Forum Dom Ekologia
ZMIEŃ
  Dodaj do ulubionych

  domowe sposoby na oszczędność wody i enegii?

  06.10.11, 13:31
  Witajcie. Ostatnio bardziej zainteresowałam się ekologią i ochroną środowiska niż do tej pory. Pewnie łączy się to z faktem, że zaszłam w ciążę - bardziej zwracam uwagę na to, co jem, w jaki sposób to było przechowywane, w miarę możliwości unikam zapachów środków chemicznych, itp. Jestem ciekawa Waszych sposobów na ochronę środowiska. Ja staram się robić następujące rzeczy:
  - zakręcam kran, gdy myje zęby oraz przy zmywaniu - gdy odkładam pozmywane naczynie na półkę
  - segreguję śmieci - oddzielnie wyrzucam plastikowe butelki, oddzielnie szklane
  - wyrzucam przeterminowane leki do miejsc do tego przeznaczonych (zwykle są w aptekach)
  - wyrzucam zużyte baterie do miejsc do tego przeznaczonych
  - gdy robię pranie, włączam opcję oszczędności wody
  - używam lodówki enegooszczędnej
  - gdy wyłączam komputer, bądź inne urządzenie agd, staram się o tym pamiętać, by wyłączyć je także z kontaktu
  - gdy tylko naładuje baterię telefonu, od razu odłączam kabel od gniazdka (kabel podłączony do gniazdka bez telefonu podobno zużywa 60 procent energii w porównaniu z podłączonym, ładującym się telefonem
  To wszystko, co przychodzi mi teraz do głowy. A jakie są Wasze domowe sposoby na oszczędność energii i wody? Chętnie coś ściągnę.:)
  Obserwuj wątek
   • ketlinlive Re: domowe sposoby na oszczędność wody i energii? 06.10.11, 14:02
    Do wymienionych sposobów możesz dodać pranie przy pełnym wsadzie pralki oraz używanie energooszczędnych żarówek.
    • Gość: ramona Re: domowe sposoby na oszczędność wody i energii? IP: 79.162.74.* 06.10.11, 14:19
     Tak, tylko jeśli używasz energooszczędnych żarówek musisz koniecznie o tym pamiętać, by zużyte odnieść do sklepu. Niestety, zawierają one rtęć i nie mogą być wyrzucane z innymi śmieciami.
     • paulandpaula Re: domowe sposoby na oszczędność wody i energii? 06.10.11, 14:53
      Tak, apropo segregacji śmieci, to jak wyrzucam plastikową butelkę do zsypu, to zwykle zrywam etykietkę i ją zgniatam. Podobno dzięki temu, też są mniejsze opłaty za wywóz śmieci z naszego, blokowego zsypu.
      • Gość: Elegia Re: domowe sposoby na oszczędność wody i energii? IP: *.180.125.38.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl 12.10.11, 15:45
       Najlepiej najzwyklej w świecie postawić osobny kosz na butelki plastikowe i każdą butelkę po prostu do niego wrzucać. Kiedy kosz się zapełni wtedy wszystkie butelki można wyrzucić do specjalnego pojemnika za jednym razem. Takie pojemniki do segregacji pojawiają się już co raz częściej i chyba na każdym osiedlu można już je znaleźć.
       • eating-glass Re: domowe sposoby na oszczędność wody i energii? 13.10.11, 18:01
        Gość portalu: Elegia napisał(a):

        > Najlepiej najzwyklej w świecie postawić osobny kosz na butelki plastikowe i każ
        > dą butelkę po prostu do niego wrzucać. Kiedy kosz się zapełni wtedy wszystkie b
        > utelki można wyrzucić do specjalnego pojemnika za jednym razem. Takie pojemniki
        > do segregacji pojawiają się już co raz częściej i chyba na każdym osiedlu możn
        > a już je znaleźć.

