Forum Dom Ekologia
ZMIEŃ
    Dodaj do ulubionych

nie wylewać oleju do zlewu?

23.11.08, 18:42
    Wiele razy się spotkałam z opinią, że oleju ze smażenia nie należy wylewać do zlewu. I nie chodziło tylko o zalepianie własnej kanalizacji, a o argumenty ekologiczne, żeby nie zatruwać zbiorników wodnych. Zamiast wylewać do zlewu proponuje się zbierać cały ten olej ręcznikami papierowymi. Nawet w przepisach w Gazecie Kręglicka albo ktoś podobny tak polecał. Ale czy jak ten olej zmieszam z mocnym płynem do zmywania rozpuszczającym tłuszcz i rozcieńczę mocno wodą,to się nie zneutralizuje? Bo wg mnie średnio ekologiczne jest wywalanie pół rolki papieru kuchennego na wchłonięcie tego tłuszczu.
    Obserwuj wątek
      • janu5 Warto pomysleć o smażeniu w mniejszej ilości oleju 01.12.08, 14:28
        Ja resztki oleju wylewam na odpadki kompostowe. Bakterie sobie z nim poradza. Z
        tym ,ze nie jest to jakis problem. Tych resztek jest tyle co kot napłakał, a
        gotujemy dla 6 osób. Spróbuj zmniejszyć ilość oleju wylewanego na patelnie o
        połowę. Gdybym nie kompostował odpadków organicznych wylewałbym olej do
        kanalizacji to chyba lepsze rozwiązanie niż zuzywanie papierowych ręczników.
        Olej niczego nie zatka,a w oczyszczalni ścieków bakterie i tak go rozłożą.
        Natomiast zalewanie oleju detergentem to juz zbrodnia.
        • Gość: niro Re: Warto pomysleć o smażeniu w mniejszej ilości IP: *.adsl.inetia.pl 01.12.08, 15:03
          Niektórzy całkiem sporo oleju zużywają w gospodarstwie domowym. Zapycha on tylko
          rury kanalizacyjne , a mógłby być z pożytkiem wykorzystany. Są kraje gdzie
          prowadzi się zbiórke zużytych tłuszczy i olejów , a następnie spala sie w
          odpowiednich piecach uzyskując energie do ogrzewania. Istnieje również metoda
          przeróbki ŧłuszczu na paliwo lotnicze - ale bez państwowej dotacji to
          nieopłacalne ponoć.
          • janu5 Olej mozna spalac w lampce olejowej. 01.12.08, 21:23
            Oczywiście wstepnie filtrując zanieczyszczenia stałe. Kiedys zrobiłem z
            ciekawości taki eksperyment zakończony sukcesem. Ale jak pisałem mam tego
            zuzytego oleju co kot naplakał więc nie chce mi się ( nieopłacalne) filtrować -
            na kompost i po zawodach. Chyba ,że ktos ma kominek mozna dorzucic do ognia .
            Jakies niewielkie ilości oleju naprawde nie zatkają kanalizacji. Pomyśl o
            substancjach spuszczanych do WC nieraz maja konsystencję bardzo cięzkich olei
            czy tez kremów ( ha ha) i jakos to kanalizacji nie szkodzi. Co więcej stossuje
            się młynki zlewowe do rozdrabniania substancji stałych i to jest wpuszczane w
            kanał i nic .

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka