecej jak 30 min.

> W dalszym ciągu nie rozumiem, dlaczego ludzie kupili mieszkania w Ząbkach skoro
                        > wiedzieli, że w szkołach owowiązuje system zmianowy i że jest kiepska sytuacja
                        > w przedszkolach. Teraz muszą wozić dzieci do Wawy i płacić tam podatki (Czy po
                        > przyłączeniu do Wawy zwolnią wszystkich nauczycieli i zatrudnia nowych?, wybud
                        > ują 1 albo dwie szkoły żeby była jedna miana?) . M.in. z tego powodu brakuje na
                        > finansowanie wszystkich potrzeb. Między innymi dlatego w tym roku UM przeznacz
                        > ył tylko tyle pieniędzy na remont dróg. Gdyby wszyscy, którzy mieszkają w Ząbka
                        > ch odrowadzali tu podatki, bylby i basen i remont dróg. Może starczyłoby równie
                        > ż na 3 linie darmobusa np na Wileński przez Ziemowita.

I to jest właśnie to na co nie mam zgody. "Gdyby wszyscy płacili"...i bede wałkował to jak mantre: płaciłem tu podatki i co? Komuś sie basen wyśnił a ja łamię nogi na dziurawych chodnikach w drodze do sklepu. Jak ktoś rozporządza moimi podatkami w taki sposób to ich nie dostanie i basta. Ludzie pokupowali tu mieszkania, bo sądzili że miasto będzie rozwijać sie w dobrym kierunku. Potem odbili sie od braku miejsc w przedszkolach, problemów ze zmianami w szkołach itp itd. Zamiast "superhipernajnowocześniejszego" przedszkola w Polsce można było wygospodarować dwa-trzy mniej "wypasione" i zagospodarowac wiecej miejsc dla okolicnych maluchów. I podatki by były. I to przez takie pomysły kasy brakuje, a nie przez to że zacietrzewieni napływowcy nie chcą płacić tu podatków. Nawet jak by każdy tu płacił to i tak kasa poszła by w błoto i kolejne idiotyczne pomysły.

>
                        > > - nepotyzm w kwestiach PGK?
                        > To chyba na +, ale rozwiń proszę myśl.

Co tu rozwijać? Zakładam, że czytasz to forum, było nie raz poruszane. Efekt masz w postaci 15 PLN/m3.

>
                        > Gdyby były podatki, byłby basen, drogi i połatane rury.

Bzdura. Byłoby co najwyżej wiecej kasy na durne widzimisię niekompetentnego sternika.

> Podstawa prawnej być nie musi. Jest to część Wawy. Rombertów, Marysin, Targówek
                        > i inny mieszkańcy Wawy uczęśczają tym przejazdem WWA ma ich gdzieś. Ciekawe il
                        > u trzeba wyborców, żeby wiadukt wybudować, albo inaczej rozwiązać problem.

Podstawa prawna być musi przy każdej decyzji administracyjnej.
                        Przeorganizowanie tego skrzyżowania wymagałoby prawdopodobnie wykupienia leżącej obok działki, tudzież naruszenie terenu należącego do PKP. Marysin z tego skrzyżowania nie korzysta, a jeśli tak to w bardzo niewielkiej ilości, żadna to dla nich kluczowa inwestycja, Targówek? Nie sądzę, jeśli tak to generuje podobne potoki co Marysin. Te dzielnice mają zupełnie inne dojazdy "do cywilizacji" zapewnione. Cierpi jedynie Rembertów, który zostanie udobruchany ukończeniem inwestycji w ciągu Płowiecka/Żołnierska. Jedyną częścią Warszawy która faktycznie cierpi to Kawęczyn. Czyli kto? Pracownicy komina, cememntowni i mieszkańcy 5 domów? Nie dziwne ze Warszawa nie zrobi NIC by poprawić to skrzyżowanie. Rembertowianom można odpowiedzieć - "zrobiliśmy już Strażacka i się cieszcie". SKrzyżowanie jest rozwiązane fatalnie, ale po włączeniu Ząbek do WWA miałbyś kilkadziesiąt tysięcy WYBORCÓW dla których opłacałoby sie cos z tym przejazdem/skrzyżowaniem zrobić. W tej chwili nikomu z Warszawy sie to nie kalkuluje, Warszawa nie ma żadnego interesu w tym, a władze Ząbek, i w tym wypadku czy to Perkowski czy ktokolwiek inny kto by go zastąpił - nic też w tej kwestii akurat nie zrobią i nie można mieć o to do nich pretensji. Tak właśnie wygląda sytuacja jak naturalna cześć wieszej struktury jest wycięta z niej i przypisana do innej.

> To, że będziemy przy okazji fnansować inwestycje w centrum miasta a u nas nic n
                        > ie będą robić, albo mniej niż teraz się robi, mogłoby się robić gdyby wszyscy p
                        > łacili tu podatki.

I znowu. Tak mówili ludzie przez wejściem do Unii. Praktyka pokazała że to niepotrzebne obawy. Ba, wracając na to nasze podwórko - tak też mówiło sporo osób przed przyłączeniem Wesołej. I dziś już dawno zapomnieli co mówili, bo plusów jest dużo wiecej niz minusów. Błoto zamienili na asfalt, autobusy mają co kilka minut a nie co godzine, a dzielnica sie pięknie rozwinęła. Zakładanie że "wielka niedobra Warszawa wyssie cała kasę z naszych podatków" stopuje Ząbki i powoduje że sie nie rozwijają. I jeszcze jedno: można gdybać co by było gdyby wszyscy płacili tu podatki - ale nie płacą i nie będą płacili. Widać ktos im dał powody ku temu...trzeba się z tym pogodzić, że duża część mieszkańców nie ma zwyczajnie zgody na takie rządzenie.

> Błagam Cię! Nie sądzę. Lokalne władze nie dzielą miasta na gorsze i lepsze. W p
                        > rzypadku Wawy może tak się stać.

Wcale nie jestem tak przekonany, że nie dzialą. Ja widzę że lokalne władze mają w nosie podstawowe potrzeby wszystkich mieszkańców, więc podejmę ryzyko i pozwolę bardzo chętnie by to władze Warszawy decydowały. Po raz n-ty: niewiele mamy do stracenia.

> Masz! Wybierać dobre władze do UM Ząbki.

Nie przeceniajmy demokracji, o tym też wspomniałem - jest problem z kompetentną konkurencją dla P. Ja nie krytykuję obecnego burmistrza tylko dla samej krytyki ani też dlateog, ze mam już super alternatywę na jego miejsce. Bo nie mam. Zastąpić jednego niekompetentnego kolejnym to nie sztuka, a jego kontrkandydaci opowiadali w kampanii takie kocopoły że głowa mała.

> > Kto w takim razie będzie zarządzał Ząbkami po przyłączeniu do WWA? Pan ze
                        > > śródmieścia? Pani z targówka?

Nie wiem. Może Pan ze śródmieścia, może Pani z Targówka, a może znajdzie się jakich fachowiec który sie zainteresuja nową dzielnicą. To czyste wróżenie z fusów. Gdyby władze Ząbek robiły swoją robotę należnie nikomu nie chodziłoby po głowie ich zmienianie ani przyklejanie sie do Stolicy. A tak - widząc co sie dzieje, zaczyna sie w wielu z nas gotowac i podejmujemy desperackie kroki, niech już nas weźmie Warszawa, bo jak by nie było tam, to i tak gorzej nie będzie niż jest tu.

> To co zmieni się po przyłączenu Wawy? Podobno parę osób na forum za 10 tyś lepi
                        > ej będzie miastem to aż tak ciężko dobrego burmistrza wybrać???
                        > Wawa tego problemu nie rozwiąże

Oczywiście że nie. Ale da więcej miejsca do manewrów. Więcej zobowiązań "z urzędu", jak chociażby komunikacja. Poza tym, kwestia jak wzrost cen nieruchomości sa w przeważającym stopniu niezależne od władz. To że sie produkujemy na forum nie znaczy że którykolwiek z nas byłby lepszym burmistrzem. Ale to samo nie odbiera nam prawa do krytykowania niegospodarności i wyrzucania w błoto pieniedzy przez aktualnego.
                  • fuks0 Re: Józefosław i Julianów przyłączone do Warszawy 20.02.12, 21:59
                    > Hmm. Sama nazwa chyba nie wpłynie na ceny nzieruchomości jak np. to, że będzie
                    > w mieście czyściej, ładniej, będą lepsze drogi itp. Do tego wszystkiego potrzeb
                    > ne są pieniądze. Skąd je brać? Od mieszkańców.

Sądzę, że jednak wpłynie. Jak człowiek jest nastawiony na szukanie mieszkania w Warszawie, to nie nie będzie szukał mieszkania w okolicznych miejscowościach. A tak mimo, że Ząbki dalej będą leżały tu gdzie leżą, to po prostu o ofertach nieruchomości na ich terenie dowie się sporo więcej osób, ponieważ nie będzie trzeba wpisywać do wyszukiwarki Ząbki, tylko wystarczy Warszawa, tak samo jak ktoś będzie szukał niedrogiego mieszkania w obrębie Warszawy za pośrednictwem agencji nieruchomości, to o tych mieszkaniach dostanie od tej agencji informację.

Analogiczną taktykę stosują niektórzy deweloperzy/agencje nieruchomości i mieszkania na Powstańców w wyszukiwarce wpisują jako mieszkania w Warszawie/Rembertowie... i dopiero w treści ogłoszenia napisane, że mieszkanie tak naprawdę, to nie mieści się w Warszawie/Rembertowie tylko tuż obok.
          • rotot Re: Józefosław i Julianów przyłączone do Warszawy 21.02.12, 08:53
            Jak wiemy, w listopadzie 2011roku na wniosek GDDKiA wygaszona została tzw. decyzja środowiskowa. Oznaczało to, że proces projektowania i uzyskania pozwolenia na budowę Wschodniej Obwodnicy Warszawy na odcinku Drewnica – Zakręt musi zacząć się od początku. I w tym roku, a dokładnie 30 stycznia 2012 taki proces się rozpoczął. W tym dniu GDDKiA oddział w Warszawie ogłosiła przetarg na: „Wykonanie opracowania pt. Określenie przebiegu projektowanej WOW na odcinku węzeł Drewnica – węzeł Zakręt”. Termin wykonania opracowania: 30 marca 2013.

W przetargowej specyfikacji technicznej bardzo ogólnie nakreślony jest przebieg projektowanej trasy. A dokładnie – określone są tylko dwa punkty skrajne: węzeł Drewnica i węzeł Zakręt oraz szacunkowa długość trasy: około 15 km. To do przygotowującego opracowanie należeć będzie dokładne wyrysowanie trasy WOW, a raczej wariantów trasy WOW. Wśród bardzo wielu wytycznych dotyczących projektowania, znalazł się również taki zapis: „Ze względu na utworzenie obszaru Natura 2000 „Strzelba błotna w Zielonce” oraz liczne protesty mieszkańców Wesołej – w tym osiedla Grzybowa należy dokonać szczegółowej analizy możliwości prowadzenia trasy w tych rejonach”. A dokonanie tej szczegółowej analizy opierać się będzie na przeprowadzeniu szerokich konsultacji społecznych z: mieszkańcami, władzami samorządowymi, organizacjami społecznymi, ekologicznymi oraz gospodarczymi. Możemy więc oczekiwać, że jeszcze w tym roku takie konsultacje się odbędą.

Dla Ząbek równie ważna jest inwestycja: siskom.waw.pl/zolnierska.htm
            Tak czy inaczej wkrótce dobre drogi "przyciągną" Ząbki do Warszawy.
    • michal0510 Re: Józefosław i Julianów przyłączone do Warszawy 20.02.12, 11:38
      > Niewykluczone, że Piaseczno też.

Z artykułu nie wynika, że Piaseczno. Po prostu obie miejscowości, a właściwie osiedla leżą obecnie na terenu powiatu piaseczyńskiego, stąd konsultacje z Piasecznem. W Piasecznie nie ma takich dążeń, bo to miasto powiatowe z długimi tradycjami miejskimi, w dodatku swego czasu było całkowicie samowystarczalne, ze względu na istniejące tam liczne zakłady przemysłowe, z Polkolorem na czele i największą w Warszawie i okolicach zajezdnią autobusowo - trolejbusową. Były nawet i takie czasy, że więcej osób jeździło do pracy z Warszawy do Piaseczna, niż w odwrotną stronę.
      Włączenie do Warszawy Józefosławia i Julianowa to dobry pomysł, bo oba osiedla podzielone były na części, z których jedna była w granicach Ursynowa, a druga w granicach gminy Piaseczno, a granica między jedną, a drugą częścią była praktycznie niezauważalna.
      Tu więc bardziej chodzi o korektę granic.
      W przypadku Ząbek proces byłby bardziej złożony, bo chodziłoby o włączenie całego miasta z jego struktrurą administracyjno - samorządową.
      • bezkitu3.0 Re: Józefosław i Julianów przyłączone do Warszawy 20.02.12, 11:55
        michal0510 napisał:

> Tu więc bardziej chodzi o korektę granic.
        > W przypadku Ząbek proces byłby bardziej złożony, bo chodziłoby o włączenie całe
        > go miasta z jego struktrurą administracyjno - samorządową.

Ok, w naszym przypadku też może być korekta granic. Skoro tzw. południowe Ząbki tak bardzo uwierają "rdzennych" :)))) mieszkańców innych zakątków tego wybitnego miasta, to przyłączyć do Rembertowa i po kłopocie :)
        • pajda8207 Re: Józefosław i Julianów przyłączone do Warszawy 20.02.12, 12:09
          bezkitu3.0 napisał:

> michal0510 napisał:
          >
          > > Tu więc bardziej chodzi o korektę granic.
          > > W przypadku Ząbek proces byłby bardziej złożony, bo chodziłoby o włączeni
          > e całe
          > > go miasta z jego struktrurą administracyjno - samorządową.
          >
          > Ok, w naszym przypadku też może być korekta granic. Skoro tzw. południowe Ząbki
          > tak bardzo uwierają "rdzennych" :)))) mieszkańców innych zakątków tego wybitne
          > go miasta, to przyłączyć do Rembertowa i po kłopocie :)

Nikt nikogo nie uwiera przez to, że jest nie jest "rdzenny". Raczej przez to, że pleci e 3 po 3.

Skoro taka delikatna korekta granic załatwia sprawę, to może jednak trzeba było pomyśleć i kupić mieszkanie w Rembertowie na Targówku alby Marysinie, ewentualnie Ursynów, Mogotów (metro, itp.)

Jak się nie ma co sie lubi, to się lubi co się ma :P

Nie stać mnie na mercedesa s600 albo audi a8... jeżdżę golfem. Tylko niektórzy z tego golfa na siłe chcą później zrobić bmw ;)

Bądźmy realistami... nie od razu Rzym zbudowano!
          • rotot Re: Józefosław i Julianów przyłączone do Warszawy 20.02.12, 12:17
            Jeszcze kilka lat temu ludzie kupowali tu mieszkania bo były tańsze ale i życie było o wiele tańsze i spokojniejsze niż w Warszawie, to się jednak zmieniło.
            Drastyczne podwyżki likwidacja pierwszej strefy itd, itp. Ten golf o którym piszesz z dnia na dzień stał się droższy od BMW. Po co więc jeździć golfem jak można wygodnie posuwać BMW.
            A pisanie bzdur typu "kupiłeś to nie narzekaj" do niczego nie prowadzi. Świat wokół się zmienia, jeśli na gorsze to sami zmieńmy go na lepsze.
      • rotot Re: Józefosław i Julianów przyłączone do Warszawy 20.02.12, 12:04
        Rembertów i Wesoła to były też miasta.

Co do zalet to darmobusy nie rozwiązują problemu dojazdu do Warszawy.. To co, że są za "darmo" (płacimy i za to) jeśli i tak trzeba mieć kartę miejską, by gdzieś dojechać. Do tego bus ten jeździ zakręconą trasą, co może jest dobre dla mieszkańców oddalonych części ale trwa wieczność. Nie spełnia warunków szybkiego transportu.
        Ludziom potrzebny jest bezpośredni transport do centrum Warszawy. Taki jak "X" kiedy jeszcze kursował do bankowego.
        Po włączeniu do Wawy pojawiłaby się też profesjonalna Straż Miejska, co niosłoby zarówno plusy i minusy. Skończyłoby się parkowanie gdzie popadnie, byłoby więcej patroli, znikłyby wałęsające psy i właściciele stworzeń na czterech nogach czuliby się mniej bezpiecznie zostawiając ślady na chodniku.

