fotelikisamochodowe
11.09.21, 14:41
Tradycyjnie w miesiącach letnich, kiedy wyjeżdżamy na wakacyjny wypoczynek, wydarza się najwięcej wypadków drogowych. Ich liczba z roku na rok maleje, jednak wciąż jest wysoka, a skutki pozostają tragiczne.- informuje www.fotelik.info
W okresie wakacji policja odnotowała 5216 wypadków komunikacyjnych na drogach. To o 382 zdarzenia mniej niż w analogicznym okresie przed rokiem (5216 wypadków w roku 2020) i aż o 1073 zdarzenia mniej niż dwa lata temu (6289 wypadków w roku 2019). Dane te przytoczył w rozmowie z PAP komisarz Robert Opas z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji.
“Są to dane lepsze niż w poprzednich latach, jednak nie oznacza to, że zabrakło tragicznych zdarzeń, których ofiary znalazły się w tej smutnej statystyce. Nadmierna prędkość, niedostosowane do warunków ruchu, oraz lekceważenie fundamentalnych przepisów, jak te w postaci nieustąpienia pierwszeństwa przejazdu, przyczyniły się do zaistnienia wielu z nich” - wskazał kom. Robert Opas.
W serwisie fotelik.info pisaliśmy o niektórych tegorocznych wakacyjnych wypadkach z udziałem dzieci:
Tragiczny wypadek pod Sochaczewem. Nie żyje pięć osób, w tym troje dzieci
Wypadek w Grębiszewie: nie żyją cztery osoby w tym dwoje dzieci
Dekapitacja wewnętrzna. Trzyletnia Martynka cudem przeżyła wypadek
Zderzenie osobówki z TIR-em. W samochodzie dobrze dobrany fotelik i poprawnie zapięte pasy
Wrzesień miesiącem wielu wypadków. Zagrożenie dzieci
Wakacje wprawdzie się skończyły, jednak wrzesień pozostaje wg statystyk miesiącem, w którym liczba wypadków utrzymuje się na najwyższym poziomie. W roku 2020 było ich 2557 (dla porównania: w sierpniu - 2595, w lipcu - 2517, w czerwcu - 2278). W wrześniu dochodzi również do stosunkowo licznych wypadków z udziałem dzieci. W ubiegłym roku w pierwszym miesiącu jesieni takich zdarzeń było 207 (dla porównania: w sierpniu - 245, w lipcu - 214, w czerwcu - 170). We wrześniu ubiegłego roku w wypadkach zginęło 5 dzieci.
Policja apeluje więc o rozsądek i dbałość o bezpieczeństwo zarówno dorosłych, jak i dzieci powracających do szkół. “Wraz z rozpoczęciem nowego roku szkolnego w pobliżu placówek szkolno-wychowawczych należy się spodziewać większego ruchu samochodów i pieszych. Policyjnych patroli w tych miejscach na pewno nie zabraknie. Bezpieczna droga do szkoły to cel działań funkcjonariuszy” - podkreślił kom. Robert Opas.
Również fotelik.info działa na rzecz bezpieczeństwa dzieci, organizując patrole przed szkołami, podczas których przeprowadza inspekcje fotelików samochodowych i udziela rodzicom wskazówek. Obejrzyj materiał z patrolu fotelik.info
Należy przypomnieć, że wg statystyk Komendy Głównej Policji - Biura Ruchu Drogowego, jeśli chodzi o dzieci, to większość najciężej poszkodowanych (w tym ofiar śmiertelnych) stanowią pasażerowie pojazdów. Wśród poszkodowanych i ofiar jest też więcej dzieci w wieku 7-14 lat (a więc uczniów szkół podstawowych) niż dzieci w wieku 0-6 lat. Nie bez znaczenia dla tych statystyk jest fakt, że W Polsce aż 94 proc. dzieci w fotelikach samochodowych, nie jest przewożonych bezpiecznie.
“Tendencja ta jest bardzo niepokojąca, albowiem świadczy o tym, że najmłodsi są narażeni na utratę życia bądź zdrowia przede wszystkim z powodu błędów dorosłych. Często za kierownicą pojazdu, w którym dziecko ulega wypadkowi, siedzi ktoś z jego bliskiej rodziny” - czytamy w raporcie KGP z 2020 roku.
Pamiętaj! Najwięcej wypadków zdarza się w odległości do 8 km od miejsca zamieszkania, na terenie zabudowanym, na drogach powiatowych, w tygodniu, w godzinach popołudniowych. Więcej na ten temat dowiesz się z artykułu: Fotelik tylko na krótkie trasy, fotelik tylko do szkoły. Kilka słów o statystykach wypadków
Podczas codziennych dojazdów do pracy, szkoły i przedszkola zadbaj o to, by zawsze przewozić swoje dziecko - również to w wieku szkolnym! - w dopasowanym i prawidłowo zamontowanym foteliku albo na bezpiecznym urządzeniu podwyższającym. Dlaczego niektóre foteliki i podkładki to tylko antymandaty, które nie chronią życia i zdrowia dziecka, przeczytasz tutaj: Czym są pseudo-foteliki i dlaczego są niebezpieczne
Czy Twoje dziecko jeździ bezpiecznie, w foteliku lub urządzeniu podwyższającym dobranym do swojej budowy oraz do samochodu? Możesz to sprawdzić, dzwoniąc i umawiając się na inspekcję w wybranym Centrum Bezpieczeństwa fotelik.info:
Chorzów 32 750 03 41
Gliwice 32 444 67 86
Kraków 12 378 39 46
Warszawa 22 203 53 18
Skarżysko-Kamienna 41 201 08 58
Wrocław Radwanice 71 715 61 32
Za: www.fotelik.info