Forum Dom Ekologia
ZMIEŃ
  Dodaj do ulubionych

  Globalne ocieplenie - Ziemia wiruje szybciej

  23.02.12, 19:24
  Nie wierzę, by miało to aż tak olbrzymi wpływ na naturę. Nie wierzę odkąd po prawie 35 latach zobaczyłam z powrotem raki w polskich rzekach.
  Obserwuj wątek
    • lescer jakaś logiczna bzdura. 24.02.12, 23:43
     jesli ocieplenie topi lód i woda staje się płynna, to ruch odśrodkowy wypycha ją w kierunku równika, zatem prędkość obrotowa maleje.
     prędkość obrotowa może się zwiększyć o tysięczne części sekundy, jśli nastapi ochłodzenie klimatu i kumulacja masy zmarzniętej wody na biegunach.
     czyli w końcu jak? ocieplenie czy ochłodzenie?
     • adam.eu Re: jakaś logiczna bzdura. 25.02.12, 11:46
      lescer napisał:

      > jesli ocieplenie topi lód i woda staje się płynna, to ruch odśrodkowy wypycha j
      > ą w kierunku równika, zatem prędkość obrotowa maleje.
      ..............

      A to bardzo ciekawe spostrzeżenie i sprawiające wrażenie trafnego. Przecież Ziemia jest spłaszczona na biegunach a wybrzuszona na równiku z powodu ruchu obrotowego i działającej siły odśrodkowej.
      Więc jak to jest naprawdę?
   • myslacyszaryczlowiek1 Globalne ocieplenie - Ziemia wiruje szybciej 23.02.12, 20:09
    Co za różnica, czy na biegunach będzie minus sześćdziesiąt, czy minus pięćdziesiąt. I wtedy i wtedy woda się zamienia w lód.
    2. Dużo wody w postaci lodu jest teraz na biegunach. Więc jak ten lód się rozpuści, jak mówią ci naukowcy to nadal będzie tej wody więcej w okolicach bieguna. Czyli dużo się nie zmieni, albo dziennikarz zaplątał się w zeznaniach.
    3. Dobrze by było aby ziemia się rozkręciła i tych idiotów wyrzuciła w kosmos. Pozostałych ludzi zgromadzić na biegunach.
    • adam.eu Re: od globalnego ocipienia szybciej się kręci - 24.02.12, 10:56
     Gość portalu: gosciu napisał(a):

     > by pomyślał :) a w podczas tej zimy na południu Europy i w Afryce północnej zan
     > otowano najniższe temperatury od 50 lat hehe

     Masz rację co do niskich temperatur na południu Europy chociażby.
     Jednak zauważ, że te niskie temperatury nie występują przez całą zimę.
     Dodatkowo przy niskich temperaturach Polsce zwykle np. na Spitsbergenie w Arktyce jest znacznie cieplej w tym samym czasie. A więc jakby że tak to określę "suma energii cieplnej" jest mniej więcej podobna, zimno poszło na południe.

     O ociepleniu mówi się w skali globalnej, a więc biorąc pod uwagę półkulę północną i południową równocześnie. Gdzieś kilka lat temu przeczytałem, że globalne ocieplenie będzie odznaczało się większymi anomaliami pogodowymi, tzn że dalej w niektórych rejonach świata będą rekordy niskich temperatur. Wówczas wydawało mi się to jakby mało prawdopodobne. Teraz jest to bardziej realne. Nie tak dawno może ponad rok temu np. w górach w Australii w ich ciepłej porze padał śnieg. Teraz znów te niskie temperatury w Europie.
   • erte2 Globalne ocieplenie - Ziemia wiruje szybciej 23.02.12, 20:36
    ......Człowiek zaburza działanie co najmniej jednego z nich, wypuszczając do atmosfery ogromne ilości gazów cieplarnianych. Jeśli nic z tym nie zrobi, Ziemia będzie musiała radzić sobie sama.

    Cały ten artykuł zmierzał do tej jedynej pointy. I nieważne że owe "ogromnie ilości" tak naprawdę mieszczą się w granicach błędu pomiaru i stanowią jedynie drobny procent wahań naturalnej emisji tychże gazów (powtarzam, wahań a nie całości emisji) i nie mają żadnego znaczenia. Natomiast ważne jest że można z tego jakąś kasę wyciągnąć.
     • adam.eu Re: Globalne ocieplenie - Ziemia wiruje szybciej 24.02.12, 10:59
      quant34 napisał:

      > erte2 napisał:
      >
      > > Natomiast ważne jest że można z tego jakąś kasę wyciągnąć.

      > Oj nie "jakąś". Globalne ocieplenie jest obecnie biznesem wartym kilkadziesiąt
      > miliardów dolarów rocznie, a suma ta wciąż rośnie i będzie rosła nadal.

      Kasa kasą. Moim zdaniem można się spierać, na ile wpływ na globalne ocieplenie ma człowiek, natomiast trudno jest negować podnoszenie średniej temperatury naszego globu.
   • quant34 Globalne ocieplenie - Ziemia wiruje szybciej 24.02.12, 01:46
    Przyśpieszenie ruchu obrotowego na poziomie 0,12 do 2200 roku jest zjawiskiem zupełnie nieistotnym w porównaniu z hamowaniem prędkości obrotowej planety przez oddziaływanie Księżyca i ruchy płyt tektonicznych w okolicach równika. Jeżeli porówna się wszystkie czynniki wpływające na zmiany prędkości obrotowej, to wychodzi że w miarę upływu czasu Ziemia będzie zwalniać, a nie przyśpieszać. Tak też dzieje się od wieków i jakoś nikt od tego nie umarł. Kolejna historia, która ma wzmocnić propagandowe oddziaływanie teorii globalnego ocieplenia. Zmiany prędkości obrotowej Ziemi o takie wartości, jakie opisuje się w artykule, spowodują konieczność niewielkiej modyfikacji oprogramowania systemów satelitarnych i nic ponadto. Nie ma się czym przejmować.

  Nie pamiętasz hasła

  lub ?

   

  Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

  Nakarm Pajacyka