Forum Dom Ekologia
ZMIEŃ
  Dodaj do ulubionych

  domowe sposoby na oszczędność wody i enegii?

  06.10.11, 13:31
  Witajcie. Ostatnio bardziej zainteresowałam się ekologią i ochroną środowiska niż do tej pory. Pewnie łączy się to z faktem, że zaszłam w ciążę - bardziej zwracam uwagę na to, co jem, w jaki sposób to było przechowywane, w miarę możliwości unikam zapachów środków chemicznych, itp. Jestem ciekawa Waszych sposobów na ochronę środowiska. Ja staram się robić następujące rzeczy:
  - zakręcam kran, gdy myje zęby oraz przy zmywaniu - gdy odkładam pozmywane naczynie na półkę
  - segreguję śmieci - oddzielnie wyrzucam plastikowe butelki, oddzielnie szklane
  - wyrzucam przeterminowane leki do miejsc do tego przeznaczonych (zwykle są w aptekach)
  - wyrzucam zużyte baterie do miejsc do tego przeznaczonych
  - gdy robię pranie, włączam opcję oszczędności wody
  - używam lodówki enegooszczędnej
  - gdy wyłączam komputer, bądź inne urządzenie agd, staram się o tym pamiętać, by wyłączyć je także z kontaktu
  - gdy tylko naładuje baterię telefonu, od razu odłączam kabel od gniazdka (kabel podłączony do gniazdka bez telefonu podobno zużywa 60 procent energii w porównaniu z podłączonym, ładującym się telefonem
  To wszystko, co przychodzi mi teraz do głowy. A jakie są Wasze domowe sposoby na oszczędność energii i wody? Chętnie coś ściągnę.:)
  Obserwuj wątek
   • jacek31_gazeta Re: domowe sposoby na oszczędność wody i enegii? 09.10.11, 00:31
    Co do energii elektrycznej:

    Warto przyjrzeć się lodówce gdyż jest ona często najbardziej energochłonnym elementem w naszym domu. Powinna mieć ona odpowiednią przestrzeń "z tyłu" (patrz instrukcja). Polecam od czasu do czasu odkurzyć ją w miejscach gdzie pobiera powietrze i oddaje ciepłe.

    Wymiana żarówek na energooszczędne jest opłacalna jedynie w miejscach gdzie świecimy je stosunkowo długo. W innym wypadku inwestycja może okazać się za droga w stosunku do odniesionych oszczędności.
     • eating-glass Re: domowe sposoby na oszczędność wody i enegii? 13.10.11, 18:08
      Pzestańcie pić coca colę, to znacznie przyczynicie się do zazielenia globu. Olejcie żarówki energooszczędne - zrobicie też dobrze. Do produkcji takiej żarówki potrzeba kilkakrotnie więcej energii niż przy żarówce konwencjonalnej, musi się długo palić, trzeba ją odpowiednio utylizować. Te wszystkie składniki powodują, że nie jest ona energooszczędna.
      Nie kupujcie też nowego telewizora, bo kupując go ze starego robicie śmieć, a producenta zmuszacie do produkcji następnego takiego śmiecia. Nie kupujcie odzieży z plastikiem, bo to się bardzo wolno rozkłada, a szybko niszczy. Jest tego jeszcze wiele.

