Forum Dom Ekologia
ZMIEŃ
  Dodaj do ulubionych

  Czy węgiel zabija polską gospodarkę?

  IP: *.187.237.4.ip.abpl.pl 17.10.11, 17:59
  Warto też dodać, iż już teraz importujemy znaczne ilości węgla. W 2012 roku będzie to ok 20% naszego zużycia.
  Obserwuj wątek
   • konradprosto Re: Czy węgiel zabija polską gospodarkę? 17.10.11, 19:03
    Może w końcu zacznie się coś zmieniać w kierunku czystych źródeł energii, jeśli ludzi nie interesuje dobro przyszłych pokoleń, to może wezmą pod uwagę własne zdrowie i obecne straty finansowe gospodarki!

    www.facebook.com/EkoPomysl - Alternatywne i krytyczne podejście do świata, ze wskazaniem na szeroko pojętą ekologię. Absurdy uprzemysłowionej i korporacyjnej rzeczywistości.
   • Gość: heniu Re: Czy węgiel zabija polską gospodarkę? IP: *.gemini.net.pl 17.10.11, 19:12
    Autor idzie bez wysiłku - przepisuje z innej gazety
    - powinien jeszcze dodać coś o poziomie energetyki opartej na węglu w USA, a
    następnie podsumować osiągnięcia naszej energetyki w eliminowaniu zanieczyszczeń
    a - pył to chyba praktycznie w 90%
    b - siarka tez w dużym % patrz nowy blok w Bełchatowie
    c - tlenki azotu w kotłach ze złożem fluidalnym
    pozostaje CO2 ale kilka zespołów usiłuje problem rozwiązać w kilku wariantach
    - dopiero porównanie tych danych upoważnia do takiego wniosku
    • adamp_314 Re: Czy węgiel zabija polską gospodarkę? 17.10.11, 20:46
     Autor zadaje na końcu pytanie "jak wygląda to w Polsce?". Jedna osoba tego nie policzy. Są też inne, nie wymienione przez Ciebie czynniki, które inaczej wyglądają w Polsce. Choćby to, że w USA więcej kosztuje leczenie ale też USA nie rozpieszczają górników tak jak nasze władze.

     Warto do tego typu zestawień podchodzić ze sporym dystansem. Najgorzej w tabeli wypadają spalarnie śmieci, na trzecim od końca miejscu są oczyszczalnie ścieków. To co? - jak będziemy wylewać ścieki prosto do rzek to będzie bardziej ekologicznie? Przy liczeniu VA należało uwzględnić też wartość korzyści jaką środowisko otrzymuje z tego co dany przemysł wytwarza. Na przykład mniej zanieczyszczone ścieki.
   • tyberium11 Czy polska gospodarka miałaby się lepiej gdyby 17.10.11, 20:55
    Czy także polska gospodarka miałaby się lepiej gdybyśmy przeszli na inne źródła energii?

    Przejdźmy na ogrzewanie parującym końskim łajnem, na pewno jest tańsze niż węgiel i bardziej ekologiczne.
    Duby smalone, węgiel jest najtańszym paliwem, Polaków na droższe paliwa nie stać. Wielu Polaków nawet na węgiel nie stać (przypominam że tona tego czarnego złota kosztuje już około 800 pln a sporo rent i emerytur wynosi 600 i mniej złotych miesięcznie).
    Niedługo rzeczywiście przejdziemy na ogrzewanie parującym końskim łajnem albo suszoną krowią kupą.
    • Gość: bandulu Re: Czy polska gospodarka miałaby się lepiej gdyb IP: *.perr.cable.virginmedia.com 19.10.11, 12:42
     tyberium11 napisał:

     > Duby smalone, węgiel jest najtańszym paliwem, Polaków na droższe paliwa nie sta
     > ć. Wielu Polaków nawet na węgiel nie stać (przypominam że tona tego czarnego zł
     > ota kosztuje już około 800 pln a sporo rent i emerytur wynosi 600 i mniej złoty
     > ch miesięcznie).
     > Niedługo rzeczywiście przejdziemy na ogrzewanie parującym końskim łajnem albo s
     > uszoną krowią kupą.

     Biedni ludzie w Polsce pala w piecach wszystkim. Smieci, papiery, plastikowe butelki - wszystko laduje w piecu. Przejedz sie do malego miasteczka zima i poddychaj tam.

