Forum Dom Ekologia
ZMIEŃ
    Dodaj do ulubionych

Foliowe torebki w supermarketach

05.06.07, 09:57
    Może by miasto wydało decyzję, zakazującą rozdawania tego dziadostwa ?
    W cywilizowanych krajach są to papierowe torby, a u nas pozwalają na te śmieci.

Obserwuj wątek
      • jelonek72 Re: Foliowe torebki w supermarketach 05.06.07, 10:00
        jestem ZA ! tylko nie wiem czy w naszym eko-kraju to w ogóle jest możliwe :)
        • misiogogoo Re: Foliowe torebki w supermarketach 05.06.07, 10:21
          Wystarczy uchwała radnych.
          • jelonek72 Re: Foliowe torebki w supermarketach 05.06.07, 10:26
            No to tym bardziej utwierdza mnie to w przekonaniu , że jest to niewykonalne :(
            • abbon Re: Foliowe torebki w supermarketach 05.06.07, 11:01
              Alez oczywiscie, ze to jest wykonalne! Wystarczy ze kilku producentow torebek
              papierowych zrzuci sie na porzadna lapowke... Najlepiej wieksza niz zaoferuja
              producenci plastikowych..
        • greenhands Re: Foliowe torebki w supermarketach 07.06.07, 12:22
          Przede wszystkim trzeba postawic na wlasne dzialanie!!!!!!
          W tym kraju dlugo nam jeszcze przyjdzie czekac na efektywne zmiany ale juz i
          tak jest lepiej. Trzeba uswiadamiac ludzi jak bardzo szkodzi srodowisku
          korzystanie z foliowych toreb:( Trzeba o tym rozmawiac!!! TRZEBA TRZEBA
          TRZEBA!!!!
      • abbon Re: Foliowe torebki w supermarketach 05.06.07, 10:59
        W niektorych krajach afrykanskich sa surowe kary za sprzedaz torebek foliowych...
        • misiogogoo Re: Foliowe torebki w supermarketach 05.06.07, 12:32
          no ale Afryka to dziki kraj...
      • cassani hmmm... 05.06.07, 11:03
        problem jest chyba gdzie indziej - w odzyskiwaniu odpadów.
        • aaa202 A pamiętam, jak się kiedyś miało reklamówkę 05.06.07, 11:34
          to się z nią chodziło na religię na przykład, piastowało, łatało taśmą klejącą i
          znowu łatało... tak ładnie, od środka, żeby na zewnątrz nie było widać.
          Reklamówka to była cenna rzecz.
          • cassani ta, i nikt nie truł dupy o środowisku 05.06.07, 11:41
            ta demokracja poprzewracala wszystko. Przecież krowy i tak łażą gdzie chcą, nie?
            • aaa202 Krowy zasrywają krajobraz 05.06.07, 11:45
              potrafią dokumentnie zakasztanić widnokrąg. A gospodarz co? Który sprząta po
              swojej krowie?
              • cassani ale krowie placki są ładne! 05.06.07, 11:50
                wyglądają jak ufo i nadają się potem do jarania!
                • aaa202 Będziemy jarać krowie guano zamiast tytoniu. 05.06.07, 11:55
                  • cassani ja obstaję przy swoim 05.06.07, 12:19
                    bardziej podoba mi się kupa krowy, niż ma własna. i basta!
                    • aaa202 O, to tylko kwestia diety. 05.06.07, 12:23
                      • nett1980 Re: O, to tylko kwestia diety. 05.06.07, 19:36
                        W Indiach to wkolo krowich kup caly kult jest , taka ususzona nazywa sie
                        agnihotra i pali sie ja o zachodzie i wschodzie slonca ,co by sie lepiej palila
                        polewa sklarowanym maslem i popiol sie je .Hmmmm, no smakuje jak popiol z
                        maslem to cos ,wiem bo probowalam . Tylko nie wiem czy za szczerosc nie zaplace
                        slono, bo pewna osoba lubi takie perly z mojej przeszlosci wygrzebywac.
                        • aaa202 "Nett je krowie kupy" - spodziewasz się wątku?:) 05.06.07, 19:38
                          • nett1980 Re: "Nett je krowie kupy" - spodziewasz się wątku 05.06.07, 19:40
                            Popiol i to swiety z tych kup ,jesli juz :) "Agnaje swacha ,agnaje itam
                            namama " do tego sie w ten desen mantruje .A w czasie pelni to sie pali ten
                            swiety ogien przez 24 h!!!
                            • szprota Ja dobrze rozumiem? (mogę nie, bo mi się Kota 05.06.07, 19:45
                              rujczy nad uchem i wstałam o 5 godzin wcześniej niż lubię)
                              Byłaś w Indiach? Jeśli tak, to szczerze zazdroszczę :)
                              • nett1980 Re: Ja dobrze rozumiem? (mogę nie, bo mi się Kota 05.06.07, 19:49
                                Te Indie to bylo pod Lodzia w Rabieniu , mielismy agnifarme budowac. Kiedys
                                pojade jednak , kolega wciaz namawia ,a jezdzi prawie co roku i chwali sobie .
                                • aaa202 Czyli kupy były nasze, polskie, swojskie. Dobrze. 05.06.07, 19:56
                                  • nett1980 Re: Czyli kupy były nasze, polskie, swojskie. Dob 05.06.07, 20:15
                                    I tu sie kolezanka myli ,krowie placki byl z Indii sprowadzane za dolary ,od
                                    miszcza .
                                    • aaa202 Importowane krowie placki? Hoho, 05.06.07, 20:18
                                      są w tym sklepie z artykułami "kolonialnymi" na Pietrynie?:)

