amronek
26.01.15, 20:24
Koleżanki i Koledzy, Drodzy Współpracownicy,
jak wiecie, trwają przygotowania do połączenia banków, przed nami fuzja prawna i dalszy proces integracji operacyjnej. W jej efekcie stworzymy spójny, efektywny i konkurencyjny Nowy Bank. Integracja banków będzie procesem rozłożonym na wiele miesięcy i oznaczać będzie m.in. nową strukturę organizacyjną. Obecnie trwają intensywne prace nad jej przygotowaniem – tak, abyśmy mogli zacząć ją wdrażać od dnia fuzji prawnej. Dopiero opracowanie modelu biznesowego i struktury organizacyjnej pokażą jakie zmiany czekają nas w obszarze zatrudnienia.
Od początku tego procesu informujemy związki zawodowe o przebiegu procesu i trwających pracach. Pomimo tego, 7 stycznia br. otrzymaliśmy pismo związkowych organizacji zakładowych o rozpoczęciu sporu zbiorowego. Dotyczy on osłon socjalnych dla pracowników zwalnianych z przyczyn zakładu pracy oraz premii restrukturyzacyjnej dla wszystkich pracowników. W tym momencie porozumienie nie zostało osiągnięte, choć Zarząd Banku podtrzymuje wolę dialogu i wypracowania kompromisu. Podpisanie protokołu rozbieżności z uwagi na stanowisko związków zawodowych nastąpiło już po dwóch spotkaniach przedstawicieli Banku BGŻ ze związkami zawodowymi. Z przykrością zaobserwowaliśmy brak woli kontynuacji rozmów po stronie związków zawodowych, których przedstawiciele zagrozili strajkiem w przypadku braku akceptacji przedstawianych żądań. Z całą stanowczością stwierdzam, że bardzo wygórowane w naszej ocenie żądania związków zawodowych, a także ich postawa stwarzają precedens na rynku bankowym. Zgoda Banku na wypłatę świadczeń w kształcie oczekiwanym przez związki zawodowe, znacząco wpłynęłaby na kondycję Banku, co mogłoby skutkować negatywnymi konsekwencjami dla naszych klientów, a także pracowników. Nie negujemy prawa związków zawodowych do przeprowadzenia strajku. Uważamy jednak, że podejmowane i planowane przez związki zawodowe działania są niewspółmierne do aktualnej sytuacji.
Wolą Zarządu Banku jest, aby pracownikom, których stanowiska pracy zostaną zlikwidowane, zapewnić godziwą osłonę socjalną. Od dłuższego już czasu trwają intensywne prace nad przygotowaniem szerokiego programu społecznego skierowanego do tych osób. Odprawy pieniężne są jednym z elementów tego pakietu. Zgodnie z najlepszymi praktykami rynkowymi zakładaliśmy rozpoczęcie negocjacji ze związkami zawodowymi po fuzji prawnej. Dodatkowo, zadeklarowaliśmy związkom zawodowym nie dokonywanie wypowiedzeń umów o pracę z przyczyn pracodawcy do momentu fuzji prawnej. A także zapewniliśmy, że w przypadku zwolnień grupowych, pracownicy objęci tymi zwolnieniami otrzymają dodatkowe odprawy, niezależnie od odpraw wynikających z przepisów prawa pracy. I konsekwentnie dotrzymujemy złożonych obietnic. Związki zawodowe oczekiwały przyspieszenia rozmów. Bank wykazał elastyczność w kwestii terminu rozpoczęcia negocjacji proponując datę 10 lutego, jednocześnie przyspieszając prace przygotowawcze. W reakcji na naszą propozycję związki zawodowe odpowiedziały otwarciem sporu zbiorowego. Przygotowanie profesjonalnych i wymiernych analiz dotyczących restrukturyzacji modelu biznesowego tak dużej instytucji jaką jest Bank BGŻ wymaga czasu i uwagi. Trwają intensywne prace w tym zakresie.
Tak jak wspomniałem, dotychczasowe spotkania przeprowadzone w ramach sporu zbiorowego nie przyniosły uzgodnienia wspólnego stanowiska, a wyjściowe propozycje negocjacyjne zarówno strony społecznej jak i pracodawcy zostały uwzględnione w protokole rozbieżności podpisanym 22 stycznia br. Jednocześnie, w dniu podpisania protokołu rozbieżności związki zawodowe poinformowały, że w razie nieuwzględnienia wysuniętych żądań, zostanie ogłoszony strajk.
Jeszcze raz pragnę podkreślić, że Bank, jako pracodawca, ma dobrą wolę przeprowadzenia negocjacji, a w zakresie przyspieszenia terminu ich rozpoczęcia wykazał elastyczność. Planujemy także szeroki pakiet społeczny.
Zwracam się do Was z prośbą o zachowanie rozwagi i nie poddawanie się emocjom. Bank jest instytucją zaufania publicznego i dla dobra przyszłości naszych pracowników oraz naszej organizacji wszyscy zachowajmy tak bardzo potrzebny spokój społeczny oraz konstruktywny dialog. W przeszłości niejednokrotnie prowadziliśmy ze związkami rozmowy na trudne tematy. Zawsze dochodziliśmy do porozumienia, co przyczyniało się do rozwoju Banku i służyło pracownikom, jak i wsparciu pracowników odchodzących z przyczyn zakładu pracy. Jestem przekonany, że tak też będzie i tym razem.
Pozdrawiam,
Józef Wancer
prezes Zarządu