      www.sm-toys.pl
      • Gość: Hannnnnnnnna Re: domowe sposoby na oszczędność wody i enegii? IP: *.centertel.pl 14.10.11, 13:48
       Co do telewizora, to nie do końca się z Tobą zgodzę, dlatego że nowe telewizory konsumują wielokrotnie mnie prądu, niż te starsze. Starsze należy jednak odpowiednio zutylizować. Najważniejsza jest jednak świadomość, cieszę się, że są ludzie, którym nie są obojętne losy naszej planet. Mam dla Was coś fajnego. znalazłam fajną akcję w internecie: www.zakreckran.pl . może się przyłączycie?
        • olimpia_oo Re: domowe sposoby na oszczędność wody i enegii? 19.10.11, 14:47
         Ja staram się najwięcej oszczędzić energii w kuchni, bo tam korzystam z wielu urządzeń agd. Akurat jestem posiadaczką kuchni elektrycznej z płytą ceramiczną. Płyta ceramiczna ma to do siebie, że wolno stygnie, dlatego można wcześniej wyłączyć kuchenkę elektryczną, a potrawy i tak się "dogotują". Dobrze jest korzystać z szybkowara - to oszczędność czasu i energii. Wodę przegotowuję w czajniku elektrycznym, ale dbam o to, by nie gromadził się kamień (wydłuża on czas gotowania wody) i żeby tyle lać wody do czajnika, ile akurat potrzeba. Gdy piekę ciasta w piekarniku, staram się nie otwierać drzwi od piekarnika (ucieka ciepło). Kiedyś robiłam tak, że piekłam w tym samym czasie kilka ciast, ale na dłuższą metę jest to niewygodne, bo nie zawsze rodzina wszystko zje.:)
      • margonik Re: domowe sposoby na oszczędność wody i enegii? 14.01.12, 20:52
       To prawda. Żarówki energooszczędne to przekleństwo dla środowiska. Niestety lobby dużych producentów zadziałało i teraz te zwykłe zostały w ogóle wycofane z obiegu. Małych producentów nie stać na produkcję enewrgooszczędnych, więc zostali wymiecieni z rynku... I to wszystko w imię ekologii, z którą żarówki energooszczędne nie mają nic wspólnego.
    • rege2 Re: domowe sposoby na oszczędność wody i enegii? 11.01.12, 22:42
     staram się oszczedzać , ale na rachunkach moich działań nie widać
     segreguję - szkło, butelki plastikowe zgniatam i zakręcam, pojemniki po jogurtach wtykam jeden w drugi...żeby śmieci było mniej
     papier wykorzystuję do rozpalania kotła..o gdyby gaz był tańszy, grzałoby się cały sezon!
     latem kupiliśmy zbiornik na wodę deszczową, którą wykorzystujemy do mycia podjazdu, chodników; okazało się, że do podlewania się nie nadaje, spaliłam clematisy i inne kwiaty, widocznie kwaśne substancje spadają z deszczem...
     jesienią wykopanie dołka pomiedzy porzeczkami, do którego wrzucam odpadki z kuchni- łupiny, jarzyny..przemarzną, zasypie się ziemią;kompost ;
     staram się kupować tylko potrzebne rzeczy, zero puszek, pastików, raczej wszystko świeże, op. szklane lub papier
     a co zrobiś z ubraniami, butami...? ani spalić , ani wyrzucić, żeby leżało kilkaset lat na wysypisku..nie mam patentu
     meble drewniane, rattan..można spalić
     • margonik Re: domowe sposoby na oszczędność wody i enegii? 14.01.12, 20:58
      Ubrania można sprzedać lub oddać dla ubogich - np. do PCK. Część można przeznaczyć na szmaty. Część rzeczy bierze ode mnie moja koleżanka, która ma hodowlę psów i stare ręczniki czy pościel bardzo jej się przydają.
      Z butami gorzej, ale też da sie część wydać, jeśli nie są w złym stanie. Buty po dzieciach daję swojej koleżance, która ma gosposię Ukrainkę. Ta gosposia bardzo sie cieszy z takich używanych butów (wywozi je do siebie, nie wiem, czy potem je komuś odsprzedaje, czy dla rodziny...).
     • gadatliwa01 Re: domowe sposoby na oszczędność wody i enegii? 29.10.12, 10:21
      Wiecie, że według statystyk ogrzewanie stanowi 71% całego zużycia energii? Warto więc, zwłaszcza teraz w okresie grzewczym zadbać o to, by jak najmniej ciepła uciekało z naszych domów. Wtedy będziemy mogli zaoszczędzić na ogrzewaniu.
      Możemy np. uszczelniać i zasłaniać okna. Co do wietrzenia – lepiej jest otwierać okna na krótki czas przy jednoczesnym zmniejszeniu temperatury na zaworach termostatycznych. Krótkie i intensywne wietrzenie jest bardziej efektywne energetycznie niż pozostawianie uchylonego okna na długi czas.
      • Gość: Inka32 Re: domowe sposoby na oszczędność wody i enegii? IP: *.play-internet.pl 06.11.12, 12:29
       Moim zdaniem to na ogrzewanie idzie najwięcej energii. Mysle, że jak się wychodzi z domu albo na noc – można spokojnie o kilka stopni zmiejszyc. Po co przez kilka godzin ma dawac na fulla. W prosty sposób można zaoszczędzić. Tak samo z trybem stand by - nawet jeśli urzadzenia sa wyłączone, ale podpięte do gniazdka to zuzywaja prąd. Więc odpinamy z gniazdka albo kupujemy listwę i jednym kliknieciem nie ciągniemy prądu
     • gadatliwa01 Re: domowe sposoby na oszczędność wody i enegii? 31.10.12, 10:40
      To prawda, ogrzewanie najwięcej zżera energii. Ja zawsze jak wychodzę z domu do pracy, zmniejszam grzejniki o kilka stopni bo po co marnowac energie przez 9 godzin jak można zaoszczędzić.
      Ja jeszcze mam bzika na punkcie wyłączania komputera, telewizora czy radia z gniazdka, bo nawet jeśli sa wyłączone, ale podpięte do gniazdka to zuzywaja prąd
   • 2benedykt Re: domowe sposoby na oszczędność wody i enegii? 30.10.12, 22:56
    Ja z kolei polecam oszczędzanie wody. Jest to możliwe przy pomocy ekologicznych i nowoczesnych, a także inteligentnych baterii firmy Oras z przyciskiem EcoLed. jak on działa? Kiedy naciśniemy taki przycisk podczas uruchamiania baterii, to zapala się zielona dioda i możemy się myć do czasu az nie zapali się czerwona. Bo własnie czerwone światełko sygnalizuje, że za długo się myjemy. Kąpiel przy zielonej diodzie jest eko, oszczędzamy wodę. Dodatkowo można zaoszczędzić montując perlator, czyli wodooszczędną końcówkę na kran. To najprostsza forma oszczędzania wody, energii niezbędnej do jej ogrzania, a także pieniędzy.
    Zobaczcie filmik: <iframe width="560" height="315" src="www.youtube.com/embed/zBOEemsIOsw" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>
    • 7ernest Re: domowe sposoby na oszczędność wody i enegii? 24.11.12, 18:01
     Potwierdzam, też mam w domu baterie tej firmy. Ale jeszcze w kuchni i łazience zamontowałem dodatkowe urządzenie - perlator. To wodooszczędna końcówka na kran. Taka zamocowana na końcu wlewki siatka o drobnych oczkach, która napowietrza wodę. Dzięki temu ogranicza się zużycie wody nawet o kilkadziesiąt procent. Poza tym odnosimy wrażenie, ze strumień wody jest silniejszy, a jednocześnie tej wody zużywamy mniej. Warto wybrać droższy, bo tańsze są z gorszych jakościowo materiałów. Najlepsze są z firmy Oras Polska.
     • Gość: Paweł Re: domowe sposoby na oszczędność wody i enegii? IP: *.adsl.inetia.pl 31.01.13, 11:51
      Moja mama zainstalowała podczas remontu łazienki baterie Oras Electra. Początkowo byłem przeciwny takiemu rozwiązaniu i uznałem to za fanaberię ale... to bardzo dobre rozwiązanie. Fotokomórka rzeczywiście pozwala zaoszczędzić wodę, a jak wiadomo przy skromniejszym budżecie emerytów to ma niebagatelne znaczenie. Druga sprawa to dbałość o środowisko. Woda leci rzeczywiście wtedy kiedy jest potrzebna. Jak wiele wody marnuje się w ciągu dnia z powodu nieszczelnych i niedokręconych kranów? Masa. Ja z narzeczoną w nowym mieszkaniu będę miał tylko takie baterie :)
   • kika481 Re: domowe sposoby na oszczędność wody i enegii? 31.10.12, 21:08
    Najlepiej zaoszczędzisz wodę kupując sobie nowoczesną, ekologiczną i inteligentną baterię. Sa takie i do łazienki, i do kuchni. Produkuje je firma Oras Polska. Są nie tylko piękne, ale i inteligentne. Polecam. Oszczędzasz w ten sposób, że kiedy zapali się czerwone światełko, to wiesz, ze zużyłeś już dużo wody i trzeba kończyć. Poza tym oni mają też baterie bezdotykowe, jak tylko odsuniesz ręce, to woda przestaje płynąć. Zobacz jak to działa:
    <iframe width="560" height="315" src="www.youtube.com/embed/IeeW-4Z-ow8" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>
    • Gość: ewa Re: domowe sposoby na oszczędność wody i enegii? IP: 79.162.115.* 13.11.12, 14:47
     Ja staram się oszczędzać nie tylko robiąc zakupy w sklepie, ale też w domu, szczególnie w kuchni i w łazienkce, zwracam na przykład uwagę na to, żeby nie wstawiać prawie pustej pralki :)
     Tutaj są ciekawe porady odnośnie kuchni:
     rtvagd.wp.pl/kat,1032105,title,Jak-oszczedzac-Sposob-na-kuchnie,wid,15039130,wiadomosc.html
     Sprzęty agd też mają znaczenie...
    • 7ernest Re: domowe sposoby na oszczędność wody i enegii? 24.11.12, 18:03
     Przyznaję ci rację. Także wyposażyłem swoje zlewy w tego typu baterie z przyciskiem EcoLed firmy Oras Polska i jestem bardzo zadowolony. Nie warto oszczędzać i kupować tanich, chińskich baterii. Jakość to jest jednak jakość. Nie ma co. Już minął pierwszy miesiąc używania tych baterii i rachunki za wodę mam znacznie mniejsze.
     • Gość: TomekWWA Re: domowe sposoby na oszczędność wody i enegii? IP: *.adsl.inetia.pl 31.01.13, 11:57
      Ja natomiast proponuje słuchawkę prysznicową Oras Natura 500 z ekoprzyciskiem.
      Według producenta ogranicza on użycie wody o 50% przy zachowaniu takiej samej jakości kąpieli :) Po używaniu przez ok. 1,5 roku mogę z całą pewnością stwierdzić, że jest to prawda a rachunki są niższe! ;) To najbardziej mnie cieszy ;)
      A jak to działa? Właśnie tak: www.youtube.com/watch?v=i-sh8GJaFK8 ;))
      PS. Ładna pani, prawda? :D:D:D:
   • 7ernest Re: domowe sposoby na oszczędność wody i enegii? 24.11.12, 17:58
    Świetnym sposobem jest urządzenie o nazwie perlator, czyli wodooszczędna końcówka na kran. Taka zamocowana na koncu wlewki siatka o drobnych oczkach, która napowietrza wodę. dzięki temu ogranicza się zużycie wody nawet o kilkadziesiąt procent. Poza tym odnosimy wrazenie, ze strumień wody jest silniejszy, a jednoczesnie tej wody zużywamy mniej. Warto wybrać droższy, bo tańsze są z gorszych jakościowo materiałów. Najlepsze są z firmy Oras Polska.
    • Gość: Katarina Re: domowe sposoby na oszczędność wody i enegii? IP: *.adsl.inetia.pl 31.01.13, 11:43
     No proszę! Warto wspomnieć o firmie Oras, która jak dla mnie jest ekstraklasą w tym co robi. Posiadam baterie Oras Cubista (zarówno w kuchni jak i łazience) i po roku od zakupu muszę powiedzieć, że nie mogłam lepiej trafić :) Styczniowy rachunek za wodę różni się in plus, do tego z zeszłego roku. Oprócz tego wszyscy goście i domownicy są zachwyceni tymi produktami :) To takie moje gwiazdki kuchni i łazienki <3 Więc kochani... warto.
     Owszem będą mówić, że można kupić coś taniej i tak dalej, ale warto sobie odpowiedzieć na pytanie... czy wszystko co jest tańsze rzeczywiście jest korzystniejsze? Warto zainwestować i cieszyć się dobrym produktem na długie lata.
     Pozdrawiam forumowiczów ;)
     Kaśka ;)
     • lumbago_bumbago Re: domowe sposoby na oszczędność wody i enegii? 09.04.13, 23:50
      Też właśnie ostatnio czytałam o sposobach oszczędzania, bo rachunki zaczynają mi zżerać zbyt dużo oszczędności.
      Czytałam właśnie o perlatorze i ponoć można bardzo sporo zaoszczędzić, można wiedzieć jakie to są koszta?
      Trafiłam też jakiś czas temu na wskazówki w temacie tutaj - www.czasnafinanse.pl/oszczedzanie i ku memu zdziwieniu (głównie dlatego, że sama na to wcześniej nie wpadłam :D), że oprócz tych wskazówek typu dokręcanie kranów, ładowanie pralki na maksa, warto co jakiś czas sprawdzać barwnikiem spożywczym spłuczkę w wc, co by nam po prostu zbyt dużo nie ciekło.
   • Gość: nntek Re: domowe sposoby na oszczędność wody i enegii? IP: *.dynamic.mm.pl 14.02.13, 18:09
    Na pewno oszczędności można zrobić poprzez wymianę oświetlenia tzn. standarowych żarówek na oświetlenie led, nie dość że są energooszczędne to jeszcze bardziej przyjazne środowisku. Jak wyczytałem na stronie jednego z producentów oświetlenia (active jet) oświetlenie takie charakteryzuje się " brakiem promieniowania nadfioletowego i podczerwonego, - brakiem zawartości rtęci szkodliwej dla środowiska"
   • Gość: Pieterek Re: domowe sposoby na oszczędność wody i enegii? IP: *.dynamic.gprs.plus.pl 20.02.13, 09:29
    Jeśli chodzi o oszczędzanie wody, to w przypadku gdy mieszkasz w domu jednorodzinnym i masz ogród nalepszym sposobem jest zamontowanie systemu nawadniającego. Ja tak zrobiłem 3 lata temu. Jestem z okolic Warszawy i znalazłem bardzo fajną firmę, która się tym zajmuje (www.systemy-nawadniajace.com). Zużycie wody w okresie letnim spadło o jakieś 20%, a ja przy okazji mam spokój w przypadku wyjazdów na urlop itp.
   • tinysiskin Re: domowe sposoby na oszczędność wody i enegii? 22.04.13, 15:26
    Sposobów jest wiele, ja segreguję śmieci, oszczędzam wodę i energię. Ponadto pilnuję, zeby energia i woda nie marnowały się. Fajnym rozwiązaniem jest też unikanie wyrzucania rzeczy - ja staram się wyrzucać jak najmniej rzeczy - ubrania, czy np. zabawki sprzedaję przez ogłoszenia, sporo oddaję potrzebującym, wymieniam się na tzw. SWAP - ach.
   • Gość: aldonka Re: domowe sposoby na oszczędność wody i enegii? IP: *.adsl.inetia.pl 30.05.13, 14:12
    Może warto przy najbliższym remoncie myśleć perspektywicznie? :) Taką radę dała mi moja przyjaciółka Paulina. Ona sama uwielbia planowania, wyliczenia i tak dalej :))
    Paula powiedziała mi, że od kiedy zainstalowała w swojej łazience bezdotykową baterię firmy Oras, rachunki za wodę obniżyły się. Taką samą baterię Oras la Cucina zainstalowałam w mojej łazience podczas remontu :) To był strzał w 10 :) Poza praktycznymi rozwiązaniami (woda ma jednakową temperaturę i nie trzeba jej odkręcać) czuję, że oszczędzam w moim domowym budżecie ;)) Spróbujcie same :)
   • Gość: ziuta Re: domowe sposoby na oszczędność wody i enegii? IP: *.lublin.mm.pl 27.11.13, 12:31
    na pewno warto przy zakupie sprzętu do domu kupić jak najlepszej klasy A+++ widziałam sprzęty, można zaoszczędzić wymieniając tradycyjne żarówki na ledowe, od czasu kiedy wymieniłam u siebie w pomieszczeniach w których najwięcej przebywamy żarówki na ledy Osram rachunki zmalały, a wymieniłam ok 1,5 roku temu. Co najlepsze żadna mi jeszcze nie padła co przy zwykłych żarówkach niestety często się zdarzało :/, więc może i te zwykłe sa tanie ale jak mam wymieniać co kilka tygodni to wyjdzie na jedno a prądu pobierze 4 razy tyle
  Inne wątki na temat:

  Nie pamiętasz hasła

  lub ?

   

  Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

  Nakarm Pajacyka