Dodaj do ulubionych

Śląsk: pierwsza wystawa na temat bezpieczeństwa!

27.11.21, 09:52

Już 10 grudnia 2021 r. (środa) o godzinie 12 w Gliwicach w Centrum Bezpieczeństwa fotelik.info przy ul. Tarnogórska 12 odbędzie się otwarcie wystawy “Jechali do sklepu po dwie śrubki…”, prezentującej pierwszy potwierdzony przypadek ocalenia życia ciężarnej mamy i jej dziecka dzięki ogólnopolskiej kampanii edukacyjno-informacyjnej Ciąża i Pasy, prowadzonej przez fotelik.info.Fundacja fotelik.info Inżynierowie dla Bezpieczeństwa będzie prowadziła działność o charakterze naukowo-badawczym, edukacyjnym i informacyjnym. Ma ona służyć poszerzaniu praktycznej wiedzy związanej z bezpieczeństwem dzieci w fotelikach samochodowych i kobiet w ciąży w samochodach oraz popularyzowaniu jej w społeczeństwie, a przez to - zmniejszeniu śmiertelności dzieci w wypadkach drogowych. Cele te znakomicie wpisują się w ogłoszoną 28 października br. przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) Dekadą Działalności na Rzecz Bezpieczeństwa Drogowego (WHO kicks off a Decade of Action for Road Safety).

- Przy dzisiejszym stanie wiedzy inżynieryjnej i zaawansowanej technologii możliwe jest takie zabezpieczanie dzieci przewożonych samochodami przed skutkami wypadków, by nie ginęły ani nie odnosiły ciężkich obrażeń, przynajmniej nie w takiej liczbie jak teraz. Powołujemy Fundację Inżynierowie dla Bezpieczeństwa, by prowadzić dalsze badania nad wypadkami i fotelikami, szkolić studentów politechniki oraz docierać z przekazem o zasadach bezpieczeństwa do jak najszerszych rzesz społeczeństwa - mówi Paweł Kurpiewski, twórca fotelik.info, inżynier, biomechanik zderzeń, ekspert ds. bezpieczeństwa dzieci w samochodach, który jako pierwszy w Polsce zaczął popularyzować wiedzę na temat bezpieczeństwa dzieci i kobiet w ciąży w samochodzie, a także wypracował i wprowadził w życie pionierski standard doborów bezpiecznych fotelików samochodowych dla dzieci.

- Wystawa "Jechali do sklepu po śrubki…” pokazuje spektakularne przykłady ocalenia życia w zbadanych przez nas wypadkach. Dowodzą one, że istnieje dziś możliwość skutecznego zabezpieczania dzieci i kobiet w ciąży przed skutkami wypadków drogowych, nawet najcięższych. Jestem przekonany, że to wiedza bezcenna z punktu widzenia rodziców i opiekunów, i tą wiedzą chcemy się z nimi dzielić - dodaje Paweł Kurpiewski.

Wypadki samochodowe wciąż pozostają główną przyczyną zgonów na świecie, również w Polsce. Jak wskazał dr Etienne Krug, dyrektor Departamentu Społecznych Uwarunkowań Zdrowia przy WHO, od momentu wynalezienia samochodu na drogach na całym świecie zginęło ponad 50 milionów ludzi. To więcej niż liczba zgonów podczas I wojny światowej lub najgorszych epidemii.

Jak podaje Raport roczny Komendy Głównej Policji, w 2020 roku w Polsce miało miejsce 1541 wypadków drogowych z udziałem dzieci w wieku 0-14 lat. W zdarzeniach tych 44 dzieci poniosło śmierć, a 1605 doznało obrażeń. Zdecydowana większość wszystkich poszkodowanych wśród dzieci w wieku 0-6 lat to pasażerowie pojazdów - aż 75,1%, w tym ofiary śmiertelne to 66,7%. Tendencja ta jest bardzo niepokojąca, świadczy bowiem o tym, że najmłodsi są narażeni na utratę życia bądź zdrowia przede wszystkim z powodu błędów dorosłych, często z najbliższej rodziny.

W stosunku do roku 2011 liczba wypadków z udziałem dzieci spadła o 62,2%, zabitych o 56,9%, a rannych o 63,6%. Jednak mimo że w Polsce zmniejsza się współczynnik umieralności z powodu wypadków komunikacyjnych wśród dzieci, badacze wskazują na brak poprawy wskaźnika ciężkości wypadków. Szczególnie wysoka ciężkość wypadków występuje wśród dzieci-pasażerów, co może być związane z niewystarczającym korzystaniem z fotelików i pasów bezpieczeństwa.


Fundacja Inżynierowie dla Bezpieczeństwa Fotelik.info to nowy obszar działalności pro publico bono fotelik.info. Dotychczasowa działalność fotelik.info, trwająca od blisko 20 lat, to m.in.:

⧫ pierwszy i największy w Polsce portal edukacyjno-informacyjny dla rodziców i osób zainteresowanych bezpieczeństwem dzieci i całej rodziny w samochodzie;

⧫ Dział Naukowy prowadzący ekspertyzy powypadkowe, w tym do celów naukowych, edukacyjnych i postępowania sądowego;

⧫ inicjowanie i prowadzenie kampanii społecznych dotyczących bezpieczeństwa, m.in. Ciąża i Pasy, Ogólnopolskie Inspekcje Fotelików, Patrol fotelik.info;
Obserwuj wątek

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nie pamiętasz hasła lub ?

Nakarm Pajacyka