• rotot Re: Józefosław i Julianów przyłączone do Warszawy 20.02.12, 12:09
          Pajda8207 napisał
          W planach ma w Ząbkach powstać linia trawmajowa, która będzie dochodziła do południowej częsci miasta. Poczekamy, będzie lepiej i bez Wawy.

Ta linia to koszt 350 mln zł w cenach z 2010 roku. Skąd niby Ząbki wezmą taką kwotę?
          To może o wagonikach latających trzeba było wspomnieć. To takie same mrzonki.
    • bezkitu3.0 Re: Józefosław i Julianów przyłączone do Warszawy 20.02.12, 12:32
      pi0trw napisał:

> Niewykluczone, że Piaseczno też. A Ząbki?
      >
      > Za ŻW:
      > "Mieszkańcy Józefosławia i Julianowa chcą, by miejscowości przyłączono do Warsz
      > awy. Stolica nie mówi „nie”. Bur­mistrz Ur­sy­no­wa zło­ży dziś soł
      > ­ty­som Jó­ze­fo­sła­wia i Ju­lia­no­wa pro­po­zy­cję prze­pro­wa­dze­nia kon­s
      > ul­ta­cji spo­łecz­nych w spra­wie do­łą­cze­nia ich miej­sco­wo­ści do War­sza
      > ­wy."
      > www.zw.com.pl/artykul/2,653368_Stolica-moze-zmienic-granice.html

Świetna wiadomość! Czyli okazuje się, że jest taka szansa i powinniśmy spróbować dołączyć do miejscowości (lub ich części) zainteresowanych przyłączeniem.

Tekst z Życia Warszawy, gdyby w międzyczasie link się zmienił:

/Stolica może zmienić granice
      autorzy: Izabela Kraj, Robert Biskupski 20-02-2012, ostatnia aktualizacja 20-02-2012 03:06

Mieszkańcy Józefosławia i Julianowa chcą, by miejscowości przyłączono do Warszawy. Stolica nie mówi „nie”

Bur­mistrz Ur­sy­no­wa zło­ży dziś soł­ty­som Jó­ze­fo­sła­wia i Ju­lia­no­wa pro­po­zy­cję prze­pro­wa­dze­nia kon­sul­ta­cji spo­łecz­nych w spra­wie do­łą­cze­nia ich miej­sco­wo­ści do War­sza­wy.

O opi­nię w tej spra­wie po­pro­szo­ny zo­sta­nie też bur­mistrz Pia­secz­na.

Je­śli po­mysł się po­wie­dzie, by­ło­by to pierw­sze po­sze­rze­nie gra­nic War­sza­wy od cza­sów przy­łą­cze­nia daw­nej gmi­ny We­so­ła, czy­li od paź­dzier­ni­ka 2002 r.

– Miesz­kań­cy Jó­ze­fo­sła­wia i Ju­lia­no­wa wie­lo­krot­nie py­ta­li mnie, czy ist­nie­je moż­li­wość, by do­łą­czyć je do War­sza­wy – mó­wi nam bur­mistrz Ur­sy­no­wa Piotr Gu­ział. – Gra­ni­ca mię­dzy War­sza­wą a gmi­ną Pia­secz­no nie jest na­tu­ral­na, ich te­re­ny łą­czą się z na­szy­mi Py­ra­mi czy Dą­brów­ką. Część wy­glą­da­ją­cych po­dob­nie do­mów, któ­re mo­gły­by być jed­nym osie­dlem, na­le­ży do War­sza­wy, część le­ży już po­za nią.

(5,8 tys. - Blisko tyle osób mieszka w Józefosławiu i Julianowie. O tyle więc wzrosłaby liczba ludności stolicy)

Dys­ku­sja na te­mat zmia­ny gmi­ny w tych dwóch miej­sco­wo­ściach jest ostat­nio co­raz żyw­sza. Na por­ta­lu Jo­ze­fo­sla­w24.pl za­miesz­czo­no son­dę z py­ta­niem, czy przy­łą­cze­nie tej miej­sco­wo­ści do War­sza­wy to do­bry po­mysł. Oka­za­ło się, że po­pie­ra go 61 proc. osób, a prze­ciw jest 34 proc.

Bę­dą kon­sul­ta­cje

Zgod­nie z prze­pi­sa­mi osta­tecz­ną de­cy­zję o zmia­nie gra­nic po­dej­mu­je roz­po­rzą­dze­niem Ra­da Mi­ni­strów, jed­nak naj­pierw prze­pro­wa­dzo­ne mu­szą być kon­sul­ta­cje spo­łecz­ne.

– To ra­dy za­in­te­re­so­wa­nych zmia­ną gra­nic miej­sco­wo­ści okre­śla­ją for­mę kon­sul­ta­cji, czy ma­ją to być np. spo­tka­nia z miesz­kań­ca­mi, czy for­ma gło­so­wa­nia. Ale kon­sul­ta­cje są ko­niecz­ne – wy­ja­śnia praw­nik mia­sta prof. Adam Ja­ro­szyń­ski.