Rozmarzyłam się. Wakacje. Może nie Indie, ale jakiś Bornholm chociaż.
                        • miejskie_narty Re: O, to tylko kwestia diety. 05.06.07, 19:41
                          Nie martw się, podejrzewam, że odkąd pewna osoba trafiła na pierwszą stronę
                          portalu największej ogólnopolskiej gazety codziennej, nie będzie chciała
                          zaglądać w prowincjonalne zaułki tegoż portalu:)
                          • nett1980 Re: O, to tylko kwestia diety. 05.06.07, 19:48
                            E tam ,jak dla mnie ,to powod do dumy ,ze sie penetrowalo kulty i religie
                            hinduskie, a jeszcze byli kiedys Hare Krishna ,buddyzmu troche , kabaly sie
                            liznelo .Co nas nie zabije ,wzmocni nas. Prawda?
                            • szprota Tak 05.06.07, 19:54
                              A co nas zabije, uczyni nas martwymi.

;)
                              (Terry Pratchett, rzecz jasna)
      • nakole Re: Foliowe torebki w supermarketach 05.06.07, 17:43
        Jestem za powrotem do papierowych toreb i ograniczeniem "foliówek". Mniej
        śmieci.
        Będzie petycja ? ;-)
        • nett1980 Re: Foliowe torebki w supermarketach 05.06.07, 19:38
          A najlepiej nosic plocienne przy sobie.
          • nakole Trochę już... 05.06.07, 20:47
            nt było. Temat wraca bo jest bardzo szeleszczący.
            forum.gazeta.pl/forum/72,2.html?f=63&w=59195324&a=59195324
            Ja coraz częściej grzecznie dziękuję w sklepach za foliówki.
            • nett1980 Re: Trochę już... 05.06.07, 21:01
              AAA jeszcze mam wspomnienia butelek wielokrotnego uzytku na mleko i smietane z
              aluminiowymi kapslami .Podobne rozwiazania widzialam w Niemczech w latach 90
              jako superekologiczne nowosci .
              • aaa202 Ilość śmieci, jakie się wytwarza jest naprawdę 05.06.07, 21:17
                zatrważająca. Mój ulubiony przykład: krem. Szklany słoiczek, zakrętka
                plastikowa. Wszystko umieszczone w pudełku, które jest nie tylko pudełkiem, ale
                w środku ma jeszcze stelaż, mający krem wyeksponować. Pudełko powleczone folią.
                Wszystko to troskliwa pani aptekarka ładuje do reklamówki. A kremu 30 ml.
                Wariant promocyjny - poza opisanym opakowaniem dodatkowo aluminiowe pudełko z
                plastikowym deklem.

Wracam do domu, obieram cierpliwie te warstwy, wywalam. Śmieci ważą więcej niż
                sam krem.

• nakole Re: Ilość śmieci, jakie się wytwarza jest naprawd 05.06.07, 21:39
                  Tak, jesteśmy bardzo wydajnymi producentami śmieci i to bardzo trwałych.
                  Tworzywa sztuczne to znacząca zdobycz, ale tez mogiła dla planety. Konieczne
                  jest inwestowanie w ich przetwórstwo.
                  W branży, w ktorej pracuję, swego czasu też panował kult opakowań z tworzyw
                  sztucznych. Od 10 lat jest już inaczej. Zasadnicze opakowanie jest szklane lub
                  z tworzywa, ale zewnetrzne czy zbiorcze już papierowe. Z segregacją i
                  utylizacją też nie ma już kłopotów.
                  • aaa202 A ta branża to 05.06.07, 21:43
                    ?
                    • nakole Re: A ta branża to 05.06.07, 21:46
                      :-DDD powiem tylko tyle, ze w obecnej histerycznej sytuacji polityczno-
                      prawnej wolę o tym bliżej nie mówić bo, a nóż-widelec CBA, albo CBŚ wpadnie i
                      wyląduję na tabloidach...
                      • aaa202 A kiedy zaczynasz strajkować? 05.06.07, 21:55
                        Czy już strajkujesz?

(Poznasz pana po terminie strajku;))
                        • nakole Strajkowałem 05.06.07, 22:02
                          w 80 i następnych, a potem znudziło mnie to, ile można?
              • nakole Re: Trochę już... 05.06.07, 21:48
                Ja mam wspomienie podobnych butelek tyle, że szklanych. Nie było to złe tylko o
                świcie bardzo hałaśliwe przy rozładunku pod sklepami.
                • nett1980 Re: Trochę już... 05.06.07, 22:00
                  Mnie zawsze ciekawilo ,jak oni je myja? Wybujala wyobraznia straszna rzecz...
                  • nakole Re: Trochę już... 05.06.07, 22:11
                    ..to bardzo ciekawe maszyny i dłuższa zabawa. Woda pod ciśnieniem wtryskiwana
                    do wnętrza, para, dezynfekcja itd.
      • zamyslona4 Re: Foliowe torebki w supermarketach 05.06.07, 23:00
        zamiast ustawy wystarczy zaczac od siebie
        - plocienna zawsze ze soba na zakupy- ni tylko wygodniej ale i ekologiczniej
        - jak idziemy zakupy np. warzywek- bierzemy swoje foliowki.

wprowadzisz zakaz- ludzie beda na nie.

choc swoja droga dla euuropejczykow nasze folie to jakis kosmos :)
        • protz Re: Foliowe torebki w supermarketach 08.06.07, 07:48
          > choc swoja droga dla euuropejczykow nasze folie to jakis kosmos :)

Ale chyba nie dla tych z UK, gdzie pamietamz ze ładowałem zakupy do plastikowych
          toreb.
      • evonka pejzaż z foliówkami 07.06.07, 12:38
        pałętają sie wszędzie, na polach, na łąkach, na drzwach.
        są okropne.

ale byłam ostatnio w pewnym sklepie kosmetycznym i pani spytała mnie:
        - czy ma Pani w co zapakować kosmetyki? bo staramy sie ograniczać wydawanie
        torebek foliowych, chcemy chronic środowisko.
        - oczywiście że mam! wpakowałam zakupy do torby. i spoko. i bardzo fajnie! i
        tak powinno być!
        • greenhands Re: pejzaż z foliówkami 08.06.07, 13:18
          evonka napisała:

> pałętają sie wszędzie, na polach, na łąkach, na drzwach.
          > są okropne.
          >
          > ale byłam ostatnio w pewnym sklepie kosmetycznym i pani spytała mnie:
          > - czy ma Pani w co zapakować kosmetyki? bo staramy sie ograniczać wydawanie
          > torebek foliowych, chcemy chronic środowisko.
          > - oczywiście że mam! wpakowałam zakupy do torby. i spoko. i bardzo fajnie! i
          > tak powinno być!

A w jakim sklepie robilas zakupy??????????????????????????????????????
          To swietnie, ze uslyszalas cos takiego:):):)
          • evonka tak robią w sklepie 08.06.07, 13:35
            Ives Rocher - kosmetyki
      • reek Re: Foliowe torebki w supermarketach 07.06.07, 14:09
        W Anglii niektóre sklepy już sprzedają
        foliówki w trosce o środowisko:

www.dailymail.co.uk/pages/live/articles/news/news.html?in_article_id=456790&in_page_id=1770
        news.bbc.co.uk/2/hi/business/5045922.stm
        Całkowity zakaz foliówek nie przejdzie.
        Ale jesli foliówki będą płatne to może ludzie zaczną mysleć.
      • protz Re: Foliowe torebki w supermarketach 08.06.07, 07:47
        A ja myslalem ze ten watek jest o tym, jakie nedzne torebki daja w niektorych
        sklepach.

JA chce mocnych foliowych torebek, a nie takiego papierowego dziadostwa jak w
        filmach o USA, bez uszu. Niewygodne to strasznie.
        • greenhands Re: Foliowe torebki w supermarketach 08.06.07, 13:32
          Moim zdaniem trzeba koniecznie uswiadamiac ludzi!!!!!!
      • jfidelk Re: Foliowe torebki w supermarketach 08.06.07, 21:22
        No to kwestia, czy mierzymy "ucywilizowanie" kraju tym, czy korzysta się z
        foliówek? We Francji na ten przykład są powszechnie jeszcze stosowane. ale w
        przeciwienstwie do Polski, są to bardzo porządne i solidne torby, które można
        wykorzystać np. do przechowywania zużytych skarpetek w podróży sużbowej, nie
        bojąc się, że zaśmierdnie reszta rzeczy w walizce, bo od przeniesienia 1l mleka
        nie robią się dziury.
        • greenhands Re: Foliowe torebki w supermarketach 10.06.07, 14:53
          No to zazdroszecze... kurcze i pomyslec, ze zawsze chcialam nauczyc sie
          francuskiego:D Ja mimo wszystko wierze w to, ze u nas to tylko kwestia czasu!
          • jfidelk Re: Foliowe torebki w supermarketach 11.06.07, 16:38
            Czy ja wiem... nie polecam francuskiego - native speakerzy (:D) tego języka to
            straszne gbury i dziwolągi w przeważającej większości. W sumie... do Łodzi jak
            znalazł :D
      • Gość: Normalny Re: Foliowe torebki w supermarketach IP: 85.134.213.* 22.07.07, 11:53
        Co Wam przeszkadzają foliowe torby? Że się to potem wala i długo rozkłada?
        Przecież są wysypiska śmieci gdzie to leży i nikomu nie przeszkadza.
        Całe szczęście że Polska jest w miarę wolna od wpływu lewaków-ekologów.

A co do urzędowego czegoś-zakazywania - zakazałbym głupich pomysłów zielonych.
        • Gość: Joagru Re: Foliowe torebki w supermarketach IP: *.pub.sarocom.net 22.07.07, 20:01
          Jestem właścicielką sklepu, nie cierpię tych foliowych jednorazówek, ale
          klienci się ich wręcz domagają... że ja mam obowiązek, a oni mają prawo do
          siateczki.. Ja sama zawsze mam ze sobą torbę z materiału, i nie pozwalam sobie
          nigdzie pakować w foliówki. Natomiast właśnie zamówiłam ekologiczne Greenbagi
          do sprzedaży, zobaczymy co na to klienci...
      • Gość: Bogdan Re: Foliowe torebki w supermarketach IP: *.bchsia.telus.net 23.07.07, 02:45
        W San Francisco supermarkety oferuja tylko papierowe torebki,
        Vancouver bedzie nastepny.My wozimy w bagazniku plastikowe
        koszyki ktore bierzemy z soba do supermarketu.Plastikowe torby powinny byc
        wszedzie wyeliminowane bo nie ma takiej potrzeby zeby je uzywac,a dla
        srodowiska to dobre.
      • Gość: jarxon Re: Foliowe torebki w supermarketach IP: *.internetdsl.tpnet.pl 23.07.07, 07:46
        Drodzy Państwo.
        Ja poradziłem sobie z tym problemem. Za kazdym razem do sklepu ide se swoja torba szmacianka, kiedy sprzedawczyni probuje zapakowac zakupy do foliowki ja odmawiam.
        Zaopatrzcie sie w torby z materialu czy z papieru.
        Jest to najlepsze rozwiazanie!!

pozdro dla Ludków
      • 84magda Re: Foliowe torebki w supermarketach 24.07.07, 21:33
        Zawsze staram się mieć w torebce lnianą siatkę na zakupy zeby w razie czego nie
        korzystać z plastikowych. Denerwują mnie supermarkety, w kotrych kasjerzy sami
        ładuja moje zakupy do plastikow.
        takie plastikowe reklamówki nie dość ze szkodzą środowisku to jeszcze wyglądają
        koszmarnie! ja wole iśc na zakupy np. z czyms takim:
        www.pakamera.pl/torebki-lniana--ekologiczna-nr141448.htm
      • krwawymsciciel Re: Foliowe torebki w supermarketach 26.07.07, 17:32
        mam caly zestaw roznych wielorazowych plociennych i brezentowych toreb na
        wszystkie zakupowe okazje - codzienne, cotygodniowe, przedimprezowe - nie
        narzekam. mam za to problem z foliowymi torbami, ktore juz mam - czesc uzywam
        jako toreb na smieci, w czesc upycham jakies rozne rzeczy do piwnicy, ale i tak
        mimo wszystko mam ich wiecej niz potrzebuje.