        Najlepiej unikać kupowania w plastikach. Segregacja jest dobra tylko dla kolejnego przetwarzania tego szajsu, podczas którego wydziela się ogromne ilości ciepła. I właśnie między innymi dlatego nie ma tu żadnej ekologii.

        www.sm-toys.pl
        • Gość: Perfect Circle Re: domowe sposoby na oszczędność wody i energii? IP: *.centertel.pl 14.10.11, 14:14
         Lepiej jest kupować napoje w plastikowych butelkach niż w kartonowych. kartony zrobione są z folii aluminiowej i plastikowe których nie sposób rozdzielić, przez co są bardzo szkodliwe dla środowiska. A wracając do głównego tematu- oszczędzania energii i wody, znalazłem stronę internetową promującą ciekawą akcję, podobno głośno o niej w radio i telewizji: www.zakreckran.pl
     • Gość: Lajkonik Re: domowe sposoby na oszczędność wody i energii? IP: *.180.125.38.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl 12.10.11, 15:50
      Znalazłem dzisiaj ciekawą stronę krzewiącą świadomość rozsądnego zarządzania wodą.... kto czyta- niech wejdzie, nie bądźmy obojętni: www.zakreckran.pl
      • Gość: karolina_rozna Re: domowe sposoby na oszczędność wody i energii? IP: 31.61.65.* 28.10.11, 03:14
       Tak, ciekawa stronka. Fajnie, że ta akcja, z tego, co wyczytałam, jest ogólnopolska i skierowana do osób w różnym przedziale wiekowym.
     • Gość: Kordian Re: domowe sposoby na oszczędność wody i energii? IP: *.146.217.191.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl 13.10.11, 13:30
      Warto przerzucić się również z komputera stacjonarnego na laptopa. tradycyjne komputery mają tendencję do "pożerania" prądu, laptopy konsumują kilkakrotnie mniej prądu. Głównie z powodu tego, że monitor mocno świeci. W kwestii oszczędzania wody, polecam odwiedzenie strony: www.zakreckran.pl .
      • lamiaja Re: domowe sposoby na oszczędność wody i energii? 13.10.11, 13:57
       Popieram, laptopy są zresztą dużo wygodniejsze niż komputery stacjonarne, jak już korzystam ileś lat z laptopa, nie wyobrażam sobie, żebym mogła znowu pracować na komputerze stacjonarnym. No i zawsze staram się wyłączyć laptopa z prądu, jak już przestałam z niego korzystać. W zasadzie korzystam z tych wszystkich domowych sposobów na oszczędność wody i energii, oprócz tego wyłączam z kontaktu cały sprzęt, gdy gdzieś wyjeżdżam na dłużej. I staram się zabierać ze sobą na zakupy bawełnianą torbę - może to nie jest jakaś duża oszczędność:), ale na pewno jest zdrowiej dla środowiska naturalnego.
    • Gość: Fortuna Re: domowe sposoby na oszczędność wody i energii? IP: *.centertel.pl 14.10.11, 13:58
     Cóż, uważam, że najważniejsza to jest zmiana nawyków. I nie chodzi o takie głupoty, by nie gotować wody w czajniku na herbatę, czy na kawę w domu, tylko pić ciepłe napoje w pracy albo ładować telefon tylko w miejscu pracy. Zgadzam się z tym, co pisali inni, że ważne jest korzystanie z lodówki energooszczędnej, korzystanie z programu energooszczędnego i z oszczędzania wody przy praniu, pranie przy pełnym wsadzie, wyjmowaniu ładowarki z kontaktu, gdy skończyło się ładować telefon, wyjmowanie kabli z kontaktów, gdy się zaprzestało korzystać z danego sprzętu. Może każda z tych rzeczy nie daje tak dużo porywających oszczędności energii i wody w ciągu roku, ale gdy doda się te wszystkie, to na pewno będzie to znacząca różnica w rachunkach. Pozdrawiam.
    • Gość: Ela Re: domowe sposoby na oszczędność wody i energii? IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 21.02.12, 21:59
     dobre!
   • jacek31_gazeta Re: domowe sposoby na oszczędność wody i enegii? 09.10.11, 00:31
    Co do energii elektrycznej:

    Warto przyjrzeć się lodówce gdyż jest ona często najbardziej energochłonnym elementem w naszym domu. Powinna mieć ona odpowiednią przestrzeń "z tyłu" (patrz instrukcja). Polecam od czasu do czasu odkurzyć ją w miejscach gdzie pobiera powietrze i oddaje ciepłe.

    Wymiana żarówek na energooszczędne jest opłacalna jedynie w miejscach gdzie świecimy je stosunkowo długo. W innym wypadku inwestycja może okazać się za droga w stosunku do odniesionych oszczędności.
    • umm-ma Re: domowe sposoby na oszczędność wody i enegii? 12.10.11, 15:08
     Hej, ja właściwie robię to samo, co Wy, tzn. jak np. robię pranie to przy pełnym wsadzie i włączam tryb oszczędnościowy wody, czy segreguję śmieci. Niestety zdarzają mi się też takie drobne grzeszki, jak np. włączam czajnik elektryczny z zamiarem zrobienia sobie herbaty lub kawy, po czym zupełnie o nim zapominam i muszę po jakimś czasie włączać go jeszcze raz... Na szczęście zdarza mi się to coraz rzadziej i staram się nad tym panować. Grunt to wyrabiać w sobie dobre nawyki. Pozdrawiam!
     • ketlinlive Re: domowe sposoby na oszczędność wody i enegii? 12.10.11, 15:36
      Idealnie by było korzystać ze zwykłego czajnika... Ale lepsze jest wrogiem dobrego. W każdym razie dobrze jest pamiętać o wyłączaniu z kontaktu czajnika elektrycznego, gdy się już z niego nie korzysta.
      • turysta_amator Re: domowe sposoby na oszczędność wody i enegii? 20.01.12, 15:09
       akurat czajniki i tostery (te tańsze modele) nie pobierają żadnego prądu gdy nie są włączone.
   • Gość: Ariadna Re: domowe sposoby na oszczędność wody i enegii? IP: *.180.125.38.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl 12.10.11, 15:33
    świetnie! im jest nas więcej, tym szybciej zazielenimy spowrotem naszą planetę. Bądźmy świadomi tego co robimy i co pozostawiamy naszym następcom. Właśnie znalazłam w sieci stronkę poświęconą krzewieniu społecznej świadomości. Zachęcam do odwiedzenia: www.zakreckran.pl/
    • mrzona Re: domowe sposoby na oszczędność wody i enegii? 12.10.11, 16:45
     Hej! Byleby więcej takich inicjatyw. Popieram wszystkie inicjatywy o wydźwięku ekologicznym! Im większą ludzie mają świadomość ekologiczną, tym lepiej!
     • eating-glass Re: domowe sposoby na oszczędność wody i enegii? 13.10.11, 18:08
      Pzestańcie pić coca colę, to znacznie przyczynicie się do zazielenia globu. Olejcie żarówki energooszczędne - zrobicie też dobrze. Do produkcji takiej żarówki potrzeba kilkakrotnie więcej energii niż przy żarówce konwencjonalnej, musi się długo palić, trzeba ją odpowiednio utylizować. Te wszystkie składniki powodują, że nie jest ona energooszczędna.
      Nie kupujcie też nowego telewizora, bo kupując go ze starego robicie śmieć, a producenta zmuszacie do produkcji następnego takiego śmiecia. Nie kupujcie odzieży z plastikiem, bo to się bardzo wolno rozkłada, a szybko niszczy. Jest tego jeszcze wiele.