W przy­pad­ku War­sza­wy nie ma to zna­cze­nia, że za­in­te­re­so­wa­ny przy­łą­cze­niem jest Ur­sy­nów. Kon­sul­ta­cje mu­sia­ły­by się od­być w ca­łym mie­ście, a de­cy­do­wa­ła­by o nich Ra­da War­sza­wy, a nie sa­ma dziel­ni­ca.

– Nie jest to ża­den za­mach ani eks­pan­sja, tyl­ko po pro­stu złą­cze­nie osie­dli, któ­re przy­le­ga­ją do sie­bie – prze­ko­nu­je bur­mistrz Gu­ział.

A co z ta­kie­go przy­łą­cze­nia bę­dą mie­li miesz­kań­cy tych dwóch miej­sco­wo­ści?

Przede wszyst­kim wzro­śnie war­tość ich nie­ru­cho­mo­ści. Mo­gą też li­czyć na to, że po­wsta­ną no­we dro­gi łą­czą­ce ich te­re­ny z War­sza­wą, co skró­ci czas do­jaz­du wie­lu z nich do pra­cy. Li­czą bo­wiem, że z du­że­go bu­dże­tu War­sza­wy więk­sze są szan­se na zna­le­zie­nie pie­nię­dzy na in­we­sty­cje w swo­jej oko­li­cy.

Ko­lej­nym plu­sem jest ko­mu­ni­ka­cja miej­ska. Że­by au­to­bu­sy mo­gły do­je­chać do Pia­secz­na, wła­dze gmi­ny mu­szą pod­pi­sać z ZTM umo­wę i do­pła­cać do kosz­tów trans­por­tu.

– Wy­star­czy, że gmi­na nie do­ga­da się z wła­dza­mi ZTM, i zo­sta­nie­my po­zba­wie­ni au­to­bu­sów, tak się zda­rza­ło – mó­wi pan Ja­nusz, któ­ry, je­śli doj­dzie do gło­so­wa­nia, bę­dzie na „tak".

Zmie­ni się też stre­fa bi­le­to­wa, przez co za prze­jazd au­to­bu­sem pa­sa­że­ro­wie za­pła­cą o po­ło­wę mniej niż te­raz.

Co zaś na tym mo­że „ugrać" Ur­sy­nów? Przede wszyst­kim bę­dzie miał wię­cej miesz­kań­ców, a więc po­dat­ni­ków. Są też spra­wy czy­sto tech­nicz­ne.

– Przy­kła­do­wo ro­wy me­lio­ra­cyj­ne – mó­wi bur­mistrz Gu­ział. – Po ur­sy­now­skiej stro­nie są one utrzy­my­wa­ne w spo­sób na­le­ży­ty, bar­dzo o nie dba­my. Nie­ste­ty, po stro­nie pia­se­czyń­skiej jest z tym tro­chę go­rzej i ca­ła wo­da, któ­ra spły­wa z Ur­sy­no­wa, wra­ca i za­le­wa na­szą dziel­ni­cę. Gdy­by­śmy mo­gli udroż­nić rów­nież tam­te ro­wy, wo­da bez pro­ble­mu spły­nę­ła­by do po­bli­skich zbior­ni­ków.

Jak na te po­my­sły za­re­agu­je gmi­na Pia­secz­no? Nie wia­do­mo.

– Spra­wa ma cha­rak­ter nie­ofi­cjal­ny. Dziś trud­no jest mi mó­wić o ja­kimś kon­kret­nym sta­no­wi­sku władz gmi­ny, po­nie­waż nikt do­tąd nie zwró­cił się do nas z ta­kim po­my­słem – mó­wi bur­mistrz Pia­secz­na Zdzi­sław Lis.

Ostroż­nie wy­po­wia­da się rów­nież sto­łecz­ny urząd mia­sta.

– Dla nas każ­dy no­wy war­sza­wiak i po­dat­nik jest na wa­gę zło­ta – mó­wi rzecz­nicz­ka ra­tu­sza Agniesz­ka Kłąb. – Jed­nak war­to pa­mię­tać, że na ta­kich no­wych te­re­nach trze­ba też du­żo in­we­sto­wać, a ma­my kry­zys i w wie­lu dzie­dzi­nach szu­ka­my oszczęd­no­ści.

Ta­kich ko­rekt ad­mi­ni­stra­cyj­nych gra­nic miast czy gmin w Pol­sce prze­pro­wa­dza się rocz­nie kil­ka­dzie­siąt. W War­sza­wie jed­nak do­cho­dzi­ło do nich bar­dzo rzad­ko.

We­so­łej się uda­ło

Ostat­nia zmia­na gra­nic w 2002 r. po­le­ga­ła na przy­łą­cze­niu We­so­łej, chwi­lę przed zmia­ną ustro­ju sto­li­cy. Tam miesz­kań­cy zde­cy­do­wa­li o tym w re­fe­ren­dum. Wów­czas sa­mo­dziel­na gmi­na We­so­ła sta­ła się „tyl­ko" jed­ną z dziel­nic War­sza­wy. W 2005 r. w kon­sul­ta­cjach spo­łecz­nych dwie trze­cie miesz­kań­ców Su­le­jów­ka wy­po­wie­dzia­ło się też za przy­łą­cze­niem go do sto­li­cy, ale nie mia­ło to dal­sze­go cią­gu.

W sa­mej sto­li­cy przed 2002 r. po­ja­wia­ły się na­to­miast ten­den­cje se­pa­ra­ty­stycz­ne. Na przy­kład Rem­ber­tów czy Bia­ło­łę­ka chcia­ły wy­dzie­lić się ze sto­li­cy w oba­wie przed utra­tą sa­mo­dziel­no­ści i re­al­ne­go wpły­wu na bu­dżet. Osta­tecz­nie jed­nak ża­den ofi­cjal­ny do­ku­ment w tej spra­wie nie wpły­nął do Ra­dy Mi­ni­strów.

Zmia­ny w dziel­ni­cach

Zmie­nić się mo­gą rów­nież we­wnętrz­ne gra­ni­ce War­sza­wy. Bur­mistrz Ur­sy­no­wa za­pro­sił do roz­mów swo­ich od­po­wied­ni­ków z Mo­ko­to­wa i Wi­la­no­wa. W pierw­szym przy­pad­ku cho­dzi o prze­su­nię­cie gra­ni­cy, któ­ra dzie­li na dwie czę­ści Po­tok Słu­że­wiec­ki. Jak tłu­ma­czą wła­dze Ur­sy­no­wa, gdy­by po­tok miał jed­ne­go go­spo­da­rza, ła­twiej by­ło­by sko­or­dy­no­wać pro­gra­my je­go re­wi­ta­li­za­cji.

Po­dob­ny pro­blem jest na gra­ni­cy Ur­sy­no­wa i Wi­la­no­wa. Prze­bie­ga ona przez skar­pę war­szaw­ską, przez co re­kul­ty­wa­cja te­go te­re­nu jest utrud­nio­na. Że­by wy­ty­czyć choć­by ścież­kę ro­we­ro­wą, mu­szą kon­sul­to­wać się dwie dziel­ni­ce. Po­tem każ­da z nich mu­si zna­leźć od­po­wied­nie środ­ki w swo­im bu­dże­cie. Gdy w któ­rejś z nich pie­nią­dze „spad­ną", in­we­sty­cja od­wle­ka się.

Je­śli bur­mi­strzo­wie doj­dą do po­ro­zu­mie­nia, zmia­ny nie bę­dą du­że – gra­ni­ca Ur­sy­no­wa z Mo­ko­to­wem prze­su­nie się o ok. 50 m, po­dob­nie z Wi­la­no­wem. – Za­miast prze­bie­gać grzbie­tem skar­py, pusz­czo­na zo­sta­nie u jej pod­nó­ża – pro­po­nu­je Ur­sy­nów.

(C) Życie Warszawy/

• geronimo79pl Re: Józefosław i Julianów przyłączone do Warszawy 20.02.12, 13:34
      Czy ktoś z forummowiczów wie jak się zabrać do takiej społecznej inicjatywy?? Nie znam sie na prawie samorządowym itd, ale mogę wspomoc "projekt" od strony informatycznej. Zorganizujemy sie, pokażmy że chcemy zmienić obecny ząbkowski brud i smród, który widać na każdym kroku. Tak jestem przyjezdny, mieszkam tu od 5 lat, ale nie zamierzam sie wyprowadzać, ani przenosić podatków gdzie indziej, chcę żeby Ząbki były takie fajne jak ich nazwa, żeby to nie były "Zwieraczki"jak ktoś napisał. Ludzie łączmy się i zróbmy coś dobrego dla naszej rzeczywistości.
      • pajda8207 Re: Józefosław i Julianów przyłączone do Warszawy 20.02.12, 13:50
        geronimo79pl napisał:

> Czy ktoś z forummowiczów wie jak się zabrać do takiej społecznej inicjatywy?? N
        > ie znam sie na prawie samorządowym itd, ale mogę wspomoc "projekt" od strony in
        > formatycznej. Zorganizujemy sie, pokażmy że chcemy zmienić obecny ząbkowski bru
        > d i smród, który widać na każdym kroku. Tak jestem przyjezdny, mieszkam tu od 5
        > lat, ale nie zamierzam sie wyprowadzać, ani przenosić podatków gdzie indziej,
        > chcę żeby Ząbki były takie fajne jak ich nazwa, żeby to nie były "Zwieraczki"j
        > ak ktoś napisał. Ludzie łączmy się i zróbmy coś dobrego dla naszej rzeczywistoś
        > ci.

O! To mi się podoba!

Jeżeli chodzi o inicjatywę upiększenia miasta - proponuje zacząć od nas samych. Może "Wielkie sprzątanie Ząbek"?

Chętnie zaangażuję się w taki temat.

Jeśli ludzie wyjdą i sami ogarną to i owo, to może później mniej będą śmiecili. No i może wrażliwość na śmieciarzy wzrośnie!

Podpisuje się pod tym obiema ręcyma ;)
        (tym razem bez ironii)

• mieszkaniec_zabek Re: Józefosław i Julianów przyłączone do Warszawy 20.02.12, 14:14
          Oczywiście chodzilo mi o inicjatywe przylaczenia do Warszawy, ktora do tej pory wydawala mi sie niepotrzebnym luksusem, ale po niedawnych podwyżkach wody i podatku od nieruchomości mysle o tym na powaznie jako docelowe rozwiazanie dla naszego miasta. Zobaczcie jak wyglada Wesoła, jest tam znacznie przyjemniej niż u nas.

Jezeli chodzi o porzadek to gmina powinna przeprowadzic akcje edukacyjna w szkolach (czym skorupka za mlodu...). Oczywiscie mozna sie zebrac i posprzatac spolecznie (byly akcje m.in. sprzatania lasu), ale to tematu nie zalatwi, bo mentalnosc niektorych ludzi moga zmienic tylko wysokie kary lub spoleczny ostracyzm, niestety Straz Miejska nie wiem czym sie zajmuje, chyba pomiarem prędkości. Tam skad pochodze bylo czysto, i to nie dlatego ze wszyscy byli porzadni. Za bałagan na tzw. podworku, rzucenie papierka byly mandaty i to bolało.