     A oswiecona, nowoczesna, europejska, promujaca jedyna wlasciwa korporacyjna cywilizacje Parch Gazetka pisze dyrdymaly o szkodliwosci wegla... Oderwaliscie sie juz dawno od tego jak zyja prawdziwi ludzie, wy warszawskie korposzczury.
   • lubawa1 Re: Czy węgiel zabija polską gospodarkę? 17.10.11, 21:47
    Dziennikarz przebrnął przez artykuł naukowy (brawo!) i dodał od siebie "Amerykanie byliby jeszcze bogatsi gdyby odeszli od energetyki opartej na węglu."

    Niestety ta konkluzja nijak się ma do tego artykułu. Ten artykuł po prostu stwierdza, że energia na węglu jest droższa niż nam się wydaje. Nie mówi nic "co by było gdyby".
   • shadowthrone Niech autor zaproponuje realną alternatywę 17.10.11, 22:03
    ...zamiast się wymądrzać. A prawda jest smutna - nie ma alternatywy i przez ładnych paręnaście lat (optymistycznie licząc) nie będzie. Chętnie też zobaczyłbym opis metodyki wyliczeń - bez tego podane wyniki są mało wiarygodne i mogą zupełnie nie pasować do PL.
   • Gość: marszal80 każdy potrafi iść po najmniejszej linii oporu IP: *.berendsen.pl 18.10.11, 10:21
    Ale trzeba spojżeć na sprawę w szerszym kontekście. Co by było gdyby w polsce zrezygnować z elektrowni opalanych węglem. 90 energii pochodzi z węgla. Niemcy zrezygnowali z atomu i postawili się pod ścianą. Już słychać lamenty, że była to nieprzemyślana decyzja. Z eksportera energi stali się jej importerem co negatywnie wpływa na wzrost gospodarczy tego kraju. Po drugie te braki trzeba czymś zastąpić. Prawdopodobnie źródłami odnawialnej energii, która jest sporo droższa. Czy my również mamy zrezygnować z taniej energii dającej nam przewagę konkurencyjną na rzecz drogiej odnawialnej. Zrobilibyśmy niesamowity prezent naszym konkurentom. O miejscach pracy w polsce również trzeba myśleć panie redaktorze.
   • stoneborn Czy węgiel zabija polską gospodarkę? 18.10.11, 13:54
    "...około 18 tys. ekonomistów z których połowa to nauczyciele akademiccy. Trudno o grupę ludzi o bardziej konserwatywnych poglądach..."
    Nauczyciele akademiccy w USA sa liberalami, w tym znaczna czesc progresywnymi liberalami. Ekonomisci, moze nie az tak, ale jest wsrod nich wielu liberalow. Obecnie powolywane komisje do roznych spraw sa szczegolnie nasycane liberalami. Prosze nie wprowadzac w blad czytelnikow.
   • nowy-trend Czy węgiel zabija polską gospodarkę? 18.10.11, 20:48
    To powoływanie się na opinię amerykańskiej instytucji z obszaru ochrony środowiska urąga wszelkim regułom, gdyż "amis" to najwięksi po chińczykach truciciele środowiska. Poza tym USA blokują wszelkie inicjatywy mające służyć ochronie środowiska. Co do węgla to jedyne narodowe źródło energetyczne i problem polega na budowaniu takich elektrownii, które bez problemu sprostają regułom ochrony środowiska. Przykładem niech będą Niemcy gdzie budujemy niezwykle sprawne i technologicznie na najwyższym poziomie ekologicznym elektrownie, które spełniają najostrzejsze kryteria ochrony środowiska. To że są droższe jest wiadomo ale i tak tańsze jak kupiona energia gazowa czy pochodząca z ropy naftowej lub jest śmiesznie tania porównując ją z energią atomową. Poprzez oparcie na węglu przechodzimy do stopniowego zastępowania tradycyjnych elektrownii poprzez te wytwarzające prąd z tzw. odnawialnych źródeł. Myślę że jest to na tym etapie rozwoju technologicznego najwłaściwsza droga.
  Inne wątki na temat:

  Nie pamiętasz hasła

  lub ?

   

  Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

  Nakarm Pajacyka