      www.sm-toys.pl
      • Gość: Hannnnnnnnna Re: domowe sposoby na oszczędność wody i enegii? IP: *.centertel.pl 14.10.11, 13:48
       Co do telewizora, to nie do końca się z Tobą zgodzę, dlatego że nowe telewizory konsumują wielokrotnie mnie prądu, niż te starsze. Starsze należy jednak odpowiednio zutylizować. Najważniejsza jest jednak świadomość, cieszę się, że są ludzie, którym nie są obojętne losy naszej planet. Mam dla Was coś fajnego. znalazłam fajną akcję w internecie: www.zakreckran.pl . może się przyłączycie?
       • promana Re: domowe sposoby na oszczędność wody i enegii? 14.10.11, 16:48
        Moim zdaniem, akcja - bardzo fajna. Już zakręciłam kran.:)
        • olimpia_oo Re: domowe sposoby na oszczędność wody i enegii? 19.10.11, 14:47
         Ja staram się najwięcej oszczędzić energii w kuchni, bo tam korzystam z wielu urządzeń agd. Akurat jestem posiadaczką kuchni elektrycznej z płytą ceramiczną. Płyta ceramiczna ma to do siebie, że wolno stygnie, dlatego można wcześniej wyłączyć kuchenkę elektryczną, a potrawy i tak się "dogotują". Dobrze jest korzystać z szybkowara - to oszczędność czasu i energii. Wodę przegotowuję w czajniku elektrycznym, ale dbam o to, by nie gromadził się kamień (wydłuża on czas gotowania wody) i żeby tyle lać wody do czajnika, ile akurat potrzeba. Gdy piekę ciasta w piekarniku, staram się nie otwierać drzwi od piekarnika (ucieka ciepło). Kiedyś robiłam tak, że piekłam w tym samym czasie kilka ciast, ale na dłuższą metę jest to niewygodne, bo nie zawsze rodzina wszystko zje.:)
         • olimpia_oo Re: domowe sposoby na oszczędność wody i enegii? 19.10.11, 14:53
          Zapomniałam dodać, że najczęściej gotuję w płaskich garnkach i pod przykrywkami - w ten sposób ucieka mniej ciepła.
          • przepych Re: domowe sposoby na oszczędność wody i enegii? 02.11.11, 22:56
           A czy ktoś z Was ma doświadczenia z założeniem w domu PERLATORÓW? takich nakładek na krany zeby przy dużo mniejszym strumieniu zmywać / myć zęby etc... Zastanawiam sie nad ich instalacją w nowym domu...
      • margonik Re: domowe sposoby na oszczędność wody i enegii? 14.01.12, 20:52
       To prawda. Żarówki energooszczędne to przekleństwo dla środowiska. Niestety lobby dużych producentów zadziałało i teraz te zwykłe zostały w ogóle wycofane z obiegu. Małych producentów nie stać na produkcję enewrgooszczędnych, więc zostali wymiecieni z rynku... I to wszystko w imię ekologii, z którą żarówki energooszczędne nie mają nic wspólnego.
   • Gość: Kaszub Re: domowe sposoby na oszczędność wody i enegii? IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 12.11.11, 14:20
    Stopniowo przestawiam się na oświetlenie ledowe.
    Koszt zakupu jest spory ale za to spada zużycie prądu i nie kupuję kolejnych żarówek (ledy mają znacznie dłuższą żywotność)

    -------------------
    Agroturystyka na Kaszubach
   • paprykowychips Re: domowe sposoby na oszczędność wody i enegii? 30.11.11, 22:27
    Ogrzewanie przerzucić na używane urządzenia, np suszarkę, czy piekarnik(skoro i tak się nagrzał, to niech odda ciepło i podniesie o 1-2 stopnie temperature)
    Gotować na parze.
    Kupować energooszczędny sprzęt agd.
   • mat.sobczak Re: domowe sposoby na oszczędność wody i enegii? 10.01.12, 22:36
    Ja przede wszystkim mam piece na eko groszek więc to samo w sobie daje mi większa oszczędność już wiele lat:)
    • rege2 Re: domowe sposoby na oszczędność wody i enegii? 11.01.12, 22:42
     staram się oszczedzać , ale na rachunkach moich działań nie widać
     segreguję - szkło, butelki plastikowe zgniatam i zakręcam, pojemniki po jogurtach wtykam jeden w drugi...żeby śmieci było mniej
     papier wykorzystuję do rozpalania kotła..o gdyby gaz był tańszy, grzałoby się cały sezon!
     latem kupiliśmy zbiornik na wodę deszczową, którą wykorzystujemy do mycia podjazdu, chodników; okazało się, że do podlewania się nie nadaje, spaliłam clematisy i inne kwiaty, widocznie kwaśne substancje spadają z deszczem...
     jesienią wykopanie dołka pomiedzy porzeczkami, do którego wrzucam odpadki z kuchni- łupiny, jarzyny..przemarzną, zasypie się ziemią;kompost ;
     staram się kupować tylko potrzebne rzeczy, zero puszek, pastików, raczej wszystko świeże, op. szklane lub papier
     a co zrobiś z ubraniami, butami...? ani spalić , ani wyrzucić, żeby leżało kilkaset lat na wysypisku..nie mam patentu
     meble drewniane, rattan..można spalić
     • margonik Re: domowe sposoby na oszczędność wody i enegii? 14.01.12, 20:58
      Ubrania można sprzedać lub oddać dla ubogich - np. do PCK. Część można przeznaczyć na szmaty. Część rzeczy bierze ode mnie moja koleżanka, która ma hodowlę psów i stare ręczniki czy pościel bardzo jej się przydają.
      Z butami gorzej, ale też da sie część wydać, jeśli nie są w złym stanie. Buty po dzieciach daję swojej koleżance, która ma gosposię Ukrainkę. Ta gosposia bardzo sie cieszy z takich używanych butów (wywozi je do siebie, nie wiem, czy potem je komuś odsprzedaje, czy dla rodziny...).
   • alerty Re: domowe sposoby na oszczędność wody i enegii? 21.02.12, 15:59
    ja założyłem w domu kolektory Turbosolar firmy Makroterm i jestem zadowolony bo wiem , że teraz jest naprawdę ekologicznie
   • febri_kuba Re: domowe sposoby na oszczędność wody i enegii? 15.06.12, 11:22
    wymienic wszystkie żarówki na świetlówki energooszczędne
    • berserker90 Re: domowe sposoby na oszczędność wody i enegii? 26.06.12, 14:44
     Dokładnie żarówki energooszczędne a najlepiej LED-y to podstawa, można nawet kupić ledy do których nie trzeba całej instalacji przerabiać bo są pod 230v np coś takiego megastore.pl/66022,Apollo-Lighting-Zarowka-LED-LED-E14A12-WHT.html mam je w domu i jest OK.
   • oskar772 Re: domowe sposoby na oszczędność wody i enegii? 04.09.12, 14:12
    Polecam oszczędzanie wody i energii dzięki perlatorom polimerowym, więcej info znajdzie Pani na www-water-wise.pl
   • Gość: Ekologia Re: domowe sposoby na oszczędność wody i enegii? IP: 80.72.47.* 27.09.12, 00:08
    Sposobów jest mnóstwo, aż ciężko wymieniać. można np w taki sposób: oszczędzać deszczówkę , lub w taki: gotować wodę w stylu eko , albo w taki: brać prysznic .

    Na wielu stronach poświęcoych szeroko pojętej ekologii można znaleźć całe mnóstwo porad.
    • Gość: maciek_krk Re: domowe sposoby na oszczędność wody i enegii? IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 27.09.12, 23:09
     To zależy od możliwości człowieka, bo zgasić światło i zakręcić wodę może każdy :) segregować światło też a jak kogoś stać to może pomyśleć o solarach, ja zamawiałem w Makrotermie i uważam, że to naprawdę dobrze wydane pieniądze
     • gadatliwa01 Re: domowe sposoby na oszczędność wody i enegii? 29.10.12, 10:21
      Wiecie, że według statystyk ogrzewanie stanowi 71% całego zużycia energii? Warto więc, zwłaszcza teraz w okresie grzewczym zadbać o to, by jak najmniej ciepła uciekało z naszych domów. Wtedy będziemy mogli zaoszczędzić na ogrzewaniu.
      Możemy np. uszczelniać i zasłaniać okna. Co do wietrzenia – lepiej jest otwierać okna na krótki czas przy jednoczesnym zmniejszeniu temperatury na zaworach termostatycznych. Krótkie i intensywne wietrzenie jest bardziej efektywne energetycznie niż pozostawianie uchylonego okna na długi czas.
      • Gość: Inka32 Re: domowe sposoby na oszczędność wody i enegii? IP: *.play-internet.pl 06.11.12, 12:29
       Moim zdaniem to na ogrzewanie idzie najwięcej energii. Mysle, że jak się wychodzi z domu albo na noc – można spokojnie o kilka stopni zmiejszyc. Po co przez kilka godzin ma dawac na fulla. W prosty sposób można zaoszczędzić. Tak samo z trybem stand by - nawet jeśli urzadzenia sa wyłączone, ale podpięte do gniazdka to zuzywaja prąd. Więc odpinamy z gniazdka albo kupujemy listwę i jednym kliknieciem nie ciągniemy prądu
     • gadatliwa01 Re: domowe sposoby na oszczędność wody i enegii? 31.10.12, 10:40
      To prawda, ogrzewanie najwięcej zżera energii. Ja zawsze jak wychodzę z domu do pracy, zmniejszam grzejniki o kilka stopni bo po co marnowac energie przez 9 godzin jak można zaoszczędzić.
      Ja jeszcze mam bzika na punkcie wyłączania komputera, telewizora czy radia z gniazdka, bo nawet jeśli sa wyłączone, ale podpięte do gniazdka to zuzywaja prąd
   • 2benedykt Re: domowe sposoby na oszczędność wody i enegii? 30.10.12, 22:56
    Ja z kolei polecam oszczędzanie wody. Jest to możliwe przy pomocy ekologicznych i nowoczesnych, a także inteligentnych baterii firmy Oras z przyciskiem EcoLed. jak on działa? Kiedy naciśniemy taki przycisk podczas uruchamiania baterii, to zapala się zielona dioda i możemy się myć do czasu az nie zapali się czerwona. Bo własnie czerwone światełko sygnalizuje, że za długo się myjemy. Kąpiel przy zielonej diodzie jest eko, oszczędzamy wodę. Dodatkowo można zaoszczędzić montując perlator, czyli wodooszczędną końcówkę na kran. To najprostsza forma oszczędzania wody, energii niezbędnej do jej ogrzania, a także pieniędzy.
    Zobaczcie filmik: <iframe width="560" height="315" src="www.youtube.com/embed/zBOEemsIOsw" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>
    • 7ernest Re: domowe sposoby na oszczędność wody i enegii? 24.11.12, 18:01
     Potwierdzam, też mam w domu baterie tej firmy. Ale jeszcze w kuchni i łazience zamontowałem dodatkowe urządzenie - perlator. To wodooszczędna końcówka na kran. Taka zamocowana na końcu wlewki siatka o drobnych oczkach, która napowietrza wodę. Dzięki temu ogranicza się zużycie wody nawet o kilkadziesiąt procent. Poza tym odnosimy wrażenie, ze strumień wody jest silniejszy, a jednocześnie tej wody zużywamy mniej. Warto wybrać droższy, bo tańsze są z gorszych jakościowo materiałów. Najlepsze są z firmy Oras Polska.
     • Gość: Paweł Re: domowe sposoby na oszczędność wody i enegii? IP: *.adsl.inetia.pl 31.01.13, 11:51
      Moja mama zainstalowała podczas remontu łazienki baterie Oras Electra. Początkowo byłem przeciwny takiemu rozwiązaniu i uznałem to za fanaberię ale... to bardzo dobre rozwiązanie. Fotokomórka rzeczywiście pozwala zaoszczędzić wodę, a jak wiadomo przy skromniejszym budżecie emerytów to ma niebagatelne znaczenie. Druga sprawa to dbałość o środowisko. Woda leci rzeczywiście wtedy kiedy jest potrzebna. Jak wiele wody marnuje się w ciągu dnia z powodu nieszczelnych i niedokręconych kranów? Masa. Ja z narzeczoną w nowym mieszkaniu będę miał tylko takie baterie :)
   • kika481 Re: domowe sposoby na oszczędność wody i enegii? 31.10.12, 21:08
    Najlepiej zaoszczędzisz wodę kupując sobie nowoczesną, ekologiczną i inteligentną baterię. Sa takie i do łazienki, i do kuchni. Produkuje je firma Oras Polska. Są nie tylko piękne, ale i inteligentne. Polecam. Oszczędzasz w ten sposób, że kiedy zapali się czerwone światełko, to wiesz, ze zużyłeś już dużo wody i trzeba kończyć. Poza tym oni mają też baterie bezdotykowe, jak tylko odsuniesz ręce, to woda przestaje płynąć. Zobacz jak to działa:
    <iframe width="560" height="315" src="www.youtube.com/embed/IeeW-4Z-ow8" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>
    • Gość: ewa Re: domowe sposoby na oszczędność wody i enegii? IP: 79.162.115.* 13.11.12, 14:47
     Ja staram się oszczędzać nie tylko robiąc zakupy w sklepie, ale też w domu, szczególnie w kuchni i w łazienkce, zwracam na przykład uwagę na to, żeby nie wstawiać prawie pustej pralki :)
     Tutaj są ciekawe porady odnośnie kuchni:
     rtvagd.wp.pl/kat,1032105,title,Jak-oszczedzac-Sposob-na-kuchnie,wid,15039130,wiadomosc.html
     Sprzęty agd też mają znaczenie...
    • 7ernest Re: domowe sposoby na oszczędność wody i enegii? 24.11.12, 18:03
     Przyznaję ci rację. Także wyposażyłem swoje zlewy w tego typu baterie z przyciskiem EcoLed firmy Oras Polska i jestem bardzo zadowolony. Nie warto oszczędzać i kupować tanich, chińskich baterii. Jakość to jest jednak jakość. Nie ma co. Już minął pierwszy miesiąc używania tych baterii i rachunki za wodę mam znacznie mniejsze.
     • Gość: TomekWWA Re: domowe sposoby na oszczędność wody i enegii? IP: *.adsl.inetia.pl 31.01.13, 11:57
      Ja natomiast proponuje słuchawkę prysznicową Oras Natura 500 z ekoprzyciskiem.
      Według producenta ogranicza on użycie wody o 50% przy zachowaniu takiej samej jakości kąpieli :) Po używaniu przez ok. 1,5 roku mogę z całą pewnością stwierdzić, że jest to prawda a rachunki są niższe! ;) To najbardziej mnie cieszy ;)
      A jak to działa? Właśnie tak: www.youtube.com/watch?v=i-sh8GJaFK8 ;))
      PS. Ładna pani, prawda? :D:D:D:
   • 7ernest Re: domowe sposoby na oszczędność wody i enegii? 24.11.12, 17:58
    Świetnym sposobem jest urządzenie o nazwie perlator, czyli wodooszczędna końcówka na kran. Taka zamocowana na koncu wlewki siatka o drobnych oczkach, która napowietrza wodę. dzięki temu ogranicza się zużycie wody nawet o kilkadziesiąt procent. Poza tym odnosimy wrazenie, ze strumień wody jest silniejszy, a jednoczesnie tej wody zużywamy mniej. Warto wybrać droższy, bo tańsze są z gorszych jakościowo materiałów. Najlepsze są z firmy Oras Polska.
    • Gość: Katarina Re: domowe sposoby na oszczędność wody i enegii? IP: *.adsl.inetia.pl 31.01.13, 11:43
     No proszę! Warto wspomnieć o firmie Oras, która jak dla mnie jest ekstraklasą w tym co robi. Posiadam baterie Oras Cubista (zarówno w kuchni jak i łazience) i po roku od zakupu muszę powiedzieć, że nie mogłam lepiej trafić :) Styczniowy rachunek za wodę różni się in plus, do tego z zeszłego roku. Oprócz tego wszyscy goście i domownicy są zachwyceni tymi produktami :) To takie moje gwiazdki kuchni i łazienki <3 Więc kochani... warto.
     Owszem będą mówić, że można kupić coś taniej i tak dalej, ale warto sobie odpowiedzieć na pytanie... czy wszystko co jest tańsze rzeczywiście jest korzystniejsze? Warto zainwestować i cieszyć się dobrym produktem na długie lata.
     Pozdrawiam forumowiczów ;)
     Kaśka ;)
     • lumbago_bumbago Re: domowe sposoby na oszczędność wody i enegii? 09.04.13, 23:50
      Też właśnie ostatnio czytałam o sposobach oszczędzania, bo rachunki zaczynają mi zżerać zbyt dużo oszczędności.
      Czytałam właśnie o perlatorze i ponoć można bardzo sporo zaoszczędzić, można wiedzieć jakie to są koszta?
      Trafiłam też jakiś czas temu na wskazówki w temacie tutaj - www.czasnafinanse.pl/oszczedzanie i ku memu zdziwieniu (głównie dlatego, że sama na to wcześniej nie wpadłam :D), że oprócz tych wskazówek typu dokręcanie kranów, ładowanie pralki na maksa, warto co jakiś czas sprawdzać barwnikiem spożywczym spłuczkę w wc, co by nam po prostu zbyt dużo nie ciekło.
   • Gość: nntek Re: domowe sposoby na oszczędność wody i enegii? IP: *.dynamic.mm.pl 14.02.13, 18:09
    Na pewno oszczędności można zrobić poprzez wymianę oświetlenia tzn. standarowych żarówek na oświetlenie led, nie dość że są energooszczędne to jeszcze bardziej przyjazne środowisku. Jak wyczytałem na stronie jednego z producentów oświetlenia (active jet) oświetlenie takie charakteryzuje się " brakiem promieniowania nadfioletowego i podczerwonego, - brakiem zawartości rtęci szkodliwej dla środowiska"
   • Gość: Pieterek Re: domowe sposoby na oszczędność wody i enegii? IP: *.dynamic.gprs.plus.pl 20.02.13, 09:29
    Jeśli chodzi o oszczędzanie wody, to w przypadku gdy mieszkasz w domu jednorodzinnym i masz ogród nalepszym sposobem jest zamontowanie systemu nawadniającego. Ja tak zrobiłem 3 lata temu. Jestem z okolic Warszawy i znalazłem bardzo fajną firmę, która się tym zajmuje (www.systemy-nawadniajace.com). Zużycie wody w okresie letnim spadło o jakieś 20%, a ja przy okazji mam spokój w przypadku wyjazdów na urlop itp.
   • tinysiskin Re: domowe sposoby na oszczędność wody i enegii? 22.04.13, 15:26
    Sposobów jest wiele, ja segreguję śmieci, oszczędzam wodę i energię. Ponadto pilnuję, zeby energia i woda nie marnowały się. Fajnym rozwiązaniem jest też unikanie wyrzucania rzeczy - ja staram się wyrzucać jak najmniej rzeczy - ubrania, czy np. zabawki sprzedaję przez ogłoszenia, sporo oddaję potrzebującym, wymieniam się na tzw. SWAP - ach.
   • Gość: aldonka Re: domowe sposoby na oszczędność wody i enegii? IP: *.adsl.inetia.pl 30.05.13, 14:12
    Może warto przy najbliższym remoncie myśleć perspektywicznie? :) Taką radę dała mi moja przyjaciółka Paulina. Ona sama uwielbia planowania, wyliczenia i tak dalej :))
    Paula powiedziała mi, że od kiedy zainstalowała w swojej łazience bezdotykową baterię firmy Oras, rachunki za wodę obniżyły się. Taką samą baterię Oras la Cucina zainstalowałam w mojej łazience podczas remontu :) To był strzał w 10 :) Poza praktycznymi rozwiązaniami (woda ma jednakową temperaturę i nie trzeba jej odkręcać) czuję, że oszczędzam w moim domowym budżecie ;)) Spróbujcie same :)
   • zeroenergy Re: domowe sposoby na oszczędność wody i enegii? 25.11.13, 23:07
    Proponuje również do spluczki - do zbiornika wody włożyć butelkę pet wypełniona woda. O tyle mniej wody będzie się do niej nalewac.
   • Gość: ziuta Re: domowe sposoby na oszczędność wody i enegii? IP: *.lublin.mm.pl 27.11.13, 12:31
    na pewno warto przy zakupie sprzętu do domu kupić jak najlepszej klasy A+++ widziałam sprzęty, można zaoszczędzić wymieniając tradycyjne żarówki na ledowe, od czasu kiedy wymieniłam u siebie w pomieszczeniach w których najwięcej przebywamy żarówki na ledy Osram rachunki zmalały, a wymieniłam ok 1,5 roku temu. Co najlepsze żadna mi jeszcze nie padła co przy zwykłych żarówkach niestety często się zdarzało :/, więc może i te zwykłe sa tanie ale jak mam wymieniać co kilka tygodni to wyjdzie na jedno a prądu pobierze 4 razy tyle
  Inne wątki na temat:

  Nie pamiętasz hasła

  lub ?

   

  Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

  Nakarm Pajacyka