W zabkach jest syf nie tylko przez mieszkancow, ulice sa nieodsniezone, po zimie dlugo zalegaja piasek i brud, koszy jak na lekarstwo bo podobno kradna. Brakuje gospodarza z prawdziwego zdarzenia, brakuje wizji, są tylko PRowe akcje typu basen i tunel, które są potrzebne, ale czy na tym etapie rozwoju - chciałbym tutaj uniknąć polemiki w tym temacie ;)

• kasuer Re: Józefosław i Julianów przyłączone do Warszawy 20.02.12, 20:22
              Stwierdzenia, że jak sie nie podoba to sie wyprowadź na Białołękę brzmi tak samo jak "zabieraj swoje zabawki z mojej piaskownicy". Jestem mieszkanką Ząbek tak samo jak ci, którzy chcą przegonić zbyt wymagającą hałastrę. Celowo kupiłam mieszkanie tutaj, a nie na Białołęce czy Tarchominie ze względu na miejsce pracy - mam blisko, a dojazd też mam dobry. Jeśli chodzi o urzędy w Warszawie, to nie ma co bac się większej liczby petentów. Do tej pory wszystko załatwiałam po drodze z pracy, a obecnie , po zameldowaniu się w Ząbkach, muszę brać urlop. Wbrew pozorom, wielu mieszkańców Ząbek nie jest zza Buga, ale z Warszawy, więc straszenie wyższymi kosztami jest nie na miejscu - wielu z nas już to przerabiało. Niestety, mimo że graniczymy ze stolicą to mentalnie jesteśmy oddaleni od niej o lata świetlne.

• szlendak24.waw Re: Józefosław i Julianów przyłączone do Warszawy 20.02.12, 22:28
      Przebrnąłem przez wszystkie wiadomości i poza opinią jednej osoby (Pana - nie bo nie) nie znajduje ani jednego sensownego głosu z rzeczowymi argumentami przeciw przyłączeniu Ząbek do Warszawy. Mnóstwo jest za to powodów, żeby taki krok zrobić jak najszybciej (każdy rok to cywilizacyjny regres) a o każdym z nich można by pisać w nieskończoność. Mieszkam w Ząbkach 200 m od granic Warszawy a czuję się jakbym mieszkał w innym gorszym świecie. Brudu, niegospodarności i głupoty. Ludzi z władz miejskich niczym z filmów Barei. Dość. Dorzucam swój głos za przyłączeniem Ząbek do Warszawy i chętnie pomogę w każdej sensownej inicjatywie zmierzającej do przeprowadzenia na początku konsultacji społecznych a w końcu referendum.
      • route67 Re: Józefosław i Julianów przyłączone do Warszawy 21.02.12, 21:38
        mieszkaniec_zabek napisał:

> Zebrałem argumenty, które pojawiły się w dyskusji. Proszę o polemikę i wskazani
        > e minusów, bo mało tego, a dobrze by było wziąć pod uwagę wszystkie za i przeci
        > w.
        >
        > www.facebook.com/pages/WarszawaZabki/356143357740068

najwyraźniej minusów po prostu jest mało...
          • michal0510 Re: Józefosław i Julianów przyłączone do Warszawy 22.02.12, 09:09
            Argumentów merytorycznych na nie, popartych faktami raczej nie będzie. Bardzo silne niestety są przeszkody natury politycznej. W Ząbkach i w powiecie jak wiadomo rządzi pis, i póki co ma największe poparcie. W przypadku ewentualnego referendum bardzo wiele osób, szczególnie starszych, zamiast merytorycznymi argumentami kierowałoby się stanowiskiem partii i hierarchii kościelnej. A tu siła przebicia będzie wielokrotnie większa niż na forum internetowym, a stanowisko będzie niemalże na pewno będzie na "nie".
            Dlaczego?
            Przede wszystkim kwestia władzy - o wiele silniejszą pozycję ma burmistrz i rada gminy niż burmistrz i rada jednej z dzielnic Warszawy.
            Po drugie więcej stanowisk do rozdania - dochodzą jeszcze miejskie spółki (PGK), doskonały spadochron dla niechcianych w Warszawie polityków, co widać na przykładzie Sasina. Po przyłączeniu do Warszawy, ząbkowski PGK zniknąłby, a do warszawskich spółek lokalne władze nie miałyby "dostępu".
            Po trzecie pisowski burmistrz znalazłby się pod władzą Gronkiewicz, co to oznacza widać na przykładzie Pragi Północ, gdzie przez wiele miesięcy trwał ostry konflikt.
            Po czwarte politycy z Ząbek są mocno umocowani we władzach powiatu i różnych powiązanych synekurach, po przyłączeniu do Warszawy straciliby takie możliwości. Poza tym ich władza tutaj jest nieograniczona - chcą postawić pomnik Kaczyńskiemu, to stawiają. W Warszawie to niemożliwe.
            Po piąte zmienia się arytmetyka wyborcza - z okręgu podwarszawskiego, przychylnego pisowi znika nagle kilkadziesiąt tysięcy wyborców i pojawia się w okręgu warszawskim, bardziej przychylnym PO.
            Po szóste kościół, w obecnym układzie jest on częścią władzy. Po przyłączeniu do Warszawy zmniejsza się znaczenie lokalnej władzy, tym samym zmniejszają się wpływy kościoła.
            Reasumując żeby inicjatywa miała powodzenie potrzeba przeprowadzić długą i żmudną akcję uświadamiającą z podawaniem konkretów, przekonywaniem nieprzekonanych, docieraniem do najszerszych kręgów. A to może być bardzo trudne, bo nawet najbardziej racjonalne argumenty zostaną zakrzyczane przez kółka różańcowe, rodzinę radia maryja, czy kluby gazety polskiej.
            Sama akcja w internecie to pierwszy krok, ale bardzo mały. Nawet jeśli na forum, czy fejsbuku 90% osób będzie "za", to w przypadku referendum może się okazać, że w rzeczywistości tylko 10-20%.
            • szlendak24.waw Re: Józefosław i Julianów przyłączone do Warszawy 22.02.12, 10:08
              Dlatego nie powinniśmy mówić o referendum a podawać argumenty za przyłączeniem. Potrzebna jest akcja edukacyjna i informacyjna pozbawiona elementów politycznych. Wszystko co zostało napisane powyżej rozumiem i zgadzam sie ze wszystkimi wątpliwościami i zagrożeniami ze strony lobby korytowego. Najgorsze co moglibyśmy zrobić w tej chwili to przeć do referendum bez odpowiedniego zaplecza i poparcia. Jak już pisałem wcześniej Ząbek nie stać na kolejne lata w zapaści a tak się stanie kiedy w referendum mieszkańcy odrzucą ten pomysł lub nie będzie frekwencji. Edukować, zachęcać organizować spotkania z mieszkańcami. Od polityki i polityków trzymać się z daleka. Można się organizować internetowo można powołać stowarzyszenie na rzecz przyłączenia Ząbek do Warszawy i docierać do mieszkańców poprzez spotkania, odczyty, prelekcje np. w salach katechetycznych;) Czasem wystarczy przekonać miejscowego lidera (jedną osobę) a ludzie pójdą do wyborów i zagłosują. Pokazywać, uwypuklać sznse dla Ząbek na rozwój i wzmocnienie w ramach większej struktury jaką jest Warszawa ze swoimi dzielnicami. Zachęcać i przekonywać trzeba też drugą stronę. Od miasta (myślę o Warszawie) można by dostać wsparcie na akcje związane z propagowaniem tej inicjatywy (broszury, ulotki, odczyty). Przekonać odpowiednich ludzi w stolicy do naszego pomysłu a będziemy mieli sojusznika i pomoc merytoryczną w działaniach. Zysk jest obustronny tylko strony jeszcze o tym nie wiedzą. Naszą rolą dotrzeć do właściwych ludzi z informacją;)
              • bezkitu3.0 Re: Józefosław i Julianów przyłączone do Warszawy 22.02.12, 11:18
                szlendak24.waw napisał:

> Dlatego nie powinniśmy mówić o referendum a podawać argumenty za przyłączeniem.
                > Potrzebna jest akcja edukacyjna i informacyjna pozbawiona elementów polityczny
                > ch. Wszystko co zostało napisane powyżej rozumiem i zgadzam sie ze wszystkimi w
                > ątpliwościami i zagrożeniami ze strony lobby korytowego. Najgorsze co moglibyśm
                > y zrobić w tej chwili to przeć do referendum bez odpowiedniego zaplecza i popar
                > cia

Całkowicie się zgadzam. Dokładnie tak było w Wesołej w 2002 r, nie od razu ludzie dali się przekonać, polecam artykuły na ten temat. Wydaje mi się, że szczególnie powinniśmy postawić na pomoc od samorządu warszawskiego. Niestety, tutaj się od polityki nie ucieknie - pamiętajmy, że ze względu na powiązania towarzyskie i "stołkowe" będziemy mieli przeciw sobie niemal cały wołomiński PiS (choć oczywiście zwykli wyborcy nie związani z miejscową władzą a sympatyzujący z PiS mogą być również za przyłączeniem). Tu nie chodzi o barwy partyjne, a o tzw. "struktury", które nasz pomysł będą torpedować. A więc, powtarzam, musimy "wychodzić" po gabinetach "warszawki" poparcie i to konkretne...
            • bezkitu3.0 Re: Józefosław i Julianów przyłączone do Warszawy 22.02.12, 11:23
              michal0510 napisał:

> . A to może być bardzo trudne, bo nawet najb
              > ardziej racjonalne argumenty zostaną zakrzyczane przez kółka różańcowe, rodzinę
              > radia maryja, czy kluby gazety polskiej.

Z tym układem z miejscowym Kościołem, to niestety zgoda. Choć osobiście dla mnie to bardzo przykre... Ale nie odbierałbym szans na przekonanie osób nawet z tych wspomnianych wyżej środowisk. Bo inicjatywa przyłączenia do Warszawy nie jest przecież wymierzona przeciw komuś, to jest inicjatywa dla poprawy warunków życia tutaj.
              • michal0510 Re: Józefosław i Julianów przyłączone do Warszawy 22.02.12, 11:38
                Jak to mówią "kropla drąży skałę". W niewielkim Józefosławiu i Julanowie też ktoś wpadł na pomysł, ktoś inny podchwycił, zainteresował swoim pomysłem prasę, dzięki prasie zainteresowały się władze Warszawy i Piaseczna. Teraz od determinacji osób zajmujących się tematem zależy, jak sprawy dalej się będą toczyć. I jeśli w Ząbkach będzie tak samo, że z tematem da się "wyjść" poza forum, to może przy odpowiednim zainteresowaniu da się przeprowadzić debatę publiczną na ten temat.