macie jakies fajne patenty na to, co zrobic z foliowymi torebkami? widzialem na
        projektpraga.com/index.php?pp=4 stoisko, na ktorym firma eko-zlotek (nie
        moge dorwac ich namiarow nigdzie) sprzedawala:
        - kwadratowe kawalki plyty MDF z zaokraglonymi rogami i szesnastoma dziurami
        rozmieszczonymi 4 x 4 wielkosci zakretki od plastikowej butelki po napoju -
        wklada sie potem szesnascie butelek i ma sie stolek.
        - wodoszczelne zapinane pokrowce na poduszki, sluzace do zbierania plastikowych
        torebek jako nadzienia poduszki
        - lampy z plastikowych butelek pomalowane na bialo (malo fajne)

znacie jeszcze inne takie metody, co z tym zrobic? plastikowe reklamowki zbiera
        www.gogo.com.pl - mozna im podsylac chyba, po uzgodnieniu, czy potrzebuja, czy
        nie. aha, i ma ktos moze namiar do tej firmy eko-zlotek?
        • Gość: kim Re: Foliowe torebki w supermarketach IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 07.08.07, 11:12
          Jest sporo anglojęzycznych stron z opisami jak wykorzystać takie
          torby. Oto niektóre z nich dla przykładu:

etsylabs.blogspot.com/2007/05/long-overdue-fusing-plastic-bag.html

blog.betzwhite.com/2007/07/bag-this.html
          crochet.about.com/gi/dynamic/offsite.htm?site=http%3A%2F%2Fwww.marloscrochetcorner.com%2FPlastic%2520Bag%2520tote.html

www.africancraft.com/artisan.php?sid=39851826906574769327772144993116&id=pule&pg=item&type=portfolio&i
          tem=0&page=1

• klementynka81 Re: Foliowe torebki w supermarketach 19.11.07, 14:12
        Moim zdaniem tylko ustawodastwo moze cos zmienić, bo ludzie byli, sa
        i beda leniwi. Tak długo jak w sklepie beda foliowe torebki bez
        ograniczeń, tak długo ludzie beda z tego korzytstali i trudno sie im
        dziwić. Studiawałam pół roku w Niemczech. na piwerwszą wizyte w
        markecie udałam sie tylko z małą torebką i byłam bardzo zaskoczona
        że za reklemówke (plastykowa lub płócienna) musze zapłacić min. 50
        centów. niby niewiele, ale zawsze trzeba płacić, a byłam jedyną
        osoba w kolejce która nie miała własnej siatki. Nigdy nie byłam
        jakaś proekologiczna, ale po tygodniu przyzwycziłam sie że na zakupy
        chodzi sie z plecakiem i okazało sie to bardzo wygodne. Druga rzecz
        ktora mnie bardzo pozytywnie zaskoczyła to kaucja za plastikowe
        butelki, która wynosiła czasem wiecej niz koszt zawartosci. I nie
        były to wcale mocne grube butelki które sie powtórnie napełnia, ale
        takie nadajace sie tylko do przerobu. Polityka polegala na tym, zeby
        ludzie nie wyrzucali tego na śmietnik tylko przynosili do sklepu a
        te 50 centów to zawsze jaks mobilizacja:) Dla mnie pomysł
        rewelacyjny i na pewno w Polsce by sie swietnie sprawdził, ale do
        tego potrzebne są odpowiednie regulacje prawne, a mimo młodego wieku
        nie wiem czy ich doczekam:) a co do papierowych torebek, to na pewno
        lepsze niz te plastikowe, ale zawsze tez odpad, wiec moim zdaniem za
        kazde dodatkowe opakowanie, niezaleznie z czego jest wykonane
        powinno sie płacic (oczywiscie pomijam pakowanie pieczywa, mięsa
        itp.) i to w duzej mierze rozwiąze problem:)

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka